Ένα μικρό, απλό, "σημείο" του Αγίου Τρύφωνα (2010)

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Ένα μικρό, απλό, "σημείο" του Αγίου Τρύφωνα (2010)

Δημοσίευση από efthumhs »

Διηγείται κάποιος: "Πέρισυ (2010), μια Παρασκευή βράδυ, είχα κανονίσει να πάω μια επίσκεψη σε φιλικό μου σπίτι. Έφτασα όμως νωρίς και αφού πάρκαρα κάπου που είχε φως απο μια κολώνα (ήταν νύχτα), για να περασει η ώρα, έφβγαλα απο το ντουλαπάκι του αυτοκινήτου ένα βιβλίο μικρό με τον βιο και την παράκληση του Αγίου Τρύφωνα και διάβασα την παράκληση του Αγιου Τρύφωνα.Αφου τελείωσα, πήγα στο φιλικό μου σπίτι για την καθιερωμενη επίσκεψη. Την άλλη μέρα, Σάββατο πρωί, πήγα με το αυτοκίνητό μου στο κέντρο της Αθήνας και ψάχνοντας για πάρκινκ και μη βρισκοντας έφτασα σιγα σιγά στο Κουκάκι (στις αρχές του) όπου βρήκα χωρο και πάρκαρα. Μιας και ήμουν εκεί σκέφτηκα, δεν πάω στην εκκλησία της Αγίας Αικατερίνης στην Πλάκα να αναψω ένα κερί; Και πραγματικά πήγα. Μπαίνοντας μέσα προσκυνησα μια εικόνα που απο κάτω είχε προς προσκύνηση λείψανα του Αγίου Τρύφωνα μαζί και (άλλου αγίου). Τότε εντυπωσιάστηκα και έκανα την εξής σκέψη: Η όλη σειρα των γεγονότων μήπως ήταν ένα "μικρό" σημείο παρουσίας του Αγίου Τρύφωνα; Διότι το διαβασμα της παρακλησής του (τυχαία) το προηγούμενο βράδυ, το ψαξιμο για πάρκινκ στο κεντρο της Αθήνας και αυτό να μη βρισκεται, το να βρεθεί κοντά στην εκκλησία της Αγίας Αικατερίνης στην Πλάκα, η "ιδέα" να ανάψω ένα κερί αφου βρεθηκα εκεί και τελικά η προσκύνηση των λειψάνων του Αγιου Τρύφωνα που δεν ήξερα πως υπάρχουν εκεί, μήπως οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα;Ίσως και ναι..."
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Ένα μικρό, απλό, "σημείο" του Αγίου Τρύφωνα (2010)

Δημοσίευση από efthumhs »

Το πάνω μέρος της κάρας του αγίου Τρύφωνα βρίσκεται στο Σπήλι Ρεθύμνου, στην έδρα της Μητρόπολης Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων.
Εκεί φυλάσσονται κι άλλα σημαντικά ιερά λείψανα, όπως η κάτω γνάθος του αγίου Ραφαήλ, στο όνομα του οποίου τιμάται ο ναός του επισκοπείου/μοναστηριού. Έχουν μάλιστα συμβεί αξιοπρόσεκτα θαύματα, χωρίς δημοσιότητα, ούτε καμιά εμπορική εκμετάλλευση.

Το κομμάτι λοιπόν αυτό της κάρας του αγίου αιμορραγεί κατά διαστήματα και το αίμα αφαιρείται με σύριγγα. Πρόκειται για ένα άγνωστο θαύμα, διαρκές, αφού η Μητρόπολη δεν επιθυμεί να δημοσιοποιήσει τέτοια συμβάντα. Μάλιστα ένα 10χρονο αγόρι, στη λειτουργία για τον άγιο πριν λίγα χρόνια στο Σπήλι, είδε δίπλα στην εικόνα του, ή στην τιμία κάρα, ένα νέο γεμάτο αίματα, που του είπε: "Βλέπεις πώς με κάνανε κάποιοι κακοί άνθρωποι; Πες στη μαμά σου ότι θέλω να έρχεται εδώ κάθε χρόνο". Το γεγονός συνέβη στον ευρύτερο κοινωνικό μου περίγυρο.


Να έχεττε την ευχή του αγίου Μεγαλομάρτυρος Τρύφωνος.


Πηγή: http://o-nekros.blogspot.com/2012/02/blog-post.html (στο σχόλιο της ανάρτησης)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”