Θαύμα στο Άγιο Όρος!!!

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Intergallactic
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Θαύμα στο Άγιο Όρος!!!

Δημοσίευση από Intergallactic »

Εικόνα


Στο μοναστήρι, του Αγίου Παντελεήμονος στο Αγιον όρος ένας μονάχος κρατά την εικόνα των νεομαρτύρων της Βασιλικής οικογένειας , του τσάρου Νικολάου της Ρωσίας. ( Η πυράκτωση και η προβολή που βλέπουμε στην εικόνα δεν δεν προκλήθηκαν από τη λάμψη της φωτογραφικής μηχανής).


πηγή: http://www.athos.gr
"μη φοβού, μόνον πίστευε"
(κατά Λουκά η΄50)
Άβαταρ μέλους
spetzouras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Lakonia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spetzouras »

Καλημέρα αδελφοί μου!!

Θα ήθελα σε αυτό εδώ το νήμα να μοιραστώ μαζί σας ένα εκπληκτικό (για εμένα) που έγινε κατά την πρώτη επισκεψή μου στο Άγιο Όρος, πριν από λίγους μήνες....

Εισαγωγικά, θα ήθελα να πω-με τα ελάχιστα που γνωρίζω και με την μηδαμινή εμεπιρία που έχω-ότι το Όρος είναι ένα θαύμα από μόνο του!! Το ακούμε,το ξανακούμε,αλλά αν δεν το βιώσουμε δεν μπορούμε να καταλάβουμε για τι ακριβώς μιλάμε....

Οποιοσδήποτε και να επισκευθεί το Άγιο Όρος,έχει κάτι να πάρει από την Αγιότητα του τόπου, είτε άμεσα είτε εν καιρό.Ακόμα και οι κυρίες και δεσποινίδες που κάνουν μόνο τον περίπλου του Όρους!!

Έτσι και εγώ, όταν πήγα για πρώτη φορά,όχι για να δω θαύματα, όχι για να συναντήσω διορατικούς γέροντες, όχι για να λύσω τα όποια σοβαρά προβλήματα που μπορεί να είχα, αλλά μόνο από σεβασμό, αγάπη και τιμή προς την Παναγία μας, το Χριστό και Υιό της και τους αγίους που περπάτησαν κατά κειρούς στο Θεοβάδιστο αυτό βουνό.

Ας μην σας κουράσω άλλο και ας μπω κατ'ευθείαν στο θέμα. Θα μου επιτρέψεται να μην αναφέρω ονόματα,αν και επαναλαμβάνω ότι είναι κάτι εντελώς ασήμαντο, που όμως για εμένα φανερώνει τον αγώνα και τα βιώματα του κάθε μοναχού που ζει στο Άγιο Όρος.

Είχαμε πάει λοιπόν η παρέα μου στο [χ] Μοναστήρι, και αφού μείναμε εκεί το βράδι το πρωί ξεκινήσαμε να φύγουμε με το ταξί για το επόμενο μοναστήρι. Βγαίνοντας από τη μονή, περνάμε από την έκθεση που είχε και που πουλούσε κάποια πράγματα. Την προηγούμενη που είχαμε επισκευθεί την έκθεση, την βρίκαμε σχετικά ακριβή και μάλιστα εγώ έφτασα και στο σημείο να σκανδαλιστώ με τα λεφτά που μπορεί να έβγαζε από εκεί η Μονή...

Περνόντας λοιπόν από την έκθεση, βγαίνει ένα γεροντάκι στην πόρτα και μας καλεί μέσα...
Εμείς του λέμε ότι βιαζόμαστε για να προλάβουμε το ταξί να πάμε στο επόμενο μοναστήρι. Αυτός επιμένει και μας λέει ότι καλύτερα να κυκλοφορούμε με τα πόδια στο Όρος και ότι θα έχουμε μεγαλύτερο όφελος και άλλα τέτοια...

Μάλιστα μας είπε ότι έχει και Γαλλικό καφέ να μας κεράσει και γλυκίσματα αν μέναμε να του κάνουμε παρέα...
Ε, δεν χρειάστηκε και πολύ ακόμα, καθίσαμε...

Στην επόμενη ώρα είχαμε μια πραγματικά πολύ όμορφη συζήτηση!!!

Στην αρχή περάσαμε τον Γέροντα ότι τα έχει λίγο χαμένα (ντρέπομαι πραγματικά και μόνο που το γράφω) καθώς μας έλεγε διάφορα αστεία...

Κάναμε κάποιες αγορές και ειλικρινά σας μιλάω, φύγαμε με τα 3πλάσια από ότι πληρώσαμε!!!! (Αυτό ήταν για εμένα και τον κακό μου λογισμό).

Μέσα σε όλη την κουβέντα, ο Γέροντας ρώτησε με τι ασχολούμαστε κ αν είμαστε ελεύθεροι. Εγώ του είπα ότι ετόιμάζομαι να παντρευτώ και πραγματικά χάρηκε πάρα πολύ!!

Μάλιστα μου έδωσε μια πολύ όμορφη και ακριβή εικόνα της Παναγίας δώρο για την γυναίκα μου.

Το θαυμαστό όμως ήταν όταν μου έδωσε ένα βάζο με μέλι για τα πεθερικά μου...δεν πήγε το μυαλό μου να του πω όμως ότι ο πεθερός μου έχει ζάχαρο και δεν κάνει να τρώει τέτοια πράγματα...

