Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
gladiator79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από gladiator79 »

Ολοκληρη η αποφαση εδω:
http://www.amen.gr/index.php?mod=news&o ... le&aid=328

Μεχρι στιγμης κανενα απο τα ωρυομενα Μμεα δεν εχει αναφερθει ουτε κατ'ελαχιστον στο θεμα.
Αυτο και μονο θα επρεπε να προβληματιζει οσους ΑΚΟΜΑ πιστευουν στα παραμυθια τους κι εχουν αμφιβολιες για τη Μονη και τον Γεροντα Εφραιμ.
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από eortologio_gr »

dora gian έγραψε:δεν εχω ποτε μιξηση η γραψει σχετικα με το θεμα , η οποια δικαιωση απο το δικαστηριο δεν αναιρει την αναμιξη του βατοπεδιου στην πολιτικη και το ξεπλημα των χρηματων για να δοθουν σε πολιτκα κομματα η αλλα συμφεροντα ,οτσι ωστε ολοι να ωφεληθουν..... ειναι αντιθετο απο την μοναχικη αποστολη .--
Υπάρχει έστω και ένας Ορθόδοξος που να πιστεύει ότι έχει εμπλακεί η ΙΜ σε ξέπλυμα χρήματος πολλώ δεν μάλλον στην γέννηση της όποιας ιδέας ξεπλύματος ή παράνομων δραστηριοτήτων ? Αν είναι δυνατόν.

Ευθυνη του προκαθημενου καθε ΙΜ είναι να διαφυλάξει την περιουσία της ΙΜ με κάθε νόμιμο τρόπο. Ελεος. Οι όποιες ανταλλαγές έγιναν με νόμιμο τρόπο.

Το κατα πόσο το προιόν ανταλλαγής χρησιμοποιήθηκε απο κάποιον απο τους λαικούς αποδέκτες για όποια χρήση επιλέγχθηκε, δεν συμπαρασύρει και την ΙΜ που εν απολύτω αγνοία της μπορεί να αποδέχτηκε την ανταλλαγή με όλες τις δέουσες διαδικασίες ΚΑΙ την κρατική σφραγίδα. Αν η ανταλλαγή ήταν νόμιμη τίποτε άλλο δεν πρέπει να μας απασχολεί. Και ήταν νομιμη.

Μέχρι πότε αδελφοί μου θα βάζουμε στον "ιδιο ντουρβά" τους ιερωμένους με τους Λαικούς ?

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
keliotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Γιάννης@Δοξάτο
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από keliotis »

Σχόλιο του Μητροπολίτου Καλαβρύτων και Αιγιαλείας

Δεν γνωρίζουμε ακόμη λεπτομέρειες γύρω από την δικαστική αυτή Απόφαση. Με ενδιαφέρον θα περιμένουμε τώρα την στάση, την αντίδραση θά έλεγα, των ΜΜΕ. Θα την ανακοινώσουν; Θα την σχολιάσουν; Θα ζητήσουν άραγε συγγνώμην από τα θύματά των; Αναμείνατε, λοιπόν, στο ....ακουστικό σας!

+ Ο ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ & ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ

Κυριακή, 12 Ιουλίου 2009

http://mkka.blogspot.com/2009/07/blog-post_12.html
Κρίνονται και οι κρίνοντες
http://agioritikesmnimes.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Νομίζω ότι στο παρόν θέμα, όπως και σε κάποια άλλα παρεμφερή θέματα που ανέκυψαν τα τελευταία χρόνια, έχουμε ένα δέντρο και ένα δάσος.
Ας μιλήσουμε πρώτα για το δάσος.
Η εν Ελλάδι εξουσία (και όταν λέω εξουσία δεν εννοώ μόνο την κυβέρνηση ή τα κόμματα, αλλά κάθε μορφή της, δηλαδή νομοθετική, δικαστική και εκτελεστική και φυσικά και την τέταρτη εξουσία, δηλαδή τον τύπο και τα ΜΜΕ), δυστυχώς, τα τελευταία χρόνια, στην αρχή με αργά βήματα και όσο πάει με βηματισμό τροχάδην, τείνει και εδώ όπως και αλλού, να υπαχθεί με τη σειρά της, σε αυτό το ενορχηστρωμένο και σκοτεινό σχέδιο, μιας αόρατης, παγκόσμιας δύναμης και να παίξει το παιχνίδι της. Αυτοί που απεργάζονται το σχέδιο της κυριαρχίας τους στην ανθρωπότητα και της επιβολής των δικών τους νόμων και της δικιάς τους δικτατορίας, συνεταιρίστηκαν και στην χώρα μας, απ ό,τι φαίνεται, με όλους όσους μπορούν να τους βοηθήσουν, προς αυτή την κατεύθυνση.
Με όλους εκτός από έναν.
Ποιόν έναν?
Μα απλούστατα την Ορθοδοξία.
Η Ορθοδοξία (και βέβαια το Αγιο Ορος, το οποίο είναι απολύτως άφθαρτο τόσους αιώνες), τους κάθεται στο στομάχι, τους χαλάει τη μαγιά, δεν τους αφήνει να ολοκληρώσουν το σχέδιό τους.
Και όσοι από αυτούς τους εχθρούς καταλαβαίνουν την Ορθοδοξία, την μισούν, γιατί διαπιστώνουν ότι έχει δύναμη, στιβαρό ποίμνιο και - το κυριότερο- έχει και Θεό ζώντα.
Οσοι δεν την καταλαβαίνουν, πάλι την μισούν, αφενός επειδή δεν τους μοιάζει και αφετέρου επειδή μην γνωρίζοντάς την, δεν ξέρουν πώς να την αντιμετωπίσουν.
Και για όλους αυτούς τους λόγους που ανέφερα, κάθε φορά που μια αμφιλεγόμενη υπόθεση, τυχαίνει να την χειρίζεται (έστω και σε βαθμό ελάχιστο ή τυπικό), κάποιος ο οποίος φοράει ράσο, τότε τα αποτελέσματα τα βλέπουμε όλοι μας. Αρχίζει η λύσσα και η κατασυκοφάντηση επί δικαίων και αδίκων.
Και από εδώ και πέρα αυτό θα επαναλαμβάνεται, φοβάμαι, συνεχώς.
Αυτό είναι το μείζον θέμα.
Και περιμένουμε από την Εκκλησία μας όλα αυτά, είτε να τα προλαβαίνει, είτε να τα αντιμετωπίζει.
Είτε με μετριοπάθεια, είτε με δυναμισμό. Και για όλα αυτά, να μας ενημερώνει και εμάς, να μας συμβουλεύει και να μας νουθετεί.

Και τώρα ας μιλήσουμε για το δέντρο.
Σε αυτή την υπόθεση κατηγορούνται δύο Βατοπαιδινοί γέροντες.
Τι έγινε στο θέμα αυτό δεν ξέρω. Ισως να ενεπλάκησαν σε κάτι φαινομενικά νομότυπο και εν συνεχεία να τους τα φορτώνουν όλα αυτών. Ισως η φυσιολογική διαχείριση των οικονομικών θεμάτων της μονής, να επελέγη από όλες αυτές τις δυνάμεις που προανεφέρθησαν και να στοχοποιήθηκε. Ετσι μπορεί να φτιάχτηκε κάποιο σχέδιο, για να πλήξει και πάλι την Εκκλησία.
Δεν ξέρω. Και δεν κρίνω. Και αφού δεν ξέρω, δεν παίρνω θέση. Αν πάρω θέση υπέρ ή κατά, την στιγμή που δεν ξέρω, σημαίνει ότι προηγουμένως έχω κρίνει, έχω δικάσει, και έχω αθωώσει ή καταδικάσει.
Και τη στιγμή κατά την οποία, τους δύο γέροντες, η πολιτεία τους εγκαλεί, η Εκκλησία της Ελλάδος και η Ιερά Επιστασία του Αγίου Ορους τους ελέγχει αυστηρότατα, περιμένοντας την εκδίκαση της υπόθεσης, την στιγμή που το Οικουμενικό Πατριαρχείο τους υποβιβάζει στον βαθμό του απλού μοναχού, περιμένοντας και αυτό την έκβαση του θέματος.
Το μόνο που κατά τη γνώμη μου, μπορώ κι εγώ να κάνω είναι να κάνω υπομονή, να περιμένω και να ελπίζω.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από aposal »

