666 σελίδες...

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Απάντηση στον Κώστα: Νομίζω πως η ενημέρωση δεν μπορεί να κάνει τίποτα, εννοώ ενημέρωση γενικού χαρακτήρα δηλ. να βγουν οι ιερείς και να πουν ήρθε το τέλος του κόσμου? όποιος φθάσει στο σημείο να αναρωτηθεί για πολλά πράγματα που συμβαίνουν γύρω του... τα οποία δεν φαίνεται να έχουν σχέση με το σφράγισμα κάποια στιγμή θα ζητήσει από μόνος του να μάθει, πρέπει νομίζω να είσαι λίγο ώριμος για να ακούσεις όλα αυτά....δεν είναι απλά τα πράγματα για έναν άνθρωπο που δεν έχει εξοικειωθεί τουλάχιστον λίγο με την ιδέα του θανάτου, με την ιδέα της προπαγάνδας, της χειραγώγησης της κοινής γνώμης... είναι πολύ λάθος η κινδυνολογία και ο πανικός, δεν αντιμετωπίζεται το θέμα με εθνικές στρατηγικές και σχέδια ανάκαμψης.... Κάτι αλλο που θα ήθελα να πω είναι ότι είναι σίγουρο ότι όσοι στον χώρο της εκκλησίας σιωπούν και σε θέματα που θα έπρεπε να μιλούν- αναφέρω εδώ ότι σε ενορίες της επαρχίες υπάρχουν ιερείς που δεν κάνουν κήρυγμα - σίγουρα αυτοί δεν θίγουν και τα εσχατολογικά. Όμως πιστεύω ότι ακόμα και μόνο για την σταύρωση του Χριστού να μιλήσεις έχεις μιλήσει και για τον αντίδικό του, είναι απλό: Ποιός σταύρωσε τον Χριστό και γιατί? Ας μας μιλήσουν για τον Χριστό είναι αρκετό και ας προσπαθούμε εμείς στην ζωή μας να μην σταυρώνουμε τον πλησίον Αυτή είναι η μάχη κατά του αντιδίκου!
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

