Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από pilotos »

Δικαιώθηκε η Μονή Βατοπαιδίου για τη λίμνη Βιστωνίδα
( http://www.antibaro.gr/index.php?option ... &Itemid=93 )
Και πάνω σε αυτή την πέτρα θα οικοδομήσω την Εκκλησία μου και δεν θα την κατανικήσουν ΠΟΤΕ οι δυνάμεις του Άδη ( Ματθ, 16:18 )
( http://clubs.pathfinder.gr/xristianos )
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από filotas »

theodosis79 έγραψε:Νομίζετε τώρα πια ότι τα κανάλια και τα ΜΜΕ "καίγονται" τόσο πολύ για την απόφαση? Τώρα πια δεν τους νοιάζει καμιά απόφαση γιατί ούτως η άλλως η κύβέρνυση έπεσε.
Μηδένα προ του τέλους μακάριζε ή αλλιώς οι εκλογές είναι ακόμη μακριά και υπάρχει χρόνος ν' αναδειχτεί η απάτη της λάσπης των σκανδάλων σ' όλο της το μέγεθος.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dora gian »

Στην εποχή μας η Εκκλησία προβάλλει κάποιους Μητροπολίτες για μεγάλους θεολόγους και μάλιστα απαιτεί να στοιχούμε και να αναπαυόμαστε στην διδασκαλία τους, ενώ η ζωή τους είναι σαν την μούργα, που κατακάθεται στο βαρέλι και ανεβάζει την οξύτητα του λαδιού.

Οι Ιεράρχες στην Εκκλησία ήταν πρώτα Άγιοι και μετά Πατέρες και Διδάσκαλοι. Και εμείς οι δύστυχοι μοναχοί γυρνάμε στον κόσμο
ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΗΣ ΔΟΧΕΙΑΡΕΙΟΥ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΔΕΛΦΙΑ ΝΑ ΚΟΣΤΟΜΠΟΛΕΥΩ ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΘΥΜΑ ΤΩΝ ΜΜΕ ,ΞΕΡΩ ΑΠΛΑ ΤΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ .......ΤΥΝΧΑΝΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΤΟΣΟ ΕΚΤΟΣ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ,ΤΥΝΧΑΝΕΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΤΗΤΟΡΑ ΜΟΝΩΝ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΑΤΕΡΑ ,ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΠΟΙΟΣ ΙΕΡΑΡΧΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΑΛΑΖΩΝΕΙΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ,ΝΑ ΖΗΤΗΣΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΟΗΣΕΙ ,ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΛΑΟ ΤΣΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ .ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΔΙΚΑΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΣΑΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ .....ΕΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ Η ΣΥΓΝΩΜΗ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dora gian έγραψε:Στην εποχή μας η Εκκλησία προβάλλει κάποιους Μητροπολίτες για μεγάλους θεολόγους και μάλιστα απαιτεί να στοιχούμε και να αναπαυόμαστε στην διδασκαλία τους, ενώ η ζωή τους είναι σαν την μούργα, που κατακάθεται στο βαρέλι και ανεβάζει την οξύτητα του λαδιού.

Οι Ιεράρχες στην Εκκλησία ήταν πρώτα Άγιοι και μετά Πατέρες και Διδάσκαλοι. Και εμείς οι δύστυχοι μοναχοί γυρνάμε στον κόσμο
ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΗΣ ΔΟΧΕΙΑΡΕΙΟΥ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΔΕΛΦΙΑ ΝΑ ΚΟΣΤΟΜΠΟΛΕΥΩ ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΘΥΜΑ ΤΩΝ ΜΜΕ ,ΞΕΡΩ ΑΠΛΑ ΤΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ .......ΤΥΝΧΑΝΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΤΟΣΟ ΕΚΤΟΣ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ,ΤΥΝΧΑΝΕΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΤΗΤΟΡΑ ΜΟΝΩΝ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΑΤΕΡΑ ,ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΠΟΙΟΣ ΙΕΡΑΡΧΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΑΛΑΖΩΝΕΙΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ,ΝΑ ΖΗΤΗΣΗ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΟΗΣΕΙ ,ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΛΑΟ ΤΣΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ .ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΙΝΩ ΤΗΝ ΔΙΚΑΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΣΑΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ .....ΕΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ Η ΣΥΓΝΩΜΗ

Αδελφή Δώρα
Η πίστη μας είναι προς τον Θεό, την Παναγία μας και τους Αγίους μας.
Οσο αφορά τους ανθρώπους της Εκκλησιαστικής Ιεραρχίας, ακόμα και όλοι τους να ήταν έτσι όπως λες (το λέω έτσι με υπερβολικό βαθμό και ζητάω συγγνώμη απ όλους και απ τον εαυτό μου κιόλας, το λέω ώς σχήμα λόγου για να βοηθήσει την κουβέντα), ακόμα και έτσι να είναι.
Δεν μπορώ να καταλάβω τόση πίκρα και στενοχώρια, που έχεις μέσα στην καρδιά σου.
Ακόμα και έτσι να είναι, τίποτα δεν φοβόμαστε.
Πως αλλιώς να στο πω?
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dora gian »

τα λογια αυτα ειναι του ηγουμενου της ι. μ .δοχειαριου οχι δικα μου.......απο κειμενο που διαβασα στην εν λογω σελιδα απο καποιο μελος ....κα φυσικα εχω πικρια απο αυτα που εχω δει , και ξερω .Ομως αυτο δεν μου εχει αλλαξει την πιστη μου στο θεο .....σιγουρα ομως ειμαι πολυ ποιο προσεκτικη οταν προβαλουν το ονομα της χριστιανοσυνης για αλλοθι
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από theodosis79 »

