Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από filotas »

dionysisgr έγραψε:"..Ο επίσκοπος της Φθιώτιδας τόνισε ότι έχει και άλλες πρωτοποριακές ιδέες όπως το να τοποθετηθούν μουσικά όργανα σε ορισμένες εκκλησίες που θα κάνουν πολύ περισσότερο ευχάριστη την θεία λειτουργία, θέμα για το οποίο θα πάρει αποφάσεις προσεχώς."

ΜΑ ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΟΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΙ; TI AΛΛΟ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ;

Αυτα ειναι! Τι ελεγα στο θεμα που κλειδωσε με τις μεταφρασεις;

Οριστε τι ελεγα ο ταλαιπωρος..

"..ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ, ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ!!

EXOYN ΕΞΑΓΓΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ:

ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΟ ΨΑΛΤΗΡΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΚΟΜΑ ΙΕΡΕΙΣ!!
ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ,
ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΕΛΩΔΙΑΣ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΜΑΣ
ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΕΜΠΛΟΥ,
ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΚΟΜΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΛΕΙΨΕΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΞΠΡΕΣΣ,
ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΥΧΩΝ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΥΧΕΣ ΤΟΥ ΙΕΡΕΩΣ ΕΚΦΩΝΩΣ,
ΠΛΗΡΗ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ,
ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΡΑΣΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΟΛΗΣ ΙΕΡΕΩΝ, ΜΑΖΙ ΜΕ ΞΥΡΙΣΜΑΤΑΚΙ,
ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ, ΓΙΑ ΝΑ "ΕΚΣΥΓΧΟΝΙΣΘΕΙ" Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ..

ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ; Η "ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ" ΕΙΝΑΙ Η ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ, ΠΟΥ ΕΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ: EAΛΩ Η ΠΟΛΙΣ, ΑΔΕΡΦΟΙ! ΚΑΙ ΣΧΟΛΑΣΕ Ο ΓΑΜΟΣ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ! .."

...

Μηπως να βαλει και καμμια μαρκιζα απο εξω, με φωτα νεον, οπως τα φημισμενα σκυλαδικα της Λαμιας.. (ημαρτον!)

Ελεος! Δηλαδη το εχουμε χασει τελειως! Και παλι Ελεος!

Κοιταξε που καποιοι, θα μας κανουν στο τελος, να τρεχουμε να λειτουργουμαστε στα απομακρα ξωκκλησια των βουνοκορφων σε λιγα χρονια, με τον απλο Ιερεα που θα ψαχνουμε να τον βρουμε για μερες ολοκληρες, και αυτον,
οι ιδιοι, η, οι συμβουλοι της κακιας ωρας που τους περιτριγυριζουν, και τους πλαθουν ψευτικες πραγματικοτητες.

Γιατι ειναι κοινο μυστικο στην Εκκλησια, οτι οι περισσοτεροι Επισκοποι,
και λογω της θεσεως τους αλλα και των ποικιλων ασχολιων και υποχρεωσεων τους,
δεν εχουν στενη επαφη με το ποιμνιο, και την καθημερινη ποιμαντικη πραγματικοτητα και μεριμνα και τριβη,
αλλα οι ηρωϊκοι Ιερεις, ειναι που δινουν την μαχη για τις ψυχες και κρατουν την Ιερα Παραδοση αλωβητη.

Να φωτισει ο Θεος την Συνοδο, να τραβηξει κανενα αυτι, γιατι ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!

Η πρεπει να κλεισουμε το στομα μας, και να τα βλεπουμε ολα να γινονται, με προσευχη και μετανοια και σιωπη, και εκζητηση του Θειου Ελεους,

Η πρεπει, εαν συνεχισουν καποιοι με τετοιες "ιδεες", για την "βελτιωση των πωλησεων", ως αλλο τμημα "marketing", με στυλ αλα ρωμαιοκαθολικη "εκκλησια",
να προβουμε σε δυναμικες κινητοποιησεις, οπως εκανε και μεσα στην ιστορια ο λαος του Θεου, και απεσωβησε καταστροφικες καταστασεις στην πραξη, και ακυρωσε πλανεμενες αποφασεις, προς Δοξαν Θεου και της Ορθοδοξιας.

