Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εχουμε ακουσει τα μυρια οσα, εδω, και πριν απο δυο χρονια, που ξεκινησε το θεμα,
καποιοι τιμητες, μας ειπαν απο αφελεις,
μεχρι οτι στερουμαστε κρισης, και ειμαστε τυφλοι υπερασπιστες του Βατοπαιδιου και του Εφραιμ,
και παιρνουμε προκατειλημμενα το μερος της Εκκλησιας.

Νομιζω, η μαλλον ταπεινα φρονω, οτι δικαιωνομαστε, απολυτα, σε ηθικο τουλαχιστον επιπεδο,
οχι μονο τωρα, αλλα γενικα, επειδη ξεραμε, που παει το πραγμα,
απο που εκπορευεται, καθως και τι στοχους ειχε και εχει.

Ομως εστω και εαν τελικα δικαιωθει απολυτα η Μονη, ας μην χαιρομαστε.

Οι δυναμεις της νεας ταξης, και του κακου το οποιο εχει προσωπο, υποσταση και υπηρετες προθυμους, σε καθε επιπεδο,
κοινωνικο, πολιτικο, ακομα και εκκλησιαστικο, ναι, ναι, δυστυχως, δεν θα ησυχασουν.

Ξανα και ξανα το Αγιον Ορος, αλλα και εν γενει η Ορθοδοξια, θα δεχθει, οπως αιωνες τωρα απο συστασεως της, υπο του Αρχηγου και
Τελειωτη της, Μεγαλομαρτυρα του Γολγοθα, λυσσαλεες επιθεσεις.

Ας θυμομαστε παντα, οτι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΝΑΧΩΜΑ, πριν ο κοσμος βυθιστει στο βαραθρο της κολασεως, πριν ακομα να γινει η κριση,
ειναι η Ορθοδοξια και το Φως που αυτη πρεσβευει στην οικουμενη.

Αυτο λοιπον το Φως το Ενυποστατον, θελουν να σβησουν, οι υπηρετες του κακου, οι σαρκικοι ανθρωποι, δουλοι της αμαρτιας.

Ολα τα εξωτερικα γεγονοτα, δεν ειναι παρα ο φλοιος, το επικαλυμμα, των ουσιωδων γεγονοτων, που ειναι,
η αεναη και αδυσωπητη μαχη για τις ψυχες μας.

Οταν θα δουμε το θεμα στην ουσια και την διαχρονικοτητα του, αλλα και στην πνευματικη του υποσταση,
τοτε θα καταλαβουμε ευκολα,γιατι το Βατοπαιδι, γιατι αργοτερα η Μεγιστη Λαυρα, γιατι η Σιμωνος Πετρας,
γιατι ολο το Αγιον Ορος και γιατι ολη η Ορθοδοξια δεχεται τονους λασπης και μαυρης προπαγανδας,
με τους στερημενους φωτισμου και πνευματος Θεου, αποχαυνωμενους στην πλειοψηφια συγχρονους ανθρωπους,
να τσιμπανε το δολωμα, σαν ανοητα περιφερομενα ψαρια,
περιφερομενα και αγομενα, στο σκοτος του βυθου της αγνωσιας.

Ομως η Εκκλησια ειναι προορισμενη να ζησει και τωρα και παντα, και στον μελλοντα αιωνα,
και θα ειναι αυτη, η οποια θα μεινει και θα δοξασει την υπαρξη του ανθρωπου,
παρα την αστοχια του, την κακια του αλλα και την υποταγη του στον αλαστορα προαιωνιο εχθρο του.

Αυτο διαφευγει φυσικα των ηλιθιων που την πολεμουν, αλλα ας μην διαφευγει και απο εμας,
πραγμα που θα μας βοηθησει να διακρινουμε καθε φορα σε τετοιες υποθεσεις, που παει το πραγμα.

