Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από ψυχουλα »

τελικα ποιο ειναι το θεμα μας γιατι μπερδευομαι! :20 :20 :20
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Το θέμα είναι κατά πόσο, αν αυτές οι συνθήκες εμπεδωθούν, πώς ακριβώς θα γίνει αυτό?

Δυστυχώς έχω την αίσθηση, ότι με μεγάλη πλύση εγκεφάλου, υπάρχει ΑΚΟΜΑ και η περίπτωση να ζητήσουμε κάτι τέτοιο από μόνοι μας.

Μιλάμε δηλαδή για απόλυτη ΕΚΠΤΩΣΗ.

Συνήθως οι μεγάλες αλλαγές, δεν επιβάλλονται, αλλά ωριμάζουν σιγά σιγά μέσα μας.

Εγώ έλεγα, "δεν θα πάρω ποτέ κινητό, προκαλεί εγκεφαλικό καρκίνο".
Τώρα έχω δύο κινητά.

Δεν κινδυνολογώ, ούτε πιστεύω πως θα γίνει πραγματικότητα να μπουν π.χ. μπουζούκια στους ναούς.

Απλά πιστεύω, ότι στην απίθανη περίπτωση που αυτό γίνει τελικά, θα το ζητήσουμε μόνοι μας να γίνει.

Δηλαδή θέλω να πω, ότι αν είναι να οδηγηθούμε δι' αυτού στην απώλεια, αυτό θα είναι κάτι που θα το έχουμε επιλέξει εμείς οι ίδιοι δυστυχώς.

Με το ζόρι παντρειά, δεν γίνεται.....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

aposal έγραψε:
dionysisgr έγραψε:Δεν θελεις να με αφησεις να αγιασω, εσυ Στεφανε ειναι σιγουρο αυτο..
Μάλλον το αντίθετο! Σου δίνει την ευκαιρία για περισσότερο αγώνα! "Τυχερέ" Διονύση!
ΛΕς ΑΠΟΣΤΟΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΞΑΣΚΩ;;;; :lol: :lol: :lol:
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

panagiotisspy έγραψε: Δεν κινδυνολογώ, ούτε πιστεύω πως θα γίνει πραγματικότητα να μπουν π.χ. μπουζούκια στους ναούς.

Απλά πιστεύω, ότι στην απίθανη περίπτωση που αυτό γίνει τελικά, θα το ζητήσουμε μόνοι μας να γίνει.

Δηλαδή θέλω να πω, ότι αν είναι να οδηγηθούμε δι' αυτού στην απώλεια, αυτό θα είναι κάτι που θα το έχουμε επιλέξει εμείς οι ίδιοι δυστυχώς.

Με το ζόρι παντρειά, δεν γίνεται.....
ακρβώς σε αυτό αναφέρομαι κι εγώ Παναγιώτη όταν λέω ότι οι αντιστάσεις μας είναι ακόμη μεγάλες...
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
ο Χριστός σώζει....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από aposal »

ABSOLUTELY!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από ψυχουλα »

αντιστάσεις; καλε σε άλλη χώρα ζω; σε τίποτα δεν υπάρχει αντίσταση ή αν υπάρξει είναι ασθενής και γρήγορα καταπνίγεται. Και χορεύτριες να μπουν στην εκκλησια το πολυ πολυ να γινει φασαρια για κανα μηνα δυο το πολυ πολυ μετα μια χαρα!αλλωστε πριν γινει η οποιαδηποτε αλλαγη θα μας εχουν κανει πρωτα μια σχετικη πλυση εγκεφαλου ωστε αυτο που στην αρχη μας φαινοταν αδιανοητο, μετα να μας φαινεται απλως τραβηγμενο, υστερα εκνευριστικο και τελος οταν συμβει το πολυ πολυ να πουμε ε ενταξει λες και μονο αυτο ειναι το προβλημα... ετσι δεν περνανε ολα αλλωστε;
ήδη ότι συζητιούνται κάποια πραγματα που άλλοτε ούτε θα αγγίζονταν λέει πολλά. Όλα έχουν το σκοπό τους και τιποτα δε συμβαινει τυχαια και αθωα.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36562
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από toula »

Ψυχούλα, έχεις δίκιο όταν λες ότι δεν αντιστεκόμαστε. Πολλά τα καταπίνουμε γιατί ξέρουμε ότι και να αντισταθούμε δεν θα βγάλουμε και άκρη. Αλλά σε θέματα πίστεως δεν νομίζω ότι δεν θα υπάρξει αντίσταση. Ο πραγματικός Χριστιανός ξεσηκώνεται. Και φωνάζει και υπογραφές βάζει και συσπειρώνεται ! Είναι να μην έρθει εκείνη η ώρα !
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από dionysisgr »

Σιωπη ψυχουλα, ταραζουμε τα νερα, ως ατακτα βατραχακια..

Με συγχωρειτε παρασυρθηκα, ειχα βαλει κανονα, στον εαυτο μου να το βουλωσω.

Φτου και απο την αρχη.

Mονο να κοιταξουμε μην ξυπνησουμε καμμια μερα, και δουμε να ξεκινανε οι ακολουθιες σε καποιες Μητροπολεις καπως ετσι...

Εικόνα
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από aposal »

Σωρεία παραπτωμάτων Διονύση και όχι μόνο στον παρόν θέμα. Θα στρώσεις όμως καθ' οδόν...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από theodosis79 »

Χριστός Ανέστη! Πολύ καλά όλα αυτά που λέτε βρε παιδιά αλλά εγώ όμως έχω τον εξής λογισμό. Ηδη πολλά από αυτά τα στοιχεία χρησιμοποιούνται κατά κόρον. Θα μιλήσω για τον εαυτό μου τον αδύναμο και αμαρτωλό. Λέω λοιπόν πως βρίσκομαι σε έναν ιερό ναό ορθόδοξο βεβαίως πχ στην Σύρο όπου εκεί υπάρχει έντονο το λατινικό στοιχείο και ψέλνουν χορωδιακά με συνοδεία μουσικού οργάνου. Η ακόμη λέω πως βρίσκομαι σε έναν ελληνορθόδοξο ναό πχ στις Η.Π.Α όπου και εκεί μερικοί χρησιμοποιούν αρμόνιο ή αν δεις τους ιερείς τους είναι τελείως ξυρισμένοι σαν τους παπικούς και γενικά επικρατεί ένα κλίμα τελείως διαφορετικό απο αυτό που έχουμε συνηθίσει. Και μετά απο όλα αυτά λοιπόν εγώ ο αμαρτωλός, δεν μπορώ να κατανυχθώ ούτε να νιώσω καλά και μου έρχεται να φύγω. Δεν φταίω εγώ τότε που αυτό σημαίνει πως δεν είμαι κατάλληλα προετοιμασμένος πνευματικά για να συμμετάσχω στο μυστήριο? Η μήπως αγνοώ την ουσία του μυστηρίου και όπως φαίνεται μένω στους τύπους και τα "εξωτερικά"?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”