Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Δημοσίευση από efthumhs »

Ένα σύγχρονο θαύμα της Θεομήτορος,δια του Αγίου Νεκταρίου στο Άγιο Όρος (Φεβρουάριος 1981)-Αφήγηση


Δήγηση του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Ροδοστόλου κ.κ.Χρυσοστόμου (από το βιβλίο του Θεομητορικά και εξόδια στον Αθωνα.σελ.12-17 -διασκευασμένο.)

Τον μήνα Απρίλιο του έτους 1981,μετά από δεκαετείς εν κόσμω προσπάθειες για όσο το δυνατόν μοναχοπρεπέστερη διαβίωση ,πεισθήκαμε (οι περί τον ιερομόναχο Κύριλλο) ότι τα δεδομένα και οι συναφείς συγκυρίες δεν μπορούσαν να συμβάλλουν σε αυτό που διακαώς ζητούσε η ψυχή μας.Γι΄αυτό αποφασίσαμε να αναχωρήσουμε και να έλθουμε προς οριστική εγκαταβίωση στο Άγιο Όρος ,στο Περιβόλι της Παναγίας ,στην ωραιότερη πατρίδα εκείνων που θέλουν να ζήσουν ως μοναχοί και να πεθάνουν οσιοπρεπώς.
Πρίν καταλήξουμε οριστικά στο κελλί που βρισκόμεθα σήμερα(Αγ.Νικόλαος Μπυραζέρη) περιδιαβαίναμε και ερευνούσαμε τα οπουδήποτε έρημα κελλιά ,για να δούμε πού και ποιο θα διαλέγαμε προς οριστική διαμονή.
Σε εκείνες τις προσπάθειες και τις ανά την ιερή χερσόνησο πορείες,βρεθήκαμε να περνάμε έξω από την καγκελόπορτα του Ιβηρίτικου κελλιού του Αγίου Ονουφρίου,το οποίο γειτονεύει με την Ιερά Μονή Φιλοθέου και είδαμε στον κήπο του ένα ηλικιωμένο μοναχό ,κάθιδρο και εντελώς ατημέλητο,που με κινήσεις όμως που πρόδιδαν πολυχρόνια καλλιεργητική εμπειρία και μυική σιγουριά στο ανεβοκατέβασμα της μακροστύλιαρης δικέλλας,έσκαβε κατάβαθα και αναποδογύριζε τελείως το πολλά υποσχόμενο χώμα.Στις δε καταπράσινες απλωσιές της αντικρυνής πλευράς του κτήματος ,δυό καλοθερμμένα μουλάρια ,ξεσαμάρωτα κι΄αμολυτά ,να καταχαίρονται τις ανοιξιάτικες γλυκοζεστασιές και ξένοιαστα να μασουλάνε τις ποικίλες χλωροτρυφεράδες.
Το παρουσιαστικό του ,σε συνάρτηση με κάποιες επιφυλακτικότητες και προκαταλήψεις που κουβαλούσαμε από τον κόσμο ,αυτομάτως μόρφωσε μέσα μας την γνώμη και την απόφαση να τον προσπεράσουμε όσο το δυνατό πθιό βιαστικάκαι να συνεχίσουμε τάχα αδιάφοροι τον δρόμο.
Σταμάτησε όμως αμέσως εκείνος το σκάψιμο και το βολοκόπημα και ατενίζοντας μας,πρότεινε να περάσουμε «μέσα ,για ένα ποτήρι νερό».
Μας ξάφνιασε η πρότασις και ως διά μαγείας άλλαξε τους λογισμούς της επιφυλακτικότητας και της «συνέσεώς μας».Μας φάνηκε δε και τόσο φιλάδελφη και καλωσυνάτη η πρόσκλησίς του,ώστε καταλάβαμε ότι θα διαπράτταμε αγένεις αν αδιαφορούσαμε ,προσποιούμενοι επί πλέον και τους …κωφούς.Παραμερίσαμε λοιπόν κάθε ενδοιασμό και αδίστακτα βηματίσαμε προς το κελί του.
Προσκυνήσαμε κατά τα εθισμένα στο εκκλησάκι και ακολούθως απολαμβάναμε στο αρχονταρίκι του το «αγιορείτικο» κέρασμα και τον μεστό απλότητας και αγιωσύνης ,όπως αποδείχθηκε λόγο του.