Αλλωστε το δεντρο που εχει καρπο, πετροβολουν, οχι το ξεραμενο,
και αυτο το δεντρο το οποιο εχει τον Καρπο της ζωης,
ειναι μονον η Ορθοδοξη Εκκλησια και το ατιμητο και μυριπνοον ανθος της,
το ποτισμενο με το αλικο χρωμα του μαρτυριου της συνειδησεως,
δηλαδη ο υπερχιλιετης δεδοξασμενος και ενθεος Μοναχισμος.

Ματαιοπονουν λοιπον οι κορακες.

Ας τους λυπηθει ο Θεος εν ημερα κρισεως, γιατι θα λαβουν κατα τους κοπους τους.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από stathis73 »

Toν Γεροντα Εφραιμ τον γνωρισα στην θεσσαλονικη οταν ηρθε στην δουλεια της γυναικας μου για να κανει επεμβαση στα ματια του και με πηρε η γυναικα μου και πηγα και τον γνωρισα.
Εκτος που αρχισε να σκιαγραφει τον χαρακτηρα της γυναικας μου και να μου λεει πως να τις συμπεριφερομαι, μου ειπε πολλα πραγματα τα οποια επαληθευτηκαν και γενικα η εντυπωση που σχηματισα μετα και απο την επισκεψη μου στο βατοπαιδι κατοπιν προσκλησεως του γεροντα ηταν οτι προκυτε για εναν χαριτωμενο ανθρωπο-γεροντα, με πολυ δυναμη στο κυρηγμα του σαν να μιλουσε μεσα στην καρδια σου απευθειας και με πολυ σημαντικα αποτελεσματα.
Οταν μετα απο καιρο γινανε ολα αυτα με τα γνωστα αποτελεσματα δεν πειρα θεση κατα του αλλα η αληθεια ειναι οτι κλονιστικα λιγο, εχοντας παντα τις επιφυλαξεις μου.
Εκ του αποτελεσματος πλεον εχω να πω οτι η αληθεια παντα λαμπει και ολοι αυτοι που εγιναν Ιεροκατηγοροι θα πρεπει τωρα εαν φορανε παντελονια να βγουνε δημοσιως και να ζητησουν συγνωμη απο ολους αυτους που κατηγορησαν χωρις την παραμικρη δυσκολια, βεβαια ζητησουν δεν ζητησουν ο Θεός θα δωση στον καθένα αυτο που του αναλογει, αυτο ειναι το μονο σιγουρο για αυτο ας προσεχουν αλλη φορα οταν βαζουνε το Αγιον Ορος στο στομα τους.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (26/9/2010)
Δεν προκύπτει ζημία για το Δημόσιο από τις ανταλλαγές της Μονής
Πραγματογνωμοσύνες σε ανεξάρτητους οίκους ανέθεσε η προανακριτική

Της Ιωαννας Μανδρου

Για την πολυσυζητημένη υπόθεση του Βατοπεδίου στην οποία επικεντρώνεται τα δύο τελευταία χρόνια η πολιτική αντιπαράθεση, ζημία για το Δημόσιο, προς το παρόν δεν έχει προκύψει. Την ώρα που με καθυστέρηση η προανακριτική επιτροπή της Βουλής διατάσσει πραγματογνωμοσύνη για να απαντηθεί το ερώτημα ποια είναι η ζημία του Δημοσίου, αποκαλυπτικά είναι τα έγγραφα που υπάρχουν στη σχετική δικογραφία.

Σχετικά με το μείζονος σημασίας θέμα της ύπαρξης ζημίας για το Δημόσιο, που αποτελεί βασική προϋπόθεση για την όποια αξιολόγηση των ευθυνών πρώην κυβερνητικών στελεχών για τα οποία η Βουλή διενεργεί πλέον ποινική έρευνα, ήδη υπάρχουν συγκεκριμένες αποτιμήσεις.

