Επόμενος στόχος η Ελλάδα;;;

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από Ionas »

Αγαπητοί Αθωνίτες

Ότι προάγει το θέλημα του Θεού κατά το "...γεννηθείτω το θέλημά Σου ως εν Ουρανώ και επί της γης...", είτε προφητεία είναι αυτό είτε άλλος λόγος εποικοδομητικός, είναι ευπρόσδεκτο. Οι προφητείες πρέπει να αναλύονται και ερμηνεύονται με πολύ προσοχή. Πολλοί παραπλανήθηκαν από λάθος ερμηνεία των προφητειών...Ο Κύριος γνωρίζει και θα δώσει προφητικό λόγο στην Εκκλησία Του δια του Πνεύματος του Αγίου, όπως έχει κατ' επανάληψη δώσει στο παρελθόν.
Δεν γράφεται ρητά στην Αποκάλυψη για τον αντίχριστο και για τις δύο ελαίες δηλαδή τους δύο προφήτες που θα προφητεύουν και θα παρκινούν τον κόσμο, εκείνο τον καιρό, να μην δεχθεί το χάραγμα του Αντιχρίστου???
Έτσι και για κάθε σημαντικό για τη σωτηρία μας γεγονός, ο Θεός μας οδηγεί στην Αλήθεια αρκεί να έχουμε ανοικτά τα μάτια μας και τα αυτιά με την καλή προαίρεση και χωρίς εγωίσμούς...
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eνταξει αδελφοι, καντε οτι σας λεει ο λογισμος σας, και εγω θα κανω οτι μου λεει ο δικος μου.

Δεν θα απαντησω ξανα σε θεμα που αφορα προφητειες για τα μελλοντα να συμβουν.

Να ζητησω και συγνωμη απο τον ktistos, που παρασυρθηκα και απαντησα στην επιθεση που μου εκανε. Εχει δικιο. Δεν ειμαι τιποτα απο αυτα που λεει, οποτε δεν θα ξαναγραψω σε σχετικο θεμα.

Ο καιρος θα δειξει για ολα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από efraim21 »

ktistos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ιωάννης & ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από ktistos »

Αδελφέ μου Διονύση ήθελα απλά να σου θυμίσω ότι το όνομά μου είναι Ιωάννης. Κι αν είναι εμπάθεια να σου επισημαίνει κάποιος τα λάθη σου τότε απλά ένιωσες ακριβώς όπως νιώθουν τόσοι αδελφοί του Φόρουμ που τους αποστομώνεις με τις άμεσες απαντήσεις σου.
Και ένας λόγος πού έκρινα τα γραφόμενά σου είναι η ευκολία που κρίνεις εσύ τους πάντες.
Όσον αφορά το θέμα του π. Παϊσίου δεν κάνω καθόλου προβοκάτσια. Προφητείες του π.Παϊσίου έπιασε στο στόμα του να ερμηνεύσει ο π. Νεκτάριος. Δεν ερμήνευσε τον Ησαΐα ούτε τον Μιχαία.
tanos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: κεντρικη ελλάδα

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από tanos »

Θα ήθελα πνευματικοί συναγωνιστές να εκφράσω αυτό που νιώθω.Δικαίωμα του καθενός να εκφράζει τις απόψεις του.Πολλοί Αγιοι και Γέροντες ερμηνεύσαν διάφορες προφητείες,άλλοι πέσαν μέσα άλλοι έξω.Είναι πολύ δύσκολο.Ο Θεός έχει το σχέδιό του .Καλό είναι όμως να ακούγονται ερμηνείες,χωρίς φυσικά να προσπαθεί κανείς να τις επιβάλλει με έμμεσους ή άμμεσους τρόπους στους απλοικούς ανθρώπους.Η ερμηνεία του πατρός Μουλασιώτη μου άρεσε,διότι όσα υποστηρίζει δεν στερούνται βάσης.Οσο αφορά το μοναστήρι του ,δεν πήγα ποτέ α΄ν και θα το ήθελα ,όχι όμως μόνο για επίσκεψη απλή και μακάρι ννα μου έλεγε κάποιος πήγαινε θα σε περιμένει ο τάδε μοναχός.Η συμπεριφορά τους όμως έξω με το συγκρότημα ,τους δίσκους και όλα τα συναφή δεν με βρίσκουν σύμφωνο περισότερο δε αντίθετο.Νάσται όλοι καλά και καλή πνευματική πρόοδο.
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από giorgospet »

