Μοναχισμός

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

giannis162
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2016 1:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Μοναχισμός

Δημοσίευση από giannis162 »

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να μάθω τον τρόπο με τον οποίο κάποιος γίνεται μοναχός είτε στο Άγιο Όρος είτε σε άλλο Μοναστήρι. Υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις όπως συγκεκριμένη ηλικία ή κάτι άλλο? Από έρευνα που έκανα απλά πηγαίνεις σε ένα Μοναστήρι και γίνεσαι δόκιμος μοναχός. Σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μοναχισμός

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
giannis162
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2016 1:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μοναχισμός

Δημοσίευση από giannis162 »

Το τόπικ που ανέβασες δεν λέει λεπτομέρειες για το διαδικαστικό κομάτι όμως.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Μοναχισμός

Δημοσίευση από dionysisgr »

giannis162 έγραψε:Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να μάθω τον τρόπο με τον οποίο κάποιος γίνεται μοναχός είτε στο Άγιο Όρος είτε σε άλλο Μοναστήρι. Υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις όπως συγκεκριμένη ηλικία ή κάτι άλλο? Από έρευνα που έκανα απλά πηγαίνεις σε ένα Μοναστήρι και γίνεσαι δόκιμος μοναχός. Σας ευχαριστώ.
Εαν πας σε ενα Μοναστηρι που λογικα θα εχεις ηδη παει, θα σου απαντησουν με καθε λεπτομερεια.

Ρωτας ομως απλα για να μαθεις, η εχεις λογισμο να μπεις στην μοναστικη ζωη;

Βασικες προϋποθεσεις ειναι να εισαι πανω απο 18, αγαμος, να εχεις τελειωσει την θητεια στο στρατο -για τους ανδρες-,
να μην εχεις οποιεσδηποτε δικαστικες-ποινικες-οικονομικες εκκρεμοτητες με την κοινωνια, πριν αναχωρησεις για τον μοναστικο βιο.

Επισης το σημαντικοτερο, εαν καποιος τελει ηδη εν αρραβωνι, η εν γαμω, θα πρεπει να εχει εγγραφη συγκαταθεση για τουτο απο την μνηστη, η την συζυγο του.
(Φυσικα κανενα φυσιολογικο Μοναστηρι δεν προκειται να δεχθει καποιον που αφηνει την οικογενεια του για να γινει Μοναχος..)

Επισης Μοναχος δεν γινεται καποιος που φευγει λογω τυχον προβληματων απο την κοινωνια και οχι απο πηγαιο καρδιακο ποθο για τον Χριστο.

Κατα τα αλλα χρειαζεται, εαν σε δεχθουν, μια περιοδος δοκιμης, εαν σου κανουν, εαν τους κανεις, και ως προς την κοινωνια σου μεσα στην μοναστικη κοινοτητα, και ως προς το πνευματικο και κυριο μερος, καθως καποιο μοναστηρι που αναπαυει αλλους μπορει να μην αναπαυει εσενα.

Επισης χρειαζεται εξαντλητικη συζητηση και ευλογια με τον Πνευματικο, ως προς την επιλογη της οδου του βιου ειτε ειναι μοναστικη ειτε αλλη.

Αφου καποιος λυσεις λοιπον οτι τον δενει με την κοινωνια, παρει την ευχη του Πνευματικου του,
και δοκιμαστει τοτε πλεον μπορει να προχωρησει στην μοναστικη οδο.

Η αποφαση πρεπει να ειναι ακαταλυτη, και θεμελιωμενη μεχρι μυελου οστεων. Αλλιως η αποτυχια θα ειναι τραγικη.

Να θυμασαι επισης αυτο που λενε οι Πατερες και οι εμπειροι Γεροντες πνευματικοι οδηγοι: Αυτος που δεν κανει για Οικογενεια, ουτε για Μοναχος κανει..

Αυτα τα λιγα για σενα, η οποιο αλλον ενδιαφερεται,
να ενδυθει τα μαυρα προσκαιρα εδω,
ωστε να λευκοφορεθει αιωνια στον Παραδεισο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
giannis162
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2016 1:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μοναχισμός

Δημοσίευση από giannis162 »

Πολύ ωραία και λεπτομερής η απάντηση σου. Πάντα το είχα απορία για την διαδικασία. Προς το παρών δεν έχω κάποια σκέψη για την μοναχική ζωή αλλά στο μέλλον ίσως να με ενδιαφέρει. Οικογένεια δεν έχω, δικαστικές και οικονομικές εκκρεμότητες δεν έχω αλλά ίσως στο μέλλον να το αποφασίσω. όταν έρθει η ώρα θα το συζητήσω με τον Πνευματικό μου και θα το αποφασίσω. Εύχομαι ότι ο Θεός να με φωτίσει και θα πάρω την σωστή απόφαση. Σε ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Μοναχισμός

Δημοσίευση από dionysisgr »

Μακαρι να σε φωτισει ο Κυριος, να παρεις την καλυτερη δυνατη οδο, για σενα.

Καθε ανθρωπινο προσωπο, ειναι μοναδικο και ανεπαναληπτο, απο εδω εως την αιωνιοτητα,
και ετσι με αυτην την ασυλληπτη υπεραξια το βλεπει και το αγαπα ο Θεος.

Ο Θεος μας παιρνει απειρως πιο σοβαρα, απο οτι παιρνουμε εμεις Αυτον.
Αυτος μας δινει αξια απο την αξια Του, που δεν την αξιζουμε,
και εμεις του στερουμε αξια, απο την δικη μας,
αναπηρη και επιπολαια αξιολογηση που του δινουμε στην ζωη μας.