helen έγραψε:Απάντηση στον Κώστα: Νομίζω πως η ενημέρωση δεν μπορεί να κάνει τίποτα, εννοώ ενημέρωση γενικού χαρακτήρα δηλ. να βγουν οι ιερείς και να πουν ήρθε το τέλος του κόσμου? όποιος φθάσει στο σημείο να αναρωτηθεί για πολλά πράγματα που συμβαίνουν γύρω του... τα οποία δεν φαίνεται να έχουν σχέση με το σφράγισμα κάποια στιγμή θα ζητήσει από μόνος του να μάθει, πρέπει νομίζω να είσαι λίγο ώριμος για να ακούσεις όλα αυτά....δεν είναι απλά τα πράγματα για έναν άνθρωπο που δεν έχει εξοικειωθεί τουλάχιστον λίγο με την ιδέα του θανάτου, με την ιδέα της προπαγάνδας, της χειραγώγησης της κοινής γνώμης... είναι πολύ λάθος η κινδυνολογία και ο πανικός, δεν αντιμετωπίζεται το θέμα με εθνικές στρατηγικές και σχέδια ανάκαμψης.... Κάτι αλλο που θα ήθελα να πω είναι ότι είναι σίγουρο ότι όσοι στον χώρο της εκκλησίας σιωπούν και σε θέματα που θα έπρεπε να μιλούν- αναφέρω εδώ ότι σε ενορίες της επαρχίες υπάρχουν ιερείς που δεν κάνουν κήρυγμα - σίγουρα αυτοί δεν θίγουν και τα εσχατολογικά. Όμως πιστεύω ότι ακόμα και μόνο για την σταύρωση του Χριστού να μιλήσεις έχεις μιλήσει και για τον αντίδικό του, είναι απλό: Ποιός σταύρωσε τον Χριστό και γιατί? Ας μας μιλήσουν για τον Χριστό είναι αρκετό και ας προσπαθούμε εμείς στην ζωή μας να μην σταυρώνουμε τον πλησίον Αυτή είναι η μάχη κατά του αντιδίκου!
Σίγουρα μόνος κάποιος που έχει φτάσει στον φωτισμό του και μπορεί να διακρίνει ποια ενέργεια είναι ανθρώπινη, ποια ενέργεια είναι του Θεού ή ποια του διαβόλου θα μπορέσει να καταλάβει ποτε μπήκαμε στην τελική ευθεία και ποιος είναι ο αντίχριστος. Προσωπικά βλέπω κι εγώ τι γίνεται από διαφόρους που κάνουν λόγο για μπάρες που έχουν το 666 κλπ. Σε λίγο θα μας πουν ότι θα βγει ο αντίχριστος με κανένα πανό και μια ντουντούκα να αυτοδιαφημίζεται "Προσοχή, προσοχή: είμαι ο αντίχριστος χριστιανοί την βάψατε" :lol:
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Θυμάμαι το 1990 ήμουν φαν του Τηλετώρα ( τρομάρα μου )
Εβλεπα τη Μαρία Δουράκη και είχα καταπορωθεί
Μετά έβλεπα έναν ιερέα με άσπρα γένια και μετά έβλεπα τον Πατήρ Μάξιμο
Μετά έφτασα στο σημείο να βλέπω εκείνον που έβγαινε με το σταυρό στο χέρι με το μούσι και έλεγε έλεγε έλεγε έλεγε ( ε κάπου εκεί κατάλαβα ότι καλά θα κάνω να κλείσω τη τηλεόραση ή να αλλάξω κανάλι )
Εβλεπα καχύποπτα την εκκλησία ότι δεν κάνει τίποτα ότι δεν την νοιάζει ότι όλοι είναι "πουλημένοι" και ότι και καλά υπάρχουν μόνο 2 άνθρωποι 3 που τα λένε αυτά ( που επίσης είχαν και σωματεία κάποιοι )
Μετά σκέφτηκα τι στο καλό ? ολόκληρη ιεραρχία ολόκληρη ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ τόσα Μοναστήρια και θα με σώσει από το 666 το σωματείο του Χ συνταξιούχου ?
Η εκκλησία μιλάει ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ να μιλήσει ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ να μιλήσει
Πχ τότε με τις ταυτότητες έγινε ΛΑΟΣΥΝΑΞΗ ΧΑΜΟΣ και ας μη το δείξαν στις ειδήσεις πόσο κόσμο είχε
Είχε γίνει η ζωή μου κόλαση , δεν είχα διάθεση να χαρώ ή να προετοιμαστώ για τα όνειρά μου , για τις σπουδές μου για τη δουλειά μου γιατί ζούσα μόνιμα με την αίσθηση ότι έρχετε ο σατανάς και το 666 να με φάει
Ευτυχώς το σταμάτησα αυτό και έχω εμπιστοσύνη στην εκκλησία αλλά πάνω από όλα ΣΤΟ ΘΕΟ που δεν θα μας αφήσει ενημέρωτους όποτε έρθουν εκείνες οι μέρες
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

lovethink έγραψε:Θυμάμαι το 1990 ήμουν φαν του Τηλετώρα ( τρομάρα μου )
Εβλεπα τη Μαρία Δουράκη και είχα καταπορωθεί
Μετά έβλεπα έναν ιερέα με άσπρα γένια και μετά έβλεπα τον Πατήρ Μάξιμο
Μετά έφτασα στο σημείο να βλέπω εκείνον που έβγαινε με το σταυρό στο χέρι με το μούσι και έλεγε έλεγε έλεγε έλεγε ( ε κάπου εκεί κατάλαβα ότι καλά θα κάνω να κλείσω τη τηλεόραση ή να αλλάξω κανάλι )
Εβλεπα καχύποπτα την εκκλησία ότι δεν κάνει τίποτα ότι δεν την νοιάζει ότι όλοι είναι "πουλημένοι" και ότι και καλά υπάρχουν μόνο 2 άνθρωποι 3 που τα λένε αυτά ( που επίσης είχαν και σωματεία κάποιοι )
Μετά σκέφτηκα τι στο καλό ? ολόκληρη ιεραρχία ολόκληρη ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ τόσα Μοναστήρια και θα με σώσει από το 666 το σωματείο του Χ συνταξιούχου ?
Η εκκλησία μιλάει ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ να μιλήσει ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ να μιλήσει
Πχ τότε με τις ταυτότητες έγινε ΛΑΟΣΥΝΑΞΗ ΧΑΜΟΣ και ας μη το δείξαν στις ειδήσεις πόσο κόσμο είχε
Είχε γίνει η ζωή μου κόλαση , δεν είχα διάθεση να χαρώ ή να προετοιμαστώ για τα όνειρά μου , για τις σπουδές μου για τη δουλειά μου γιατί ζούσα μόνιμα με την αίσθηση ότι έρχετε ο σατανάς και το 666 να με φάει
Ευτυχώς το σταμάτησα αυτό και έχω εμπιστοσύνη στην εκκλησία αλλά πάνω από όλα ΣΤΟ ΘΕΟ που δεν θα μας αφήσει ενημέρωτους όποτε έρθουν εκείνες οι μέρες
Εξάλλου φίλε lovethink λόγος που προκαλεί άγχος σίγουρα δεν είναι ούτε λόγος Θεού ούτε λόγος εκ Θεού
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