Τώρα που τον βλέπαμε από τόσο κοντά ,διαπιστώναμε εντελώς διαφορετικά πράγματα από εκείνα που νομίσαμε στην αρχή και εκ του μακρόθεν.Το ύφος του πατρός Νεκταρίου-αυτό ήταν το όνομα του γέροντος-και η εκφορά του λόγου του ,παρέπεμπαν σε χρόνους και γεροντάδες του Λαυσαικού και θύμιζαν σκηνικά και δεδομένα περιγραφών του Ευεργετινού….
Πως μπορούσε να έχει τόση ηρεμία και ιλαρότητα το πρόσωπο ενός ορεσίβιου σκαφτιά και σκληροδίαιτου ξωμάχου;Και μιλούσε με τόση απλότητα και γαλήνη.Και παρουσίαζε μια εσωτερική καλλιέργεια και ευγένεια ψυχής ,που καθόλου ,μα καθόλου ,δεν συμφωνούσε με το άξεστο και αγροίκο της κορμοστασιάς του και με το απαράδεκτο της ενδυμασίας και της υποδήσεώς του.Μεταξύ των άλλων μας είπε: «Πατέρες ,μου φαίνεστε καλλιεργημένοι και γραμματιζούμενοι.Εγώ δεν γνωρίζω γράμματα.Γι΄αυτό θα σας διηγηθώ ένα θαύμα που έγινε σε μένα τον ανάξιο από τον Άγιο Νεκτάριο με εντολή της Παναγίας μας και σίς σας παρακαλώ να το γράψετε στο περιοδικό που γράφουν όλα τα θαύματα του Αγίου και της Προστάτιδας του Τόπου μας.
«Κατά τον Φεβρουάριο που μας πέρασε(1981) ,είχα αρρωστήσει βαρειά.Ήμουν πολύ κρυωμένος και με μεγάλο πόνο στο στήθος.Και η καρδιά μου πονούσε συχνά και δυνατά ,΄’ώστε έφτασα στο σημείο να αναγκασθώ να ζητήσω βοήθεια γιατρού,πράγμα που ποτέ δεν το συνήθιζα.Έστειλα ένα εργάτη στην Μονή Φιλοθέου ,απάυρτούς που ξυλεύουν στα εδώ ένα γύρο,και κάλεσα τον πατέρα Σάββα .Όταν ήρθε παρέα με ένα καλογέρι ,είχε αρχίσει να σκοτινιάζει.Με εξέτασε προσεκτικά και μου είπε ότι έχω πνευμονικί οίδημα,πως είναι πολύ σοβαρή η κατάστασις και πως έπρεπε αμέσως να βγώ έξω και ει δυνατόν μάλιστα με ελικόπτερο ,για να μπώ το συντομότερο σε Νοσοκομείο.Του είπα ,πως από τότε που ήρθα στο Άγιο Όρος,40 τόσα χρόνια,δεν πήγα στον κόσμο.Αφού και στις Καρυές έχω να πάω 7 χρόνια ,μια και οι γείτονες και οι εργάτες που δουλεύουν στο Φιλοθείτικο δάσος ,πρόθυμα με εξυπηρετούν σε ό,τι χρειάζομαι.Δεν μου αρέσει αυτή η ιδέα.Αλλά ας περάσει τούτη η δύσκολη νύχτα να σκεφθώ καλά και το πρωί τα ξαναλέμε του είπα.
Έφυγε και έμεινα μόνος.Έκανε πολύ κρύο.Δεν είχα κουράγιο ούτε ξύλα να πάρω από την στοίβα και να τα ρίξω στην σόμπα.Υπέφερα και είπα:Ας πάω να ανάψω τουλάχιστο τα καντήλια ,να πώ δυό λόγια στην Παναγία και να ξαπλώσω.Σβαρνιστός περισσότερο παρά βαδίζοντας πήγα στο ναό .Άναψα τα καντήλια ,στάθηκα μπροστά στο προσκυνητάρι που είναι η εικόνα της Παναγίας και παραδίπλα του Αγίου μου Νεκταρίου και με παράπονο της είπα.
-Παναγία μου ,δές πως πονώ και πόσο υποφέρω.Δεν έχω καμμιά βοήθεια .Στην ζωή μου δεν ήμουν επιμελής ,για νάχω τώρα δικαίωμα και παρρησία να σου ζητήσω εκείνα που υποσχέθηκες στους Αγιορείτες μοναχούς ,στα παιδιά Σου.
Εκείνη την ώρα θορύβησαν παράξενα και χλιμίντρισαν πολύ παραπονιάρικα τα μουλάρια μου,που τα είχα κλεισμένα στο σταύλο και επί δυό μέρες ούτε τα τάισα κι ούτε τα πότισα καθόλου.Της λέω το λοιπον :