Από τα έγγραφα –τα οποία παρουσιάζονται στη συνέχεια– δίδονται απαντήσεις στα ερωτήματα που προκαλούν σκληρή πολιτική αντιπαράθεση με αντικείμενο την αποτίμηση της ενδεχόμενης ζημίας του Δημοσίου, ενώ μόλις τώρα η προανακριτική επιτροπή ανέθεσε νέες πραγματογνωμοσύνες σε ανεξάρτητους εξειδικευμένους οίκους. Εως σήμερα κι ενώ η Δικαιοσύνη και αρμόδιες επιτροπές της Βουλής –δύο εξεταστικές και μία προανακριτική– ερευνούν τα πάντα γύρω από το Βατοπέδι και τις «ιερές» ανταλλαγές, έχουν συνταχθεί τρεις, συνολικά, αναλυτικές εκθέσεις με τις οποίες αποτιμάται η αξία των ακινήτων που αντηλλάγησαν. Και τα τρία αυτά πορίσματα, μέχρι σήμερα, δεν έχουν ανατραπεί από νεότερη πραγματογνωμοσύνη και ανήκουν στα βασικά έγγραφα της σχετικής δικογραφίας.

Πρόκειται για δύο πολυσέλιδες εκθέσεις που έχουν συνταχθεί από το Σώμα Ορκωτών Εκτιμητών (ΣΟΕ) με την τήρηση, όπως αναφέρεται, «των διεθνών επιστημονικών προτύπων εκτίμησης» και έχουν αποτιμηθεί ένα προς ένα όλα τα ακίνητα του Δημοσίου που αντηλλάγησαν. Οι εκθέσεις αυτές επανελέγχθηκαν από τρίτο ανεξάρτητο εκτιμητικό οίκο, που ανέλαβε την υποχρέωση να κρίνει αν το συμπέρασμα του ΣΟΕ περί μη υπάρξεως ζημίας ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Ο οίκος αυτός («Amerikan Appraisal») προχώρησε σε επανεκτίμηση και κατέληξε στο ίδιο συμπέρασμα.

Στη συνέχεια, όταν η υπόθεση Βατοπεδίου έλαβε τεράστιες διαστάσεις, το ΣΟΕ διενήργησε δύο εσωτερικούς ελέγχους προκειμένου να διαπιστωθεί η ορθότητα των εκτιμήσεών του και η αντικειμενικότητα στην προσέγγιση του όλου θέματος. Σε αναφορά που συνετάγη από την Ολομέλεια του Σώματος και απεστάλη στη Δικαιοσύνη αναφέρεται επί λέξει πως «ο έλεγχος ολοκληρώθηκε και από τα τελικά συμπεράσματά του προκύπτει η απόλυτη ορθότητα των εκτιμήσεων του ΣΟΕ». Πέραν όμως των τριών πορισμάτων, τα οποία αξιολογούνται από τις αρμόδιες δικαστικές αρχές και η Επιθεώρηση Δημόσιας Διοίκησης με έγγραφό της προς τη Δικαιοσύνη, σχετικά με το ερώτημα που κλήθηκε να απαντήσει για το αν το Δημόσιο υπέστη ζημία από τις ανταλλαγές, δίνει αρνητική απάντηση και στο πόρισμά της δεν ανατρέπει τα δεδομένα.

«Δεν δυνάμεθα», αναφέρει το πόρισμα Ρακιντζή, «να απαντήσουμε αν τελικά το Δημόσιο ζημιώθηκε και κατά ποιο ποσό από τις εν λόγω ανταλλαγές…». Στη συνέχεια υπήρξαν έγγραφα προς το υπουργείο Οικονομικών προκειμένου να διαταχθεί νέα πραγματογνωμοσύνη για το θέμα της ζημίας του Δημοσίου στην υπόθεση του Βατοπεδίου, δίχως έως σήμερα, παρά τις αλλεπάλληλες συζητήσεις στις αρμόδιες επιτροπές της Βουλής και τις πολιτικές αντιπαραθέσεις να έχει προκληθεί νέα επανεκτίμηση που να δίδει άλλη εικόνα για το θέμα.

