Εξομολόγηση?

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25021
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από aposal »

Δεν υπάρχει σωτηρία (της ψυχής) αν δεν υπάρχει ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ μας στα μυστήρια της Εκκλησίας. Η εξομολόγηση είναι ένα από τα τέσσερα μυστήρια που είναι απαραίτητα για τη σωτηρία μας (βάπτισμα, χρίσμα, εξομολόγηση, Θεία Μετάληψη) και μάλιστα κατά την διάρκεια της εξομολόγησης συμβαίνει το μοναδικό φαινόμενο ο διάβολος να παρευρίσκεται κωφός και άλαλος. Η εξομολόγηση λοιπόν νοείται όταν λέμε τις αμαρτίες μας στον κατάλληλο ιερέα (εξομολόγο) και είναι σωστή μόνον όταν είναι ειλικρινής.
Όταν αποκρύπτουμε πράγματα, ή όταν προσπαθούμε να δικαιολογηθούμε για τις πτώσεις μας αποδυναμώνεται σημαντικά η ωφέλειά μας και πιθανόν να μην συγχωρούνται και όσα είπαμε κατά την εξομολόγηση..
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

Ειναι κακο το να γνωριζη καποιος , το Συμβολο της Πιστεως;...

Πετρο ,εχεις το δικαιομα να λες οτι θελεις,καθως διαβαζα αυτα που εγραψες,
μου θημησες ,,μεσαιωνα,,και την ιερα εξεταση..
Στην Παλαια Διαθηκη διαβασα το,(θελεις ελεγξη σοφο,και θελει σ'ευχαριστηση,
θελεις ελγξη αφρωνα και θελει σε μισηση).
Ολα αυτα που διαβαζουμε στην Αγια Γραφη ,αγαπητε ,ειναι ενας καθρεπτης στον οποιον
πρεπει να κοιταζωμαστε,και αν βλεπουμε κατι στραβω επανω μας ,να το αλαζουμε.
ολοι μας κανουμε λαθοι,και αν εκανα καποιο συγχωρισε με,και σε παρακαλω,
να μου το δειξης.
alexiosgr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Αύγ 13, 2010 11:40 am

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από alexiosgr »

terzagelos έγραψε:Ειναι κακο το να γνωριζη καποιος , το Συμβολο της Πιστεως;...

Πετρο ,εχεις το δικαιομα να λες οτι θελεις,καθως διαβαζα αυτα που εγραψες,
μου θημησες ,,μεσαιωνα,,και την ιερα εξεταση..
Στην Παλαια Διαθηκη διαβασα το,(θελεις ελεγξη σοφο,και θελει σ'ευχαριστηση,
θελεις ελγξη αφρωνα και θελει σε μισηση).
Ολα αυτα που διαβαζουμε στην Αγια Γραφη ,αγαπητε ,ειναι ενας καθρεπτης στον οποιον
πρεπει να κοιταζωμαστε,και αν βλεπουμε κατι στραβω επανω μας ,να το αλαζουμε.
ολοι μας κανουμε λαθοι,και αν εκανα καποιο συγχωρισε με,και σε παρακαλω,
να μου το δειξης.
Αδελφέ όλο για την Αγία Γραφή μας γράφεις(λες και δεν ξέρουμε την Θεοπνευστία της και την Ορθόδοξη Πατερική ερμηνεία της) αλλά για τα υπόλοιπα μυστήρια της Εκκλησίας μας δεν μας κάνεις κάποια αναφορά.Γιατί άραγε???Μείνε εσσύ μόνο με το να διαβάζεις την Αγία Γραφή και καλά θα πας.......
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

terzagelos έγραψε:Ειναι κακο το να γνωριζη καποιος , το Συμβολο της Πιστεως;...

Πετρο ,εχεις το δικαιομα να λες οτι θελεις,καθως διαβαζα αυτα που εγραψες,
μου θημησες ,,μεσαιωνα,,και την ιερα εξεταση..
Στην Παλαια Διαθηκη διαβασα το,(θελεις ελεγξη σοφο,και θελει σ'ευχαριστηση,
θελεις ελγξη αφρωνα και θελει σε μισηση).
Ολα αυτα που διαβαζουμε στην Αγια Γραφη ,αγαπητε ,ειναι ενας καθρεπτης στον οποιον
πρεπει να κοιταζωμαστε,και αν βλεπουμε κατι στραβω επανω μας ,να το αλαζουμε.
ολοι μας κανουμε λαθοι,και αν εκανα καποιο συγχωρισε με,και σε παρακαλω,
να μου το δειξης.
Μεσαίωνας στην Ορθοδοξία δεν υπήρξε και ούτε θα υπάρξει ποτέ! Κάτι μου θυμίζει η ατάκα σου πάλι!!! Στην Αγία Γραφή το διάβασες και αυτό;
Τα ξανακούσαμε terzagelos!