-Τα΄κους; Κι αυτά βοήθεια ,τροφή και νεράκι ζητούν από μένα.Ξέρω ότι δεν είμαι άξιος βοηθείας,δεν αξίζω περισσότερο απ΄ό,τι αυτά.Αλλά αν με κοιτάξεις με τόσο ενδιαφέρον ,όσο και εγώ θα έδειχνα σ΄αυτά ,θα μου ήταν αρκετό,αν ούτε κι΄αυτό το αξίζω.Ό,τι νομίζεις κάνε.Σύ είσαι η Μάννα ,ο γιατρός και το αφεντικό σε τούτον τον Τόπο.
Προσκύνησα ,γύρισα στην κέλλα μου και ξάπλωσα στο κρεββάτι.Έκανε φαρμακερό κρύο.Πονούσα πολύ και θυμάμαι ,πως όταν έβηχα ,έφτυνα και αίμα.Σκεπάστηκα με την μπατανία και προσπάθησα να ζεσταθώ και να ησυχάσω.Σε λίγο όμως αισθάνθηκα κάτι περίεργο.Παρουσία ανθρώπου στα διπλανά μου,και πως κάποιος με άγγιζε και στο πλευρό.Γυρίζω ,κοιτάζω και τι να δώ .Τον Άγιο Νεκτάριο,όπως είναι στην εικόνα του .Μού λέει:
-Πονάς πολύ;
-Ναι Άγιέ μου.Υποφέρω.
-Η Παναγία μας, με έστειλε να σε κάνω καλά.Που πονάς ;Εδώ ;με ρώτησε και πίεσε και σταύρωσε το στήθος μου.Κι΄ύστερα αφού με ευλόγησε σταυροειδώς όλον,μού είπε:
-Είσαι πλέον καλά,συνέχισε τον αγώνα σου.
-Άγιέ μου σε ευχαριστώ ,πρόλαβα να πώ και αυτόματα χάθηκε από μπρός μου…
Σηκώθηκα και κατάλαβα πως ήμουν ολότελα καλά.Δεν αισθανόμουν κανένα πόνο.Ευχαρίστησα την Παναγία και τον Άγιο και φρόντισα τα ζώα μου.
Το πρωί μου ξανάρθαν οι Φιλοθείτες ,αλλά το μόνο που έκαναν ήταν να απορούν ,να σταυροκοπιούνται και να υμνολογούν την προστάτισσα του Όρους μας Παναγία και τον Άγιό μου.Και από τότε και μέχρι τώρα ,όπως βλέπετε,τίποτα δεν έχω .Και τον κήπο μου σκάβω και ούλες τις δουλιές του κελλιού μου κάνω.Δόξα τω Θεώ..
Πιστεύουμε πως εκείνη η συνάντηση ,μας συνέβη κατά χάρη Θεούκαι την εκλάβαμε ως εύνοια και ευλογία της Παναγίας.Φρονούμε ότι επιβεβαιωτικώτερος τρόπος αποδείξεως της ειδικής για τους Αγιορείτας μοναχούς προνοίας της Παρθένου και Θεοτόκου Μαρίας ,σύμφωνα με τις υποσχέσεις Της ,δεν θα μπορούσε να υπάρξει.
…Ευθύς μετά την αναχώρησή μας και καθ΄οδόν ,σχολιάζοντες το εξαίσιο γεγονός,θαυμάζαμε την εκπληκτική απλότητα του πατρός Νεκταρίου στην Θεοτόκο και την έκφραση της τελείας ταπεινώσεώς του ,η οποία ετελεσφόρησε αμέσως.Γιατί ,μόλις έβαλε τον εαυτό του πιο κάτω και από τα μουλάρια ,τότε τον επισκέφθηκε η χάρις της Παναγίας μας και τον λύτρωσε από την δεινότητα της κατάστασής του.
…Φροντίσαμε να διασταυρώσουμε τα λεχθέντα για το θαύμα από πλευράς Φιλοθειτών πατέρων και δη από τον πατέρα Σάββα ,που ήταν γιατρός πολύπειρος στην Θεσσαλονίκη και με λαμπρή θητεία στο Νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ.Επιβεβαιώθηκαν όλα.Π πατήρ Σάββας μάλιστα πρόσθεσε ότι τα «ευρήματα» τον έκαναν να είναι κάτι παραπάνω από βέβαιος ,πως το επόμενο πρωί θα τον εύρισκαν πεθαμένο.
..Ο Γέροντας Νεκτάριος κοιμήθηκε εν Κυρίω το 1990.