Αφού μιλήσαμε για πάνω από μια ώρα, αναχωρήσαμε με την ευχή του και ξεκινήσαμε με τα πόδια να συνεχίσουμε.

Ερχόμαστε τώρα στην Αθήνα, όταν εγώ πήγα το μέλι στο σπίτι των γονιών της γυναίκας μου...η πεθερά μου ανοίγει το βάζο, μυρίζει το μέλι και μου λέει ότι είναι χαλασμένο, μυρίζει περίεργα και μάλιστα έχει και πικρή γεύση!!

Για να μην τα πολυλογώ, αφού έμεινε το μέλι στο ράφι, μετά από λίγο καιρό το πέταξαν...εχθές λοιπόν που συναντηθήκαμε, γυρνάει ο πεθερός μου και μου λέει : θυμάσαι το μέλι που μου έφερες από το Όρος; Τέλικά δεν ήταν χαλασμένο, ήταν για διαβητικούς και για αυτούς που έχουν ζάχαρο!!!(Πως το ήξερε ο Γέροντας είναι ένα άλλο θέμα).
Ψάχνω τώρα να βρω και δεν μπορώ να βρω πουθενά!!Πότε θα ξαναπάς να μου φέρεις??

Σύντομα!! Του απαντώ...Πολύ Σύντομα!!


Συγνώμη που μάκρυνα το λόγο μου, αλλά είχα ανάγκη να το μοιραστώ με κάποιον.....
Intergallactic
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

θΑΥΜΑΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ!!!

Δημοσίευση από Intergallactic »

Είναι θαυμαστό αυτό που μας αναφέρεις.
Δυστυχώς, δεν έχω πάει στο Αγιώνυμο Όρος, όμως πρώτα ο Θεός, αυτό το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες εξετάσεις, σκοπεύω να πάω!
Είναι εντυπωσιακά τα όσα γράφεις, και είμαι σίγουρος πως καθημερινά γίνονται θαύματα σε τούτο τον Άγιο Τόπο.
Και καλό είναι για τον καθένα μας , να το επισκεπτόμαστε ανά τακτά χρονικά διαστήματα!!!
"μη φοβού, μόνον πίστευε"
(κατά Λουκά η΄50)
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

Για να μην τα πολυλογώ, αφού έμεινε το μέλι στο ράφι, μετά από λίγο καιρό το πέταξαν...εχθές λοιπόν που συναντηθήκαμε, γυρνάει ο πεθερός μου και μου λέει : θυμάσαι το μέλι που μου έφερες από το Όρος; Τέλικά δεν ήταν χαλασμένο, ήταν για διαβητικούς και για αυτούς που έχουν ζάχαρο!!!(Πως το ήξερε ο Γέροντας είναι ένα άλλο θέμα).
Ψάχνω τώρα να βρω και δεν μπορώ να βρω πουθενά!!Πότε θα ξαναπάς να μου φέρεις??

αγαπητέ φιλε Σπετζουρα.το μέλι με την πικρή γεύση μπορεί να είναι τριων ειδων.
καστανιας,ρεικι ή κουμαριά.
το πικροτερο απο ολα ειναι της κουμαριάς,που οι μελισσοκομοι δεν το εμπορευονται γιατι δεν εχει ζητηση και το αφηνουν στα μελισσια για να ξεχειμωνιασουν.η τιμη του στην αγορα ειναι πολυ χαμηλοτερη απο των άλλων και μαλλον δε θα το βρεις σε ραφια καταστηματων.

το μελι καστανιας εχει ωραιο αρωμα,μια ελαφρια πικριλα και μαλλον ειναι αυτο που πηρες απο το Ορος καθοτι υπαρχουν πολλες καστανιες.τετοιο μελι και πολυ καλης ποιοτητα βγαζει κι ο κοντινος σου Πάρνωνας (Καστανιτσα κλπ)

το μελι απο ρεικι εχει σκουρο χρωμα κι εντονη γευση που δεν αρεσει σε ολους και κρυσταλλωνει πολυ γρηγορα,μεσα σε 1-2 μηνες απο την παραγωγη του.

ρωτησε τους μελισσοκομους της περιοχης σου ,που βγαζει εξαιρετικο μελι!

οσον αφορα για την καταναλωση του απο διαβητικους,ο πεθερος σου θα πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικος και να συμβουλευτει εναν διαβητολογο γιατι το μέλι περιεχει απλα σακχαρα που ανεβαζουν γρηγορα τα επιπεδα σακχαρου στο αιμα.

αν θελει να παρει καποιο προιον της μελισσας θα του φανει ιδιαιτερα χρησιμος ο βασιλικος πολτος,που ειναι πολυ πλουσιος σε ιχνοστοιχεια και ενζυμα ωφελιμα για την λειτουργια του παγκρεατος.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

spetzouras έγραψε:
Συγνώμη που μάκρυνα το λόγο μου, αλλά είχα ανάγκη να το μοιραστώ με κάποιον.....
Το μέλι ? :lol:


Η είχε διορατικότητα ο παπούλης ....
Η το μέλι έτυχε να είναι αντιδιαβητικό
ή απλά σκέφτηκε ο παπούλης ότι είναι καλύτερο να σου δώσει μέλι πιο υγιεινό
Τελικά το έφαγε κανείς το μέλι ή πετάχτηκε ? αυτό δε κατάλαβα :p
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”