Δεν ξερω, εχουμε παγωσει, τα εχουμε χαμενα, θα φτασει να γινει τετοιος τρομακτικος σκανδαλισμος των Χριστιανων,
που πρεπει να μας δωσει τρομερη δυναμη το Πνευμα το Αγιον, για να αντεξουμε, με αυτα που θα δουμε..

Αμην και Ελεος.
Αυτό είναι ένα εντελώς αδικαιολόγητο παραλήρημα Διονύση. Φοβάμαι ότι στην προσπάθειά σου να διασώσεις την Παράδοση της Εκκλησίας (που κατά τη γνώμη σου κινδυνεύει), προφητεύεις δεινά σαν την αρχαία Κασσάνδρα, χωρίς όμως να στηρίζεσαι σε πραγματικά γεγονότα, αλλά σε αστήρικτες υποθέσεις.

Δεν διάβασες φυσικά ότι μόνο 3 από τους 63 (ή περίπου τόσους) Ιεράρχες έχουν τοποθετηθεί υπέρ των αλλαγών. Οι υπόλοιποι ή είναι κατά και έχουν τοποθετηθεί ή δεν θεωρούν το θέμα ως ώριμο για συζήτηση και απλά απέχουν.

Δεν υπάρχει προς το παρόν τέτοιο θέμα αλλαγών, οι οποίες έχουν άλλωστε τεθεί κατά καιρούς και στο παρελθόν στη Σύνοδο για συζήτηση, αλλά επίσης δεν είχαν περάσει.

Το ότι τα έχεις χαμένα και έχεις παγώσει, σημαίνει ότι βρίσκεσαι σε κατάσταση πανικού. Έτσι όμως δεν έχεις την απαραίτητη νηφαλιότητα για να διατυπώσεις τεκμηριωμένες απόψεις για ένα τόσο σοβαρό θέμα.

Ευτυχώς οι Ιεράρχες τις Εκκλησίας μας (Μεσογαίας Νικόλαος, Πειραιώς Σεραφείμ, Ναυπάκτου Ιερόθεος κλπ) έχουν και τις γνώσεις και την ψυχραιμία και τη θέληση να κάνουν αυτό που πρέπει.

Όσο για τις διαδηλώσεις άστες προς το παρόν για τους παλιοημερολογίτες. Προς το παρόν δεν κινδυνεύει απ' αυτό το διάλογο η Εκκλησία.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου

Ρώτησε κάποιος τον Γέροντα για το θέμα της φιλονικίας των τριών ιεραρχών με τον αρχιεπίσκοπο, ποιος έχει δίκιο και ποιος όχι.
Ο Γέροντας ενοχλημένος κάπως από την ερώτηση αυτή είπε : «Ακούτε βρε παιδιά, δεν είμαστε όλοι για όλες τις δουλειές. Ο καθένας πρέπει να κοιτάει την δουλειά του και να μην ανακατεύεται εκεί που δεν πρέπει. Εμείς δεν πρέπει να βλέπουμε τι κάνουν οι άλλοι, αλλά να εφαρμόζουμε την εντολή του Χριστού μας : «βλέπετε δε υμείς εαυτούς», για να μην ακούσουμε την επίπληξη : «τι δε βλέπεις το κάρφος το εν τω οφθαλμώ του αδελφού σου…».Πολύ περισσότερο δεν πρέπει να κρίνουμε, γιατί είναι δουλειά του Θεού να βλέπει τι κάνουν οι αδελφοί μας και να τους κρίνει. Ο καλός Θεός μας ποτέ, μα ποτέ δεν παραχωρεί να μας βρει κάτι άσχημο αν προηγουμένως δεν έχει δει ότι μέσα από αυτό θα βγει κάτι καλό και θα ωφεληθεί η ψυχή μας. Γι’ αυτό να έχουμε εμπιστοσύνη ότι ο Θεός και τις αταξίες μας τις εκμεταλλεύεται για το καλό μας! Να έχετε εμπιστοσύνη σ’ Εκείνον και αφήστε τα όλα στα δικά Του χέρια και μην ασχολείστε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ωχ, μην αρχίσουν σας παρακαλώ τώρα αντεγκλήσεις, μεταξύ των "φορουμικών γιγάντων". Θα πελαγώσει και η καϋμένη η Αγγελική! :smile:
Αλλος διαλέγει την απολύτως μετριοπαθή στάση, σε σχέση με τα γεγονότα και καλά κάνει. Κι' εγώ ανήκω στην "μερίδα" αυτή άλλωστε.
Αλλος είναι πιό εμφατικός, πιό παρορμητικός. Και αυτός καλά κάνει, όταν έχει καλή προαίρεση και δεν επιτίθεται εναντίον προσώπων, παρά μόνο συμπεριφορών.
Δεν είμαστε όλοι από την ίδια "πάστα".
Θα ήταν άλλωστε ανιαρό, να είμαστε όλοι ένα. Δεν θα ήμασταν φόρουμ έτσι.