ΠΗΓΗ.Βιβλίο Η ΠΑΝΤΩΝ ΑΝΑΣΣΑ,Μεσίτις πρός Θεόν.

Αναδημοσίευση απο το http://dosambr.wordpress.com/2010/11/08 ... %84%ce%b1/
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Δημοσίευση από smarti »

Πριν χρόνια διαβάζοντας τον Βίο του Αγίου( μπορει και να το έχω αναφέρει ξανα :? ) είχα συγκινηθε πολύ...και το βιβλίο αυτό το διάβαζα πολλές φορές με δάκρυα στα μάτια. Κάποια στιγμή το υπνοδωμάτιο είχε πλημυρίσει από μια ευωδία όπως είναι το θυμιάμα καπως μοσχοβολούσε όλο το υπνοδωμάτιο...Κράτησε λιγάκι...και μετά δεν το μυριζα άλλο...
Οποιοι δεν το έχουν διαβάσει, νομίζω αξίζει να το διαβάσουν είναι ένα κίτρινο χοντρο βιβλίο με τον Αγιο Νεκτάριο στο εξώφυλλο.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Δημοσίευση από greekboy1981 »

Σμαρώ το έχω το βιβλίο αυτο που λές!

Να σας πώ και εγω μια δική μου εμπειρία στην Ιερα Μονή του Αγίου Νεκταρίου στην Αίγινα !

