ΑΓΙΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

ΑΓΙΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δημοσίευση από theodore »

Άγιε Γεράσιμε σε ευχαριστώ. Σε ευχαριστώ που κοίταξες την καρδιά μου και πήρες τον πόνο από την καρδιά μου.Πονούσε Άγιε η καρδιά μου όταν έμαθα ότι ο δεύτερος γιοςμου ο Αλέξης πάσχει από μια μορφή αυτισμού.Μας το είπε ο δάσκαλοας του στην Δευτέρα τάξη Δημοτικού.Ήταν απομονωμένος κοινωνικά.Δεν μπορούσε να κοινωνικοποιηθεί.Δεν μπορούσε να παρακολουθήσει τα μαθήματα του.
Έτρεξα τότε με δάκρυα στα μάτια εκεί στην Κεφαλονιλά.Γονάτισα, σύρθηκα στην λάρνα του Προκειμένου να ζητήζω έλεος.
Να βοηθήσεις το παιδί μου.Τα μάτιαμου ποταμοί δακρύων.
Εμένα τον αμαρτωλό που μέχρι τότε δεν είχα γονατίσει, δεν είχα προσκυνήσει ούτε την μητέρα μου την Παναγία.
Φοβόμουν Άγιε ότι δεν θα δεις τον πόνο της καρδιά μου.
Εσύ όμως Άγιε,πρέσβευσες στον Κύριο και εισακούστηκε η παράκληση μου .Προσευχήθηκες για τον Αλέξη.
Τότε Άγιε είδα το θαύμα σου.Το παιδί μου μεταμόρφώθηκε.Όλο το σχολείο ήθελε να βοηθήσει τον Αλέξη.Ειδικοί διαπαιδαγωγοί,ειδικοί ψυχοθεραπευτές από την Νομαρχία ήρθαν στο σχολείο προκειμένου να βοηθήσουν τον Αλέξη.Το θαύμα γινόταν ολοένα Και μεγαλύτερο.
Ναι, πίστεψα τότε.Πήρες την καρδιά μου και όλο μου το είναι και το πήγες εκεί ψηλά.
Τι να πω, τι να απολογηθώ στον ουράνιο πατέρα μου.
Κατάλαβα τότε η ζωή μου δεν είναι στην γή αλλά στον ουρανό.Έμαθα να προετοιμάζομαι κάθε μέρα για την
εναπόθεση της ψυχή μου στον Πατέρα μου εκεί ψηλά στον ουρανό.
Άγιε Γεράσιμε έφερες δάκρυας εγνωμοσύνης και αγάπης στα μάτια μου.Ο Αλέξης τελείωσε το Δημοτικό σχολείο με 10 άριστα.
Τώρα φοιτεί στην Α Γυμνασίου.Δεν φοβάμαι τώρα, δεν ανησυχώ επειδή ξέρω Άγιε ότι είσαι δίπλα και κοντά στον Αλέξη μου και πρεβεύεις στον "Κύριο" για εκείνον.
Οι δάσκαλοι του είπαν ότι ο Αλέξης μπορεί να γίνει ότι θέλει στην ζωή του .Ο Αλέξης κοινωνικοποιήθηκε.
Έχει φίλους, έχει παρέες, δεν διαφέρει τώρα πολύ από τα παιδιά της ηλικίας του.
Άγιε Γεράσιμε πές στον Κύριο εκεί ψηλά ότι είμαι μαζί του. Ότι είμαι στην διάθεσή του όποτε εκείνος θελήσει να πάω κοντά του.
Μόνο αυτή την περιουσία έχω, Άγιε.Την καρδιά μου, που ένοιωσε την σπίθα της πίστης και το έλεος του «Κυρίου».
Άγιε Γεράσιμε, μου έδωσε το φως μου ενώ είχα μάτια, μου έδωσες θερμή καρδιά ενώ είχα,τότεπου ήμουν ήμουν φτωχός.
Τώρα Άγιε είμαι πλούσιος και όσο χτυπά η καρδιά μου Θα το φωνάζω δυνατά για να μην το ξεχνάει ο νούς μου.
Σε ευχαριστώ…
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΑΓΙΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δημοσίευση από petrosathonas »

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: ΑΓΙΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

+ άπειρον :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΑΓΙΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δημοσίευση από Domna »

Πολύ ωραίο το κείμενο !!!
Υπάρχη άραγε και για το δικό μου παιδί ελπίδα ; Και το δικό μου παιδί έχει αυτισμό και μάλιστα νηπιακό αυτισμό . :( :( :(
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: ΑΓΙΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Domna έγραψε:Πολύ ωραίο το κείμενο !!!
Υπάρχη άραγε και για το δικό μου παιδί ελπίδα ; Και το δικό μου παιδί έχει αυτισμό και μάλιστα νηπιακό αυτισμό . :( :( :(
Και ΒΕΒΑΙΑ υπάρχει ! ! ! ! !

Κύριε ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
trader21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1030
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2011 4:35 pm
Τοποθεσία: Σύμος - Αθήνα

Re: ΑΓΙΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δημοσίευση από trader21 »

Να ήξερες Θεόδωρε πόση δύναμη μας δίνουν τα λόγια σου ...

Κάθε ευλογία στην οικογένεια σου, εύχομαι πάντα.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΑΓΙΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δημοσίευση από aposal »

Δόξα τω Θεώ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: ΑΓΙΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δημοσίευση από gkou »

Πόσο ζωντανή είναι η θρησκεία μας!!! Πολύ με συγκίνησες αδελφέ μου, να χαίρεσαι την οικογένειά σου! :25
Δόμνα μου, ποτέ μην πάψεις να ελπίζεις, ο Κύριος δεν μας εγκαταλείπει ποτέ!!!
Άβαταρ μέλους
Αχιλλέας Παλαμάς
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 6:10 pm

Re: ΑΓΙΕ ΓΕΡΑΣΙΜΕ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Δημοσίευση από Αχιλλέας Παλαμάς »

Είχα την ευλογία να επισκεφτώ και να προσκυνήσω τη λάρνα του Αγίου στην Κεφαλονιά. Μεγάλη η χάρη του!
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”