Συγγνώμη για την παρέμβαση.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από dionysisgr »

Μην το παρεις προσωπικα επ'ουδενι,
παραδειγμα αναφερω Νικολαε, με αφορμη το σχολιο σου.

Μηπως θελεις τιποτα.. μπουζουκια, στις ακολουθιες, Νικολαε,
η βαλτε οποιο ονομα θελετε, Χ, η, Ψ, η Ω,
να "κατανυχθεις" και να ριξεις και μια ζεϊμπεκια αμα λαχει..

και ενα μπαρακι στην γωνια για κανενα ποτακι στα ορθια, δεν θα ηταν ασχημο..

Κριμα ειναι, μην φυγουνε ξανα οι νεοι μας.. και χαθει και η πελατεια.

ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΕΩ ΕΓΩ ΛΙΓΟ!! ΑΙΣΧΟΣ!!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΠΑΤΟΣ Η ΟΡΙΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΜΑΣ!!
Η Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΦΥΛΑΞΕΙ, Η ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΧΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ,
ΤΑ ΑΝΗΚΟΥΣΤΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ!!

Ινα παντες μελλουσι απωλουμεθα εν μεσω των ανομιων και των ακαθαρσιων ημων,
εαν δεν συνελθουμε οσο ειναι καιρος.

Θα αναθεματισουμε την ωρα που γεννηθηκαμε, ετσι και προδωσουμε τα αγια των Πατερων μας,
και να γραφθει αυτο, στα "πρακτικα",
να το ξαναδιαβασουμε οταν θα εχουμε φτασει στο αδιεξοδο που μας ετοιμαζουν, εαν δεν ξεσηκωθουμε.

Δεν το λεει ο γραφικος και ταλαιπωρος Διονυσης αυτο,
το λενε χιλιαδες ανθρωποι πιστοι, εκκλησιαστικοι αρχοντες και αρχομενοι,
και γενικα οσοι δεν εχουν ακομα απωλεσει τον νουν τους τελειως,
στην απιθανη συγχυση που επικρατει στην εσχατη ξεκαθαρα πλεον εποχη μας.

Σκεφθειτε μονο του ΑΓΙΟΥΣ ΜΑΣ, που μας βλεπουν και ΦΡΙΤΤΟΥΝ!!

Πως θα μεσιτευσουν στον Κυριο, οταν εχουμε εκπεσει σε σημειο βαβυλωνιας αιχμαλωσιας, σε σημειο μηδεν..

Τα λογια ειναι περιττα, δεν εχω αλλα να πω, με συγχωρειτε, οποιος αντιλαμβανεται εστω και ελαχιστα, προς τα που παμε,
ας αρχισει να προσευχεται οσο ποτε αλλοτε, μπας και σωσουμε οτι σωζεται ακομα,

εγω θα προσπαθησω να μην συμμετεχω ξανα σε τετοιο θεμα,
γιατι θα ξεπερασω κατα πολυ τα ορια, και δεν θελω.

Οποιος δεν ειναι σε θεση να αντιληφθει, αλλα αγρον ηγοραζει, η περι αλλων τυρβαζει, η κοιμαται υπνον βαθυν και αδιαταρακτον, θα ειναι αξιος της μοιρας του, και θα τριβει τα ματια του με αυτα που θα δει, οταν ξυπνησει!

