Ερωτήσεις για εκκλησιασμό..

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aggelosmin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Ερωτήσεις για εκκλησιασμό..

Δημοσίευση από aggelosmin »

Αγαπητοι μου φιλοι, μπορει καποιος απο το φορουμ αν εχει χρονο και αν θελει να μας γραψει μερικες κουβεντες για το τελετουργικο της θειας Λειτουργιας και λιγα λογια για το πως να χρησιμοποιουμε το Προσευχηταριο?
Ρωτω για να ξεδιαλυνω ορισμενα πραγματα οπως πχ η κυριακατικη Θεια Λειτουργια ειναι του Αγ.Ιωαννη του Χρυσοστομου?Η π.χ ποτε γινεται ο παρακλητικος κανονας προς Την Παναγια μας?
Παροτι εκκλησιαζομαι συχνα και εχω παει αρκετες φορες στο Αγ.Ορος εχω καποιες αποριες..θα χαρω πολυ αν καποιος γραψει αναλυτικα και απλα το τι γινεται σε καθε θεια Λειτουργια η ακομη και σε καποιες μεγαλες εορτες του Πασχα η των Χριστουγεννων..Συγγνωμη αν σας κουρασα..Ευχαριστω για την υπομονη σας... :wink:
Αν προσθεσεις την αγαπη ολα ωφελουν,αν την αφαιρεσεις τιποτα δεν ωφελει.Η αγαπη ειναι πληρωμα νομου.(Ιερος Αυγουστινος)
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Ερωτησεις για εκκλησιασμο..

Δημοσίευση από angieholi »

Άγγελε εντελώς πρόχειρα σου απαντάω διότι δεν το έχω ψάξει, αλλά στον Ιστοχώρο του Βατοπαιδίου έχουν αναρτηστεί 2 άρθρα που ονομάζονται "Ματιές στην Ορθόδοξη Λειτουργία"

http://vatopaidi.wordpress.com/2009/12/ ... F%CE%B1-1/
και
http://vatopaidi.wordpress.com/2009/12/ ... F%CE%B1-2/

Ειλικρινά δεν τα έχω διαβάσει και δεν ξέρω κατα πόσο απαντάνε στις απορίες σου.
Ελπίζω πάντως έστω και λίγο να σε βοηθήσουν!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
aggelosmin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ερωτησεις για εκκλησιασμο..

Δημοσίευση από aggelosmin »

Ευχαριστω πολυ, θα τα κοιταξω με ενδιαφερον..))) :wink:
Αν προσθεσεις την αγαπη ολα ωφελουν,αν την αφαιρεσεις τιποτα δεν ωφελει.Η αγαπη ειναι πληρωμα νομου.(Ιερος Αυγουστινος)
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Ερωτήσεις για εκκλησιασμό..

Δημοσίευση από babisgr »

aggelosmin έγραψε: για το τελετουργικο της θειας Λειτουργιας και λιγα λογια για το πως να χρησιμοποιουμε το Προσευχηταριο?
Θέλεις τίποτα συγκεκριμένο να μάθεις ή γενικά ρωτάς? Όταν λές τελετουργικό της Θείας Λειτουργίας εννοείς να μιλήσουμε π.χ. για το τί περιέχει και τί σημαίνουν?

aggelosmin έγραψε:H κυριακατικη Θεια Λειτουργια ειναι του Αγ.Ιωαννη του Χρυσοστομου?
Ναι, η Θ.Λ. του Χρυσοστόμου είναι αυτή που τελείται κατά κανόνα όλο το χρόνο, πλην εξαιρέσεων, όπου τελείται η Θ.Λ. του Ιακώβου του Αδελφοθέου(τελείται στις 23 Οκτωβρίου και μια Κυριακή μετά τα Χριστούγεννα, είναι και η αρχαιότερη Θ.Λ.) ή του Μεγάλου Βασιλείου (τελείται δέκα φορές το χρόνο, δηλαδή του Αγίου Βασιλείου, την παραμονή των Χριστουγέννων, των Θεοφανίων, τις πέντε πρώτες Κυριακές της Μεγάλης Τεσσαρακοστής, την Μεγάλη Πέμπτη και το Μεγάλο Σάββατο, είναι και η εκτενέστερη Θ.Λ.) ή τέλος των Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων (τελείται κάθε Τετάρτη και Παρασκευή της Μεγάλης Τεσσαρακοστής)

