Νέα θαυμαστή εμφάνιση του γέρ.Παϊσίου

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Νέα θαυμαστή εμφάνιση του γέρ.Παϊσίου

Δημοσίευση από Domna »

Στις 22/10/2011 σας είχα αναφέρει μια ιστορία για έναν μεταμορφωμένο κουμμουνιστή που μου είχε αναφέρει σχετικά με τον γέροντα Παΐσιο : «Ένα θα σου πω μόνο : ο γέροντας εμφανίζεται συνήθως μεσημέρι!»

Ο άνθρωπος αυτός ξαναήρθε και μου τα είπε όλα!

Μιλάει ο ίδιος - όπως τα θυμάμαι :

«Έχω ένα μαγαζί με δώρα στην ..., στο οποίο είναι η γυναίκα μου κι εγώ γυρνάω την Ελλάδα για να κλείνω δουλειές. Οι δουλειές όπως στους περισσότερους, από την κρίση και μετά δεν πήγαιναν καλά. Κάποια στιγμή η γυναίκα μου πριν το Πάσχα φέτος, μού είπε ότι θα πάρει λαμπάδες για να τις δίνει δώρο με όποιον αγόραζε κάτι από το μαγαζί.

Κάποια μέρα καθόταν έξω από το μαγαζί και συζητούσε με την κυρία που έχει το διπλανό μαγαζί όταν ξαφνικά εμφανίζεται ένας παππούλης με ράσα. "Γεια σου Σοφία" της λέει "μπορώ να σου μιλήσω;"

Η γυναίκα μου απάντησε "ναι" και μπήκαν οι δυο τους μέσα στο μαγαζι. Να σημειώσω ότι η γυναίκα μου είχε ακούσει για τον γέροντα Παΐσιο αλλά δεν είχε δει ποτέ φωτογραφία του. Ο παππούλης άρχισε να της λέει "με στέλνει η Ειρήνη του Χρυσοβαλάντου!" την οποία παρεπιμπτόντως η γυναίκα μου την ευλαβείτε από πολλά χρόνια.

"Μην αγχώνεσαι με την δουλειά... Όλα θα πάνε καλά - τζάμπα στενοχωριέσαι! Μόνο να ξέρεις σε 40 ημέρες θα πάθετε μια ζημιά αλλά να μην φοβηθείς γιατί θα το ξεπεράσετε εύκολα. Μην φοβηθείς! Δεν είναι τίποτα σοβαρό... Όλα θα πάνε καλά."

Η γυναίκα μου έμεινε άναυδη και τότε ο παππούλης άρχισε να της λέει πράγματα από την προηγούμενη ζωή της, σαν ένα πειστήριο γι' αυτά που της έλεγε για το μέλλει γεννέσθαι για την οικογένειά μας.

Με το ζόρι τον ρώτησε "πάτερ πού μπορώ να σας βρω;" Αυτός απάντησε "στην εκκλησία στο χωριό ...." Μίλησαν συνολικά περίπου δέκα λεπτά. "Άντε φεύγω τώρα" της είπε. Βγήκε από το μαγαζί κι έστριψε αριστερά.

Δεν πέρασε ένα δευτερόλεπτο όπου τον ακολούθησε κι η γυναίκα μου αλλά μόλις αυτή βγήκε έξω ο παππούλης ...άφαντος!

Μπαίνει στο δίπλα μαγαζί, ψάχνει, ρωτάει μήπως τον είδε κανείς ...τίποτα! Πέρασε λίγος καιρός και κάποιο βράδυ που παρακολουθούσαμε την τηλεόραση, είδαμε να διαφημίζει η εφημερίδα «ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ» κάποια βιβλία για τον γέροντα Παΐσιο.

Μόλις βλέπει η γυναίκα μου τον γέροντα, πετάγεται πάνω σοκαρισμένη και λέει "Αυτός ήταν που ήρθε στο μαγαζί!"