Αυτο ειχα να πω και τελος. Και παλι να με συγχωρειτε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από aposal »

Τον σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Φθιώτιδος κ. Νικόλαο τον ευλαβούμαι πολύ, από τότε που άρχισα να πηγαίνω στην Ι. Μονή Παναγίας της Αγάθωνος (2001) στην Υπάτη. Μπορεί να διαφωνώ με κάποιες δηλώσεις του, όπως αυτή με τα μουσικά όργανα, αλλά θεωρώ τον εαυτό μου αναρμόδιο να κρίνει αυτό το θέμα επαρκώς και περισσότερο αμαρτωλό από εκείνον.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εγω αποσυρομαι, οπως εγραψα και πιο πανω, απο τετοια θεματα,
μεχρι να εχουμε εξελιξεις,
που δυστυχως θα τις εχουμε και θα ειναι ασχημες.

Μονο μετα, μην μου πει κανενας, οτι δεν τα ελεγα,
γιατι οπως ολοι σας ξερετε: scripta manent.

Αυτο και την ευχη σας.

Τελος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

dionysisgr έγραψε:Μην το παρεις προσωπικα επ'ουδενι,
παραδειγμα αναφερω Νικολαε, με αφορμη το σχολιο σου.

Μηπως θελεις τιποτα.. μπουζουκια, στις ακολουθιες, Νικολαε,
η βαλτε οποιο ονομα θελετε, Χ, η, Ψ, η Ω,
να "κατανυχθεις" και να ριξεις και μια ζεϊμπεκια αμα λαχει..

και ενα μπαρακι στην γωνια για κανενα ποτακι στα ορθια, δεν θα ηταν ασχημο..

Κριμα ειναι, μην φυγουνε ξανα οι νεοι μας.. και χαθει και η πελατεια.

ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΕΩ ΕΓΩ ΛΙΓΟ!! ΑΙΣΧΟΣ!!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΠΑΤΟΣ Η ΟΡΙΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΜΑΣ!!
Η Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΦΥΛΑΞΕΙ, Η ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΧΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ,
ΤΑ ΑΝΗΚΟΥΣΤΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ!!

Ινα παντες μελλουσι απωλουμεθα εν μεσω των ανομιων και των ακαθαρσιων ημων,
εαν δεν συνελθουμε οσο ειναι καιρος.

Θα αναθεματισουμε την ωρα που γεννηθηκαμε, ετσι και προδωσουμε τα αγια των Πατερων μας,
και να γραφθει αυτο, στα "πρακτικα",
να το ξαναδιαβασουμε οταν θα εχουμε φτασει στο αδιεξοδο που μας ετοιμαζουν, εαν δεν ξεσηκωθουμε.

Δεν το λεει ο γραφικος και ταλαιπωρος Διονυσης αυτο,
το λενε χιλιαδες ανθρωποι πιστοι, εκκλησιαστικοι αρχοντες και αρχομενοι,
και γενικα οσοι δεν εχουν ακομα απωλεσει τον νουν τους τελειως,
στην απιθανη συγχυση που επικρατει στην εσχατη ξεκαθαρα πλεον εποχη μας.

Σκεφθειτε μονο του ΑΓΙΟΥΣ ΜΑΣ, που μας βλεπουν και ΦΡΙΤΤΟΥΝ!!

Πως θα μεσιτευσουν στον Κυριο, οταν εχουμε εκπεσει σε σημειο βαβυλωνιας αιχμαλωσιας, σε σημειο μηδεν..

Τα λογια ειναι περιττα, δεν εχω αλλα να πω, με συγχωρειτε, οποιος αντιλαμβανεται εστω και ελαχιστα, προς τα που παμε,
ας αρχισει να προσευχεται οσο ποτε αλλοτε, μπας και σωσουμε οτι σωζεται ακομα,

εγω θα προσπαθησω να μην συμμετεχω ξανα σε τετοιο θεμα,
γιατι θα ξεπερασω κατα πολυ τα ορια, και δεν θελω.