parikos_ έγραψε:Εξάλλου φίλε lovethink λόγος που προκαλεί άγχος σίγουρα δεν είναι ούτε λόγος Θεού ούτε λόγος εκ Θεού
M'αρέσεις , ΤΑ'ΠΕΣ ΟΛΑ με μια φράση
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Συγνώμη αλλά η προηγούμενη δημοσίευσή μου ήταν απάντηση στον αποστολέα της δημοσίευσης:Κoskas και όχι Κώστας όπως έγραψα. :roll:
Parike δεν κατάλαβα ακριβώς την αποψή σου γι΄αυτά που γράφω, μάλλον συμφωνείς? θέλω να προσθέσω κάτι που το έχω δημοσιεύσει και άλλη φορά, έχω ακούσει ότι αυτοί που θα αντισταθούν στο σφράγισμα θα είναι αυτοί που θα έχουν την νοερά προσευχή, αυτό το γράφω σε συνάρτηση με αυτό που έγραψε ο Parikos: Ότι δηλαδή πρέπει να έχεις -θείο φωτισμό- κάτι ανάλογο με την νοερά προσευχή δηλ. Σέβομαι τις απόψεις αυτές όμως η λογική μου μου λέει ότι τα πράγματα είναι πιο απλά δηλ. εγώ νομίζω ότι κάποιος ενημερωμένος σαν εμένα με τις ανησυχίες του... με Χριστιανική πίστη -έτσι νομίζεις θα μου πείς δεκτό...-τέλος πάντων όταν έρθει η στιγμή κάπου να μου προτείνουν το σφράγισμα νομίζω ότι δεν θα δεχθώ Δηλ. θα μου πείτε μας το παίζεις μάρτυρας? Ξέρω εγώ θεωρητικά πάντα αυτό πιστευώ, Είμαι αφελής?
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

helen έγραψε:Συγνώμη αλλά η προηγούμενη δημοσίευσή μου ήταν απάντηση στον αποστολέα της δημοσίευσης:Κoskas και όχι Κώστας όπως έγραψα. :roll:
Parike δεν κατάλαβα ακριβώς την αποψή σου γι΄αυτά που γράφω, μάλλον συμφωνείς? θέλω να προσθέσω κάτι που το έχω δημοσιεύσει και άλλη φορά, έχω ακούσει ότι αυτοί που θα αντισταθούν στο σφράγισμα θα είναι αυτοί που θα έχουν την νοερά προσευχή, αυτό το γράφω σε συνάρτηση με αυτό που έγραψε ο Parikos: Ότι δηλαδή πρέπει να έχεις -θείο φωτισμό- κάτι ανάλογο με την νοερά προσευχή δηλ. Σέβομαι τις απόψεις αυτές όμως η λογική μου μου λέει ότι τα πράγματα είναι πιο απλά δηλ. εγώ νομίζω ότι κάποιος ενημερωμένος σαν εμένα με τις ανησυχίες του... με Χριστιανική πίστη -έτσι νομίζεις θα μου πείς δεκτό...-τέλος πάντων όταν έρθει η στιγμή κάπου να μου προτείνουν το σφράγισμα νομίζω ότι δεν θα δεχθώ Δηλ. θα μου πείτε μας το παίζεις μάρτυρας? Ξέρω εγώ θεωρητικά πάντα αυτό πιστευώ, Είμαι αφελής?
Αυτοί που έχουν νοερά προσευχή θα αναγνωρίσουν τον αντίχριστο, το σφράγισμα και την πλάνη του, όπως και θα αντισταθού αυτοί που έχουν την "σφραγίδα του αρνίου", δηλ. νοερά προσευχή, φωτισμό του νου. Εξάλλου οι μάρτυρες γι' αυτό αντέξανε στα μαρτύρια και στους διωγμούς. Όπως εγώ μέσα την ακαθαρσία μου δεν μπορώ να διακρίνω αν μια ενέργια έχει θεϊκή προέλευση ή όχι έτσι θα γίνει και με τον "υιό της αλωλείας"
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Εντάξει κατάλαβα, όμως χρειάζομαι θεία ενέργεια και φώτιση για να καταλάβω ότι θέλουν -μου προτείνουν το σφράγισμα? Δεν θα είναι ολοφάνερο? Από αυτά που έχει πει ο Π. Παΐσιος προκύπτει ότι το σφράγισμα θα είναι κάτι πως να το πω πρακτικό και θα το ξέρεις δεν θα γίνει μέσω μόνο πνευματικών δυνάμεων θα είναι στο σώμα μας όπως έγινε το βάπτισμα και το χρίσμα, είμαστε ήδη σφραγισμένοι όσοι είμαστε βαπτισμένοι, με το Άγιο Πνεύμα. Δεν ξέρω... θα μου πεις όταν είσαι μαθημένος στην απόλαυση και την τρυφή και έχεις χάσει κάθε μέτρο συγκρίσεως λόγω της αμαρτίας το νιώθω αυτό πολλές φορές...! Θα μπορέσεις μέσα σε λίγα λεπτά ή δευτερόλεπτα να πεις το ΟΧΙ με αντάλαγμα την ίδια την ζωή?
tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Χειρόγραφο του γέροντα Παϊσιου για τα σημεία των καιρών