Ενδεικτική της απουσίας νέας πραγματογνωμοσύνης από το υπουργείο Οικονομικών είναι η αποστροφή στην τοποθέτηση του προέδρου της προανακριτικής επιτροπής, του κ. Τσιρώνη, ο οποίος ανέφερε προσφάτως: «Nα αναθέσουμε σε ένα εξωτερικό συνεργάτη αυτή τη διαδικασία γιατί είχαμε πει να την αναλάβει το υπουργείο Οικονομικών και μας γύρισε πίσω το μπαλάκι...».
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από vasilisalt »

Έχω πολύ παραξενευτεί από τα δημοσιεύματα των τελευταίων ημερών.
Και ειδικά από τον skai και την καθημερινή. Καλό θα είναι να θυμίσω πως
η καθημερινή γενικώς δεν είναι και τόσο φανατικά ορθόδοξη....
Ψάχνω λοιπόν από το πρωί να βρω τι έχει αλλάξει, τι νέο έχει υπάρξει στην υπόθεση.
Θα καταθέσω την ταπεινή μου άποψη και συγχωρέστε με που θα είμαι λίγο εκτός ΄΄γραμμής΄΄.
Οι ανταλλαγές για να γίνουν έχουν μια συγκεκριμένη διαδικασία.
Το πιο σοβαρό σώμα ελεγκτων του δημοσίου είναι το σώμα ορκωτών εκτιμητών.
Μία από τις διαδικασίες είναι να κρίνει την αξία των υπό ανταλλαγή ακινήτων το σώμα αυτό.
Όταν λοιπόν ανέκυψε η υπόθεση, η ουσία και το πρόβλημα βασικά ήταν ότι έγινε ανταλλαγή
μεταξωτών κορδελών (υπερτιμημένων από το παραπάνω σώμα) με χρυσάφι (υποτιμημένο από
το παραπάνω σώμα).
Σήμερα λοιπόν δεν έχει προκύψει κάτι καινούργιο.
Ή μάλλον έχει προκύψει. Η προανακριτική θέλει να ορίσει ανεξάρτητο εκτιμητή για να μαθει την αλήθεια.
Οπότε το θέμα που έχει προκύψει είναι πως, είναι δυνατόν το κράτος να αμφισβητεί τις υπηρεσίες του
(σώμα ορκωτών εκτιμητών)? και να ζητά από μη κρατικό φορέα απαντήσεις?
Αυτά είναι τα νέα λοιπόν.

Έχω την αίσθηση πως έπρεπε να υπάρξει νέα εκτίμηση από ανεξάρτητο φορέα από το πρώτο λεπτό
που ανέκυψε η υπόθεση. Ώστε να μπορέσουν να αποφανθούν το ΣΔΟΕ, ο Ρακιτζής και όποιος άλλος...
Δεν έγινε το αυτονόητο,
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από ravniotis »

προτεινω σε ολους να δειξουν περισσοτερη ψυχραιμια σε αυτο το θεμα. και εξηγω οτι εφοσον οι περισσοτεροι απο εμας δεν πιστεψαν οτι υπαρχει "σκανδαλο Βατοπαιδιου" ετσι οπως οριστηκε και παρουσιαστηκε απο τα ΜΜΕ, γιατι τωρα ξαφνικα θα πρεπει να υπερασπιστουμε ένα κανάλι που ξαφνικα ειδε πως δεν υπαρχει σκανδαλο? ας μην ξεχναμε οτι λιγες μερες πριν ο συγκεκριμενος τηλεοπτικος σταθμος βροντοφωναζε στα δελτια ειδησεων πως δεν πρεπει να κληθει ο πρωην πρωθυπουργος στην προανακριτικη για το Βατοπαιδι γιατι αυτο θα προκαλεσει παραπλανηση της κοινης γνωμης απα τα υπαρχοντα προβληματα του (μαλλον θα εννοουν τις συνεπειες του Μνημονιου που με παθος υπερασπιζονται) και θα μας φερει πισω στο 1989! εξαλλου ειναι γνωστο οτι ο συγκεκριμενος σταθμος προασπιζει τα συμφεροντα της δεξιας κυριως παραταξης και τα διαπλεκομενα και εκει ειναι πολλα και δυσθεωρητα...
συμπερασματικα, θα προτεινα σε ολους να θετουν κατα αρχας υπο αμφισβητηση καθετι που μεταδιδουν τα ΜΜΕ.μπορει οι περισσοτεροι απο εμας να εχουν αμφισβητησει το "σκαναδαλο βατοπαιδιου" αλλα δεν μπορουν να παρουν ολοι αφεση αμαρτιων γιατι το λεει η Κατερινα και Ιωαννα. μπορει να μην εχει αποδειχθει ευθυνη της μονης για το ολο θεμα αλλα σαφως υπαρχει διαπλοκη πολιτικων και επιχειρηματιων, γεγονος που χρηζει μεγαλυτερης ερευνας
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από vasilisalt »

