Εξομολόγηση?

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

filotas έγραψε:Εκκλησία είναι η σύναξη των πιστών για την συμμετοχή στη Θεία Ευχαριστία. Αυτός είναι συνδετικός κρίκος μεταξύ των μελών της και όλων μαζί με την κεφαλή της Εκκλησίας, που είναι ο Χριστός.

Κανείς δεν μπορεί να εφαρμόσει τις "εντολές" του Θεού, χωρίς τη βοήθειά Του, κι ο μόνος τρόπος να πάρει κάποιος τη βοήθεια του Θεού είναι μέσα στην Εκκλησία.

Επομένως Άγγελε (terzagelos)η μη συμμετοχή σου τακτικά στη Θεία Ευχαριστία σε αποξενώνει και από το σώμα της Εκκλησίας και από το Χριστό και πολύ σύντομα θα βαρεθείς αυτό το νέο σου "χόμπυ" να διαβάζεις την Αγία Γραφή και θα σε χάσουμε κι από το forum.

Γι αυτό όσο είναι καιρός, πριν ακόμη κρυώσει η διάθεση που νοιώθεις σήμερα να γνωρίσεις το Χριστό, γίνε ουσιαστικό μέλος της Εκκλησίας συμμετέχοντας στα Μυστήρια, γιατί αυτός είναι ο μόνος τρόπος να γνωρίσεις το Χριστό και να καταλάβεις και τι διαβάζεις τόσο καιρό στην Αγία Γραφή.
Ναι αγαπητε filotas ουδεις δικαιος,ολοι θα χρειαστουμε την Χαρι του Κυριου μας Ιησου Χριστου, χωρις αυτην, δεν υπαρχη Σωτηρια.
καλοπροαιρετα το γραφω αυτο σχετικα με το "χομπυ",(ειμαι 53 χρονων,διαβαζω και μελετω την Αγια Γραφη,απο τα 26 χρονια μου,,
εχω κανει και εγω πολλα λαθη στη ζωη μου,ειθε ο Κυριος μας να με ελεηση, και τον ευχαριστω που με κραταει ακομα στην πιστη.)
Το forum το γνωρισα τελευταια, και θα με διαβαζεται,αν με (ανεχθητε)1ον,για τα ορθογραφικα μου λαθη, και, 2ον για μικρες αλλα
διαφορετικες αποψης που εχω.
Ν'αστε καλα.
...ειμαι απο την Θεσσαλονικη..οχι οτι ειναι, κατι το ιδιαιτερο,,,ετσι πληροφοριακα.
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

petross έγραψε:Καλά κάνεις και διαβάζεις την Αγία Γραφή. Το θέμα είναι πως την ερμηνεύεις; Διότι η Αγία Γραφή ερμηνεύεται ΜΟΝΟ μέσα στην Εκκλησία και όχι από τον καθένα. Διότι μετά πέφτουμε στην πλάνη του Προτεσταντισμού και καταντάμε ο καθένας με μια αγία γραφή στο χέρι με χιλιάδες ερμηνείες. Η Αγία Γραφή λέει ότι ο Χριστός ίδρυσε την Εκκλησία, και ότι Αυτή η Εκκλησία είναι στύλος και εδραίωμα της Αληθείας (Α Τιμ. 3, 15) και όχι η Αγία Γραφή.
Σε προτρέπω λοιπόν αδελφικά να αφήσεις τις αυθαίρετες ερμηνείες της Αγίας Γραφής και να συμβουλευτείς Αυτήν που μας έδωσε την Αγία Γραφή δηλαδή την Εκκλησία.
petross, σε ευχαριστο για την συμβουλη και την προτροπη,εχεις δικαιο, οτι η Αγια Γραφη σε ορισμενα σημεια χρειαζετε ερμηνεια.
Ομως,η σωτηρια της ψυχης μας ειναι προσωπικο θεμα.
Ναι, οι πιστοι πρεπει να εχουν εμπιστοσυνη στην Εκκλησια ,ποτε δεν θελουν να σε βαλουν σε λαθος δρομο.
Και οπως γραφης,Αυτη η Εκκλησια ειναι στυλος και εδραιωμα της Αληθειας,και η Εκκλησια βασιζεται
στην Αληθεια της Αγιας Γραφης.
Καθως ο Λογος του Θεου μας γραφη,Τιμ,3,16-17,ολη η Γραφη ειναι Θεοπνευστος,και ωφελιμος προς διδασκαλια,
προς ελεγχο,προς επανορθωσι,προς εκπαιδευσι την μετα της δικαιοσυνης,δια να ειναι ο ανθρωπος του Θεου,
ετοιμασμενος εις παν εργον αγαθον.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

Επειδή οι απαντήσεις σου είναι αόριστες και μπερδεμένες.

