Σαρανταλείτουργο

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Σαρανταλείτουργο

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Ρώτησα τον πνευματικό μου για το Σαρανταλείτουργο επηδεί το είχα διαβάσει αλλά δεν ήξερα λεπτομέριες ...

Μου είπε λοιπόν οτι πολλοί λαικοι έρχονται και ακόμα πριν πεθάνουν και θα δηλώνουν να τους κάνουμε σαρανταλείτουργο όταν φύγουν απο την ζωή για ωφέλεια της ψυχής φυσικά σε αυτό δίνεται και ένα μικρό ποσο στο ιερέα για όλη την διαδικασία και την τελετή και ότι χρειαστεί. Γίνεται ανάγνωση απο το ψαλτήρι και στις σαράντα μέρες αυτές αν θυμάμαι μου είπε οτι πρέπει να γίνουν 1 ελεημοσύνη την ημέρα μέχρι την 40ημερα και σαράντα μετάνοιες όπως και κομποσχοίνι βοηθούν για την ωφέλεια της ψυχής. Μάλιστα μου είπε οτι στους μοναχούς όταν πεθαίνουν διαβάζουν όλο το ψαλτήρι για ωφέλεια της ψυχής του ενό εμείς οι λαικοί όταν πεθάνει κάποιος δικός μας καλό ειναι για 40 μέρες να διαβάζουμε 2 - 3 παραγράφουν απο το ψαλτήρι καθημερινά διοτι βοηθάει πολύ την ψυχή του θανόντος.

Γνωρίζεται κάποιες αλλες λεπτομέριες για το θέμα..;
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σαρανταλείτουργο

Δημοσίευση από aposal »

Σαρανταλείτουργο έχουμε όταν δίνουμε το όνομα κάποιου κεκοιμημένου, ώστε να διαβάζεται κατά την Θεία Λειτουργία καθημερινά, για σαράντα ημέρες. Είναι από τα πλέον ωφέλιμα πράγματα που μπορύμε να κάνουμε για τον πρόσφατα κεκοιμημένο αδελφό μας. Θεωρώ πως μόνο η "ένταση" του πνευματικού μας αγώνα και η συνεχής μνημόνευσή του θα επιφέρουν καλύτερα (ωφελιμότερα) αποτελέσματα. Μέσα στην "ένταση" θεωρώ ότι εντάσσονται και οι ελεημοσύνες, οι μετάνοιες και τα πνευματικά αναγνώσματα που συστήνει ο ιερέας, όπως βέβαια και οι ειλικρινείς εξομολογήσεις, η Θεία Μετάληψη κλπ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σαρανταλείτουργο

Δημοσίευση από ψυχουλα »

αν καποιος δικος μας φυγει χωρις εξομολόγηση και κοινωνία, ούτε όμως τρομερά σοβαρά αμαρτήματα πέραν των καθημερινών (ψιλοκουτσομπολιά, κατακρίσεις), είναι χαμένος από χέρι ή εχει κάποια ελπίδα ιδιαίτερα αν υπέφερε για χρόνια από σωματική αρρώστια και κατάθλιψη και χωρίς καμιά ανθρώπινη συμπαράσταση;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σαρανταλείτουργο

Δημοσίευση από aposal »

Το Σαρανταλείτουργο, όπως και όλα τα υπόλοιπα βοηθούν ΟΛΕΣ τις ψυχές ανεξαρτήτως πνευματικότητας. Όσες "μετακόμισαν" ανέτοιμες θα αντιμετωπίσουν περισσότερα προβληματα, επομένως έχουν την ανάγκη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ βοήθειας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Σαρανταλείτουργο

Δημοσίευση από LOCKHEART »

ψυχουλα έγραψε:αν καποιος δικος μας φυγει χωρις εξομολόγηση και κοινωνία, ούτε όμως τρομερά σοβαρά αμαρτήματα πέραν των καθημερινών (ψιλοκουτσομπολιά, κατακρίσεις), είναι χαμένος από χέρι ή εχει κάποια ελπίδα ιδιαίτερα αν υπέφερε για χρόνια από σωματική αρρώστια και κατάθλιψη και χωρίς καμιά ανθρώπινη συμπαράσταση;
MAKAΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙ

Οσοι έχουν ασθένειες που τους δυσκόλεψαν στον πνευματικό αγώνα για παράδειγμα : Σύνδρομο down κλπ ιδιαίτερα νοητικές αρρώστιες εκεί υπάρχουν τεράστια ελαφρυντικά. Τωρα όποιον δεν γνώριζε περι Ιησου θα κριθεί κατα πράξει συνειδήσεως που έκανε. Οποιος ήξερε και δεν έκανε τίποτα ΑΛΙΜΟΝΟ! όπως έλεγε ένας γέρονας οτι εμείς γνωρίζουμε την αλήθεια και οι περισσότεροι την αγνοούμε!
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σαρανταλείτουργο

Δημοσίευση από aposal »

Επίσης δεν μπορούμε να γνωρίζουμε την πνευματική κατάσταση του κεκοιμημένου. Εάν δεν έχει εξομολογηθει βέβαια, όντας βαπτισμένος ορθόδοξος, σίγουρα θα είναι σε δυσχερή θέση, το αντίστροφο όμως δεν είναι απαραίτητο. Σε κάθε περίπτωση ο κεκοιμημένος ωφελείται από τον αγώνα μας, για να μην πω ότι αν μπορούσαμε να δούμε με πόση ευγνωμοσύνη θα δεχόταν αυτά τα "δώρα", δεν θα κάναμε τίποτε άλλο στη ζωή μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Σαρανταλείτουργο

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Καθημερινα η Εκκλησια μας ομως μεριμνα για τις ψυχες και γινονται ακολουθιες καθε μερα
οπου μνημονευονται οι ψυχες αν οχι η χωριστα ολες μαζι
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”