Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οχι Φαναρίου στη λειτουργία, στην Αγία Σοφία

Δημοσίευση από ψυχουλα »

εγω εχω μπερδευτει. Αφου κινειται εκτος Εκκλησιας, οι τρεις ιερεις που αναφερει o κ. Σπύρου οτι θα τελεσουν τη Θ. Λειτουργία ειναι εκτος Εκκλησιας; Κινουνται αυτονομα; Ποιον εχουν επισκοπο; Χρειαζονται αδεια ή όχι; :7 :7 :7
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Οχι Φαναρίου στη λειτουργία, στην Αγία Σοφία

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:στην παρούσα φάση το πατριαρχείο με την αποστασιοποίηση του προλαμβάνει παρερμηνείες και διχασμούς ακολουθώντας την ορθόδοξη παράδοση.
Ετσι ακριβώς είναι.
ψυχουλα έγραψε:εγω εχω μπερδευτει. Αφου κινειται εκτος Εκκλησιας, οι τρεις ιερεις που αναφερει o κ. Σπύρου οτι θα τελεσουν τη Θ. Λειτουργία ειναι εκτος Εκκλησιας; Κινουνται αυτονομα; Ποιον εχουν επισκοπο; Χρειαζονται αδεια ή όχι; :7 :7 :7
Τη στιγμή που Θεία Λειτουργία στην Αγία Σοφία, δεν επιτρέπεται να τελεστεί, αφού είναι απολύτως αντιΚανονική, εύλογα είναι τα συμπεράσματα για όλα αυτά που θέτεις, κατά τη γνώμη μου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από filotas »

Ψυχούλα δεν ξέρω τι είναι οι 3 ιερείς και που ανήκουν. Υπάρχουν και σχισματικοί που δεν έχουν σχέση με το Πατριαρχείο.

Αυτό που ξέρω είναι, ότι κανείς ιερέας δεν έχει δικαίωμα να τελέσει Μυστήριο σ' ένα τόπο αν δεν έχει άδεια από τον Επίσκοπο της περιοχής. Εάν το κάνει, τότε διαπράττει κανονικό παράπτωμα και το "Μυστήριο" είναι σα να μην έγινε, γιατί αλίμονο αν πιστέψουμε ότι το Άγιο Πνεύμα συμμετέχει σε αντικανονικές πράξεις.

Όμως έχω την εντύπωση, ότι γι αυτό ο κ.Σπύρου έπαψε να μιλάει για Λειτουργία και μιλάει απλά για προσευχή, επειδή ξέρει ότι χωρίς την άδεια του Πατριαρχείου υπάρχει πρόβλημα.

Η όλη υπόθεση είναι αποτέλεσμα αφροσύνης ή αποτελεί προβοκάτσια.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από aposal »

Το πρόβλημα θα λυθεί μόνον όταν η Αγιά Σοφιά ξαναλειτουργήσει κανονικά (και συνεχώς) ως ορθόδοξη εκκλησία και όχι με μία αποσπασματική, τυχαία και πιθανόν μη κανονική τέλεση της Θείας Λειτουργίας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από ψυχουλα »

filotas έγραψε: Αυτό που ξέρω είναι, ότι κανείς ιερέας δεν έχει δικαίωμα να τελέσει Μυστήριο σ' ένα τόπο αν δεν έχει άδεια από τον Επίσκοπο της περιοχής. Εάν το κάνει, τότε διαπράττει κανονικό παράπτωμα και το "Μυστήριο" είναι σα να μην έγινε, γιατί αλίμονο αν πιστέψουμε ότι το Άγιο Πνεύμα συμμετέχει σε αντικανονικές πράξεις.
ευχαριστω, αυτο ηθελα να μαθω γιατι δεν ξερω πολλα σχετικα με κανονες κλπ και μου δημιουργηθηκε απορια.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

http://www.kairatos.com.gr/agiasofia.htm

Δηλαδή ο λεβέντης Κρητικός ιερέας ...ήταν και αυτός .......αντικανονικός; ( Έχω και εγώ τις αντιρρήσεις μου και τις επιφυλάξεις μου για την ενέργεια του Κ. Σπύρου και για τους λογους που ήδη έχουν εκτεθεί απο άλλους )
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
Loginos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 12:45 pm
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ - ΑΘΗΝΑ

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από Loginos »

ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΤΟΥ ΓΕΝΑΡΗ ΤΟΥ 1919
Ας μάθουμε εκτός το τυρί να κοιτάμε ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΑΚΑ
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από ψυχουλα »

εγω ειμαι η τελευταια που μπορει να κρινει κατι τετοιο!
μη γινω και σα τους Φαρισαιους που κατηγορουσαν το Χριστο γιατι θεραπευε το Σαββατο...
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ρε παιδια του Θεου, ειναι εντελως φαιδρο το θεμα, και εχει αρχισει και βγαζει γελιο,
μονο να προσεχουνε μην τους καταληξει σε κλαμα καποιοι με τα καμωματα τους.