Την άλλη μέρα πάμε στην εκκλησία στο χωριό που μας είχε πει και ανακαλύψαμε ότι ο ιερέας εκεί είχε προσωπική σχέση με τον γέροντα.

Μεγάλη χαρά νιώσαμε και οι δυο μας και μας έφυγε όλο το άγχος και η στενοχώρια αφού πλέον ήμασταν βέβαιοι ότι όλα θα πάνε καλά, μετά την θαυμαστή παρουσία του γέροντα στο μαγαζί μας. Ρωτήσαμε και μάθαμε για τον τάφο του στην Σουρωτή όπου τον επισκεφθήκαμε για να τον προσκυνήσουμε.

Εκεί στις μοναχές που αναφέραμε το θαυμαστό γεγονός μας είπαν πως ο γέροντας εμφανίζεται συνήθως μεσημέρι, όπως έγινε και στην περίπτωσή μας!

Πέρασε λίγος καιρός και πάνω στις 40 ημέρες ακριβώς σπάω το γόνατο! Μένω στο κρεβάτι για μήνες. Εάν δεν είχε προηγηθεί το θαυμαστό γεγονός που βιώσαμε δε νομίζω να άντεχα την όλη κατάσταση... Αυτά που λες αδερφέ...

Ξέρεις εγώ είμαι κομμουνιστής - παλιά ήμουν και γραμμένος στο κόμμα - αλλά θα σου πω ένα πράγμα : ακόμη κι αυτός που λέει ότι είναι ο πιο άθεος στα κρυφά ανάβει το κεράκι του που και που, σε κανένα εξωκλήσσι...

Προσωπικά από τότε που μας συνέβη αυτό το γεγονός δεν αγχώνομαι για τίποτα και με τίποτα!

Και να σου πω και το άλλο; Από τότε που έφυγα παιδάκι από το χωριό μου χωρίς παπούτσια εώς σήμερα, όλη η ιστορία γίνεται για ένα πιάτο φαΐ! Καλημέρα - καλές γιορτές!»


http://trelogiannis.blogspot.com/2012/0 ... st_96.html
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Νέα θαυμαστή εμφάνιση του γέρ.Παϊσίου

Δημοσίευση από efthumhs »

Αναδημοσίευση απο το http://opougis.blogspot.com/2012/01/blo ... .html#more

Διηγείται ο Πρεσβύτερος Διονύσιος Ταμπάκης εφημέριος του Ι.Ναού Γενεσίου Της Θεοτόκου Ναυπλίου: Πρίν λίγες ημέρες, είχα την χαρά να συνομιλήσω στην Εκκλησία μας, με μία νέα κοπέλα της Β’ Λυκείου, από την περιοχή της Αργολίδος. Ένα χαριτωμένο κορίτσι που έκρυβε κάτι αγνό και ξεχωριστό σε όλη την προσωπικότητά της. . (αποσιωπώ το όνομά της για ευνόητους λόγους). Μου αποκάλυψε λοιπόν με πολύ φυσικότητα ένα συγκλονιστικό θαύμα που βίωσε όταν ήταν 3 ετών (και το θυμάται ακόμη) γύρω στο 1998, όταν νοσηλευόταν σε πολύ σοβαρή κατάσταση, λόγω βαριάς πνευμονίας, με όλα τα συνακόλουθα.

Αναφέρει:
«Οι Γιατροί είχαν απογοητευθεί ,όπως μου είπαν κατόπιν οι γονείς μου, και θα έπρεπε επειγόντως να προβούν σε διάνοιξη τομής στο μέρος του στήθους για να αντλήσουν τα υγρά που είχαν συσσωρευθεί στους πνεύμονές μου.