Συμφωνώ με τον Ravniotis. Έτσι είναι ακριβώς όπως τα λέει.
Νομίζω ότι οι ακραίες φωνές δεν οδηγούν πουθενα.
Ούτε από αυτούς που έχουν καταδικάσει τους πάντες εξ αρχης, ούτε
και αυτούς που απ την αρχη ότι και να γίνεται το βλέπουν ως δικαίωση κλπ.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από filotas »

Το εκπληκτικό είναι ότι η Κυβέρνηση, προκειμένου να συνεχίσει τη φαρσοκωμωδία της Εξεταστικής για ένα "σκάνδαλο", που δε στοιχειοθετείται με τους ισχύοντες νόμους ούτε η ύπαρξη αδικήματος, παραβιάζει τους νόμους και το Σύνταγμα.

Είναι βέβαιο ότι σήμερα στην Ελλάδα δεν έχουμε Δημοκρατία, αλλά δικτατορία του λαϊκισμού, της διαστρέβλωσης των πάντων και της παραπληροφόρησης, που προωθήθηκε από ξένα κέντρα εξουσίας με την υποστήριξη των ΜΜΕ.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dionysisgr »

Επειδη ειμαστε σε ενα φορουμ, ειδικου σκοπου, που πολλοι το ξεχνουν σκοπιμως,
αλλα και επειδη, επισης χανομαστε συνεχως σε λεπτομερειες,
και τι ειπε ο ενας και ο αλλος, που εχουν ο καθενας τα συμφεροντα του,
και ακρη δεν βγαινει, θα θεσω το θεμα ως εξης.

Εγω ενα ξερω, και θα προσπαθησω πραγματικα να μην επανελθω στο θεμα,
γιατι κατα βαθος, οποιος εχει την στοιχειωδη νοημοσυνη, και κριτηριο οχι μονοτροπα κοσμικο,
και δεν εχει υποστει την τελεία κομματικη-τηλεοπτικη-επικοινωνιακη, η αλλου ειδους λοβοτομη,
ξερει ποια ειναι η αληθεια και η ουσια των πραγματων.

Το Βατοπαιδι υπαρχει χιλια χρονια σχεδον. Οπως και αλλες Μονες, ακομα παραπανω.

Πανισχυροι Βυζαντινοι Ορθοδοξοι Αυτοκρατορες, Κοσμοκρατορες Σουλτανοι αλλοθρησκοι,
ακομα και ο σατανας με το ανθρωπινο προσωπο ο Αδολφος Χιτλερ,
σεβαστηκαν το υπερχιλιοχρονο Αγιον Ορος, και απεδωσαν προνομια και τιμες.

Κανεις απο ολους αυτους, δεν σκεφτηκε παρα την τεραστια εξουσια που διεθεταν,
να το διασυρει, να το εκθεσει, να το καταστρεψει, να το συκοφαντησει. Μαλλον το αντιθετο εγινε.