Οι ανθρωποι, ειναι εκτος τοπου και χρονου, και αντιλαμβανονται την Ορθοδοξια, ως ενα φολκλορ πανυγηρακι, ο Θεος να με συγχωρεσει, εαν τους αδικω, αλλα δεν εξηγειται αλλιως.

Τι νομιζουν, οτι πανε να κανουν κανενα show on the road, σαν κι αυτα που κανουν στο America; Ελεος δηλαδη!

Ας καθησουν να προσευχηθουν στα σπιτια τους, εαν θελουν μονο αυτο,
η, ας πανε στον πιο κοντινο τους, Ορθοδοξο Ναο εαν θελουν να τελεσουν Θεια Λειτουργια,
και ας μαθουν, οτι το Μυστηριο της Θειας Ευχαριστιας, οπου και εαν τελειται,
ειτε στον πιο περιλαμπρο Ναο, απο τον Καθεδρικο του Σωτηρος στην Μοσχα, μεχρι το Πρωτατο στις Καρυες,
η το πιο ταπεινο εξωκκλησι, εχει την ιδια, ακριβως πως να το πουμε, ευλογια και αγιασμο και χαρη για τους μετεχοντες.

Λοιπον, τι παριστανουν; Τους αυτοκλητους σωτηρες, η ειναι βασιλικοτεροι του βασιλεως, αφου τους λεει ο ιδιος ο Οικουμενικος Πατριαρχης: ξεκολληστε και συνελθετε, και αυτοι επιμενουν.

Αφηστε τα νομοκανονικα ζητηματα, τσαμπα τα λεμε, οι ανθρωποι απλα δεν τα καταλαβαινουν
και δεν παιρνουν χαμπαρι, απο Ιερους Κανονες, λειτουργικα, διοικητικα, ποιμαντικα, τα εχουν "ξεπερασει" ολα.

Εδω προκειται περι ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ, ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΜΕΝΗΣ ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΠΕΙΡΑΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΣΥΓΚΡΗΤΙΣΜΟΥ, ΚΑΙ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ, ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΟΞΑΣΙΩΝ.

Και αυτο μεθοδευεται με καλο και ωφελιμο και αγαθο τροπο, οπως και ολα τα αλλα. Ειναι και αυτο για το.. καλο μας!

Ολα ειναι ετοιμα απο πριν.

Εαν δεχτει ο Βαρθολομαιος: πετυχαμε τον σκοπο μας, ολοι μαζι με μια φωνη, ενας Θεος για ολους, ολοι το ιδιο ειμαστε..

Eαν δεν δεχτει ο Βαρθολομαιος (πραγμα το οποιο εγινε): τον στοχοποιουμε, ειναι στενομυαλος, περιοριζει την Ορθοδοξια, εμεις ειμαστε αντοιχτομυαλοι, και θα δρασουμε χωρις την ευλογια του, να καταστησουμε την Ορθοδοξια οικουμενικη,
λες και δεν ηταν, και περιμενε αυτους για να γινει.

Βρισκομαστε, εν μεσω, της πιο φοβερης συγχυσεως στην ιστορια του ανθρωπινου πνευματος.
Ηθελημενη η μη, την ιδια σημασια εχει και το ιδιο αποτελεσμα.

Ολα ποδοπατουνται, και ισοπεδωνονται, ολα ειναι σε συναφεια, ολα σχετικοποιουνται, ολα συγκρινονται, με την κακη εννοια, ομως της συγκρισεως-απαξιωσεως, οχι της διαλεκτικης, εν πνευματι και αληθεια.

Αυτο προλειαινει το εδαφος, για την νεα πανθρησκεια, η οποια θα οικοδομηθει απο σαθρα και ψευδωνυμα υλικα, επανω σε ενα υποστρωμα δηθεν πανανθρωπινης συλλογης αξιων.

Αλληλεγγυη, ειρηνη, αγαπη, ομονοια, ισοτητα, ελευθερια, δικαιοσυνη, εννοιες ιερες, θα καπηλευθουν και θα χρησιμοποιηθουν ως εργαλεια προπαγανδας, με απωτερο σκοπο την ελευση της επιγειας ψευδοβασιλειας χιλιαστικου τυπου,
που επαγγελονται ολες σχεδον οι αλλοτριωμενες και κοσμικης υφης γεννηματα - θρησκειες,
που δεν καταυγαζονται απο το Φως του Παναγιου Πνευματος, το οποιο αναπαυεται στην Αγια και Μαρτυρικη Ορθοδοξη Πιστη των Αποστολων και των Πατερων.

