Εξομολόγηση?

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από ψυχουλα »

terzagelos έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:Τελικα ειναι ενα το μονοπατι ή ένα και αλλο ένα πιο συντομο αρα δύο;;; και ποιο ειναι αυτο το πιο συντομο; :7 :7 :7 μια δεν ειναι η πυλη η στενή και η οδος η τεθλιμμένη;
εγω νομιζω οτι αν γνωρισω ενα πιο συντομο θα σκεφτω οτι δε βγαζει εκει που θελω και οτι ειναι παγιδα......
Αν δεν συμφωνης σε κατι Ψυχουλα,που γραφη η Αγια γραφη,αυτο δεν σημενη οτι ο αλλος ειναι πλανος,πλανεμενος ,η"ειναι για αναθεμα.
Γι'αυτο θα σου πω να διαβασης,σχετικα με τις παραδοσις, διοτι δεν αθετουν τις εντολες του Κυριου μας,ΜΑΤΘ,15/1-9.ΜΑΡΚ,7/1-13.ΓΑΛΑΤ.1/14.
Και μετα πανε στους Α"Κορινθιους,13 κεφαλ,και διαβασετο ολο ,ισως μαλακοση λιγο η καρδια σου.
Και για εμενα φυσικα πιο συνετο θα ειναι να μην ξαν"απαντησω .
τα διαβασα ολα αυτα που μου συνεστησες και μονο αυτο μπορω να πω:
απο την Πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα!!!! :lol: :lol: :lol:
τρεχω να μαλακωσω την καρδια μου μπας και δω κι εγω κανα πιο συντομο δρομο που δεν ειδαν οι Πατερες μας.

Μις Σκληροκαρδη 2010.

υ.γ. τωρα πια εχεις καθε δικιο να λες πως ειναι πιο συνετο να μη ξαναπαντησεις!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

terzagelos έγραψε:Ψυχουλα,με λιγα λογια,πιστεψαμε στον Χριστο,(και αναφαιρομε σε εμας τους δυο.)Κατα τον Αποστολο Παυλο,
ο οποιος κηρυξε το ευαγγελιο του Χριστου μας,( πρωτα στην Αντιοχεια,ονομαστικαν οι μαθητες Χριστιανοι.ΠΡΑΞΕΙΣ 11,26)
Αρα λοιπον ,εγω ειμαι ελευθερος να πιστευο ,οπως γραφεις,οτι θελω ,οπως και σε αλλα μυνηματα μου,
δηλωνο,οτι ειμαι Χριστιανος,απο 26χρονων ,διαβασα,μελετησα την Αγια γραφη,και σημερα εχω την επιγνωση,
και προσπαθω, να ακολουθισω τις εντολες του Κυριου μας Ιησου Χριστου,και τις παραδοσης ,
των Αγιων Αποστολων.......
Για τα μονοπατια ,(σβηστο λαθος διατυπωση,).Το μονοπατι ειναι το σωστο,γιατι ενα ειναι το μονοπατι
που μας οδηγη στον Χριστο.
Αν λοιπον γνωρισω ενα πιο συντομο, τι πρεπει να κανω?
Ο Χριστιανισμος ειναι δογμα,ειναι τροπος ζωης και οι πρωτοι διδαξαντες,
οι Αγιοι Αποστολοι του Χριστου μας.ΑΜΗΝ. :105
...Ακολουθούν οι άγιοι Πατέρες της Εκκλησίας ... Οικουμενικοί Σύνοδοι... κτλ. Δεν σταμάτησε η Εκκλησία στους Αποστόλους αλλά συνεχίζει να υπάρχει μέχρι σήμερα και θα υπάρχει μέχρι της συντελείας του αιώνος.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