Σου ξανακάνω την ερώτηση μην αλλάζεις θέμα: Σε ποια Εκκλησία ανήκεις;; Όμορφα και σταράτα όπως αρμόζει σ' έναν Χριστιανό.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από dionysisgr »

terzagelos, αγαπητε αδερφε,
καπου η κουβεντα παει λαθος, και εχεις και εσυ ευθυνη γιαυτο.

Εδω δεν ζηταμε αφενος μεν, πιστοποιητικα ορθοδοξου φρονηματος, ουτε ομολογια πιστεως,
απο τον καθενα συνανθρωπο μας, που εισερχεται να μοιρασθει τον λογισμο της καρδιας του μαζι μας.

Ουτε λεμε φυσικα δε, σε καποιον, να αναιρεσει τις οποιες αποψεις του,
και να περασει απο "πλυση εγκεφαλου", μεχρι να συμμορφωθει με τις δικες μας.

Γιατι απλουστατα δεν προκειται, για "δικες" μας αποψεις, αλλα για την διδασκαλια της Ορθοδοξου Εκκλησιας μας, την οποια ακολουθουμε ολοι, θελω να πιστευω, εαν βεβαια μας ενδιαφερει η ψυχη μας.

Ετσι;

Και πως θα μπορουσε να γινει και παλι, γραφω (πλεοναζοντας, ξανα, για να τονισω την σημασια),
αυτο, αφου εδω δεν μιλαμε για "προσωπικες" αποψεις για οποιοδηποτε καθημερινο θεμα, κοσμικο και πεπερασμενο, αλα για ζητηματα πιστεως και σωτηριας της ψυχης μας;

Επειτα ειναι και το αλλο..

Ομως εχουμε καθε δικαιωμα ως ζωντανη ηλεκτρονικη εστω ορθοδοξη κοινοτητα, προς δοξαν Θεου,
να μην ανεχομαστε να υποστουμε εμεις "πλυση εγκεφαλου", απο ανθρωπους που αντιλαμβανονται την πιστη στον Χριστο διαφορετικα, τοσο σε προσωπικο οσο και σε δογματικο-εκκλησιολογικο-θεολογικο επιπεδο.

Αυτα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις. Ουτε καπελωνουμε, αλλα ουτε και καπελωνομαστε απο κανεναν..

Επισης αγαπητε, εγραψες καπου για την χαρη του Κυριου που την χρειαζομαστε ολοι και αρκει για την σωτηρια μας.

Ναι αγαπητε, αρκει και περισσευει, και ειναι και δωρεαν, και ειναι και απειρη, η θεια χαρις,
αλλα αγαπητε terzagelos, αυτη φθανει σε εμας,
μονον μεσα απο την συμμετοχη μας στην Ορθοδοξο Εκκλησια που ιδρυσε και θεμελιωσε
με το ιδιο Του το Αιμα, ο Εσταυρωμενος και Αναστας Κυριος μας,
και εχει φθασει αλωβητη ως κιβωτος και παρακαταθηκη σωτηριας, των ψυχων μας, ως τις ημερες, μας,
και μεχρι συντελειας του αιωνος τουτου. (ο αιων με την θεολογικη εννοια ως κτιση παντοτε.)

Συνεπως να εχεις υπ'οψιν σου, αφου μελετας επισταμενως την Αγια Γραφη, οπως εχεις τονισει,
οτι η Ακτιστη Χαρις, η οποια ειναι απειραριθμη σε ειδη και ενεργειες,
ειναι αποτελεσμα της κοινης ενεργειας και βουλησεως και δυναμεως του Πατρος, του Υιου και του Αγιου Πνευματος, Το οποιο και τελεσιουργει τα εντος της Ορθοδοξου Εκκλησιας τελουμενα Μυστηρια που σωζουν τον ανθρωπο.


Συνεπως εκτος Ορθοδοξου Εκκλησιας, ειναι εξαιρετικα δυσκολο, να σωθει ο ανθρωπος, και αν δεχτει, την χαρη, οχι γιατι δεν μπορει ο Θεος, απαγε της βλασφημιας, αλλα γιατι ετσι το θελησε ο ιδιος ο Κυριος, με το να την καταστησει σωμα Του, με κεφαλη τον Ιδιο, και μεσω αυτης να υιοθετησει εκ νεου τον εκπεσοντα ανθρωπο,
και να τον σωσει.


