Καθημερινά Σημεία!

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Καθημερινά Σημεία!

Δημοσίευση από filtor »

Αν δεν κάνω λάθος, σημείο ονομάζουμε μία ένδειξη απάντησης του Θεού προς εμάς και θεωρείτε σαν ένα μικρό θαύμα.
(Όποιος ξέρει καλύτερα, ας με διορθώσει).

Σ' αυτό το topic, σας καλώ όλους να αναφέρετε καθημερινά σημεία που σάς συμβαίνουν, έτσι ώστε διαβάζοντάς τα ο καθένας μας να ωφελεί. Νομίζω πως η παρουσία του Θεού στην ζωή μας φαίνεται κάθε στιγμή αρκεί να ανοίξουν τα μάτια μας και να το δούμε.

Ξεκινάω με κάποια τελευταία δικά μου :
1) Ο γιος μου (3,5 ετών είχε πάει πριν από μήνες να μεταλάβει αλλά ένας νευριασμένος ιερέας :? τον φόβισε κι από τότε δεν έμπαινε ούτε στην είσοδο της εκκλησίας, λέγοντας ότι "εκεί μέσα είναι άνθρωποι κακοί". Πέρασε ο καιρός και θεώρησα πως με τον καιρό θα του φύγει ο φόβος, όμως τίποτα... Προσευχήθηκα να αλλάξει η κατάσταση ώσπου Μ.Τετάρτη επειδή θα πήγαινε μία ανηψιά μου στην εκκλησία, κοντά σ' αυτήν πήγε κι αυτός... Το απίτευτο ήταν την επόμενη μέρα του Ευχέλαιου, ...έκλαιγε για να πάει στην εκκλησία και χωρίς την Γεωργία μάλιστα! :lol:
2) Ένας ξάδερφος της γυναίκας μου, ετών 32, ο οποίος ήταν ένα παιδί με το χαμόγελο και το καλαμπούρι του πάντα, ξαφνικά κλείστηκε στον εαυτό του και δεν έβγαινε από το σπίτι. Έπινε κι έτρωγε όλη μέρα και δεν είχε επαφή με κανένα, πλην των γονιών του. Όλοι μίλησαν για κατάθλιψη, καθώς η συπεριφορά του άλλαξε άρδην κι απόκτησε και κάποια τικ που εκδήλωναν έντονο άγχος. Τον συμπεριέλαβα στις προσευχές μου, τον είχα στο μυαλό μου και σκεφτόμουνα πώς θα τον φέρω βόλτα να πάμε στο Άγιον Όρος, αλλά ...τα πράγματα ήθελαν λεπτό χειρισμό γιατί δεν ήταν και κανένας της εκκλησίας...
Χθες ήμουνα σπίτι του - μάς κάλεσε ο πατέρας του - κι όταν, επιτέλους, τον είδα, ως εκ θαύματος άρχισε να μιλάει για κάποιον μοναχό Παΐσιο που είδε στην τηλεόραση και έκανε θαύματα(Εκπομπή "Αληθινά Σενάρια"). Μιλάμε έμεινα κάγκελο!!
Σε λίγες ώρες από τώρα - Θεού θέλοντος - αυτός ο άνθρωπος που πέρασε και ίσως περνά ακόμη κατάθλιψη, θα έχει δυο-τρία βιβλία για να διαβάσει τι έκανε και τι είπε ...αυτός ο Παΐσιος και είναι προδιατεθιμένος στις επόμενες εβδομάδες να πάμε στο Άγιον Όρος μαζί.
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Κι εγώ, όπως και ο filtor, πιστεύω πως, αν είμαστε προσεκτικοί, θα βλέπουμε καθημερινά τα χιλιάδες σημεία που πραγματοποιεί ο Θεός στη ζωή μας (την απλή και συνηθισμένη) και τις απαντήσεις Του στις προσευχές μας.
Να πω κι εγώ ένα πρόσφατο:
Ένας άνθρωπος που με τιμά με την φιλία του (την έχω γνωρίσει σχετικά πρόσφατα) με πήρε ξαφνικά προχθές τηλέφωνο, κλαίγοντας σπαρακτικά για ένα θέμα προσωπικό της (δεν μου είπε λεπτομέρειες)...
Το ίδιο βράδυ ξεκίνησα να προσεύχομαι για την φίλη μου...κι ενώ κανονικά θα έλεγα τους χαιρετισμούς ή την παράκληση της Παναγίας (που λέω συνήθως) πιάνω και αρχίζω την παράκληση του Αγ Γεωργίου. Να πω εδώ ότι στο προσευχητάριο μου έχω αυτή την στιγμή παρακλήσεις πέντε-εξι αγίων...και ότι στον Αγ. Γεώργιο, μολονότι τον αγαπάω, δεν προσεύχομαι πολύ συχνά....Αναρωτιόμουν, μάλιστα, γιατί να πω την συγκεκριμένη παράκληση...
Την επόμενη μέρα, επισκεφτηκα την φίλη μου, μιλήσαμε κλπ. Ήταν τπουλάχιστον πιο ήρεμη. Το βράδυ κοιμήθηκα στο σπίτι της, και, λίγο πριν σβήσουμε τα φώτα(χωρίς βέβαια να της αναφέρω ότι προσευχήθηκα κλπ) μου λέει:
"ξέρεις, εγώ επικαλούμαι πάντοτε τον Αγ. Γεώργιο, τον έχω για προστάτη"...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”