Σαν εγκώμιο του Καραμανλή μου μοιάζει αυτή η εξαγγελία του γέροντα, τίποτα παραπάνω. ΄΄ ………..και ο Θεός έστειλε τον Καραμανλή να σώσει την Ελλάδα ΄΄.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Στις επεξηγήσεις των προφητειών πάντα είμαι επιφυλακτική.
Επίσης δε μου αρέσει η καταστροφολογία και ο εκφοβισμός.
Γι' αυτό πολλές φορές δε συμφωνώ και με τον πατέρα Μάξιμο,
ο οποίος έχει μια εμμονή θα τολμούσα να πω με αυτά τα ζητήματα,
συν το τέλος του κόσμου που το έχει υπολογίσει για το 2012.
Τι πιο απλό απο το να επιβεβαιώνουν τις προφητείες τα γεγονότα;
Έτσι γινόταν πάντα, ας γίνει έτσι και τώρα.
Ότι είναι να έρθει θα έρθει.
Με το να ζαλίζουμε το μυαλό μας και να αγχωνόμαστε κιόλας για τι μπορεί να συμβεί
στο μέλλον, δεν έχει νόημα.
Ή μήπως θα δώσουμε κανένα παράσημο σε αυτόν που έπεσε μέσα στην επεξήγηση της όποιας προφητείας;
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από aposal »

giorgospet έγραψε:Σαν εγκώμιο του Καραμανλή μου μοιάζει αυτή η εξαγγελία του γέροντα, τίποτα παραπάνω. ΄΄ ………..και ο Θεός έστειλε τον Καραμανλή να σώσει την Ελλάδα ΄΄.
Χα! Χα!
Κλασσικός Κρητικός ο Γιώργος!
Κι εμένα βέβαια με παραξένεψε η συμπεριφορά του Kostas (γράφεται ξενικά ως οπαδού της Ε.Ε.), με την φιλορωσική του στροφή! Και πιστεύω (κι εγώ) ότι οι πυρκαγιές και το κάψιμο της Αθήνας τον Δεκέμβρη οφείλεται σε έξωθεν παρεμβάσεις.
Βεβαίως τα πολλά λάθη, κατ' εμέ, οφείλονται στην έλλειψη ιδανικών των διοικούντων (θάνατος Διοικητού ΙΚΑ, κουμπαριές, ομόλογα, υποκλοπές, Ζαχόπουλος, SIEMENS, σκανδαλώσης ανταλλαγή οικοπέδων στην υπόθεση Βατοπεδίου κλπ), που αργά ή γρήγορα εκεί θα οδηγούσαν.

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΒΙΟΣ ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΤΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ» του Ιερομονάχου Ισαάκ (ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ 2004).
Τη σωτηρία του Έθνους την περίμενε από τον Θεό. Έλεγε : «Αν ο Θεός άφηνε την τύχη του Έθνους στους πολιτικούς, θα καταστρεφόμασταν. Αλλά αφήνει λίγο τα πράγματα για να φανούν οι διαθέσεις του καθενός».
Για τους πολιτικούς που έκαναν κακό στο Έθνος, έλεγε : «Με αναπαυμένη συνείδηση παρακαλώ τον Θεό να τους δίνει μετάνοια και να τους παίρνει, για να μην κάνουν μεγαλύτερο κακό και να αναστήσει Μακκαβαίους».


Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – Γέροντας ΠΑΪΣΙΟΣ ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ 1924-1994» του Νικόλαου Ζουρνατζόγλου, Επισμηναγού ε.α.

Μαρτυρία Ζουρνατζόγλου Νικόλαου, επισμηναγού ε.α. Θεσσαλονίκη (σελ. 425-426)
Αργότερα, επισκέφθηκα τον Γέροντα μαζί με έναν φίλο μου σμήναρχο, γύρω στα τέλη Οκτωβρίου 1993 και του εξέφρασα την ανησυχία μου γι’ αυτά που συμβαίνουν από τους κυβερνώντες στην πατρίδα μας. Ο Γέροντας απάντησε :
-Μη φοβάσαι. Ο Θεός δεν θα επιτρέψει να γίνει κακό , αλλά θα γίνουν όμως πράματα και θάματα που δεν θα εξηγούνται με τη λογική. Ο κόσμος θα τους σιχαθεί και θα τους κυνηγήσει. Όπως ένα μπαλόνι φουσκώνει και ξαφνικά σκάει, έτσι θα σκάσουν κι αυτοί! Δεν μπορώ να σου πω πιο πολλά. Μετά μου πιάνει το χέρι καθησυχαστικά και μου λέει :
-Η Παναγία και οι άγιοί μας σκανδαλωδώς μας βοηθάνε! Ποια χώρα έχει τους Αγίους που έχουμε εμείς; Η Αλάσκα;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από ψυχουλα »

μα σε τι ωφελει να μαθουμε ποτε ακριβως θα πραγματοποιηθουν οι προφητειες;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από aposal »

Η στάση μας απέναντι στις προφητείες είναι η συνεχής εγρήγορση ώστε να είμαστε πνευματικά έτοιμοι όταν αυτές συμβούν. Γι' αυτό άλλωστε και καμιά τους δεν προσδιορίζει ακριβή ημερομηνία, ούτε καν έτος!
Οι ερμηνείες που δίδονται στις προφητείες είναι εντελώς υποκειμενικές και όχι αναγκαστικά σωστές...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”