Γιατι δεν αρκει τελικα να μελετουμε μονο την Αγια Γραφη, εστω και απο χομπυ, η αλλο σκοπο, αλλα αυτο πρεπει να γινεται οπως ορθοτατα ελεχει παραπανω, σε συνδυασμο με την συμμετοχη μας στα ψυχοσωτηρια Μυστηρια της Ορθοδοξου Εκκλησιας μας, ειτε αφορα την εξομολογηση μας, ειτε ολη την εν γενει πορεια μας, μεσω του Ποτηριου της Ζωης, ως μετοχη στο Σωμα και Αιμα του Θεου και Πατρος μας.

Ετσι ναι, ωφελει τα μεγιστα η Γραφη, διαφορετικα, μπορει να μετατραπει ακομα και σε οργανο απωλειας, καθως, ανευ ορθης ερμηνειας, και φωτισμου υπο του Θεου, ειναι εξαιρετικα επικινδυνο να ασχολειται καποιος μαζι της..

Και η ορθη ερμηνεια της, υπαρχει μονον μεσα στην Ορθοδοξη Ιερα Παραδοση, και υπο το φως του δογματικου-θεολογικου-εκκλησιολογικου πλαισιου της ορθοδοξου Εκκλησιας των πατερων μας.

Απλα ειναι τα πραγματα μην τα μπερδευουμε και μπλεκετε καποιοι σε παρεξηγησεις ανευ λογου..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
terzagelos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2010 5:23 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από terzagelos »

ioannist έγραψε:terzagelos,
διάβασα προσεκτικά τις τελευταίες παρεμβάσεις σου. Αν δεν θέλουμε να ζούμε σε ένα «δικό μας» Χριστιανισμό οφείλουμε:
α) Όχι μόνο να μελετούμε την Αγία Γραφή αλλά και την ορθή ερμηνεία της. Στην Αγία Γραφή στηρίχτηκαν και οι αιρετικοί, που την ερμήνευσαν με το δικό τους λανθασμένο τρόπο. Μαζί με την Αγία Γραφή πρέπει να μελετούμε και τα πατερικά έργα που την ερμηνεύουν διότι οι Άγιοι Πατέρες έζησαν όσα λέει η Αγ. Γραφή και μας δίνουν ως καρπό ζωής τη βιωμένη Αλήθεια της Γραφής. Η πείρα των Πατέρων είναι απαραίτητη αν δεν θέλουμε να οδηγηθούμε σε οδούς προτεσταντικής πλάνης και εγωιστικής δικής μας χριστιανικής δήθεν πίστης. Μας γράφει ότι μελετάς από χρόνια την Αγία Γραφή. Αν επιτρέπεται, πόσα και ποια πατερικά έργα που ερμηνεύουν την Αγ. Γραφή έχεις διαβάσει;
β) Η αληθινή χριστιανική ζωή που δίδαξε ο Χριστός (όπως υπάρχει στην Αγία Γραφή) και βίωσαν οι Άγιοι (όπως την περιγράφουν τα πατερικά έργα) είναι ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ. Χωρίς μετοχή στα Ιερά Μυστήρια, χωρίς σύνδεσμο με την Ορθόδοξη Εκκλησία, χωρίς εκκλησιαστική ζωή καθένας μπορεί με μια Αγία Γραφή να ιδρύσει τη δική του «εκκλησία». Αλλά αυτή η «εκκλησία» δεν είναι το ΣΩΜΑ του ΧΡΙΣΤΟΥ, ούτε οδηγεί στη σωτηρία.
''ioannist'',αργησα να σε απαντησω λογω τις εργασιας μου,,,μπορεις να το παρεις και ως δικαιολογει,,, επρεπε να περασουν λιγες ημερες
για να χαλαροση και ο Πετρος.
Σε οτι εχω γραψη ,εως και σημερα ειναι αληθεια,δεν εχω μαθει να υποκρινωμε,δεν ειναι στον χαρακτιρα μου.
Το εγραψα ,δεν ειμαι σε καμια οργανωση ,η'καποια αιρεση.
Οντως δεν εχω μελετηση Πατερικα βιβλεια η' ερμηνειες της Αγιας Γραφης.
Ετσι εμαθα, ετσι προχωρησα,για εσας ισως να ειμαι λαθος ,για εμενα ομως ειναι διαφορετικα,και μετα απο τοσα χρονια ειμαι στην Πιστη.
(Δεν θα ηθελα να σας πειραξη αυτο που θα γραψω .)Αλλα εμαθα οτι χριαζωμαστε πιστη και εργα,αλλα και αυτα δεν φθανουν, αν δεν μας δοθει
Χαρις του Κυριου μας Ιησου Χριστου. Αμην.
alexiosgr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Αύγ 13, 2010 11:40 am

