ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2022

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2022

Δημοσίευση από theodore »

Στο Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου ξεκίνησαν τα "ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2022" ενόψη της εορτής του Αγίου Δημητρίου. Ήμουν εχθές Κυριακή εκεί και ότι και να πω είναι λίγο. Μπείτε στο site να δείτε το καθημερινό πρόγραμμα και τις ομιλίες που θα γίνουν. Με αυτά που ακούς και αυτά που αισθάνεσαι καταλαβαίνεις ότι πρέπει να αλλάξεις τον Ουρανό που βλέπεις καθημερινά. Ζεις μια πραγματικότητα καθημερινά που δεν είναι όμως η Αλήθεια της ζωής.
Αυτά λέω από εχθές ψιθυριστά στο εαυτό μου και προσπαθώ να αποκτήσω μνήμη Θεού.
Κάθε μέρα αν ακούω αυτούς τους Γέροντες, αυτούς τους ποιμενάρχες, αυτούς που μπορούν και ζουν και πράττουν εξωκοσμικά και ταυτόχρονα είναι παρόντες σε αυτόν τον κόσμο, αλλά δεν ανήκουν σε αυτόν, τότε σίγουρα δεν θα έχω καμιά δικαιολογία όταν βρεθώ "απέναντι" στον Κύριο μου και Θεό μου.
Όποιος μπορεί, ας πάει ή ας τις παρακολουθεί από του youtube
https://www.youtube.com/results?search_ ... CE%91+2022

Εκεί , στον Άγιο Δημήτριο, συνεχίστε έτσι. Σας χρειαζόμαστε.
Τα αδύνατα παρ΄ ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2022

Δημοσίευση από aposal »

Όπως κάθε χρόνο, εδώ και ένα τέταρτο του αιώνα, έτσι και φέτος ο πρωτοπρεσβύτερος του Ι.Ν.Α.Δ. του ομώνυμου Δήμου Αττικής διοργάνωσε άψογα τα πολύ ωφέλιμα ΔΗΜΗΤΡΙΑ. Τυχεροί όσοι παρακολούθησαν τις ομιλίες και τις συζητήσεις και όσοι μετείχαν σε αγρυπνίες.
Όλες οι ακολουθίες που τελεί καθημερινά ο Ιερός Ναός προβάλλονται σε live streaming από το κανάλι που έχει ο Ι.Ν. στο youtube. Όποιος θέλει να τις παρακολουθήσει αρκεί να μπει στο site του Ιερού Ναού, https://www.in-ad.gr/ και να επιλέξει "Ζωντανή σύνδεση".
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”