...ενας απιστος

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

...ενας απιστος

Δημοσίευση από grigoria-ka »

αν ενας απιστος ,ενω οσο ζουσε ηταν ανθρωπος καλος,στον κοσμο εκανε αυτα που πρεπει να κανει ενας χριστιανος,θα μου πειτε αυτα που κανει ενας χριστιανος ειναι μεσα στην εκλησια ...αλλα ηταν εκτος εκλησιας,δεν ηθελε να ακουσει για τον Θεο κ οταν πεθανει οι δικοι του ανθρωποι κανουν τρισαγια κ ολα οσα πρεπει για να σωσει την ψυχη του.τι καταληξη εχει αυτος ο ανθρωπος?που θα παει η ψυχη του?μπορει να σωθει ?υπαρχει ελπιδα? :7
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ...ενας απιστος

Δημοσίευση από smarti »

Γρηγορία μέχρι να πάρεις κάποια απάντηση από τα αγαπητά μέλη, αν θέλεις ρίξε μια ματιά και εδώ, πιστεύω να σε βοηθήσουν οι απαντήσεις..

viewtopic.php?f=34&t=9037&start=0

και εδώ αν θέλεις έχει κάποιες απαντήσεις....έιχα βάλει μια παρόμοια ερώτηση. Μπορεί να σε βοηθήουν οι απαντησεις.
Αν ενας ανθρωπος ειναι πολυ καλος , δεν εχει κανει ποτε κακο σε αλλον, η οικογενεια του τον λατρευει και αυτος κανει τα παντα γι αυτους, αλλα πηγαινει εκκλησια μονο στις μεγαλες εορτες και δεν εχει εξομολογηθει η νηστεψει η κοινωνησει ποτε.....ομως ολοι οι ανθρωποι τον αγαπανε και στη κηδεία του λενε τι καλος ανθρωπος ηταν , παντα με το χαμογελο παντα να βοηθησει ολους τους αλλους, φιλοξενος και απο ολους αγαπητος...αυτός ο άνθρωπος θα παει στον παραδεισο?
viewtopic.php?f=34&t=9111&start=20
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: ...ενας απιστος

Δημοσίευση από fotios »

Αγαπητή Γρηγορία,
δεν ξέρω τι έχει ειπωθεί,αλλά θα σου απαντήσω,σύντομα κατά την φτωχή μου γνώμη:
Τα έργα από μόνα τους δεν έχουν αξία,και ειδικότερα δεν προκαλούν την σωτηρία.
Το ίδιο και η πίστη χωρίς έργα είναι άχρηστη,σύμφωνα και με τον Απόστολο Παύλο.
Χρειάζεται πίστη στον Χριστό και έμπρακτη αγάπη(Α.Μάξιμος Ομολογητής)για
να επιτύχουμε την Σωτηρία.
Οπότε καταλαβαίνεις πως όταν κάποιος δεν είναι με τον Σωτήρα εδώ,δεν θα είναι και εκεί...
Αυτά λένε οι Πατέρες της Ορθοδοξίας.
Μόνο όταν κάτι γίνεται για τον Χριστό έχει αξία,αλλιώς απλά φουσκώνει τον εγωισμό μας...
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: ...ενας απιστος

Δημοσίευση από grigoria-ka »

fotios έγραψε:Αγαπητή Γρηγορία,
δεν ξέρω τι έχει ειπωθεί,αλλά θα σου απαντήσω,σύντομα κατά την φτωχή μου γνώμη:
Τα έργα από μόνα τους δεν έχουν αξία,και ειδικότερα δεν προκαλούν την σωτηρία.
Το ίδιο και η πίστη χωρίς έργα είναι άχρηστη,σύμφωνα και με τον Απόστολο Παύλο.
Χρειάζεται πίστη στον Χριστό και έμπρακτη αγάπη(Α.Μάξιμος Ομολογητής)για
να επιτύχουμε την Σωτηρία.
Οπότε καταλαβαίνεις πως όταν κάποιος δεν είναι με τον Σωτήρα εδώ,δεν θα είναι και εκεί...
Αυτά λένε οι Πατέρες της Ορθοδοξίας.
Μόνο όταν κάτι γίνεται για τον Χριστό έχει αξία,αλλιώς απλά φουσκώνει τον εγωισμό μας...
κριμα για τι υπαρχουν πολες ψυχες που θα χαθουν απο την "ξεροκεφαλια τους :(
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: ...ενας απιστος

Δημοσίευση από fotios »

Βέβαια,και όσοι χαθούν θα χαθούν από ξεροκεφαλιά και σκληροκαρδία...
Τόση αγάπη μας δείχνει ο Εσταυρωμένος Χριστός μας..και εμείς νομίζουμε πως είμαστε κάποιοι και
δεν τον πιστεύουμε..Είναι λοιπόν επιλογή μας σε τελική ανάλυση το που θα πάμε..
Ξέρω οικοδόμο που έπεσε 2 φορές μια από τον 4ο και μια από τον 3ο όροφο και σώθηκε..λίγα εκατοστά από
μυτερά σίδερα...το απέδωσε σε τύχη..Ο Θεός να μας φωτίζει όλους!
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: ...ενας απιστος