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από alexiosgr »

Μου θυμίζεις σε ένα βαθμό εμένα που διάβαζα Ορθόδοξα Βιβλία,προσευχόμουν,έλεγα πιστεύω αλλά που να τρέχω στην Εκκλησία,ας κάτσω σπίτι μου το ίδιο είναι,αφού προσεύχομαι,διαβάζω Πατερικά βιβλία τηρώ τις εντολές του Κυρίου μας,μελετάω την Αγία Γραφή μια χαρά Χριστιανός είμαι.Ομως μια από τις πλάνες του διαβόλου είναι και αυτή να μην εκκλησιαζόμαστε,να μην εξομολογούμαστε,να μην μεταλαμβάνουμε το Άγιο Σώμα και το Αίμα του Κυρίου μας και γενικά να απέχουμε από τα μυστήρια της Εκκλησίας,τόσο πολύ τον πειράζουν.Όμως Δόξα τον Θεό με έφερε στην οδό της Ορθόδοξης Εκκλησίας μας και τότε κατάλαβα τι είχα χάσει όλα αυτά τα χρόνια και πόσο πλανεμένος ήμουν πιστευόντας ότι κάνω κάτι από το μόνος μου.Αδελφέ δοκίμασε να εκκλησιαστείς,να βρεις έναν Πνευματικό Πατέρα που να εισάγει στην εν Χριστώ Ζωή και θα καταλάβεις την διαφορά να ανεβαίνεις ένα σκαλοπατάκι Πνευματικά σε σύγκριση με το πως ήσουν εκτός αυτής.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από petross »

terzagelos έγραψε:
ioannist έγραψε:terzagelos,
διάβασα προσεκτικά τις τελευταίες παρεμβάσεις σου. Αν δεν θέλουμε να ζούμε σε ένα «δικό μας» Χριστιανισμό οφείλουμε:
α) Όχι μόνο να μελετούμε την Αγία Γραφή αλλά και την ορθή ερμηνεία της. Στην Αγία Γραφή στηρίχτηκαν και οι αιρετικοί, που την ερμήνευσαν με το δικό τους λανθασμένο τρόπο. Μαζί με την Αγία Γραφή πρέπει να μελετούμε και τα πατερικά έργα που την ερμηνεύουν διότι οι Άγιοι Πατέρες έζησαν όσα λέει η Αγ. Γραφή και μας δίνουν ως καρπό ζωής τη βιωμένη Αλήθεια της Γραφής. Η πείρα των Πατέρων είναι απαραίτητη αν δεν θέλουμε να οδηγηθούμε σε οδούς προτεσταντικής πλάνης και εγωιστικής δικής μας χριστιανικής δήθεν πίστης. Μας γράφει ότι μελετάς από χρόνια την Αγία Γραφή. Αν επιτρέπεται, πόσα και ποια πατερικά έργα που ερμηνεύουν την Αγ. Γραφή έχεις διαβάσει;
β) Η αληθινή χριστιανική ζωή που δίδαξε ο Χριστός (όπως υπάρχει στην Αγία Γραφή) και βίωσαν οι Άγιοι (όπως την περιγράφουν τα πατερικά έργα) είναι ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ. Χωρίς μετοχή στα Ιερά Μυστήρια, χωρίς σύνδεσμο με την Ορθόδοξη Εκκλησία, χωρίς εκκλησιαστική ζωή καθένας μπορεί με μια Αγία Γραφή να ιδρύσει τη δική του «εκκλησία». Αλλά αυτή η «εκκλησία» δεν είναι το ΣΩΜΑ του ΧΡΙΣΤΟΥ, ούτε οδηγεί στη σωτηρία.
''ioannist'',αργησα να σε απαντησω λογω τις εργασιας μου,,,μπορεις να το παρεις και ως δικαιολογει,,, επρεπε να περασουν λιγες ημερες
για να χαλαροση και ο Πετρος.
Σε οτι εχω γραψη ,εως και σημερα ειναι αληθεια,δεν εχω μαθει να υποκρινωμε,δεν ειναι στον χαρακτιρα μου.
Το εγραψα ,δεν ειμαι σε καμια οργανωση ,η'καποια αιρεση.
Οντως δεν εχω μελετηση Πατερικα βιβλεια η' ερμηνειες της Αγιας Γραφης.
Ετσι εμαθα, ετσι προχωρησα,για εσας ισως να ειμαι λαθος ,για εμενα ομως ειναι διαφορετικα,και μετα απο τοσα χρονια ειμαι στην Πιστη.
(Δεν θα ηθελα να σας πειραξη αυτο που θα γραψω .)Αλλα εμαθα οτι χριαζωμαστε πιστη και εργα,αλλα και αυτα δεν φθανουν, αν δεν μας δοθει
Χαρις του Κυριου μας Ιησου Χριστου. Αμην.