Αναπτυσσεται μια θεωρητικη, μια ιδεολογια με μανδυα ψευδοθεολογικο, μεσσιανικου τυπου, με το κατηγορημα και συνθημα, οτι "κατι" περιμενουμε, "καποιον" αναμενουμε, ο οποιος θα ερθει για να μας λυτρωσει..

Ομως ο Κυριος αυτην την φορα το ξεκαθαρισε. Η λυτρωση εγινε. Επετευχθη επι του Σταυρου απαξ.

Τωρα, ποτε ειναι αυτο το τωρα, θα ερθει εν Δοξη και εν πασει Δυναμει για να ποιησει τα παντα καινα και να περασουμε στην αιωνια Βασιλεια Του, η οποια ηδη κινειται παραλληλα με τον δικο μας, αγιαστικο χωροχρονο,
και την οποια μπορουν να ζουν εν μερει, οσοι αγωνιζονται γιαυτην εν Χριστω, και εν Πνευματι Αγιω.

Αρα ποιος θα ερθει, ποιον αναμενουμε, σε επιγειο και ενδοκοσμικο επιπεδο να μας λυτρωσει, και απο τι;
Παντως οχι τον Χριστο τον Κυριο και Θεο μας.

Το τραβηξα πολυ ε; Mπορει να ειμαι και φαντασιοπληκτος, μπορει να βλεπω σκιες. Δεν ξερω.

Ισως ομως, ολα φαινονται να συνηγορουν, σε πολλα επιπεδα, και απο πολλες πλευρες, σε ασχετα φαινομενικα γεγονοτα μεταξυ τους, και να εξυφαινεται ενα υφαντο, που θα ολοκληρωσει το μυστηριο της ανομιας, και της αποστασιας,
που ηδη ενεργειται απο την εποχη ακομα που ο Ιδιος ο Κυριος περιπατουσε εν τω μεσω ημων, και κυρηττε την Βασιλεια Του.

Σε αυτο το υφαντο, την πληρη οψη του οποιου θα δουμε τα επομενα χρονια, συνεισφερουν πολλοι, απο τα κατεξοχην οργανα του πονηρου, και τον ιδιο φυσικα, μεχρι και τους χρησιμους ηλιθιους, οι οποιοι εν αγνοια τους, παντα βοηθουν αποφασιστικα καθε ολοκληρωτικο κακο, να επικρατησει. Και ισως αυτοι ειναι και οι πιο επικινδυνοι, στο να τους αντικρουσεις, γιατι πολλες φορες, ειναι μεσα στο καστρο και στην παραταξη στην οποια ανηκεις και εσυ.

Ευχομαι να πεφτουμε εξω. Αλλα τα πραγματα προς τα εκει δειχνουν.

Κατι κυοφορειται, και δεν ειναι καθολου καλο.

Ομως, οπως σε καθε εποχη και περισταση, ο Θεος εχει τον πρωτο και τελευταιο λογο.

Ας ειμαστε ομως λιγο πιο υποψιασμενοι, και ας εχουμε τον νου μας, γιαυτα που ερχονται. Καλο ειναι αυτο, δεν ειναι κακο.

Ειναι η "καλη ανησυχια", που ελεγε ο οσιοτατος και ενθεος π.Παϊσιος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Θεία Λειτουργία στην Αγιά Σοφιά το 2010

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Σύμφωνοι Διονύση. Αλλά.....πως πρέκυψε τόσο αντι οικουμενιστής ο Πατριάρχης μας, ή μήπως δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, ο φόβος του Τούρκου γαρ....

Εγώ βλέπω το ένα δαιμόνιο ( οικουμενισμός) να πηγαίνει να βγάλει το άλλο ( μουσουλμανική εξουσία), άρα δεν θα σταθεί για πολύ η βασιλεία του......πιστεύω επίσης ότι δεν ελπίζουν ούτε αυτοί που ξεκίνησαν το θέμα ότι θα τους επιτρέψουν να κάνουν λειτουργία μέσα στην Αγιά Σοφιά...... Άρα....κάπου αποσκοπούν.... όχι φυσικά στην ίδρυση ενοριακού....κατηχητικού.

Εάν ο δαίμονας εκβάλλει δαίμονα πως σταθήσεται η βασιλεία του; Αμ δε θα σταθεί.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”