Προφητείες και Πόλεμος...

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Προφητείες και Πόλεμος...

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Έχετε ακούσει ή διαβάσει για προφητείες ότι θα γίνει πόλεμος;

Ποια θα πρέπει να είναι η στάση μας;

Στο βίντεο που ακολουθεί παραθέτουμε την απάντηση του π. Κωνσταντίνου Στρατηγόπουλου
στα πλαίσια ομιλίας στις αρχές του 2008.

http://www.youtube.com/watch?v=bUrSqWaDqmI

Διαβάστε επίσης την το άρθρο Προφητολογίας το ανάγνωσμα του Θεοπρόβλητου.

http://theoprovlitos.blogspot.com/2009/ ... st_14.html

Ποια είναι η άποψή σας;

http://istologio.org/?p=355
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
michail
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 5:00 am

Re: Προφητείες και Πόλεμος...

Δημοσίευση από michail »

Πόλεμος λοιπόν,για το χρήμα,γία την γή,γία το νερό καί τήν τροφή ή γία οιαδήποτε μορφή εξουσίας. Στό τέλος της επί τής γής ζωής μου,καί ανερχόμενος είς τούς ουρανούς διαπιστώνω ότι, τίποτα απο την ύλη δέν παίρνω μαζύ μού ,καί ακούγοντας από τόν Δημιουργό μού το "διά ταύτα" ,εννοώ ότι τίποτα από όλα αυτά δεν μού είναι χρήσιμο, παρά μόνον τά καλά έργα μου ,καί τό τί δέν απώλεσα απο τον άγγελο που γέννησε η μάνα μου εν καιρώ πολέμου.
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: Προφητείες και Πόλεμος...

Δημοσίευση από cloaca »

Χριστός Ανέστη.
Ήθελα να πω κάτι που άκουσα από έναν φίλο μου ότι ο ηγούμενος της Ιεράς Μονής Παύλου του Αγίου Όρους είπε ότι το φθινόπωρο θα μας κάνουν επισόδιο οι Τούρκοι και μετά θα έρθουν μεγάλα γεγονότα.Θα μας κάνουν το επισόδιο προφασιζόμενοι τους "Τούρκους" της Θράκης μας.
Δεν το λέω με προφητειολαγνεία ,ούτε για να πανικοβάλω ,ούτε για να εντυπωσιάσω.
Το λέω απλά σαν πληροφορία που το άκουσα και θεώρησα ότι ίσως έπρεπε να το αναφέρω.
Απλά έχω ακούσει πω είναι χαρισματικός γέροντας.
Χριστός Ανέστη και δεν υπάρχει τίποτα που να μας φοβίζει.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προφητείες και Πόλεμος...

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Καλα εκανες και το μοιραστηκες μαζι μας,
εχε τον Χριστο στην σκεψη σου ,στην προσευχη σου, και ολα θα πανε καλα,
οτι και να μας κανουνε, η παναγια θα μας εχει υπο την σκεπην της, και δεν πανε να βαρανε ,
αν δεν το επιτρεψει ο Υιος της δεν θα παθουμε τιποτα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προφητείες και Πόλεμος...

Δημοσίευση από panagiotisspy »

michail έγραψε:Πόλεμος λοιπόν,για το χρήμα,γία την γή,γία το νερό καί τήν τροφή ή γία οιαδήποτε μορφή εξουσίας. Στό τέλος της επί τής γής ζωής μου,καί ανερχόμενος είς τούς ουρανούς διαπιστώνω ότι, τίποτα απο την ύλη δέν παίρνω μαζύ μού ,καί ακούγοντας από τόν Δημιουργό μού το "διά ταύτα" ,εννοώ ότι τίποτα από όλα αυτά δεν μού είναι χρήσιμο, παρά μόνον τά καλά έργα μου ,καί τό τί δέν απώλεσα απο τον άγγελο που γέννησε η μάνα μου εν καιρώ πολέμου.

Νομίζω ότι η παραπάνω παλιότερη τοποθέτηση του Μιχαήλ, τα λέει όλα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
balloo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Προφητείες και Πόλεμος...

Δημοσίευση από balloo »

Μια προφητεια λεει αμα ακους για την επεκταση των χωρικων υδατων να συζητανε ο πολεμος ειναι κοντα και σημερα διαβασα αυτο. http://rokakias.blogspot.com/2010/11/80.html
:-)
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Προφητείες και Πόλεμος...

Δημοσίευση από preloude »

εδω ο πολεμος ηδη γινετε,δεν υπαρχη λογος για προφητειες.
ειναι ιδεοντολογικος,ειναι πολιτισμικος,αξιοκρατικος,θρησκευτικος,οικονομικος,επιβιωτικος,κ.λ.π κ.λ.π.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Προφητείες και Πόλεμος...