Ειχα πάει για προσκύνημα με τους γονείς μου πρίν 2-3 χρονια το καλοκίρι . Οταν προσκυνήσαμε την τίμια κάρα του Αγίου , εγω ενιωσα μια ευωδία , και το είπα στην μητερα μου , αυτή μου είπε ισως να ηταν απο τα λουλούδια που ηταν γυρω απο την τίμια κάρα .. εγω είπα ειναι ο Αγιος Νεκτάριος , τα λειψανα Του ευωδιαζουν ... Μετα σε καποια φάση πηγαμε και στον τάφο του Αγίου για να προσκυνήσουμε . Εβαλα το αυτί μου πανω στην ταφοπλακα να ακουσω τον ηχιο που κάνει ο Αγιος αλλα δεν ακουσα τίποτα . δοκιμασα απο παντου , αλλα οταν αγκάλιασα τον τάφο του Αγίου , ενιωσα τόση γαλήνη ..... Θεε μου , σαν να αγκάλιαζα τον Αγιο Νεκτάριο , και ειχα το κεφαλι μου πάνω στο στήθος του ... σαν να ημουν στην αγκαλια του παππούλη μου .... οσο ζω δεν θα το ξεχασω ποτε ....
το σκεφτομαι κι ανατριχιάζω απο συγκίνηση και δέος .....Ευχαριστώ Αγιε μου Νεκτάριε!!!
greekboy1981
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Ευάγγελος@Κομοτηνή
Επικοινωνία:

Re: Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Δημοσίευση από greekboy1981 »

*το καλοκαίρι*
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Δημοσίευση από efthumhs »

Ο Τάφος του Αγίου Νεκταρίου μυρόβλυσε - 2011

Ένα πραγματικά πνευματικό ζευγάρι και καθ' όλα αξιόπιστο, φίλοι μου απο παλιά, μου διηγήθηκαν πως το Δεκέμβριο του 2011 είχαν βρεθεί στη Μονή του Αγίου Νεκταρίου και μια μοναχή είπε στο κόσμο (ή σε αυτούς τους ίδιους, δεν θυμάμαι καλά) πως στις 2 Δεκεμβρίου του 2011, ημέρα Παρασκευή, είδαν πάνω στο μνήμα του Αγίου Νεκταρίου σταγόνες απο ελώδες υγρό οι οποίες μοσχοβολούσαν!

Άγιε Νεκτάριε πρεσβευε υπερ ημών!
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Δημοσίευση από efthumhs »