Δημοσίευση από grigoria-ka »

fotios έγραψε:Βέβαια,και όσοι χαθούν θα χαθούν από ξεροκεφαλιά και σκληροκαρδία...
Τόση αγάπη μας δείχνει ο Εσταυρωμένος Χριστός μας..και εμείς νομίζουμε πως είμαστε κάποιοι και
δεν τον πιστεύουμε..Είναι λοιπόν επιλογή μας σε τελική ανάλυση το που θα πάμε..
Ξέρω οικοδόμο που έπεσε 2 φορές μια από τον 4ο και μια από τον 3ο όροφο και σώθηκε..λίγα εκατοστά από
μυτερά σίδερα...το απέδωσε σε τύχη..Ο Θεός να μας φωτίζει όλους!
υπαρχουν παρα πολοι ανθρωποι που πιστευουν στην τυχη,πια τυχη ομως?ο Θεος τους δειχνει σημαδι να τον πιστεψουν κ αυτοι ανενδοτη,δε θελουν,ξερω μια γυναικα που ηταν παρα πολυ πιστη κ ξαφνικα σε μεγαλη ηλικια,αλαξε δεν πιστευει,αυτη η γυναικα εχασε την ψυχη της ,κ ηξερε το πως θα σωθει,ειναι απιστευτο μερικες φορες αυτα που βλεπουμε,ο Θεος να τους φωτηση,αλλα αν δε θελουν αυτοι.... :oops:
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: ...ενας απιστος

Δημοσίευση από vivika »

Κάποιος είχε πει ή γράψει 'άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου', για τον μόνο που υπάρχει αρχή, μέση, τέλος και κατανόηση της ανθρώπινης ψυχής γιατί είναι ο μόνος που ξέρει το τι σκεπτόμαστε όπως και το τι θα πράξουμε πριν το πράξουμε είναι ο Θεός και οι άγγελοι Του.
Εκείνος που θέλει να σωθούν όλοι οι άνθρωποι είναι μόνο ο Πατέρας, Δημιουργός του Σύμπαντος κόσμου, ο Θεός.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσευχόμαστε για τη σωτηρία της ψυχής μας, τη σωτηρία της ψυχής των δικών μας ανθρώπων, γνωστών, φίλων και εχθρών και ας αφήσουμε τις επιλογές στο Δημιουργό κλπ.
Μην ξεχνάμε το αρχαίο 'μηδένα προ του τέλους μακάριζε' και επίσης το συντριπτικότερο διάλογο για μένα των Ευαγγελίων του ληστή και του Χριστού πάνω στο Σταυρό...

Από μικρή προσευχόμουνα να έχουν όλοι οι άνθρωποι την τελευταία στιγμή της ζωής τους, έστω τα τελευταία δευτερόλεπτα τη δυνατότητα και τη διαύγεια να μπορούν έστω να διανοηθούν εκείνο το 'μνήσθητί μου Κύριε εν τη βασιλεία Σου' και να το σκεφτούν με μετάνοια...
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: ...ενας απιστος

Δημοσίευση από filotas »

grigoria-ka έγραψε:αν ενας απιστος ,ενω οσο ζουσε ηταν ανθρωπος καλος,στον κοσμο εκανε αυτα που πρεπει να κανει ενας χριστιανος,θα μου πειτε αυτα που κανει ενας χριστιανος ειναι μεσα στην εκλησια ...αλλα ηταν εκτος εκλησιας,δεν ηθελε να ακουσει για τον Θεο κ οταν πεθανει οι δικοι του ανθρωποι κανουν τρισαγια κ ολα οσα πρεπει για να σωσει την ψυχη του.τι καταληξη εχει αυτος ο ανθρωπος?που θα παει η ψυχη του?μπορει να σωθει ?υπαρχει ελπιδα? :7
Παράδεισος είναι η αγκαλιά του Χριστού κι όπως είπε και ο ίδιος μόνο όποιος πιστεύει σ' Αυτόν έχει ζωή αιώνια (Ιωαν. 3, 15).

Δεν αρκεί να κάνει κάποιος καλές πράξεις, αλλά πρέπει να τις κάνει για την αγάπη του Χριστού για να ωφελείται πνευματικά.

Βεβαίως υπάρχουν άνθρωποι, που δεν είναι Χριστιανοί, επειδή δεν έτυχε να γνωρίσουν το Χριστό. Αυτοί, όπως λέει ο Απόστολος Παύλος, μπορούν να σωθούν ακολουθώντας τη συνείδησή τους και με βάση αυτή θα κριθούν.

Οι υποθέσεις εργασίες είναι καλές για θεωρητική ανάλυση, ο κάθε άνθρωπος όμως είναι μια ξεχωριστή περίπτωση, και στην πραγματικότητα μόνο ο Υπέρτατος Κριτής ξέρει ποιος σώζεται και ποιος όχι. Όλοι εμείς απλά ελπίζουμε στο Έλεός Του και για τον εαυτό μας και για τ' αγαπημένα μας πρόσωπα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”