Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλώς να έλθουν οι αθωωτικές αποφάσεις, η μία μετά την άλλη. Να ανακουφισθεί με αυτόν τον τρόπο και ο πιστός λαός, που έχει στενοχωρηθεί τόσο, τον τελευταίο καιρό.
Θέλω όμως να επιμείνω λιγάκι, σε όσα ξαναείπα πριν.
Σημασία δεν έχει τόσο η αθώωση, ή και η καταδίκη ακόμα (Θεός φυλάξει βέβαια) κάποιου προσώπου.
Σημασία έχει κατά τη γνώμη μου, ότι έχουμε μπει σε μια εποχή, που πολύ φοβάμαι πως θέματα σαν κι αυτό, θα προωθούνται συνεχώς από τα ΜΜΕ και θα αποτελούν "ψωμοτύρι" της καθημερινότητας. Τα περισσότερα θα είναι ψέμματα και ίσως που και που να υπάρχει και καμμιά "φουσκωμένη" αλήθεια. Η τακτική είναι "λέγε λέγε , κάτι μένει στο τέλος".
Αλήθεια αδελφοί, διάβασε κανείς σας την χθεσινή Ελευθεροτυπία ?

Και καταλήγοντας να ξαναπώ ότι αναμένω σε όλα αυτά τα θέματα, σε όλα ανεξαιρέτως, την άμεση και φωτισμένη πληροφόρηση από την Εκκλησία μας. Θα ήθελα να τις προλαβαίνει τις εξελίξεις. Οχι να τις ακολουθεί. Να μην μπορεί κανείς να την σπιλώσει.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
keliotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Γιάννης@Δοξάτο
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από keliotis »

Ο ηγούμενος της Δοχειαρίου αρχιμ. Γρηγόριος, τον Ιανουάριο του 2009, μεταξύ των άλλων έγραφε:
…Αλλά -δόξα τω Θεώ- φύσηξε λίβας εξ Αθηνών και μας σάρωσε, μας καθάρισε, όπως ο άνεμος το σιτάρι από τα άχυρα. Αναπάντεχο καλό μας βρίσκει. Πίστεψαν οι δημοσιογράφοι πως λερωθήκαμε από τον φόβο μας.
Τουναντίον πλυθήκαμε και υπέρ χιόνα λευκανθήκαμε.
Φύσηξε άνεμος και από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντος και έσεισε τα δένδρα του Αθωνικού δρυμού, τα υψηλόκορμα και υψηλόφρονα. Όσα ήταν επιπολαιόρριζα σκιάχτηκαν την δύναμη του άνεμου. Τα βαθύρριζα έμειναν απτόητα.
Οι εχθροί σήμερα της Εκκλησίας δεν είναι ούτε οι ταλαίπωροι δημοσιογράφοι ούτε οι άθεοι, άλλ' οι τάχατες ευλαβείς, και οι λεγόμενοι θρησκευτικοί…

Περισσότερες αλήθειες σ’ ολόκληρο το άρθρο: http://agioritikesmnimes.pblogs.gr/2009/07/484418.html
Κρίνονται και οι κρίνοντες
http://agioritikesmnimes.blogspot.gr/
gladiator79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από gladiator79 »

dora gian έγραψε:OSO ΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΕΚΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΠΛΥΘΗΣΜΟ .
Αυτο ειναι ενα μεγαλο ψεμα.Μηπως εχεις πεσει θυμα της παραληροφορησης των μμε και δεν το ξερεις;
Εικόνα
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από agiooros »

filotas έγραψε:
Ακούσατε τίποτα από τα κανάλια; Το ίδιο δε θ΄ακούσετε και για τις επόμενες δικαστικές αποφάσεις, που δε θα βολεύουν τη σκανδαλολογία τους.
Μήπως πρέπει να το πούμε στα κανάλια οτι αθωώθηκε?
Μήπως λέω μήπως δεν το πήραν χαμπάρι?

Η μήπως να γινόταν καμία μήνυση στα ΜΜΕ για συκοφάντηση απο τα ΜΜΕ προς την Μονή Βατοπεδίου?
Άβαταρ μέλους
keliotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Γιάννης@Δοξάτο
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από keliotis »

keliotis έγραψε:Πίστεψαν οι δημοσιογράφοι πως λερωθήκαμε από τον φόβο μας.
Τουναντίον πλυθήκαμε και υπέρ χιόνα λευκανθήκαμε.
γράφει ο ηγούμενος της Δοχειαρίου.