2 Ερωτήσεις αν έχει την καλοσύνη:

Επειδή αναφέρεις πολλές φορές την λέξη Εκκλησία. Ποια είναι η Εκκλησία για σένα η οποία είναι Στύλος και εδραίωμα της Αληθείας. Συγκεκριμένα παρακαλώ! α) Η Ορθόδοξη Εκκλησία ή β)κάποιο άλλο ανθρώπινο κατασκεύασμα πχ. Προτεσταντικές ομάδες, πεντικοστιανοί κτλ....
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

petross έγραψε:Επειδή οι απαντήσεις σου είναι αόριστες και μπερδεμένες.

2 Ερωτήσεις αν έχει την καλοσύνη:

Επειδή αναφέρεις πολλές φορές την λέξη Εκκλησία. Ποια είναι η Εκκλησία για σένα η οποία είναι Στύλος και εδραίωμα της Αληθείας. Συγκεκριμένα παρακαλώ! α) Η Ορθόδοξη Εκκλησία ή β)κάποιο άλλο ανθρώπινο κατασκεύασμα πχ. Προτεσταντικές ομάδες, πεντικοστιανοί κτλ....
Ο τροπος με τον οποιον αναφερεσαι,και καλα,, θελεις να μου βαλεις μια ταμπελα στην πλατη , δεν ειναι και οτι καλλητερο για εμενα.
Δεν μπορεις να βαζεις δυο απαντησεις, και να μου λες διαλεξε μια απο τις δυο.
Και οταν αναφερομε σε Εκκλησια ,νομιζω οτι εσυ το καταλαβενεις.
Καθως οι προτεσταντες,και οι πεντικοστιανοι,ξερεις οτι εχουν αιθουσες,για τις διδασκαλιες τους.
Και θα ηθελα να ρωτησο για την ιδιοτητα σου,αν θελεις απαντας.
Οι απαντησεις μου δεν ειναι ουτε αοριστες ,ουτε μπερδεμενες,και ολο αυτο που καταλαβενω ειναι οτι κατι θελεις να βγαλεις,
ισως εναν (αιρετικο;).
Αυτα που εχω καταλαβη απο τον Λογο του Θεου, ειναι το πως θα περπατησω στη ζωη μου,πως θα καταφερω να ειμαι στον δρομο
τον στενο που λεει ο Κυριος μας.
Και οταν ο πιστος αποδεχεται με επιγνωση το Συμβολο τις Πιστεως, και ξερει οτι ειναι η ομολογια τις Πιστεως του,
τοτε δεν ειναι (ειμαι )αιρετικος ,το γραφω αγαπητε petross γιατι δεν εχω να φοβηθω κατι.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

Τι έγινε χάνουμε την ψυχραιμία μας και την ευγένιά μας όταν στριμωχνόμαστε;

Ξαφνικά από ανήξερος έμαθες και περί ομολογία πίστεως;

Η Ιδιότητά μου είναι Χ.Ο ή αλλιώς Χριστιανός Ορθόδοξος και μόνο!
Όσο για σένα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είσαι φρέσκος σε κάποια Προτεσταντική αίρεση ή είσαι Πεντηκοστιανός διότι αν και κάνεις τον αγράμματο τα επιχειρήματα που πετάς μέσα είναι καθαρά δικά τους! Φαντάζομαι ότι πετάς στα σύννεφα τώρα μιας και πιστεύεις ότι ανακάλυψες την αλήθεια και ήρθες να δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου στους ειδωλολάτρες ορθοδόξους;;

Μάθε λοιπόν ότι αυτά που σου διδάσκουν μπάζουν από παντού! Απλώς πριν αρνηθείς την Εκκλησία του Χριστού έκανες το τραγικό λάθος (όπως ομολόγησες και μόνος σου) που το κάνουν όλοι όσοι εγκαταλείπουν την Ορθοδοξία για κάποια αίρεση . ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ. Την έμαθαν "κατινίστικα" από τα κοτσομπολιά των εδώ και εκεί ανίδεων.