Οποιος δεν ειναι σε θεση να αντιληφθει, αλλα αγρον ηγοραζει, η περι αλλων τυρβαζει, η κοιμαται υπνον βαθυν και αδιαταρακτον, θα ειναι αξιος της μοιρας του, και θα τριβει τα ματια του με αυτα που θα δει, οταν ξυπνησει!

Αυτο ειχα να πω και τελος. Και παλι να με συγχωρειτε.
πρωτα απ όλα είναι ο ίδιος ο Θεός και η δύναμή του και η προαίρεση ... είμαστε τόσο αδύναμοι να καταστρέψουμε την παντοδυναμία του.

ως άνθρωποι, ναι , και πανικοβαλλόμαστε και αδυνατούμε να βάλουμε μπροστά τη Θεία επέμβαση , και είναι λογικό να βλέπουμε παντού εχθρούς έτοιμους να μας κατασπαράξουν... αγνοώντας ή απλά ξεχνόντας πως ο θεός θα επικροτήσει και θα επιβαλλει μόνο το καλό ... τα υπόλοιπα είναι για τον "αγώνα"...
ρώτησα προχθές τον παπά Νεκτάριο...: γιατί γέροντα μου ο άνθρωπος με τόση ευκολία απεμπολεί την αγιοσύνη που ο ίδιος ο θεός με τη γέννησή του τού χαρίζει;;;
" για τον αγώνα "μου απάντησε αλλιώς πως θα διαλαλούμε τον Κύριο ανα τους αιώνες;
και είναι λογικό γιατί σε μια κοινωνία αγίων και αγγέλων όλοι θα κάθονταν στ' αυγά τους και όλα θα ήταν μέλι γάλα.
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δεν θελεις να με αφησεις να αγιασω, εσυ Στεφανε ειναι σιγουρο αυτο..

Μια τελευταια απορια θα σου βαλω, και θα το βουλωσω το ρημαδι μου,
αφου σας αναστατωνω τον λογισμο σας.

Τον ρωτησες τον παπα Νεκταριο, εαν αποφασισει ο Δεσποτης του,
να βαλει παλκο, και μπουζουκια, η κανεναν dj, στην Εκκλησια, και μπαρακι, με πορτιερη,
εαν θα κανει υπακοη, η θα φυγει οπως ειναι επι τοπου;

Για ρωτα τον, και πες μου..

Απαντησε μου σε παρακαλω, οταν μπορεσεις.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

dionysisgr έγραψε:Δεν θελεις να με αφησεις να αγιασω, εσυ Στεφανε ειναι σιγουρο αυτο..

Μια τελευταια απορια θα σου βαλω, και θα το βουλωσω το ρημαδι μου,
αφου σας αναστατωνω τον λογισμο σας.

Τον ρωτησες τον παπα Νεκταριο, εαν αποφασισει ο Δεσποτης του,
να βαλει παλκο, και μπουζουκια, η κανεναν dj, στην Εκκλησια, και μπαρακι, με πορτιερη,
εαν θα κανει υπακοη, η θα φυγει οπως ειναι επι τοπου;

Για ρωτα τον, και πες μου..

Απαντησε μου σε παρακαλω, οταν μπορεσεις.
δεν νομιζω οτι κινδυνεύουμε από κατι τέτοιο Διονύση...θεωρώ ότι οι αντιστάσεις μας είναι κατά πολύ δυνατότερες από αυτές που ίσως εσύ πιστεύεις...

όσον αφορά το ερώτημα που θετεις αν υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή θα το αντιμετωπίζαμε ως υπαρκτό πρόβλημα νομίζω ότι η απάντηση είναι αυτονόητη...
εγώ παπικός δε γίνομαι , όχι από μίσος αλλά από πίστη... και ο παπά Νεκτάριος να σαι σίγουρος δε θα ξαναπατούσε το πόδι του σε ναό με αυτές τις συνθήκες...
ο Χριστός σώζει....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Λειτουργία με όλες τις αισθήσεις

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Δεν θελεις να με αφησεις να αγιασω, εσυ Στεφανε ειναι σιγουρο αυτο..
Μάλλον το αντίθετο! Σου δίνει την ευκαιρία για περισσότερο αγώνα! "Τυχερέ" Διονύση!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”