Το αφησαν να πορευεται ησυχα τον ουρανοδρομο βιο του. Φως παμφαεστατο εν μεσω ψηλαφητου σκοτους.
Αιωνιο ακοιμητο αγιοκερι, αυταπαρνησεως, αγωνος, κοπων και δακρυων, και προσευχης υπερ του συμπαντος κοσμου.

Και που ειναι ολοι αυτοι τωρα;

Χαμενοι στην ληθη του παρελθοντος, ευρισκομενοι στην μεση κατασταση, αναμενοντας την Κριση,
και προγευομενοι των κοπων τους, αναλογα με το πως πολιτευτηκαν κατα τον βιο τους, οπως ολοι μας.

Και εχουμε εσχατως καποια πιονια, καποιους σαπιοκοιλιαδες, καποια λαμογια,
υπερκομματικα, απο ολες τις "δημοκρατικες" παραταξεις, μα ολες, ομως,
που λυμαινονται την ταλαιπωρη αυτη πατριδα εδω και περιπου 40 χρονια,
να εχουν βαλει αργα, αλλα σταθερα τον Αθωνα και την Ορθοδοξια γενικοτερα,
στον μιαρο στοχο τους.

Αξιος ο μισθος τους, ομως πλανωνται πλανην οικτρα, εαν νομιζουν οτι θα πεσει ο Αθωνας, απο τα τερτιπια τους.

Μαμ, κακα, και νανι.. Αυτο θα παρουν. Ο νοων νοειτω.

Δεν χρειαζεται θεολογικη η μεταφυσικη εξηγηση.

Οπως εχει πει και ο οσιος γερων π.Παϊσιος, ολα πληρωνονται ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΚΑΙ εδω, αλλα ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ εδω,
οπως λανθασμενα θεωρει, ο αγνοων τα θεια, νοηματα και δογματα, αθεολογητος κοσμος.

Σε λιγα χρονια, οταν ολους θα μας μασουλανε τα σκουληκια, και οταν ολοι μας θα εχουμε ξεπληρωσει το κοινοφλητον χρεος της αρρωστης φυσεως μας, και της πονηριας-μοχθηριας μας, θα πρεπει να εξηγησουν επαρκως τις προθεσεις τους,
για να μην πανε οριστικα μαζι με το αφεντικο τους, εκει που ειναι προορισμενο να πανε.

Ας κουνανε τις κοιλιτσες τους, τωρα, που εχουν μια, σχετικη προσκαιρη και μιζερη εξουσια,
γιατι αργοτερα θα πεσει το κλαμα το ατελευτητο, και ο τριγμος των οδοντων.

Γιατι οταν αποφασιζεις να σηκωσεις το ανομο χερι σου,
επανω σε μια υπερχιλιοχρονη και τοσο Ιστορικη Μονη, με 7 θαυματουργες εικονες,
με πανω απο 67 επισημα ανακυρηγμενους Αγιους της Πιστεως μας,
εκει οπου περιπολει η ιδια η Κυρια Θεοτοκος, πολλακις, οπως την εχουν δει αγιασμενοι ανθρωποι,
εκει οπου σωζονται χιλιαδες ψυχες απο τους αξιους Πνευματικους της, και γινεται απιστευτο ανθρωπιστικο εργο,
τοτε μαλλον εχεις υπογραψει την πνευματικη σου αυτοκτονια.

Αλλα θα μου πειτε, τι πνευματικες αυτοκτονιες και πρασινα αλογα μας γραφεις, εκει περα, ρε ταλαιπωρε Διονυση;

Αυτα ειναι "ψιλα" γραμματα, και "γραφικουρες" καποιων "θρησκευομενων περιθωριακων", για δαυτους,
αυτοι ξερουν και ποθουν μονο, φιγουρα, ματαιοδοξια, μασα και εξουσια,
και αυτα πιστευουν και λατρευουν ως προβολες των αυλων παθων τους,
υποστασιαζομενα σε εαν αμαγαλμα υλικο και σε ενα ειδωλολατρικο περιπαιγμα, ως θεους τους.

