Mια απορία για την βασιλόπιτα

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Mια απορία για την βασιλόπιτα

Δημοσίευση από lovethink »

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!
Ηθελα να ρωτήσω κάτι , τι κάνουμε το κομμάτι της βασιλόπιτας που κόβουμε για Τον Χριστό ;
Eχω ήδη το περσινό κομμάτι και δεν ξέρω τώρα τι πρέπει να κάνω ,να το βάλω σε μια γλάστρα ; να το φυλάω για πάντα ;
Αυτό το κομμάτι που κόψαμε φέτος το φυλάμε για ένα χρόνο ή το τρώμε μετά από κάποιο καιρό ; Ξέρει κανείς ;
Ευχαριστώ
Καλή Σαρακοστή
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Mια απορία για την βασιλόπιτα

Δημοσίευση από Andreasmas »

lovethink έγραψε:ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!
Ηθελα να ρωτήσω κάτι , τι κάνουμε το κομμάτι της βασιλόπιτας που κόβουμε για Τον Χριστό ;
Eχω ήδη το περσινό κομμάτι και δεν ξέρω τώρα τι πρέπει να κάνω ,να το βάλω σε μια γλάστρα ; να το φυλάω για πάντα ;
Αυτό το κομμάτι που κόψαμε φέτος το φυλάμε για ένα χρόνο ή το τρώμε μετά από κάποιο καιρό ; Ξέρει κανείς ;
Ευχαριστώ
Σίγουρα δε θα σ` αρέσουν οι λιχουδιές κατά πως φαίνεται .
Καλή χρονιά σου εύχομαι αγαπητέ lovethink ή Μάνο ή ... :roll:
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Mια απορία για την βασιλόπιτα

Δημοσίευση από lovethink »

Andreasmas έγραψε: Σίγουρα δε θα σ` αρέσουν οι λιχουδιές κατά πως φαίνεται .
Καλή χρονιά σου εύχομαι αγαπητέ lovethink ή Μάνο ή ... :roll:
Από αυτό που λες καταλαβαίνω ότι το τρώνε ,όντως ; εγώ νόμιζα ότι δεν κάνει :roll:
Το περσινό που δεν μπορώ να το φάω τώρα ;
Kαλή χρονιά και σε σένα :)
Καλή Σαρακοστή
ΜΑΡΙΑ
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mια απορία για την βασιλόπιτα

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΑ »

Εμείς στο σπίτι μου δεν ξέρω αν κάνουμε καλά τα κομμάτια του Χριστού και της Παναγίας μας τα τρώμε..Κατά την ταπεινή μου γνώμη καλύτερα είναι να το φας παρά να το πετάξεις..εξάλλου δεν τρώμε και το αντίδωρο ή δεν πίνουμε και αγιασμό , βέβαια, με ευλάβεια πάντα ..όσον αφορά στο περσινό κομμάτι, κάντο ψίχουλα και βάλ΄το σε ένα μέρος του κήπου σου -καλύτερα σε ένα σημείο που να μην το πατάς- ή σε μια γλάστρα να το φάνε τα πουλάκια ...καλή χρονιά Μάνο να έχουμε όλοι και χρόνια πολλά και ευλογημένα!!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Mια απορία για την βασιλόπιτα

Δημοσίευση από lovethink »

ΜΑΡΙΑ έγραψε:Εμείς στο σπίτι μου δεν ξέρω αν κάνουμε καλά τα κομμάτια του Χριστού και της Παναγίας μας τα τρώμε..Κατά την ταπεινή μου γνώμη καλύτερα είναι να το φας παρά να το πετάξεις..εξάλλου δεν τρώμε και το αντίδωρο ή δεν πίνουμε και αγιασμό , βέβαια, με ευλάβεια πάντα ..όσον αφορά στο περσινό κομμάτι, κάντο ψίχουλα και βάλ΄το σε ένα μέρος του κήπου σου -καλύτερα σε ένα σημείο που να μην το πατάς- ή σε μια γλάστρα να το φάνε τα πουλάκια ...καλή χρονιά Μάνο να έχουμε όλοι και χρόνια πολλά και ευλογημένα!!
Ευχαριστώ πολύ !!!!!!! Καλή Χρονιά επίσης με υγεία κι αγάπη :)
Καλή Σαρακοστή
nikoletap
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 6:01 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Mια απορία για την βασιλόπιτα

Δημοσίευση από nikoletap »

Κι εμείς τα τρώμε! Άλλωστε δεν είναι αγιασμένα από την Εκκλησία μας για να τα φυλάμε! Οπώτε Καλή Χρονιά και καλή όρεξη! :smile:
Τί ανταποδώσω τω Κυρίω περί πάντων, ών ανταπέδωκέ μοι;
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Mια απορία για την βασιλόπιτα

Δημοσίευση από marinam »

Παιδιά και εμείς τα τρώμε. Αμαρτία ή όχι νομίζω θα πρέπει να ρωτήσετε όσοι έχετε τον Πνευματικό σας. Για πέταμα ουδεμι συζήτηση αλλά ίσως να σας πληροφορήσει επί του θέματος.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Mια απορία για την βασιλόπιτα

Δημοσίευση από paulina »

Στο ναό μας που κάθε χρόνο κόβουμε βασιλόπιτα μετά την Θεία Λειτουργία, το κομμάτι του Χριστού, της Παναγίας και των αγίων το τρώμε!!! Και είναι το πιο νόστιμο!!!!!!!!!!
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Mια απορία για την βασιλόπιτα

Δημοσίευση από stathis73 »

lovethink έγραψε:ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!
Ηθελα να ρωτήσω κάτι , τι κάνουμε το κομμάτι της βασιλόπιτας που κόβουμε για Τον Χριστό ;
Eχω ήδη το περσινό κομμάτι και δεν ξέρω τώρα τι πρέπει να κάνω ,να το βάλω σε μια γλάστρα ; να το φυλάω για πάντα ;
Αυτό το κομμάτι που κόψαμε φέτος το φυλάμε για ένα χρόνο ή το τρώμε μετά από κάποιο καιρό ; Ξέρει κανείς ;
Ευχαριστώ

Παιδι μου "Μανο" εαν δεν μπορουνε να το φανε ουτε τα πουλακια :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wav :wav δωστο στον Βασιλη μας :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: αυτος να εισαι σιγουρος θα το "εκτιμιση" μεσα σε δευτερολεπτα. :mrgreen:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”