terzagelos έγραψε:Ψυχουλα,με λιγα λογια,πιστεψαμε στον Χριστο,(και αναφαιρομε σε εμας τους δυο.)Κατα τον Αποστολο Παυλο,
ο οποιος κηρυξε το ευαγγελιο του Χριστου μας,( πρωτα στην Αντιοχεια,ονομαστικαν οι μαθητες Χριστιανοι.ΠΡΑΞΕΙΣ 11,26)
Αρα λοιπον ,εγω ειμαι ελευθερος να πιστευο ,οπως γραφεις,οτι θελω ,οπως και σε αλλα μυνηματα μου,
δηλωνο,οτι ειμαι Χριστιανος,απο 26χρονων ,διαβασα,μελετησα την Αγια γραφη,και σημερα εχω την επιγνωση,
και προσπαθω, να ακολουθισω τις εντολες του Κυριου μας Ιησου Χριστου,και τις παραδοσης ,
των Αγιων Αποστολων.......
Για τα μονοπατια ,(σβηστο λαθος διατυπωση,).Το μονοπατι ειναι το σωστο,γιατι ενα ειναι το μονοπατι
που μας οδηγη στον Χριστο.
Αν λοιπον γνωρισω ενα πιο συντομο, τι πρεπει να κανω?
Ο Χριστιανισμος ειναι δογμα,ειναι τροπος ζωης και οι πρωτοι διδαξαντες,
οι Αγιοι Αποστολοι του Χριστου μας.ΑΜΗΝ. :105
Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν έχεις την καλοσύνη μου απαντάς. Πόσες Εκκλησίες ίδρυσε ο Χριστός ΜΙΑ ή Πολλές
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

Ναι αγαπητε Πετρο,απο την Πεντηκοστη,οπου και πιστεψαν οι πρωτοι στον Χριστο μας ,
Η εκκλησια του Χριστου μας, υπηρχε, και θα υπαρχη εις τους αιωνες.
καθως και πνευματικα ως η νυμφη.
ειθε ο Κυριο μας να κανει ελεος και χαρι,και σ'εμας.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

Και εσύ αγαπητέ terzagelos ανήκεις σ' αυτήν την Εκκλησία που ίδρυσε ο Χριστός μας; Δηλαδή όπως λες την πρώτη Εκκλησία των πρώτων αιώνων των Αποστόλων των Μαρτύρων την εξέλιξη αυτής δηλαδή των Πατέρων των Οικουμενικών Συνόδων μέχρι και σήμερα;

Δεν μου απάντησες επίσης στο ερώτημά μου: πόσες Εκκλησίες ίδρυσε ο Χριστός ΜΙΑ ή ΠΟΛΛΕΣ;
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

Η χρηστιανικη εκκλησια ,ειναι μια, αυτο ειναι συγουρο,αν και εχω γεννηθη ορθοδοξος,
πηγενω στην εκκλησια σπανια.
Μελετωντας την Αγια γραφη,μετα απο χρονια μπορω να πω οτι ειμαι ,δοκιμος που προσπαθη
να ακολουθηση τις εντολες του Κυριου μας Ιησου Χριστου.
Δεν ανηκω σε καμια οργανωση , δεν ξερω αν σε καλυψα,αγαπητε petross.

Αγγελος.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

Καλά κάνεις και διαβάζεις την Αγία Γραφή. Το θέμα είναι πως την ερμηνεύεις; Διότι η Αγία Γραφή ερμηνεύεται ΜΟΝΟ μέσα στην Εκκλησία και όχι από τον καθένα. Διότι μετά πέφτουμε στην πλάνη του Προτεσταντισμού και καταντάμε ο καθένας με μια αγία γραφή στο χέρι με χιλιάδες ερμηνείες. Η Αγία Γραφή λέει ότι ο Χριστός ίδρυσε την Εκκλησία, και ότι Αυτή η Εκκλησία είναι στύλος και εδραίωμα της Αληθείας (Α Τιμ. 3, 15) και όχι η Αγία Γραφή.
Σε προτρέπω λοιπόν αδελφικά να αφήσεις τις αυθαίρετες ερμηνείες της Αγίας Γραφής και να συμβουλευτείς Αυτήν που μας έδωσε την Αγία Γραφή δηλαδή την Εκκλησία.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

[quote="ψυχουλα"][quote="eleimon"][quote="ψυχουλα"][quote="terzagelos"]εξομολογεισθε εις αλληλους τα πταισματα σας.[ΙΑΚ.5.16]διαβαζωντας αυτο κατανοω,οτι δεν εχει σημασια ο χρονος, αλλα η αναγκη που νιωθη ο πιστος για να εξομολογηθη.