O Άγιος Νεκτάριος σώζει 5χρονο παιδάκι απο πτώση - 2008

Στις 8 Αυγούστου του 2008 έχουμε ακόμη ένα νεότερο θαύμα του Αγίου Νεκταρίου σε ένα μικρό πεντάχρονο αγοράκι, όπως μας ανέφερε ο πατέρας του μικρού στην ιστοσελίδα του Αρμενιστή.
Ο τότε πεντάχρονος μικρός έπαιζε στη γειτονιά του με το μικρότερό του αδελφό αλλά και με άλλα παιδάκια της περιοχής του.
Κάποια στιγμή καθώς έπαιζαν η δραστηριότητά τους προεκτάθηκε και στην πλησιέστερη νεοαναγειρόμενη οικοδομή, η οποία βρισκόταν στο στάδιο της
τοιχοποιίας, ότι χειρότερο για τους μικρούς μας φίλους.
Πέρα από τα μέτρα προστασίας που είχαν, υπήρχαν και ανάλογα σχοινάκια με χάρτινες απαγορευτικές ταμπέλες στις μπαλκονόπορτες και στις πόρτες του ασανσέρ, προκειμένου να περιορισθεί η προσπέλαση από τυχόν επισκέπτη.
Όμως τα μικρά παιδιά, είχαν την δυνατότητα παρεισφρήσουν στον εργοτάξιο χώρο και να περάσουν χωρίς κανένα εμπόδιο τα σχοινιά αυτά, αφού ήταν ψηλότερα από το ανάστημά τους.
Κάποια στιγμή καθώς όπως έπαιζαν και με την φόρα που είχαν, ο προαναφερόμενος μικρός έφυγε στο κενό από τον τρίτο όροφο και έπεσε στον υπόγειο χώρο της οικοδομής, δηλαδή συνολικό ύψος 4άρων πατωμάτων (τριώροφο & υπόγειο), στο μικρό και γεμάτο κλιμακοστάσιο, διαστάσεων 1μ.Χ1μ.
Ο χώρο αυτός ήταν κατάμεστος από διάσπαρτα οικοδομικά σίδερα, μεταλλικά οικοδομικά χιαστά, των οποίων οι αναμονές προεξείχαν ανεξέλεγκτα προς τα επάνω, καθώς και πολλά σπασμένα τζάμια - γυαλιά και επικίνδυνα ξύλα.
Δηλαδή ελεύθερος κενός χώρος δεν υπήρχε, παρά ένα μικρό σημείο, όσο να τοποθετήσεις με απόλυτη ακρίβεια και δυσκολία ένα μικρό παιδάκι.
Με το πέσιμο του μικρού τότε, ακούστηκε ένας δυνατός θόρυβος και οι γείτονες βγήκαν για να δουν τι έγινε.
Είδαν τότε τον μικρό στο σημείο αυτό, τον πήραν και τον πήγαν αμέσως στο αρμόδιο νοσοκομείο "Παίδων", ο οποίος εκ των προτέρων δεν έδειχνε να έχει τίποτε, εκτός από κάνα – δυο μικρές γρατζουνιές.
Ο πατέρας του μικρού εργαζόταν και αφού ειδοποιήθηκε για το συμβάν, κατέφθασε άμεσα στο μικρό και μετέπειτα από όλες αυτές τις απαραίτητες εξετάσεις που υποβλήθηκε, δεν βρήκαν εντελώς τίποτε στο μικρό αγοράκι…..
Στη συνεχεία ο πατέρας του μικρού τον ρώτησε πως ακριβώς έγιναν όλα αυτά.
Μέσα στην περιγραφή όλων αυτών, το παιδί ανέφερε και το εξής:
-Στο τέλος εκείνο που θυμάμαι είναι ότι, ένας παππούλης με άσπρα γένια, με έπιασε την ώρα που έπεφτα και με άφησε σιγά σιγά κάτω.
Η απορία όλων ήταν μεγάλη…..
Λόγω του γεγονότος αυτού, άλλαξαν τα σχέδια των διακοπών της οικογένειας και επέλεξαν έναν πλησιέστερο χώρο της περιοχής τους, την Αίγινα.
Παράλληλα και με την ευκαιρία αυτή, πήγαν στην εκκλησία του Αγίου Νεκταρίου και προστάτη της περιοχής.
Κάποια στιγμή ο μικρός είπε στον πατέρα του:
-Μπαμπά, (δείχνοντας με το δάκτυλό του) αυτός ήταν ο παππούλης που με έπιασε…….
Τότε όλοι κατάλαβαν το μεγάλο θαύμα που έκανε ο Άγιος Νεκτάριος και έσωσε την ζωή του μικρού μας φίλου……
Θαυμαστός ο Θεός εν τοις Αγίοις Αυτού...."
Η χάρη του Αγίου να είναι πάντοτε στο μικρό μας φίλο, την οικογένειά του, αλλά και σ΄ όλο τον κόσμο.


Αναδημοσίευση απο το http://giannisargyros.blogspot.com/2012 ... st_28.html
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Δημοσίευση από efthumhs »

Στο δημοσίευμα της εφημερίδας espresso (φύλλο της 17/11/2011) http://espressonews.gr/default.asp?pid= ... ID=1456950 υπάρχει μια αναφορά για σημείο του Αγίου Νεκταρίου σε δωμάτιο της ενταντικής όπου νοσηλευόταν η γνωστή Γωγώ Φαρμάκη, αδελφή του γνωστού μοντέλου...
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Δημοσίευση από efthumhs »

Ο Άγιος Νεκτάριος θεραπεύει γνωστό ρουμάνο ποδοσφαιριστή - 2008

http://proskynitis.blogspot.com/2012/02 ... _3360.html
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Δημοσίευση από angieholi »

efthumhs έγραψε:Ο Άγιος Νεκτάριος θεραπεύει γνωστό ρουμάνο ποδοσφαιριστή - 2008

http://proskynitis.blogspot.com/2012/02 ... _3360.html
Ευθύμη το λινκ μάλλον δεν είναι σωστό... :roll:
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Θαύμα Αγίου Νεκταρίου

Δημοσίευση από efthumhs »

Θαύμα του Αγίου Νεκταρίου - Δεκέμβρης 2011

Συγνώμη παιδιά για τα κεφάλαια αλλά έτσι είναι δημοσιευμένο το κείμενο....

ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2011, ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΤΟΝ Ν.Λ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΔΟ!! ΣΑΣ ΤΟ ΔΙΗΓΟΥΜΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΑΦΟΥ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΥΧΑΙΝΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΥ ΔΙΕΜΕΝΑ!!! ΣΗΜΕΡΑ 21-02-2012 ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΜΟΥ (ΝΙΚΟΛΑΟ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΚΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΞΑΠΛΩΜΕΝΟΣ, ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΔΥΝΑΜΟ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑΝ ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ!! ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.. ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΗΓΟ ΜΟΥ, ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ! ΤΟΥ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΕΞΗΣ: ΝΙΚΟ ΜΟΥ ΕΠΑΘΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΖΩΗ.. ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΚΕΙΝΗ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΕΣΩ ΜΕ ΣΦΟΔΡΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΧΗΜΑ ΤΟΥ! ΒΡΕΘΗΚΑ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΚΑΤΩ ΑΣΧΗΜΑ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟΣ, ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΛΩΣ ΑΝΗΜΠΟΡΟΣ.. ΗΡΘΕ ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ Ο ΣΠΟΝΔΥΛΑΣ Α1 ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΕΣΠΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ!! ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΦΟΡΗΤΟΙ... ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΕΙΝΗ (ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ) ΕΝΟΙΩΣΑ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΒΟΥΛΙΑΖΩ.. ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΒΑΝΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ, ΝΑ ΣΒΗΝΩ , ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΝΑΝ... ΤΟΤΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΑ ΧΕΡΙΑ ΝΑ ΜΕ ΤΡΑΒΑΝΕ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ, ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ!! ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΗΜΟΥΝ ΞΑΠΛΩΜΕΝΟΣ, ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΝΑΡΘΗΚΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ!! ΚΑΘΟΤΑΝ Η ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ Η ΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ.. ΠΟΛΥ ΛΥΠΗΜΕΝΗ, ΓΙΑ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΣΚΕΠΤΟΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΠ'ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ, ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΦΕΡΑΝ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.. ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΗΤΑΝ 50-50 ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ, ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ Η ΙΔΙΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΥΘΥΝΗ! ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΔΥΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΤΗΣ, ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΟΖΩΝΤΑΝΟΣ Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΙΕΡΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΜΦΙΑ, ( ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ, ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΕΚΤΑΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΩΣΤΟΣΟ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ) ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΕΙ.. Π... ΓΙΑΤΙ ΛΥΠΑΣΑΙ; ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙ.. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ... !!!! ΠΗΡΕ ΤΟΤΕ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ.. ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΚΟΜΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ, ΖΗΤΗΣΕ ΕΠΑΝΕΛΛΗΜΕΝΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΕΡΕΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ.. ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΩΣ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΑ.. ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΤΕΡΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ.. ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ ΕΛΕΓΕ ΠΑΝΤΟΤΕ Ο ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ, ΠΑΡΑ ΤΑ ΔΕΙΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΓΕΙΑΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ!! ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΩ.. ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ; ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ; ΑΦΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ.. Η ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΜΕ ΙΕΡΕΙΣ, ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ.. ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΤΡΙΑΔΙΚΟΥ ΘΕΟΥ, ΜΕ ΟΛΑ ΤΗΣ ΤΑ ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ!! ΗΤΑΝ ΝΕΚΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ!! ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ!

Apo to http://el-gr.facebook.com/permalink.php ... 1180947597
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”