Αλλωστε ο ηδη νεκρος, δεν μπορει να αυτοκτονησει, και αυτο ισχυει ακεραια και στα πνευματικα..

Αυτα λεει ο λογισμος μου, γιαυτο και μιλησα για δικαιωση,
οσο για τα νομικα, και τα λοιπα, θα ελεγα πολυ τεκμηριωμενα,

οτι χεστηκε η φοραδα στο αλωνι,
και κρυωνει και ειναι και μονη..

Το Μοναστηρι αναμενει μονο Οντολογικη δικαιωση, για οσους καταλαβαινουν τι σημαινει αυτο,
καμμια αλλη ανθρωπινη δικαιωση, δεν αφορα, αλλα αφηνει παγερα αδιαφορους, τους εσταυρωμενους μοναχους του,
που ειναι πανω απο 100, και κανεις δεν τους σεβαστηκε, απο αυτα τα υποκειμενα, που κατασπιλωσαν την Μονη,
ομως το πληρωμα του εχει το εισητηριο στα χερια με τον καθημερινο αγωνα του, για την Βασιλεια των Ουρανων.

Αυτοι εχουν στα χερια μονο την καταδικη τους, απο Θεο και ανθρωπους,
και μακαρι οσο καιρο τους εχει δοθει ακομη υπο του Φιλανθρωπου Κυριου,
να μετανοησουν, μπας και την γλυτωσουν.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ούτε εγώ θα επανέλθω ποτέ στο θέμα αυτό.
Τελεία και παύλα.

Δυο κουβέντες μόνο.
Δεν κατηγορείται η Μονή, ούτε τα Άγια λείψανα.
Αν έχει κάτι γίνει (αν λέω), έχει γίνει από ανθρωπους.
Προσωπικά με μεγάλη μου χαρά θα δεχόμουν κάποια απόφαση
που να δικαιώνει τη Μονή.
(Το εννοώ, αν κάποιοι δεν το πιστεύουν, δικαίωμά τους)
Και επίσης δεν επιζητώ ούτε θύματα, ούτε αίματα.

Υπάρχει βέβαια και η άποψη ότι από το να γίνει κακό
στην εκκλησία μας και να έχει συμβεί κάτι, καλύτερα να
μη βγει, γιατί θα σκανδαλισθεί το πλήρωμα.
Σ αυτή τη περίπτωση, θα πρέπει να μην έχουμε συνέχεια δικαιώσεις
και κόντρα δικαιώσεις, αλλά βασικά σιωπή.

Δεν προσπαθώ να καταδικάσω κανέναν.
Ούτε να κατηγορήσω κανέναν.

Και επειδή σέβομαι τον ειδικό σκοπό του παρόντος φόρουμ,
δεν θα ξανασυμμετάσχω σε τέτοιο θέμα.
Με χαρά θα πανηγυρίσω κι εγώ όταν επιτέλους κάποιος γράψει.
Οριστική δικαίωση.
Σύμφωνα με αυτά και αυτά τα στοιχεία όλα ήταν ένα ψέμα ή
τέλος πάντων όπως το γράψει.

Τις αυτοδικαιώσεις γενικώς τις αποφεύγω και για εμένα και για αυτούς που αγαπώ και σέβομαι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από vasilisalt »

Τη λέξη <<σκόπιμα>> που έγραψε ο Διονύσης, για να είμαι ειλικρινής, δεν την κατάλαβα...
Για να την αντιπαρέλθω, δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαγραφούν οι παρεμβάσεις μου στο
παρόν θέμα.
Δεν θέλω να πείσω κανέναν για τίποτα.
Άλλωστε θεωρώ πως δεν είπα και τίποτα σοβαρό και άξιο δημοσίευσης.
Τα αυτονόητα καλύτερα να παραλέιπονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”