Δημοσίευση από tomR »

Χειρόγραφο του γέροντα Παϊσιου για τα σημεία των καιρών


http://img.pathfinder.gr/clubs/files/76075/1.html
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Χειρόγραφο του γέροντα Παϊσιου για τα σημεία των καιρών

Δημοσίευση από lovethink »

tomR έγραψε:Χειρόγραφο του γέροντα Παϊσιου για τα σημεία των καιρών


http://img.pathfinder.gr/clubs/files/76075/1.html
Οκ εύχομαι τότε να πεθάνουμε πριν έρθει εκείνη η στιγμή
Είμαστε ήδη ΟΛΟΙ ΠΛΗΡΩΣ φακελωμένοι πίσω από νούμερα
Οτι και να ψωνίσουμε έχει barcode
Οκ έληξε το θέμα , είμαστε ήδη όλοι του σατανά
Εγώ αυτό καταλαβαίνω με αυτά που διαβάζω
Θα πρέπει να φύγω σήμερα να πάω να βρω μια σπηλιά να χωθώ να φυτέψω μια κατσίκα ( λάθος ) να φυτέψω πατατούλες να πάρω μια κατσίκα για το γάλα και να χαθώ από το κόσμο
Αν ο Θεός θέλει να πεθάνουμε από τη πείνα και να μη πάρουμε ένα σακούλι ρύζι επειδή κάποιοι ΗΛΙΘΙΟΙ βάλαν πάνω ένα barcode (που θα μπορούσαν και χωρίς το 666 να το κάνουν ) τότε τι να πω
Επιμένω ότι τα ερμηνεύουμε όλα πολύ απλουστευτικά
Θα είναι ΠΟΛΛΑ που θα συμβούν και φαντάζομαι πως είναι να έρθουν και δυό προφήτες πριν που θα ενημερώσουν τον κόσμο
Ετσι δεν είναι ?
Και στην τελική αν δεν μιλήσει ΚΑΘΟΛΟΥ η εκκλησία επίσημα όταν πρέπει η ευθύνη δεν είναι δική μας
Ας ξεσηκωνόντουσαν 10 εκατομμύρια Ελληνες και να μη ψωνίζαμε για μια εβδομάδα αν δεν βγάλουν το barcode
Ας σταματούσαμε να ψωνίζαμε με τη πιστωτική
Αλλά ? ........ για να πληρώσεις το κινητό πιστωτική
Για να πάρεις κομπιούτερ πιστωτική
Για να πάρεις δάνειο ...... κάρτα αναλήψεως
Για να πληρωθείς από τη δουλειά σου κάρτα αναλήψεως
Και όπως το έχω ξαναπεί δε βλέπω την ώρα να πάει 26 του μήνα να πάω στο σατανομηχάνημα να σηκώσω για να πληρώσω τις υποχρεώσεις μου σε αυτή τη ζωή
Δηλαδή ΗΜΑΡΤΟΝ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”