Εύχομαι, εκτός από την Ιερά Επιστασία του Αγίου Όρους να πάρει θέση και η Εκκλησία μας!
Κάποτε!
Μόνο να μην είναι πολύ αργά!
Και δεν θα συμφωνήσω με την άποψή του προκαθημένου ότι θα περιμένει τις αποφάσεις του Δικαστηρίου και μετά θα μιλήσει (αν μιλήσει).
Έχω την άποψη ότι το θέμα δεν είναι μόνο κοσμικό, αλλά και πνευματικό. Και τα δικαστήρια δεν θα αναμιχτούν στο δεύτερο, αλλά μόνο στο πρώτο. Θα έπρεπε λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, να γίνει μια έρευνα, από τότε, του τι ακριβώς έγινε, από τον αρμόδιο φορέα (δεν γνωρίζω αν αυτό θα έπρεπε να είναι το Άγιον Όρος, ή το Πατριαρχείο) ο οποίος να οδηγήσει σε κάποιο πόρισμα που να ανακοινωθεί δημόσια.
Όλη αυτή η μυστικοπάθεια δεν μου αρέσει καθόλου!
Εκτός από τα αν έγιναν νομίμως οι ανταλλαγές, κάποιος θα πρέπει να απαντήσει αν πράγματι οι δύο μοναχοί χρησιμοποιούσαν - κατά τις μετακινήσεις τους, ελικόπτερα, ή αυτοκίνητα τύπου jeep της Mercedes, αν κουβαλούσαν τα lap-tops τους και έκλιναν ραντεβού με τον Νο 2 της κυβέρνησης, τον κ. Ρουσσόπουλο και τι θα μπορούσαν να λέγονται στις συζητήσεις αυτές. Δεν μπορει οι δηνοσιογράφοι να λένε για το μεγαλύτερο σκάνδαλο της μεταπολίτευσης, και όλοι να μιλάνε για τον Γέροντα Εφραιμ και τον γέροντα Αμβρόσιο και εμείς να μην ξέρουμε τι πραγματικά έγινε! Αν αυτό αποτελεί σωστή αντιμετώπιση, τότε εγώ είμαι τελείως λάθος!
Και αν έφταιξαν οι δύο Γέροντες ποια μέτρα πάρθηκαν;
Αν όμως ΔΕΝ έφταιξαν τι έγινε για να προστατευθεί το κύρος του μοναχικού πολιτεύματος στα μάτια της συντριπτικής πλειοψηφία των Ελλήνων;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dora gian »

αλλο ειναι η διαφυλαξη της περιουσιας και αλλο τα ιλλιγιωδη ποσα , οι οφ σορ ετειριες κλπ .......αν ο ΚΥΡΙΟΣ κατεβαινε στη γη και εβλεπε τους χρυσους ναους που κτηζονται συνεχεια και σε καθε τετραγωνο τον δε κοσμο να πειναει εσεις τη λετε να εκανε.... φυσικα και μηλαμε για καποια σθγκεκριμενα προσωπα . οσο η εκκλησια δεν αποκοπτετε απο την πολητικη εξουσια θα δουμε και χειροτερα. Δεν μπορει να πεφτει μια κυβερνηση εξ αιτιας του συγκεκριμενου και να νομιζετε οτι δεν εχουν οφεληθει τα κομμματα ΕΛΕΟΣ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dora gian έγραψε:αλλο ειναι η διαφυλαξη της περιουσιας και αλλο τα ιλλιγιωδη ποσα , οι οφ σορ ετειριες κλπ .......αν ο ΚΥΡΙΟΣ κατεβαινε στη γη και εβλεπε τους χρυσους ναους που κτηζονται συνεχεια και σε καθε τετραγωνο τον δε κοσμο να πειναει εσεις τη λετε να εκανε.... φυσικα και μηλαμε για καποια σθγκεκριμενα προσωπα . οσο η εκκλησια δεν αποκοπτετε απο την πολητικη εξουσια θα δουμε και χειροτερα. Δεν μπορει να πεφτει μια κυβερνηση εξ αιτιας του συγκεκριμενου και να νομιζετε οτι δεν εχουν οφεληθει τα κομμματα ΕΛΕΟΣ
Το ζήτημα είναι ότι η Εκκλησία σιωπά τελευταία. Σιωπή εκκωφαντική. Και για αυτό τον λόγο, αυτά που περιγράφεις παραπάνω, έρχονται στην επιφάνεια. Ενώ υπάρχουν κι πάρα πολλά άλλα τα οποία δυστυχώς χάνονται.
Αν μέσα σε ένα πλήθος 10000 ανθρώπων που είναι απολύτως ήσυχοι, υπάρχει και ένας που φωνάζει, τότε μόνο αυτός ο ένας ακούγεται και προβάλλεται.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από dora gian »

OSO ΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΙ ΑΚΡΑΣ ΕΚΤΗΜΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΠΛΥΘΗΣΜΟ .
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από filotas »

Δώρα, δε μας ενδιαφέρει αν χαίρει εκτίμησης από τον τοπικό πληθυσμό, αλλά από τους Χριστιανούς της περιοχής. Νομίζω ότι οι περισσότεροι Χριστιανοί αυτής της Μητρόπολης εκτιμούν ιδιαίτερα τον Επίσκοπό τους. Επίσης χαίρει μεγάλης εκτίμησης και μεταξύ των υπολοίπων Μητροπολιτών της Εκκλησίας της Ελλάδος. Γνωρίζω μάλιστα ότι αρκετοί των έχουν Πνευματικό.