Η μικρή μου ηλικία όμως παράλληλα έκανε δυσκολότερη κάθε προσπάθεια επεμβάσεως. Έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις την Παρασκευή, οι οποίες ήταν υπερβολικά δυσοίωνες και αποφασίστηκε από το συμβούλιο των Ιατρών να προβούν την ερχομένη Δευτέρα σε επανεξετάσεις και στην οριστική χειρουργική επέμβαση.
Την Παρασκευή το βράδυ και ενώ κοιμόμουν στο κρεβάτι με ανεβασμένα τα προστατευτικά κάγκελα- η Μητέρα μου καθόταν και κοιμόταν και εκείνη σε μία καρέκλα δίπλα μου- κάτι με ξυπνάει και αμέσως και βλέπω να εισέρχεται από την μπαλκονόπορτα ένας ηλικιωμένος Μοναχός.

Στράφηκε προς το μέρος μου, κατέβασε τα σιδερένια κάγκελα και κάνοντας το σημείο του Σταυρού με ευλόγησε τρείς φορές.
Εγώ ξαφνιασμένη και με χαρούμενη έκπληξη φώναζα δυνατά στην Μητέρα μου που βρισκόταν ακριβώς δίπλα μου αλλά κατά ένα περίεργο τρόπο δεν με άκουγε.
Μου χαμογέλασε στοργικά ο άγνωστος εκείνος καλόγερος και κατόπιν αποχώρησε.

Όταν το πρωΐ ξύπνησε η Μητέρα μου είδε έκπληκτη τα κάγκελα κατεβασμένα και εμένα ευδιάθετη.
Της ανέφερα, όσο μπορούσα να μιλήσω σε εκείνη την ηλικία, το θαυμαστό γεγονός της επισκέψεως ενός Μοναχού και τότε άρχισε να μου δείχνει διάφορες φωτογραφίες από Αγίους για να της δείξω σε ποιον έμοιαζε ο καλόγερος αυτός.

Το βλέμμα μου όμως έπεσε επάνω στην φωτογραφία του Γέροντος Παϊσίου από ένα βιβλίο της Ι.Μονή Σουρωτής που διάβαζε εκείνες τις ημέρες η μητέρα μου.
Την Δευτέρα έγιναν οι σχετικές εξετάσεις και οι Γιατροί τότε άφωνοι διαπίστωσαν την θαυμαστή εξέλιξη της υγείας μου. Το χειρουργείο ακυρώθηκε και μετά από λίγες ημέρες γύρισα χαρούμενη και πάλι στο σπίτι μου.
Τόση ήταν η ευτυχία και η ευγνωμοσύνη των Γονέων μου για το αναφερόμενο θαύμα του π.Παϊσίου που στο επόμενο αδελφάκι μου που γεννήθηκε έδωσαν το όνομα Αρσένιος.»
Την ευχή του να έχουμε.
eirini36
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 10:54 am

Re: Νέα θαυμαστή εμφάνιση του γέρ.Παϊσίου

Δημοσίευση από eirini36 »

Καλημέρα..μακάρι να μας επισκεφθεί και εμάς ο Πάτερ Παϊσιος...ευλογία..
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24981
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Νέα θαυμαστή εμφάνιση του γέρ.Παϊσίου

Δημοσίευση από aposal »

Το πρόβλημα είναι, σε περίπτωση που δούμε την οπτασία του μακαριστού Γέροντα και ακούσουμε τα λόγια του, αν θα μπορούμε να καταλάβουμε αν ανήκουν στον ίδιο ή σε κάποιον δαίμονα (που είναι μάλλον πιθανότερο).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Νέα θαυμαστή εμφάνιση του γέρ.Παϊσίου

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aposal έγραψε:Το πρόβλημα είναι, σε περίπτωση που δούμε την οπτασία του μακαριστού Γέροντα και ακούσουμε τα λόγια του, αν θα μπορούμε να καταλάβουμε αν ανήκουν στον ίδιο ή σε κάποιον δαίμονα (που είναι μάλλον πιθανότερο).
+1..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”