Κατά τα Αποστολικά Χρόνια γινόταν η εξομολόγηση δημοσίως στην Εκκλησία ενώπιον των Αγίων Αποστόλων οι οποίοι έδιναν και την άφεση. Αργότερα όμως η ΕΚΚΛΗΣΙΑ αποφάσισε η εξομολόγηση να γίνεται όπως γίνεται σήμερα. Κατατοπιστικό κείμενο είναι του π. Αντωνίου Αλεβιζοπούλου, που εξηγεί αρκετά πράγματα: http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/05 ... hsias.html
ioannist
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2010 6:25 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από ioannist »

Εκτός της Εκκλησίας δεν υπάρχει σωτηρία. Και η ενεργός συμμετοχή μας στην Εκκλησία είναι η μετοχή μας στα άγια Μυστήρια της, ανάμεσα στα οποία και η Ιερά Εξομολόγηση.
Η μελέτη της Αγίας Γραφής είναι καλή και άγια όταν όμως γίνεται εντός της Εκκλησίας και ερμηνεύεται σύμφωνα με την Παράδοση, τη διδασκαλία των Αγίων Πατέρων που υπήρξαν μέλη του Σώματος του Χριστού, δηλαδή της Εκκλησίας.
Αγία Γραφή έχουν όλες οι λεγόμενες «χριστιανικές» αιρέσεις. Κάποιες μάλιστα, όπως ο Προτεσταντισμός απορρίπτουν πλήρως την Ιερά Παράδοση και μελετούν μόνο την Αγία Γραφή, ερμηνεύοντας την κατά το δοκούν (όπως θέλουν). Στην Ορθόδοξη Εκκλησία μας όμως Αγία Γραφή και Ιερά Παράδοση είναι ισόκυρες (έχουν ίσο κύρος, ίδια αξία) και η μία δεν νοείται άνευ της άλλης.
Η Αγία Γραφή αν ερμηνευθεί σωστά, όπως δηλαδή υπάρχει ερμηνευμένη στην Ιερά Παράδοση (συνοδικές αποφάσεις, συγγράμματα Αγίων, προφορική παράδοση κ.α.) οδηγεί τον πιστό σε μια ζωή της οποίας κύριο συστατικό είναι η μετοχή στα Ιερά Μυστήρια.
Η Εξομολόγηση είναι Μυστήριο συσταθέν από τον Κύριο. Τελείται με τρόπο συγκεκριμένο (ενώπιον πνευματικού και όχι π.χ. ενώπιον εικόνος) όπως ο Χριστός υπέδειξε στους Μαθητές (αν τινών αφίετε τας αμαρτίας αφίενται αυτοίς…) και όπως οι Απόστολοι και οι μετά από αυτούς άγιοι την κληροδότησαν σε μας.

Ο πιστός που βιώνει την Αλήθεια της Πίστεως και γεύεται τη Χάρη των Ιερών Μυστηρίων λούζεται στο Φως του Χριστού και τότε δεν επιδιώκει καμία επανερμηνεία της Αγίας Γραφής, ούτε ψάχνει προσωπικές διαδρομές πνευματικής ζωής, αλλά βέβαιος περί της Αληθείας την οποία βιώνει εντός της Ορθόδοξης Εκκλησίας συνεχίζει να ΖΕΙ αληθινά την πνευματική ζωή που έζησαν οι Άγιοι…

Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από filotas »

Εκκλησία είναι η σύναξη των πιστών για την συμμετοχή στη Θεία Ευχαριστία. Αυτός είναι συνδετικός κρίκος μεταξύ των μελών της και όλων μαζί με την κεφαλή της Εκκλησίας, που είναι ο Χριστός.

Κανείς δεν μπορεί να εφαρμόσει τις "εντολές" του Θεού, χωρίς τη βοήθειά Του, κι ο μόνος τρόπος να πάρει κάποιος τη βοήθεια του Θεού είναι μέσα στην Εκκλησία.

Επομένως Άγγελε (terzagelos)η μη συμμετοχή σου τακτικά στη Θεία Ευχαριστία σε αποξενώνει και από το σώμα της Εκκλησίας και από το Χριστό και πολύ σύντομα θα βαρεθείς αυτό το νέο σου "χόμπυ" να διαβάζεις την Αγία Γραφή και θα σε χάσουμε κι από το forum.

Γι αυτό όσο είναι καιρός, πριν ακόμη κρυώσει η διάθεση που νοιώθεις σήμερα να γνωρίσεις το Χριστό, γίνε ουσιαστικό μέλος της Εκκλησίας συμμετέχοντας στα Μυστήρια, γιατί αυτός είναι ο μόνος τρόπος να γνωρίσεις το Χριστό και να καταλάβεις και τι διαβάζεις τόσο καιρό στην Αγία Γραφή.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”