aggelosmin έγραψε:Η π.χ ποτε γινεται ο παρακλητικος κανονας προς Την Παναγια μας?
Οι παρακλητικοί κανόνες της Παναγίας είναι 2, ο μικρός και ο μεγάλος.
Ο μικρός ψάλετε κατα την διάρκεια του έτους όποτε θέλουμε. Πολλές ενορίες το καθιερώνουν να ψάλετε 1 φορά την εβδομάδα στον ναό τους (δεν υπάρχει περιορισμός). Αντίθετα ο μεγάλος παρακλητικός κανόνας ψάλετε κατά την διάρκεια του δεκαπενταυγούστου. Συγκεκριμένα ψάλλετε 7 φορές, διότι κατά τις 14 ήμέρες που προηγούνται της Κοιμήσεως ψάλλεται εναλάξ ο μικρός και ο μεγάλος παρακλητικός κανόνας της Παναγίας μετά τον εσπερινό..


ΥΓ:Συγνώμη αν τα έγραψα κάπως ακαταλαβίστικα. Αν δεν κατάλαβες κάτι πές μου. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. Για παραπάνω το λέμε :wink:
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
aggelosmin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 1:24 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ερωτήσεις για εκκλησιασμό..

Δημοσίευση από aggelosmin »

Φιλε Μπαμπη νομιζω οτι σχεδον με καλυψες στα δυο ερωτηματα..

Αυτο που ρωτω αν μπορεις μου αναφερεις και αν δεν σε βαζω σε κοπο, ειναι τα σταδια στη Κυριακατικη Θ.Λειτουργια και δυο λογια για καθε σταδιο π.χ. αν τα λεω καλα

Αντιφωνο
Ευαγγελιο
Πατερ Ημων
Αντιδωρο
Θεια κοινωνια

ουτως ωστε οταν πηγαινω στην εκκλησια με το βιβλιαρακι μου να διαβαζω και να καταλαβαινω ολα τα σταδια της..ελπιζω να εγινα κατανοητος και συγγνωμη αν σε εβαλα σε κοπο να γραφεις ολα αυτα τα θεματα.Αν σε κουρασα μην απαντησεις θα προσπαθησω να ψαξω να τα βρω μονος μου..Ευχαριστω και συγγνωμη αν σε κουρασα..Ο Θεος μαζι σου...
Αν προσθεσεις την αγαπη ολα ωφελουν,αν την αφαιρεσεις τιποτα δεν ωφελει.Η αγαπη ειναι πληρωμα νομου.(Ιερος Αυγουστινος)
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Ερωτήσεις για εκκλησιασμό..

Δημοσίευση από babisgr »

aggelosmin έγραψε:Φιλε Μπαμπη νομιζω οτι σχεδον με καλυψες στα δυο ερωτηματα..

Αυτο που ρωτω αν μπορεις μου αναφερεις και αν δεν σε βαζω σε κοπο, ειναι τα σταδια στη Κυριακατικη Θ.Λειτουργια και δυο λογια για καθε σταδιο π.χ. αν τα λεω καλα

Αντιφωνο
Ευαγγελιο
Πατερ Ημων
Αντιδωρο
Θεια κοινωνια

ουτως ωστε οταν πηγαινω στην εκκλησια με το βιβλιαρακι μου να διαβαζω και να καταλαβαινω ολα τα σταδια της..ελπιζω να εγινα κατανοητος και συγγνωμη αν σε εβαλα σε κοπο να γραφεις ολα αυτα τα θεματα.Αν σε κουρασα μην απαντησεις θα προσπαθησω να ψαξω να τα βρω μονος μου..Ευχαριστω και συγγνωμη αν σε κουρασα..Ο Θεος μαζι σου...
Νά σαι καλά, θα προσπαθήσω να βρώ αυτά που ζητάς από κανέναν που γνωρίζει καλύτερο (π.χ. από ιερέα) γιατί δεν νομίζω πως είμαι ικανός να τα αποδόσω καλά αυτά που ζητάς. Πάντος θα προσπαθήσω


Ευχές για καλές γιορτές σε όλους...
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”