Ησαΐα, ζωντανή προφητεία περί Σταυρώσεως

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Ησαΐα, ζωντανή προφητεία περί Σταυρώσεως

Δημοσίευση από Harrys1934 »

ΗΣΑΪΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΕΡΙ ΣΤΑΥΡΩΣΕΩΣ
Ησαΐα –ΝΓ -4-5—Αυτός φέρει επάνω του το φορτίο των αμαρτιών μας και διά εμάς πονεί, και εμείς νομίσαμε πλανώμενοι ότι αυτός πονεί και εκτυπήθη από τον Θεόν και υποφέρει κακός τιμωρούμενος δια τας ιδίας του αμαρτίας
5) Αυτός όμως ετραυματίσθει διά τας αμαρτίας μας και εταλαιπωρήθη διά τας ανομίας μας, παιδευτική τιμωρία διά την ιδικήν μας ειρίνη επέπεσεν επ αυτόν . διά της πληγής του ημείς εθεραπεύθημεν.
6) Όλοι σαν πρόβατα επλανήθημεν και άνθρωπος εις τον δρόμον που εβάδιζεν και κατά τον τρόπον, καθ όν έζη, επλανήθη, και ο Κύριος παρέδωκεν αυτόν εις παθήματα και θάνατον διά τας αμαρτίας μας.
7)και ατός, καθ όν χρόνον τόσας κακώσεις υφίστατο, δεν ανοίγει το στόμα του διά να παραπονεθεί, σαν πρόβατον οδηγήθει εις σφαγήν χωρίς να προβάλλει αντίσταση τινά και σαν αρνίον άφωνον απέναντι εκείνου, που το κουρεύει, ούτω δεν ανοίγει το στόμα του.
9) Και θα παραδώσω εις τιμωρίαν και θάνατον τους πονηρούς διά την ταφήν του προς εκδίκησιν αυτής και τους πλουσίους ως αντάλλαγμα διά τον θάνατον του. Διότι δεν εποίησεν ο δούλος μου παράβασιν τινά του νόμου ούτε ευρέθη δόλος ¨η λόγος ψεύτικος εις το στόμα του.
Χάρης
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΗΣΑΪΑ ΖΩΝΤΑΝΗ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΕΡΙ ΣΤΑΥΡΩΣΕΩΣ

Δημοσίευση από eleimon »

Καλως τον Χαρουλη μας.....σαν κομητης εμφανιζεσαι Χαρη μου,αλλα οποτε κανεις την εμφανιση σου,ολο και με κατι ωφελιμο μας τροφοδοτεις.....Σ ευχαριστουμε παρα πολυ....
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΗΣΑΪΑ ΖΩΝΤΑΝΗ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΕΡΙ ΣΤΑΥΡΩΣΕΩΣ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Ναι έχεις δίκιο καλή μου φίλη Ελπίδα σαν κομήτης παρουσιάζουμε Και ξέρεις γιατί;;;
Επειδή έχω φίλους εδώ που πραγματικά με αγαπάνε και δεν είναι εύκολο να τους ξεχάσεις Σε κάποιο ποστ που διάβαζα λίγο πριν διάβασα σαν κάτι με το φανάρι του Διογένη. Ενώ είναι πολλοί γύρω σου με κανέναν δεν μπορείς να πεις κουβέντα Και ευτυχώς που υπάρχει αυτός ο χώρος που μαζευόμαστε από όλλα τα μέρη της γης και λέμε και μιλάμε μεταξύ μας Αυτό το κομματάκι μου άρεσε ήταν επιτυχημένο....
Τελικά να πω κι εγώ με την σειρά μου σε ευχαριστώ γιατί πάντα βρίσκεσαι να πεις μια καλή κουβέντα
Και να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις γιατί από εκεί και από τα σφάλματα μας μαθένουμε τα πολλά και όχι κάτι που μάθαμε κάτι και το λέμε σαν ποίημα.
Ευχαριστώ και να ξανά έρθεις
Χάρης
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”