Τώρα "λερώνονται" οι δημοσιγράφοι, Νίκο και πρέπει να τους αφήσουμε να ολοκληρωθεί το ξεβράκωμά τους.
Τα νέα μαθαίνονται στόμα-στόμα. Δεν χρειαζόμαστε τη βοήθειά τους.
Κρίνονται και οι κρίνοντες
http://agioritikesmnimes.blogspot.gr/
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από eortologio_gr »

keliotis έγραψε:Ο ηγούμενος της Δοχειαρίου αρχιμ. Γρηγόριος, τον Ιανουάριο του 2009, μεταξύ των άλλων έγραφε:...
Οι εχθροί σήμερα της Εκκλησίας δεν είναι ούτε οι ταλαίπωροι δημοσιογράφοι ούτε οι άθεοι, άλλ' οι τάχατες ευλαβείς, και οι λεγόμενοι θρησκευτικοί…
Πάρα πολύ εύστοχο και με λίγα λόγια.

Ρομφαία η γλώσσα του Ηγουμένου προς όλους εμάς τους "δήθεν" Ορθόδοξους.

Πολύ μ' αρεσε...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από theodora »

http://www.apogevmatini.gr/?p=34688

Μόνο η "Απογευματινή" σήμερα γράφει για την "απόφαση-έκπληξη....!!!
ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΟΣ από παντού. Σε αντίθετη περίπτωση (να είχε βήξει μοναχός) θα βάζανε μέχρι και έκτακτες ειδήσεις!!!
Αφού συνεχίζουμε και τους παρακολουθούμε ακόμα (ειδήσεις, νέα κτλ) είμαστε άξιοι της μοίρας μας!
Και επειδή στο τέλος θα πάρουμε όλοι μας αυτό που μας αξίζει -από αυτήν εδώ την ζωή- ας μην ασχολούμαστε καθόλου με το τί γράφουν και για ποιόν λόγο γράφουν όταν γράφουν ή μιλάνε.
Ναι ζούμε σε αυτόν τον πανέμορφο κόσμο που μας χάρισε γενναιόδωρα ο Θεός μας, αλλά δεν είμαστε εκ του κόσμου τούτου.

Οι Χριστιανοί, “ουκ έχομεν ώδε μένουσαν πόλιν, αλλά την μέλλουσαν επιζητούμεν”.

Σαν να παραασχοληθήκαμε με όλους αυτούς και να συνεχίζουμε με κάθε αφορμή να το κάνουμε.
Γνωρίζουμε ξεκάθαρα τον σκοπό μας και τον σκοπό τους. Ας μην μας αποπροσανατολίζουν συνεχώς.....
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από theodosis79 »

Και το θέμα βρε παιδια πιο είναι? Οτι υπάρχουν άνθρωποι που θελουν να επισκεφτούν το Αγιον Ορος αλλά δεν θέλουν ποτέ να πάνε στην Ι. Μ Βατοπαιδίου. Η πως θα δωσω εγώ τώρα σε φίλους μου, γνωστούς μου και λοιπούς συγγενείς βιντεοκασέτες με τις ομιλίες του μακαριστού γέροντος Ιωσήφ ή τις υπέροχες ψαλμωδίες απο τους εξαιρετικούςς Βατοπεδινούς ιεροψάλτες? Μόλις ακούνε για την εν λόγω Μονή δεν ξέρω και εγω τι τους πιάνει.
Το ζητούμενο είναι ότι μια Αγιότατη Μονή αμαυρώθηκε και έπεται μάλλον και συνέχεια. Γαι να πω την ταπαινή μου γνώμη, σίγουρα θα είναι πάρα πολλοί εκείνοι οι οποίοι με τις ομιλίες του γέροντος Ιωσήφ ωφελήθησαν πάρα πολύ πνευματικά και πάρα πολλοί εκείνοι που ένιωσαν την καλήν αλλοίωση και άλλαξαν τρόπο ζωής στρεφόμενοι προς την πνευματική ζώη. Κια φανατασθήτε ο φθονερός διάβολος πόσο πολύ πειράχθηκε και εξαπέλυσε αυτόνο τον πόλεμο. Ολα τα άλλα μου φαίνονται μου φαίνοντοι βερεσέδια.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25017
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από aposal »

Ας διασπείρει ο καθένας, ηλεκτρονικά, την είδηση, σε όλους τους γνωστούς και φίλους του, και με την βοήθεια του Θεού, ο κόσμος θα ενημερωθεί περί της αλήθειας!
Δόξα σοι ο Θεός!

Συμφωνώ για τα περί διαμαρτυρίας προς τα ΜΜΕ! Μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς ως απλοί πολίτες (μαζικά εννοώ);
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από theodosis79 »

Νομίζετε τώρα πια ότι τα κανάλια και τα ΜΜΕ "καίγονται" τόσο πολύ για την απόφαση? Τώρα πια δεν τους νοιάζει καμιά απόφαση γιατί ούτως η άλλως η κύβέρνυση έπεσε. Τώρα πια είμαστε έτοιμοι να επιστρέψουμε στην "χρυσή" εποχή των ριάλιτι. Το θέμα είναι , πως θα αποκατασταθεί η ζημιά που υπέστη η Μονή και το Αγιον Ορος στα μάτια του απλού κόσμου. Και ας μην κατάλαβε ποτέ κανένας τι ακριβώς έγινε?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”