Και επειδή ίσως παρεξηγηθώ και ερμηνευθώ σαν φονταμενταλιστής οφείλω να πω πως η επιφυλακτικότητά μου στη θολοθεολογία έγκειται στο γεγονός πως οι προτεστάντες-πεντηκοστιανοί ψευτοχαρισματικοί παρουσιάζονται σαν «υπερδογματικοί» και αγαπολόγοι υποστηρίζοντας πως δεν έχουν «δόγματα» και πως «δεν σώζει η εκκλησία αλλά ο Χριστός» ή πως η εκκλησία είναι «αόρατη» και πολλά άλλα τέτοια χαριτωμένα και ανούσια. Εν πάση περιπτώση ο χριστιανός πρέπει να χαρακτηρίζεται από σαφήνεια και τιμιότητα!
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

petross,πως ειναι δυνατον απο την αρχη εχω αναφερη οτι διαβαζω την Αγια Γραφη,και σου φαινετε παραξενο που γνωριζω
το πιστευο; :( :( :( ειμαι γεματος απορια..
Η αγαπη σου νομιζω οτι με εχει καλυψη.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

Γιατί δεν μας λες σε ποια Εκκλησία είσαι;
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

Γιατί μέσα στην Αγία Γραφή γράφει το πιστεύω;
ioannist
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2010 6:25 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από ioannist »

terzagelos,
διάβασα προσεκτικά τις τελευταίες παρεμβάσεις σου. Αν δεν θέλουμε να ζούμε σε ένα «δικό μας» Χριστιανισμό οφείλουμε:
α) Όχι μόνο να μελετούμε την Αγία Γραφή αλλά και την ορθή ερμηνεία της. Στην Αγία Γραφή στηρίχτηκαν και οι αιρετικοί, που την ερμήνευσαν με το δικό τους λανθασμένο τρόπο. Μαζί με την Αγία Γραφή πρέπει να μελετούμε και τα πατερικά έργα που την ερμηνεύουν διότι οι Άγιοι Πατέρες έζησαν όσα λέει η Αγ. Γραφή και μας δίνουν ως καρπό ζωής τη βιωμένη Αλήθεια της Γραφής. Η πείρα των Πατέρων είναι απαραίτητη αν δεν θέλουμε να οδηγηθούμε σε οδούς προτεσταντικής πλάνης και εγωιστικής δικής μας χριστιανικής δήθεν πίστης. Μας γράφει ότι μελετάς από χρόνια την Αγία Γραφή. Αν επιτρέπεται, πόσα και ποια πατερικά έργα που ερμηνεύουν την Αγ. Γραφή έχεις διαβάσει;
β) Η αληθινή χριστιανική ζωή που δίδαξε ο Χριστός (όπως υπάρχει στην Αγία Γραφή) και βίωσαν οι Άγιοι (όπως την περιγράφουν τα πατερικά έργα) είναι ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ. Χωρίς μετοχή στα Ιερά Μυστήρια, χωρίς σύνδεσμο με την Ορθόδοξη Εκκλησία, χωρίς εκκλησιαστική ζωή καθένας μπορεί με μια Αγία Γραφή να ιδρύσει τη δική του «εκκλησία». Αλλά αυτή η «εκκλησία» δεν είναι το ΣΩΜΑ του ΧΡΙΣΤΟΥ, ούτε οδηγεί στη σωτηρία.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από aposal »

filotas έγραψε:Η σωστή συχνότητα της Εξομολόγησης καθορίζεται σε συνεργασία με τον Πνευματικό μας. Προσωπικά πιστεύω ότι για τους λαϊκούς, που ζουν μέασα στον κόσμο είναι καλά κάθε 1-2 μήνες, όχι περισσότερο, επειδή μετά η ψυχή βαραίνει από τις αμαρτίες και ο αγώνας δυσκολεύει.

Η συχνότητα της Εξομολόγησης δεν έχει άμεση σχέση με τη συχνότητα της Θείας Κοινωνίας. Όποιος εξομολογείται τακτικά μπορεί να κοινωνεί ακόμη πιο τακτικά, σύμφωνα με τις οδηγίες του Πνευματικού του (ακόμη και κάθε βδομάδα).
Νίκο για μια ακόμη φορά θα συμφωνήσω μαζί σου 100%. Ούτε καν 99! Σ' ευχαριστώ καλέ μου αδελφέ για την παρουσία σου εδώ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”