Αλλωστε μην ξεχνας οτι ολοι οι δρομοι οδηγουν στον Χριστο. Ειτε Γαμος ειτε Μοναστηρι.

Αυτος ειναι το Τελος χωρις τελος,
Αυτος αποτελει: "το καταλυμμα ολων των ανθρωπινων ερωτων",
κατα την καταπληκτικη αυτη φραση,
του μεγαλου μυστικου θεολογου του 14ου αιωνα, Αγιου Νικολαου Καβασιλα.

Σημασια τοση δεν εχει απο που θα πας,
αλλα να φτασεις εκει,
σε κοινωνια, ενωμενος με τον Χριστο..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
giannis162
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2016 1:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μοναχισμός

Δημοσίευση από giannis162 »

Πολύ ωραία το έγραψες Διονύση. Όλοι οι δρομοι οδηγουν στον Χριστο. Ειτε Γαμος ειτε Μοναστηρι. Νομίζω ότι ο Ίδιος μας κατευθύνει ποιον δρόμο να διαλέξουμε. Πάντα μου έλεγαν ότι θα γίνω εξαιρετικός οικογενειάρχης αλλά ίσως οδηγηθώ σε πιο πνευματικά μονοπάτια.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Μοναχισμός

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αν ήταν να μονασεις θα το ηξερες. Τώρα είσαι 50:50 γι αυτό το συζητας. Και καλά κάνεις μιας και ακουγεσαι νέος. Να προσευχεσαι να φωτίζει ο Κύριός μας τον πνευματικό σου να σου δίνει την καλύτερη πάντοτε καθοδήγηση για την ψυχή σου, για εσένα. Και να παρακαλας την Παναγία μας στα πάντα σου. Απλά να οχυρωθεις νομίζω ή με το ένα ή με το άλλο μονοπάτι προς τον στόχο γιατί υπάρχει και το ενδιάμεσο τρίτο που θα έλεγα είναι τρομερά δύσκολο κι αν διαλέξεις τον γάμο προσευχου να είναι με κοπέλα που να μοιράζεται την Πίστη μας και όχι μόνο τυπικά. Αυτό θα είναι ευλογημένη αρχή. Καλό Στάδιο! Χριστός! Ανέστη!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
giannis162
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2016 1:50 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μοναχισμός

Δημοσίευση από giannis162 »

ΜΙΧΣ έγραψε:Αν ήταν να μονασεις θα το ηξερες. Τώρα είσαι 50:50 γι αυτό το συζητας. Και καλά κάνεις μιας και ακουγεσαι νέος. Να προσευχεσαι να φωτίζει ο Κύριός μας τον πνευματικό σου να σου δίνει την καλύτερη πάντοτε καθοδήγηση για την ψυχή σου, για εσένα. Και να παρακαλας την Παναγία μας στα πάντα σου. Απλά να οχυρωθεις νομίζω ή με το ένα ή με το άλλο μονοπάτι προς τον στόχο γιατί υπάρχει και το ενδιάμεσο τρίτο που θα έλεγα είναι τρομερά δύσκολο κι αν διαλέξεις τον γάμο προσευχου να είναι με κοπέλα που να μοιράζεται την Πίστη μας και όχι μόνο τυπικά. Αυτό θα είναι ευλογημένη αρχή. Καλό Στάδιο! Χριστός! Ανέστη!
Έχετε ένα δίκιο. Είμαι περίπου 34. έχω να φροντίσω την πατρική μου οικογένεια και για αυτό με βλέπεται 50-50 όπως είπατε. Προσεύχομαι στην Παναγία για τα πάντα μου όπως είπατε. Ελπίζω να με φωτίσει και να πράξω αυτό που είναι καλύτερο για εμένα. Επίσης ελπίζω ότι θα τον βρω τον δρόμο μου με την βοηθειά Του. Ο ενδιάμεσος δρόμος είναι καταστροφικός. Έχω γνωρίσει έναν ή δύο ανθρώπους και ήταν σαν χαμένοι. Χωρίς σκοπό στην ζωή.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Μοναχισμός

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

ΜΙΧΣ έγραψε:Αν ήταν να μονασεις θα το ηξερες. Τώρα είσαι 50:50 γι αυτό το συζητας. Και καλά κάνεις μιας και ακουγεσαι νέος. Να προσευχεσαι να φωτίζει ο Κύριός μας τον πνευματικό σου να σου δίνει την καλύτερη πάντοτε καθοδήγηση για την ψυχή σου, για εσένα. Και να παρακαλας την Παναγία μας στα πάντα σου. Απλά να οχυρωθεις νομίζω ή με το ένα ή με το άλλο μονοπάτι προς τον στόχο γιατί υπάρχει και το ενδιάμεσο τρίτο που θα έλεγα είναι τρομερά δύσκολο κι αν διαλέξεις τον γάμο προσευχου να είναι με κοπέλα που να μοιράζεται την Πίστη μας και όχι μόνο τυπικά. Αυτό θα είναι ευλογημένη αρχή. Καλό Στάδιο! Χριστός! Ανέστη!
Έλεγε ένας πνευματικός,
".... κοίτα η γυναίκα (ή ο άνδρας) που θα διαλέξεις να μυρίζει λιβάνι, έτσι θα έχεις μιά πιθανότητα γιά κάτι καλύτερο ...". :smile:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”