O Petross δεν χρειάζεται χαλάρωμα. Χαλαρός είναι.
Ούτε έχει προσωπικά μαζί σου γιατί δεν σε ξέρει!
Ο κάθε άνθρωπος έχει τον χαρακτήρα του, και ο Petross ευτυχώς ή δυστυχώς αυτός είναι! Χαρακτήρισε τον όπως θέλεις, δικαίωμα σου είναι εξάλλου.
Αλλά θα σου φανεί παράξενο ότι ο Petross με αυτόν τον τρόπο προσπαθεί να σε βοηθήσει! Αλλιώς δεν θα ασχολείτο μαζί σου.

Επειδή λοιπόν δεν συνηθίζω να κολακεύω κανέναν γιατί δεν μου αρέσει. Γι' αυτό τον λόγο και πάλι θα σου πω (με κίνδυνο να χαρακτηριστώ από μερικούς αδελφούς ως ακραίος ή ως άμυαλος ή έτοιμος για παρεξηγήσεις) να φύγεις από εκεί που έμπλεξες όσο είναι νωρίς. Μετά θα είναι δύσκολα τα πράγματα.

Αυτά προ το παρόν
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re:

Δημοσίευση από stathis73 »

dionysisgr έγραψε:Με τον Πνευματικο τα ρυθμιζετε αυτα τα θεματα, δεν υπαρχει νουμερο, οταν νιωθεις οτι κατι σε βαραινει, και δεν μπορεις ουτε να προσευχηθεις που λεει ο λογος, τοτε πας και το εξαγορευεις με τον Πνευματικο σου.

Μπορει να γινει και μεσα στην ιδια εβδομαδα, μπορει και μετα απο 6 μηνες. Η πραξη φερνει την καλη συνηθεια, και βρισκεις μετα τον δρομο.

Επειτα ειναι και το αλλο, οτι οι αμαρτιες μας εχουν επιπεδα, στην αρχη εξομολογεισαι την γενικη εξομολογηση που κανουμε ολοι, ητοι τα χονδροειδη αμαρτηματα, και οσο περναει ο καιρος, αρχιζει ο πνευματικος και δουλευει επανω στα λεπτοτερα, δηλαδη λογισμους, κατακρισεις, ζηλειες, κουτσομπολια, και γενικα εμπαθεις κινησεις των δυναμεων της ψυχης μας.

Θελει χρονο και επιμονη, για να δουμε απτα αποτελεσματα. Αλλα μην μπαινετε σε καλουπια του στυλ, 1 φορα το μηνα κλπ. Δεν υπαρχουν αυτα, ψυχες ταλαιπωρες ειμαστε σε πολεμο απο την φυση μας και τον πονηρο, δεν ησυχαζουμε και ποτε.

Εως τελευταιας αναπνοης, παλευουμε, να σωσουμε οτι μπορουμε. Το Ελεος ομως του Κυριου ειναι ατελειωτο, και εκει ειναι που τελικα ελπιζουμε και προστρεχουμε. Απο εμας ζητιεται το φιλοτιμο.

Παιδια η ουσια και το θεμα νομιζω ηταν η εξομολογηση και ποσο τακτικα "πρεπει" να εξομολογουμαστε, νομιζω οτι η παραπανω απαντηση του Διονυση ειναι πληρης και απανταει για αυτο το τοσο σημαντικο θεμα, δεν υπαρχει λογος να ξεφευγουμε απο το θεμα με τα γνωστα αποτελεσματα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Εξομολόγηση?

Δημοσίευση από filotas »

Εντάξει για την προσωπική πορεία του καθενός, αλλά καλά είναι να έχουμε και μια τάξη στην πνευματική μας ζωή. Γι αυτό καλύτερα να πούμε εξομολόγηση τακτικά κάθε 2 μήνες κι αν χρειαστεί και νωρίτερα, παρά να τ' αφήσουμε τελείως φλου και να καταλήξουμε στο κάθε Πάσχα κι ύστερα στο καθόλου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”