Επίσης Δώρα, εγώ δεν βλέπω καμιά διαπλοκή της Εκκλησίας με την πολιτική. Ιδιαίτερα ο σημερινός Αρχιεπίσκοπος έχει δείξει ότι επιθυμεί οι σχέσεις της Εκκλησίας με το κράτος να κρατιούνται μόνο στα θεσμικά τους πλαίσια.

Μπορεί τοπικά να διαμορφώνονται κάποιες πιο στενές σχέσεις, αλλά οι εξαιρέσεις δεν επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Φοβάμαι Δώρα, ότι έχεις παρασυρθεί τόσο από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα, ώστε αρνείσαι να παραδεχτείς, ότι η πιο διαπλεκόμενη πλευρά της κοινωνίας είναι τα media και ότι μπορεί στα λεγόμενα σκάνδαλα της Εκκλησίας να να εκφράζονται τουλάχιστον με κάποια μεροληψία και υπερβολή.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη Απόφαση Δικαίωσης Βατοπεδίου

Δημοσίευση από filotas »

Για διαβάστε όλο το κείμενο, γιατί η αλήθεια πρέπει να λέγεται:

Απόφαση βόμβα:"Δικαιώθηκε η Βατοπαιδίου για Βιστωνίδα"
Γράφει ο/η troktiko - Romfea.gr 13:02
11.07.09

Δικαιώθηκε χθες, η Ιερά Μονή Βατοπαιδίου στο πρώτο δικαστήριο που έγινε μετά από μήνυση που έκανε ο πρόεδρος δημοτικού διαμερίσματος Ουρανούπολης, αλλά και ο Δήμος Τρίγλιας για παράνομη ανταλλαγή.

α). της λίμνης Βιστωνίδας προς το δημόσιο (ο μηνυτής έλεγε πως η λίμνη είναι κοινόχρηστη και εκτός συναλλαγής)

β). της έκτασης 8.800 στρεμμάτων στην Ουρανούπολη που ο μηνυτής έλεγε πως είναι αρχαιολογικός χώρος, δάσος ή δασική έκταση εκτός συναλλαγής.

Μάλιστα ζητούσαν την ακύρωση του συμβολαίου μεταξύ Ελληνικού δημοσίου και μονής.

Το δικαστήριο δικαίωσε την Ι. Μονή Βατοπαιδίου με χθεσινή απόφαση λέγοντας ότι η Βιστωνίδα δεν είναι λιμνοθάλασσα αλλά λίμνη, και ακόμα και αν είναι κοινόχρηστη λίμνη ορθώς η Ι.Μ. μεταβίβασε την λίμνη στο δημόσιο, γιατί έτσι προστατεύεται και η κοινοχρησία αν αυτή υπάρχει.

Το συμβόλαιο δεν είναι άκυρο και η λίμνη ανήκε στην Ι.Μ. Βατοπαιδίου, που σωστά την μεταβίβασε.

Ενώ για την έκταση στην Ουρανούπολη το δικαστήριο είπε … ότι ορθώς έγινε η μεταβίβαση, και τυγχάνει της προστασίας του συντάγματος και των νόμων μετά από αυτή.

Θυμάστε που έγιναν μέχρι και αυτοψίες για να δούνε αν έχει ψάρια η λίμνη, αλλά και αν είναι λιμνοθάλασσα;

Ε, τώρα η δικαστική απόφαση δικαιώνει την Ι.Μ. Βατοπαιδίου.

Όλη η περιοχή του δήμου Τρίγλιας δόθηκε στο δημόσιο και στον Δήμο Τρίγλιας το 1924 προκειμένου η λίμνη Βιστωνίδα να παραμείνει στην κυριότητα της μονής.

Εδώ ισχύει αυτό που λέγεται: "ουδείς πιο βέβαιος εχθρός του ευεργετηθέντος".

Πηγή: www.romfea.gr

Ακούσατε τίποτα από τα κανάλια; Το ίδιο δε θ΄ακούσετε και για τις επόμενες δικαστικές αποφάσεις, που δε θα βολεύουν τη σκανδαλολογία τους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”