Νηστεία των Χριστουγέννων!

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από aposal »

1. Για την νηστεία τα έχουμε πει αρκετές φορές. Αντιγράφω από το περυσινό ημερολόγιο της ενορίας μου, το οποίο επιμελήθηκε ο πρωτοπρεσβύτερος π. Ματθαίος Χ, με τον οποίο συζητήσαμε στη συνάντηση των μελών του φόρουμ, στις 15 Φεβρουαρίου 2009:
Η περίοδος νηστείας των Χριστουγέννων ξεκινάει στις 15 Νοεμβρίου και τελειώνει στις 25 Δεκεμβρίου ΜΕΤΑ τη Χριστουγεννιάτικη Θεία Λειτουργία.
Τετάρτες και Παρασκευές ΔΕΝ καταλύεται έλαιον (όπως ίσχυε και πριν)
Δευτέρες, Τρίτες, Πέμπτες, Σάββατα και Κυριακές καταλύονται ιχθείς (μέχρι τις 17/12) οίνος και έλαιον.
Κατά παράδοσιν δεν καταλύονται ιχθείς και από 15ης έως 20ης Νοεμβρίου.

Αυτό σημαίνει, κατ' εμέ, ότι μπορείς να νηστέψεις και τα ψάρια, αυτό το διάστημα, αλλά δεν είσαι υποχρεωμένη.
Επειδή όμως δεν είμαι ο πνευματικος σου για να ξέρω την ποσότητα και - κυρίως την ποιότητα - των ανομιών σου, καλύτερα να νηστεύεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΠΑΝΤΟΤΕ!

2. Για το Σαρανταλείτουργο των Χριστουγέννων, η ενορία μου εκδίδει ειδικά έντυπα, όπου αναγράφουμε (για μνημόνευση καθ΄όλη τη σαρακοστή) ΚΑΙ τους ζώντες ΚΑΙ τους κεκοιμημένους.

3. Να δώσεις τα ονόματα, εξηγώντας στον υπεύθυνο της εκκλησίας, ότι είναι για Σαρανταλείτουργο. Αν μιλάμε για το σαρανταλείτουργο των Χριστουγέννων δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί όλες οι ενορίες, εξ όσων γνωρίζω, λειτουργούν καθημερινά για 40 ημέρες. Αν μιλάμε για άλλη εποχή πρέπει να εξασφαλίσεις ότι η ενορία θα λειτουργεί κάθε μέρα, επί 40 ημέρες.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από smarti »

:39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39 :39
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΖΩΝΤΩΝ ΚΑΙ ΚΕΚΟΙΜΗΜΕΝΩΝ.
lefte
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Koζάνη

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από lefte »

smarti έγραψε: Εμείς τι πρέπει να κάνουμε όταν θέλουμε να κάνουμε Σαρανταλείτουργο?
Να κοινωνούμε.
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από avvas »

aposal έγραψε:Επειδή όμως δεν είμαι ο πνευματικος σου για να ξέρω την ποσότητα και - κυρίως την ποιότητα - των ανομιών σου, καλύτερα να νηστεύεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΠΑΝΤΟΤΕ!
Tι σημαίνει «ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΟΤΕ!»;
Δεν είναι αυτή η τάξις της Εκκλησίας.
Η τάξις είναι όπως την περιέγραψες ΠΡΙΝ γράψεις αυτήν την φράση.
Και το «ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΟΤΕ!» τείνει στην υπερβολή και στην αμαρτία.
Επειδή π.χ. αν νηστεύει κάποιος λάδι το Σάββατο πλήν του ενός και Μεγάλου Σαββάτου
οι κανόνες ορίζουν ως επιτίμιο τον αφορισμό για τον λαϊκό και την καθαίρεση για τον ιερέα.
Όπως και τις Κυριακές.
Οπότε καθένας νηστεύει όπως του ορίσει ο πνευματικός του.
Και εάν δεν του ορίσει διαφορετικά τηρεί τα διατεταγμένα, την τάξιν.
Και αν δεν έχει πνευματικό φροντίζει να αποκτήσει.

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Στο θέμα της νηστείας, επισημαίνω και το θέμα της ποσότητας.
Είναι γνωστό πως εμείς οι Ελληνες, έχουμε την τάση πολλές φορές να ξεφεύγουμε, να υπερβάλλουμε.
Να πω για παράδειγμα, πως είναι κοινή διαπίστωση, ότι οι καλύτερες εισπρακτικές περίοδοι για εστιατόρια και μεζεδοπωλεία, είναι οι περίοδοι νηστειών και κυρίως η Μεγάλη Εβδομάδα.
Το τι γίνεται π.χ. την Μεγάλη Παρασκευή είναι φοβερό.
Βουνά τα καλαμαράκια, οι κολοκυθοκεφτέδες και οι ταραμοσαλάτες. Και το αλκοόλ να ρέει άφθονο, ούζα και κρασιά σε πλεονασμό, παρά το ότι περιλαμβάνονται στα μη νηστίσιμα. Πολύς κόσμος δεν γνωρίζει καν, ότι το αλκοόλ δεν επιτρέπεται σε περίοδο νηστείας.
Περιμένουν πολλοί πως και πως να "νηστέψουν", δηλαδή να "ξεκοιλιαστούν" στα νηστίσιμα εδέσματα!

