Πνευματικός...Έχω μια απορία..

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Πνευματικός...Έχω μια απορία..

Δημοσίευση από geonutr »

Καλημέρα σε όλους!Τον τελευταίο καιρό με απασχολεί κάτι πολύ έντονα..Έχω ήδη διαλέξει τον πνευματικό μου πατέρα , ο οποίος έιναι πάρα πολύ αξιόλογος,μα επειδή είναι μακριά και δέχεται μόνο Σαβ/κα μεσημέρι δυσκολεύομαι να τον επισκεφθώ και να τον συμβουλευθώ ή να εξομολογηθώ, ειδικά τις στιγμές που νίωθω ότι έχω ανάγκη από πνευματική υποστήριξη...Μπορώ να συμβουλέυομαι και κάποιον άλλο πνευματικό ή δεν πρέπει; :-/
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πνευματικός...Έχω μια απορία..

Δημοσίευση από aposal »

geonutr έγραψε:Καλημέρα σε όλους!Τον τελευταίο καιρό με απασχολεί κάτι πολύ έντονα..Έχω ήδη διαλέξει τον πνευματικό μου πατέρα , ο οποίος έιναι πάρα πολύ αξιόλογος,μα επειδή είναι μακριά και δέχεται μόνο Σαβ/κα μεσημέρι δυσκολεύομαι να τον επισκεφθώ και να τον συμβουλευθώ ή να εξομολογηθώ, ειδικά τις στιγμές που νίωθω ότι έχω ανάγκη από πνευματική υποστήριξη...Μπορώ να συμβουλέυομαι και κάποιον άλλο πνευματικό ή δεν πρέπει; :-/
Γεωργία, νομίζω ότι μπορείς, εφόσον πάρεις την ευλογία του πνευματικού σου γι' αυτό!
Εμένα μου έχει τύχει να προετοιμάζομαι για να κοινωνήσω τον 15αυγουστο, αλλά ο πνευματικός μου για προσωπικό του λόγο έλειπε για μεγάλο διάστημα και έτσι εξομολογήθηκα σε άλλον! Αυτός ο τελευταίος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα!
Επειδή όμως σε σένα αυτό δεν είναι έκτακτο, αλλά μάλλον τακτικό, νομίζω ότι πρέπει πρώτα να το συζητήσεις μαζί του.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από fotios »

Γεια σας φίλοι μου!
Αδερφέ, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, διότι έμενα παλαιότερα σε άλλη πόλη. Πήρα ευλογία από τον πνευματικό μου, όταν έχω ανάγκη να πηγαίνω και σε άλλο ιερέα να λέω τα τρέχοντα...
Μπορεί να γίνει αυτό, αλλά να πάρεις πρώτα να συμβουλευτείς τον πνευματικό σου.
Όμως πηγαίνω να τον βλέπω τον πνευματικό πατέρα κατά τακτά χρονικά διαστήματα. Αν δεν μπορείς να τον βλέπεις και καθόλου, καλύτερα να άλλαζες πνευματικό, νομίζω...
Χαίρετε εν Κυρίω!
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Αγαπητή Γεωργία γιατί δε ρωτάς τον ίδιο (τον Πνευματικό σου εννοώ);

Μια κανονική συχνότητα επισκέψεων στον Πνευματικό μας είναι κάθε 2 μήνες περίπου. Θα μπορούσες όμως να μιλάς μαζί του στο τηλέφωνο και να πηγαίνεις σε κάποιο κοντινό σου ιερέα για την άφεση των αμαρτιών.

Καλά είναι να έχουμε Πνευματικό που να μπορούμε να τον βρίσκουμε, όταν τον χρειαζόμαστε. Αλλιώς μπορεί να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.
geonutr
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία

Δημοσίευση από geonutr »

Ευχαριστώ πολυ για την ανταπόκριση σας!Αγαπητέ filota ,πολύ θα το ήθελα να έχω και τηλεφωνική επικοινωνία με τον πνευματικό μου αλλά με περιορίζει το γεγονός ότι δέχονται καθημερινά 9-12, και εγώ εκείνες τς ώρες δουλεύω!Ωστόσο, σήμερα βρήκα ένα κενό και επικοινώνησα μαζί του και μου έδωσε τις ευλογίες του για να πηγαίνω και αλλού αν χρειάζεται. :wink:
Αν πεθανεις πριν πεθανεις, δε θα πεθανεις οταν πεθανεις...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”