Τι τρώμε την προηγούμενη ημέρα πριν Κοινωνήσουμε;

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

ser
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 5:00 am

Re: Τι τρώμε την προηγούμενη ημέρα πριν Κοινωνήσουμε;

Δημοσίευση από ser »

Ρώτησα έναν Ιερέα της Ενορίας μου, και μου είπε ότι κανονικά λάδι επιτρέπεται μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου. Όταν τον ρώτησα μέχρι ποια ώρα το μεσημέρι, μου είπε μέχρι τις 14:00.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Τι τρώμε την προηγούμενη ημέρα πριν Κοινωνήσουμε;

Δημοσίευση από cloaca »

Έγώ νομίζω ότι πρέπει να γίνει υπακοή και να κάνεις ότι σου πει ο Πνευματικός σου.
Ότι πει ο Πνευματικός σου είναι ευλογημένο τα άλλα δεν είναι.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Τι τρώμε την προηγούμενη ημέρα πριν Κοινωνήσουμε;

Δημοσίευση από cloaca »

Αν δεν έχεις Πνευματικό τότε πρώτα πρέπει να βρεις Πνευματικό ο οποίος και θα σου δώσει ευλογία να κοινωνήσεις και μετά να κοιτάξεις να κοινωνήσεις.
Μην κοινωνείς χωρίς ευλογία.
Αυτήν είναι η άποψη μου.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: Τι τρώμε την προηγούμενη ημέρα πριν Κοινωνήσουμε;

Δημοσίευση από Dimitra79 »

cloaca έγραψε:Αν δεν έχεις Πνευματικό τότε πρώτα πρέπει να βρεις Πνευματικό ο οποίος και θα σου δώσει ευλογία να κοινωνήσεις και μετά να κοιτάξεις να κοινωνήσεις.
Μην κοινωνείς χωρίς ευλογία.
Αυτήν είναι η άποψη μου.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αλλά όσον αφορά το άλαδο για δείπνο, μια μέρα πριν κοινωνήσουμε δε το λέει μόνο ο δικός μου ο πνευματικός αλλά το ακούω συνέχεια από ιερείς και απο μοναχούς. Βέβαια δε γνωρίζω αν θεσπίστηκε λόγω της μακροθυμίας των ανθρώπων και για αυτό τηρείτε έως σήμερα, ξέρω όμως ότι είναι καλά να το κάνουμε. αν είμαστε υγιείς και φάμε άλαδο ένα βράδυ πρίν κοινωνήσουμε δεν είναι πιά κ ότι πιο δύσκολο και στο κάτω κάτω γιατί να ψάχνουμε συνέχεια προφάσεις ότι όλα αυτά είναι από ανθρώπινες παρεμβάσεις κ κτλπ. λίγο αγώνα δεν έχουμε διάθεση να κάνουμε? Ολοι γνωρίζουμε ότι για να πιείς αγιασμό δε χρειάζεται να είσαι νηστικός αλλά συνήθως ειμαστε λόγω της μακροθυμίας μας προς τον Κύριο. γιατί λοιπόν να μη κάνουμε κ λίγο αγώνα πριν τη θεία κοινωνία? είναι καλύτερο να καταντήσουμε σα τους παπικούς που δε νηστεύουν ποτε? έχω μια φίλη ιταλίδα η οποία μου λέει: αγωνίζομαι και νηστεύω πριν πάρω την όστια(κοινωνια καθολοκών) και όταν τη ρώτησα πως νηστεύει μου απάντησε: από χθες έχω να φάω σοκολάτα, ξέρεις εγώ δε γίνεται να μη δε φάω σοκολάτα κάθε μέρα. Η νηστεία της ήταν η σοκολάτα. Ούτε κρέας, ούτε λάδι κ κτλπ. αυτό είναι καλύτερο?
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Τι τρώμε την προηγούμενη ημέρα πριν Κοινωνήσουμε;

Δημοσίευση από cloaca »

Εμένα ο Πνευματικός μου ,με αφήνει μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου λαδερό και αλάδωτο το βράδυ.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Τι τρώμε την προηγούμενη ημέρα πριν Κοινωνήσουμε;

Δημοσίευση από petross »

Και σ' εμένα ακριβώς το ίδιο, αλλά μόνο για το Σάββατο. Αν η παραμονή είναι καθημερινή τότε άλαδο.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τι τρώμε την προηγούμενη ημέρα πριν Κοινωνήσουμε;

Δημοσίευση από aposal »

cloaca έγραψε:Αν δεν έχεις Πνευματικό τότε πρώτα πρέπει να βρεις Πνευματικό ο οποίος και θα σου δώσει ευλογία να κοινωνήσεις και μετά να κοιτάξεις να κοινωνήσεις.
Μην κοινωνείς χωρίς ευλογία.
Αυτήν είναι η άποψη μου.
+1
Αν δεν έχεις πνευματικό αδελφέ μου να μην κοινωνήσεις. Να επιλέξεις κάποιον πνευματικό και να κάνεις υπακοή σ' αυτόν. Το τι πρέπει να τρως και πότε θα σου το πει ο πνευματικός. Καλά αυτά που λέμε εμείς, αλλά είναι σαν να μας ρωτάς τι φάρμακο να πάρεις για τον βήχα. Ο καθένας μας θα σου πει τι πήρε εκείνος. Το σωστό όμως είναι να πας στον γιατρό, να δει τι πράγματι έχεις, σε τι είσαι ευαίσθητος και να σου δώσει ένα φάρμακο που δεν θα έχει παρενέργειες.
Όσοι κοινωνούν χωρίς έγκριση είναι πιθανό να κάνουν κακό στον εαυτό τους.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”