Παν μέτρον άριστον αδελφοί.
Κατά τη γνώμη μου, καλύτερη η ολιγάρκεια έστω και μη νηστίσιμων τροφών, παρά ένα λουκούλειο γεύμα με νηστίσιμα. Δεν θέλω να πω ότι προτείνω το πρώτο, αλλά πιστεύω καλύτερο, το να φάει κάποιος μια φασολάδα με λάδι, παρά τρία κιλά χταπόδι στα κάρβουνα. :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από petrosathonas »

Καλή δύναμη και καλή Σαρακοστή σε όλους.
Όπως μπορεί ο καθένας ας δείξει την αγάπη του στο Χριστό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από smarti »

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. :105 :105
Για την ερώτηση που είχα κάνει για τη νηστεία...μόνο ήθελα να σας πω ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που κάνουν την νηστεία ξεκινώντας από αύριο μέχρι τα Εισόδια της Υπεραγίας Θεοτόκου με αποχή από ψάρι...... Καλύτερα είναι να ρωτήσουμε και να ακολουθήσουμε τη συμβουλή του πνευματικού μας. :smile: Καλή αρχή, καλή δύναμη και καλή Σαρακοστή σε όλους.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από smarti »

Στην αρχή ήθελα να σας γράψω κάτι ακόμα, μετά το ξανασκέφτηκα και είπα όχι και τωρα πήρα την απόφαση να το γράψω....γιατί μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι όπως και εμένα που δεν το γνώριζαν.. :oops: :oops:

Ένας άγιος άνθρωπος της εκκλησίας μας μου είπε ότι όταν κάνουμε Σαρανταλείτουργο καλό θα ήταν μέσα σε αυτές τις 40 ημέρες να κάνουμε και ένα άνοιγμα της εκκλησίας όπου θα κοινωνήσουμε , ενώ θα πρέπει να είμαστε και κατάλληλα προετοιμασμένοι για τη Θεία Κοινωνία. Την ημέρα που θα κάνουμε το άνοιγμα της εκκλησίας θα πρέπει να έχουμε 3 πρόσφορα, 3 αγνά κεριά λαμπάδες ένα μπουκάλι κρασί και ένα μπουκάλι ελαιόλαδο. Και καλά θα ήταν να μπορούσαν να κοινωνήσουνε ή να συμμετέχουν όλα τα μέλη της οικογένειας.Αυτά έμαθα σήμερα.. :oops: :oops: ελπίζω να σας φανούν και εσάς χρήσιμα.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Νηστεία των Χριστουγέννων!

Δημοσίευση από aposal »

avvas έγραψε:
aposal έγραψε:Επειδή όμως δεν είμαι ο πνευματικος σου για να ξέρω την ποσότητα και - κυρίως την ποιότητα - των ανομιών σου, καλύτερα να νηστεύεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΠΑΝΤΟΤΕ!
Tι σημαίνει «ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΟΤΕ!»;
Δεν είναι αυτή η τάξις της Εκκλησίας.
Η τάξις είναι όπως την περιέγραψες ΠΡΙΝ γράψεις αυτήν την φράση.
Και το «ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΟΤΕ!» τείνει στην υπερβολή και στην αμαρτία.
Επειδή π.χ. αν νηστεύει κάποιος λάδι το Σάββατο πλήν του ενός και Μεγάλου Σαββάτου
οι κανόνες ορίζουν ως επιτίμιο τον αφορισμό για τον λαϊκό και την καθαίρεση για τον ιερέα.
Όπως και τις Κυριακές.
Οπότε καθένας νηστεύει όπως του ορίσει ο πνευματικός του.
Και εάν δεν του ορίσει διαφορετικά τηρεί τα διατεταγμένα, την τάξιν.
Και αν δεν έχει πνευματικό φροντίζει να αποκτήσει.
Απλά κάνω χιούμορ, βρε Avvas! Το συνηθισμένο χιούμορ που κάνω εντός του παρόντος ιστοχώρου! Εύχομαι η Σμαραγδή να το κατάλαβε!
Αλίμονο!
Άλλωστε κανείς λαϊκός δεν έχει την αρμοδιότητα να υποδείξει σε κάποιον άλλον τι είδους νηστεία θα κάνει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”