Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

silas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 02, 2007 5:00 am

Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από silas »

[quote]ΖΗΤΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ?
friend
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από friend »

ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ :) :) τωρα στην συγκεκριμενη σου ερωτηση δεν νομιζω οτι ειναι κακο να πιεις καφε η να κανεις ενα τσιγαρο πριν πας στην ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ αρκει νομιζω να μην κοινωνησεις.
sakis_
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από sakis_ »

quote="silas"]
ΖΗΤΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ?
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα πριν αρκετά χρόνια.
Φυσικά και μπορείς να παρακολουθήσεις τη Θεία Λειτουργία αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπεται να πάρεις ούτε αντίδωρο.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re:

Δημοσίευση από andreastsa »

sakis_ έγραψε:quote="silas"]
ΖΗΤΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ?
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είχα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα πριν αρκετά χρόνια.
Φυσικά και μπορείς να παρακολουθήσεις τη Θεία Λειτουργία αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπεται να πάρεις ούτε αντίδωρο.
Παιδιά ισχύει αυτό ότι δεν επιτρέπεται το αντίδωρο αν πιεις καφέ και καπνίσεις πριν την κυριακάτικη Θεία λειτουργία?
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ειθελα να το κοψω προσπαθησα και το πετυχα η αληθεια δεν δυσκολευτηκα σχεδον καθολου και ας ειμουνα παρα μα παρα πολυ δυνατος καπνιστης εινε αλλο αισθημα να πηγαινεις στην εκκλησια διχως αυτο το δηλητηριο που λεγεται νικοτηνη μεσα στο σωμα σου
προσπαθησε και μην δικαιολογησε η ρωτας αν κανει η δεν κανει
με το συμπαθειο αλλα ολα γινονται με την θεληση σου και την βοηθεια του θεου
δεν εχει δεν μπορω αλλα δεν θελω
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από andreastsa »

Dimitris39 έγραψε:Ειθελα να το κοψω προσπαθησα και το πετυχα η αληθεια δεν δυσκολευτηκα σχεδον καθολου και ας ειμουνα παρα μα παρα πολυ δυνατος καπνιστης εινε αλλο αισθημα να πηγαινεις στην εκκλησια διχως αυτο το δηλητηριο που λεγεται νικοτηνη μεσα στο σωμα σου
προσπαθησε και μην δικαιολογησε η ρωτας αν κανει η δεν κανει
με το συμπαθειο αλλα ολα γινονται με την θεληση σου και την βοηθεια του θεου
δεν εχει δεν μπορω αλλα δεν θελω
Αναγνωρίζω ότι έχεις δίκιο, δεν θα διακαιολογηθώ! Τη δεδομένη στιγμή πάντως είναι λίγο δύσκολο να το κόψω, έχει ο ΘΕΟΣ!
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

andreastsa έγραψε:
Dimitris39 έγραψε:Ειθελα να το κοψω προσπαθησα και το πετυχα η αληθεια δεν δυσκολευτηκα σχεδον καθολου και ας ειμουνα παρα μα παρα πολυ δυνατος καπνιστης εινε αλλο αισθημα να πηγαινεις στην εκκλησια διχως αυτο το δηλητηριο που λεγεται νικοτηνη μεσα στο σωμα σου
προσπαθησε και μην δικαιολογησε η ρωτας αν κανει η δεν κανει
με το συμπαθειο αλλα ολα γινονται με την θεληση σου και την βοηθεια του θεου
δεν εχει δεν μπορω αλλα δεν θελω
Αναγνωρίζω ότι έχεις δίκιο, δεν θα διακαιολογηθώ! Τη δεδομένη στιγμή πάντως είναι λίγο δύσκολο να το κόψω, έχει ο ΘΕΟΣ!
Προσωπικά πιστεύω , ότι πρέπει να συμμετέχουμε στην Θεία Λειτουργία με καθαρό σώμα και ψυχή , και βέβαια πάντα στο μέτρο του δυνατού. Έτσι τιμούμε το σώμα μας την ψυχή μας και τον Τριαδικό Θεό τον οποίο προσπαθούμε να προσεγγίσουμε , πολύ δε περισσότερο αν πρόκειται να Τον λάβουμε και μέσα μας.

Δεν νομίζω σεβαστέ , οτι υπάρχει δεδομένη στιγμή γιά να κόψη κανείς το κάπνισμα.
Εν πάση περιπτώση , ξεκίνα την προσπάθεια του κοψίματος , με αυτό , δηλαδή μην καπνίζεις πρίν και κατά την διάρκεια της Θείας Λειτουργίας.

"Αγαθά κόποις κτώνται"
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από vasilisalt »

ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΠΩΣ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΑ ΠΡΩΤΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΝΗΣΤΕΙΑΣ. ΤΩΡΑ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΕΣΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ, ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΤΟ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΄΄ΚΑΘΑΡΟΣ΄΄ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ, ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ, ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ. ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ, ΓΙΑ ΤΗ ΄΄ΜΕΘΟΔΟ΄΄ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΛΟ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ. ΠΡΙΝ, ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΄΄ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ΄΄ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ, ΑΛΛΑΞΕ ΣΥΝΟΛΙΚΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΟΥ, ΠΡΙΝ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από babisgr »

Να πω κάτι πιο γενικό?
Άμα είναι να πας στην λειτουργία και να μην κοινωνίσεις τότε γιατί να πας???Κάθε μέρα πρέπει να κοινωνούμε(όσο πιο συχνά μπορούμε).
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ερώτηση (καφές, τσιγάρο & Θεία Λειτουργία)

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Δεν επιτρέπεται να πάρει κάποιος αντίδωρο, όταν έχει πιει καφέ ή όταν έχει καπνίσει. Είμαι ο ίδιος παθών. Και ντράπηκα. Μου έχει συμβεί στο Αγιο Ορος πολύ παλιότερα, πραγματικά δεν το ήξερα πρωτύτερα (για τον καφέ το ήξερα αλλά όχι για το τσιγάρο).
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”