Σίγουρα μετά απο καιρό και αυτοί όταν θα σκεφτούν και θα συνηδιτοποιήσουν αυτό που είπαν νομίζω ότι θα μετανοήσουν. Σίγουρα θα καταλάβουν ότι το είπαν εν θερμώ και θα φροντίσουν να μην το επαναλάβουν. Οχι μόνο οι μοναχοί και οι κληρικοί άλλα όλοι οι άνθρωποι κάθε μέρα"γυμναζόμαστε" πνευμνατικά. Και ένα τέτοιου είδους γύμνασμα είναι και το πως θα πράξουμε ή τι θα πούμε όταν αποκαλύπτεται και ξεσκεπάζεται η συκοφαντία κάποιου προς έμας ή πως θα νιώσουμε όταν δούμε να υφήσταται μια σκληρή δοκιμασία ένας άνθρωπος ο οποίος κάποτε μας φέρθηκε με δόλιο τρόπο ή μας πίκρανε και μας στεναχώρησε. Θα δείξουμε την απαιτούμενη μεγαλοψυχία ή θα πέσουμε στο χαμηλό επίπεδο και θα βγάλουμε πίκρα με άκομψο τρόπο?
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από filotas »

Δώρα πόσα ξέρεις για τον Ηγούμενο της Ι.Μ. Δοχειαρίου, ώστε να τον θεωρείς πηγή που μπορεί να χρησιμοποιείται χωρίς δεύτερη σκέψη;

Οι πηγές μας παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο, ιδιαίτερα:

1. Όταν δεν έχουμε καθόλου ιδία αντίληψη των γεγονότων.
2. Όταν η πηγή έχει συμφέροντα που έχουν σχέση με την είδηση.
3. Όταν ούτε η πηγή δεν έχει ιδία αντίληψη αλλά μεταφέρει την είδηση σε 2ο ή 30 στάδιο κλπ.

Δεν επιτρέπεται να κρίνουμε κληρικούς και πολύ περισσότερο Μητροπολίτες χωρίς να πάρουμε μεγάλη αμαρτία. Αν όμως παρ' όλα αυτά αποφασίσουμε να το κάνουμε τουλάχιστον οι πηγές μας πρέπει να είναι αξιόπιστες. Και πάλι μπορούμε να κρίνουμε μόνο τα συγκεκριμένα έργα και όχι τον ίδιο τον άνθρωπο.

Λέει ο Απόστολος Ιάκωβος στην καθολική Επιστολή του: "11 Μή καταλαλείτε αλλήλων, αδελφοί, ο καταλαλών αδελφού και κρίνων τον αδελφόν αυτού καταλαλεί νόμου και κρίνει νόμον· ει δε νόμον κρίνεις, ουκ εί ποιητής νόμου, αλλά κριτής. 12 είς εστιν ο νομοθέτης και κριτής, ο δυνάμενος σώσαι και απολέσαι· σύ δε τις εί ός κρίνεις τον έτερον; 1" (Ιακώβου 4, 11-12).
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dora gian »

ΒΡΕ ΑΔΕΛΦΙΑ ,ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΙΕΡΩΜΕΝΩΝ, ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ , ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΑΛΥΘΕΙΑ .ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ? ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΝΑΕΙ ,ΚΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΟΝΟΥΜΕ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΒΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ,ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ .ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΙΜΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙ ΣΚΑΝΔΑΛΩΝ ......ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΚΑΙ ΔΗ ΗΘΙΚΟ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΙΣΤΟΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΓΙΑ ΜΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Να μην μπούμε, κατά την γνώμη μου, στην διαδικασία του τι είπε ο ένας ιερωμένος για τον άλλον.
Δεν κάνει καλό.
Θυμίζει παλιότερες άσχημες περιπτώσεις, όπως το θέμα του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων.
Ας είμαστε ψύχραιμοι και δυνατοί.
Και ας μην πιστεύουμε τίποτα, μέχρι τα διάφορα θέματα να τελεσιδικήσουν. Μέχρι να τελεσιδικήσουν είτε στα διάφορα δικαστήρια, πολιτικά και εκκλησιαστικά, είτε να τελεσιδικήσουν, με την χάρη του Θεού, μέσα στις ψυχές μας.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ συνέβη με τη Μονή Βατοπαιδίου; Ένα εξαιρετικό άρθρο από το “Αντίβαρο”.
ΑΚΡΩΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ ΜΜΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ-ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΑΣ.

Δικαιώθηκε η Μονή Βατοπαιδίου για τη λίμνη Βιστωνίδα

Συντάκτης: Τηλέμαχος Μ.

Για όσους δεν το κατάλαβαν με την πρώτη:

1-Τον Ιούλιο 2008 προχώρησε η δικαστική διαδικασία και απαγγέλθηκαν οι κατηγορίες για κακουργήματα κατά του Κοντομηνά για τις υποθέσεις της Ιντεραμέρικαν και τις απάτες κατά διαφόρων ασφαλιζομένων του. Ο Κοντομηνάς θεώρησε ότι ο Ρουσόπουλος έπρεπε να παρέμβει δικαστικά και να τον σώσει, επειδή η γυναίκα του δούλευε στον Άλφα. Ο Ρουσόπουλος δεν το έκανε. Έτσι, ο Κοντομηνάς πήρε σβάρνα όλα τα κολητάρια του Ρουσόπουλου για να τον εκδικηθεί και να τον πετάξει εκτός πολιτικής. Στις 15-20 Αυγούστου επισκέφθηκε ο ίδιος ο Κοντομηνάς το Άγιο Όρος και βρήκε διάφορα στοιχεία για τον Εφραίμ. Την επόμενη εβδομάδα ο σταθμός του σήκωσε μπαιράκι επανάστασης.

http://vatopaidi.wordpress.com/2009/07/ ... %80%CE%B1/
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”