Δημοσίευση από aposal »

cloaca έγραψε:Χριστός Ανέστη.
Ήθελα να πω κάτι που άκουσα από έναν φίλο μου ότι ο ηγούμενος της Ιεράς Μονής Παύλου του Αγίου Όρους είπε ότι το φθινόπωρο θα μας κάνουν επισόδιο οι Τούρκοι και μετά θα έρθουν μεγάλα γεγονότα.Θα μας κάνουν το επισόδιο προφασιζόμενοι τους "Τούρκους" της Θράκης μας.
Δεν το λέω με προφητειολαγνεία ,ούτε για να πανικοβάλω ,ούτε για να εντυπωσιάσω.
Το λέω απλά σαν πληροφορία που το άκουσα και θεώρησα ότι ίσως έπρεπε να το αναφέρω.
Απλά έχω ακούσει πω είναι χαρισματικός γέροντας.
Χριστός Ανέστη και δεν υπάρχει τίποτα που να μας φοβίζει.
Θα ήταν καλύτερο να μεταφέρουμε συζητήσεις στις οποίες είμαστε μάρτυρες. Το τι ακριβώς είπε ο ηγούμενος, ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να το ερμηνέψει διαφορετικά και να το μεταφέρει ακόμη διαφορετικότερα!
Ιδιαίτερα όταν αναφερόμαστε σε πνευματικούς ανθρώπους.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Προφητείες και Πόλεμος...

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

aposal έγραψε:cloaca έγραψε:
Χριστός Ανέστη.
Ήθελα να πω κάτι που άκουσα από έναν φίλο μου ότι ο ηγούμενος της Ιεράς Μονής Παύλου του Αγίου Όρους είπε ότι το φθινόπωρο θα μας κάνουν επισόδιο οι Τούρκοι και μετά θα έρθουν μεγάλα γεγονότα.Θα μας κάνουν το επισόδιο προφασιζόμενοι τους "Τούρκους" της Θράκης μας.
Δεν το λέω με προφητειολαγνεία ,ούτε για να πανικοβάλω ,ούτε για να εντυπωσιάσω.
Το λέω απλά σαν πληροφορία που το άκουσα και θεώρησα ότι ίσως έπρεπε να το αναφέρω.
Απλά έχω ακούσει πω είναι χαρισματικός γέροντας.
Χριστός Ανέστη και δεν υπάρχει τίποτα που να μας φοβίζει.
Θα ήταν καλύτερο να μεταφέρουμε συζητήσεις στις οποίες είμαστε μάρτυρες. Το τι ακριβώς είπε ο ηγούμενος, ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να το ερμηνέψει διαφορετικά και να το μεταφέρει ακόμη διαφορετικότερα!
Ιδιαίτερα όταν αναφερόμαστε σε πνευματικούς ανθρώπους.
Πολύ σωστά, απο ότι ΄΄ακούμε΄΄ να μην πιστεύουμε τίποτα, απο ότι βλέπουμε και ακούμε να πιστεύουμε όχι τα μισά, αλλά ακόμα πιό λίγα. Επιπλέον την ευθύνη της μαρτυρίας να την φέρουμε ως αυτήκοοι, ως αυτόπτες, όχι άκουσα μου είπαν αυτοί που έχουν ακούσει που τους είπαν, και να μεταφέρουμε το γεγονός αυτούσιο όχι ερμηνευμένο και φουσκωμένο κι αλατισμένο με βάσει την δική μας ερμηνεία και σκέψη.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
AnthisMiltos
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Αύγ 22, 2008 5:00 am

Re: Προφητείες και Πόλεμος...

Δημοσίευση από AnthisMiltos »

O πόλεμος είναι πάντα η τελευταία λύση.Προσοχή πρώτα με την κάρτα του πολίτη ,να μην την πάρουμε,μετά θα υπάρξουν οικονομικές-κοινωνικές-πολιτικές εξελίξεις,ίσως και τρομοκρατικές και μετά θα έρθει ο πόλεμος.Πρώτα πρεπει να εξομολογούμεθα ,να εκκλησιαζόμαστε να προσευχόμαστε[δεν προσευχόμαστε εμείς ο ελληνικός ορθόδοξος λαός και έρχονται οι μουσουλμάνοι και προσεύχονται στην πλατεία Κοτζιά!]και μετά θα καταλάβουμε ξεκάθαρα τα γεγγονότα που εξελίσονται μπροστά στα μάτια μας!Μην περιμένουμε τον πόλεμο με την τουρκία αν δεν υπάρξει η κυβέρνηση που θα επεκτείνει τα μίλια[υφαλοκρυπίδα]στο Αιγαίο σε 12!Πρέπει πρώτα να εμφανιστεί η κυβέρνηση που θα κλείσει την πρεσβεία μας στην Άγκυρα.Δεν πιστεύω ότι η σημερινή κυβέρνηση πράτει προς αυτή την κατεύθυνση!Αντίθετα στραγαλίζει τηνοικονομία και διαλύει την Ελλάδα.Της λένε οι δανειστες [ΔΝΤ-ΕΚΤ]για να πάρεις την 4η δόση του δανείου τον Μάρτη θα κάνεις αυτά,μετά για να πάρεις την άλλη δόση θέλουμε τα πετρέλεια σε Κύπρο και Αιγαίο!Κάτι θα συμβει και θα αντιδράσει ο λαός για να φύγουν και οι 300 γνωστοί-άγνωστοι!Και μετά θα αναλάβουν άλλοι για να γίνουν τα γεγγονότα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”