Επόμενος στόχος η Ελλάδα;;;

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από panosgreece »

greekboy1981 έγραψε:http://www.freemonks.gr/gallery/Epomeno ... Ellada.pdf

Διαβάστε ολοι το κείμενο στην παραπάνω διεύθυνση! Είναι γραμμένο απο τον Γέροντα Νεκτάριο Μουλατσιώτη απο την Ιερά Μονή Αγίων Αυγουστίνου & Σεραφείμ του Σαρώφ!

Είμαστε άραγε τοσο κοντα????? Μιλάω με τον Γεροντα Νεκτάριο Μουλατσιώτη αρκετα συχνα μεσω ιντερνετ αλλα και τηλεφωνικά και μου ζήτησε να διαδώσω αυτο το κείμενο σε όσους γνωρίζω
Σκεφτηκα να δωσω κι εδω το λινκ να το διαβάσετε!

φιλε βαγγελη να κρατας παντα πισινη ,,,,,,,,,,,,,,
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
eikonikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Greece

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από eikonikos »

Μου αρέσει να ακούω προφητείες, αλλά δεν καταλαβαίνω το νόημα τους. Πχ λέμε ότι θα γίνει μια καταστροφή θα έρθει πείνα, κλπ.Τι νόημα έχει αν δεν μπορούμε να πάρουμε μέτρα και να αποτρέψουμε την καταστροφή ; Επίσης προφητείες μιλάνε για πολέμους που θα γίνουν και οι άνθρωποι θα υποφέρουν. Αλλά έχουν γίνει τόσοι πόλεμοι σε διάφορα μέρη της γης, πως ξέρουμε σε ποιον πόλεμο αναφέρεται;
Ο Άγιος Κοσμας έλεγε θα ρθει το ποθούμενο. Έχουν περάσει χρόνια και έχουν γίνει τόσα και τόσα πράγματα. Μπορεί και να έγινε το ποθούμενο. Πως ξέρουμε τι ήταν το ποθούμενο; Για εκείνη την εποχή ποθούμενο ήταν να φύγουν οι Τούρκοι.
Επίσης για τον πόλεμο στην Γιουγκοσλαβία είπαν ποτέ τίποτε οι προφήτες;
Είπε κανείς κάτι για τον Κλίντον, την Μαντλεν Ωλ Μπραϊτ, τον Μπους και τον Σαντάμ;
Αν ξέρει κάποιος κάτι που επιβεβαιώθηκε ας μας πει. Θα ήθελα επίσης να ακούσω αν ξέρουν κάτι για τον Ομπάμα.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από panosgreece »

ktistos έγραψε:Διονύση γράφεις:
Δεν ειναι δουλεια των Γεροντων να λενε και να "αποκωδικοποιουν" τα "μελλουμενα".

Τότε:
Γιατί ο γέροντας Παΐσιος δεν καθόταν στο κελί του να προσευχηθεί και καθόταν με τις ώρες να μας αναλύει τα μελλούμενα;
Γιατί έγραψε και μοίρασε το φυλλάδιο για τις κάρτες και το σφράγισμα του αντίχριστου;
Γιατί γράφεις τόσο απαξιωτικά για τις προφητείες και την ερμηνεία τους ενώ γνωρίζεις ότι η προφητεία είναι χάρισμα του Αγίου Πνεύματος;
Μήπως με τον τρόπο σου αντιστρατεύεσαι στο Άγιο Πνεύμα που φώτισε κάποιους ανθρώπους να μιλήσουν;
Γιατί ο Χριστός επιτίμησε εκείνους που ήξεραν να «διαβάζουν» τα σημάδια του ουρανού για να βρουν τι καιρό θα κάνει την άλλη μέρα αλλά δεν μπορούσαν να ερμηνεύσουν τα σημάδια του Θεού;
Γιατί ο π. Παΐσιος μας έλεγε διαρκώς ότι θα πάρουμε την Πόλη;

Χωρίς να κρίνω προσωπικά τον π. Νεκτάριο γιατί δεν μου πέφτει λόγος θα ήθελα να μου δώσεις μια εξήγηση για την φράση σου:

Γιατι το να κανει ενας Ηγουμενος γεωστρατηγικη αναλυση, ειναι μαλλον φαιδρο και συναμα λυπηρο μαζι

Δηλαδή την σημερινή εποχή μπορεί ο καθένας να εκφέρει άποψη για οτιδήποτε και δεν μπορεί ένας ηγούμενος να εκφράσει την ερμηνεία του για τα σύγχρονα γεγονότα;
Στο κάτω-κάτω ο ίδιος θα γίνει πρώτος ρεζίλι αν δεν «βγουν» τα όσα είπε.

Επίσης αναφέρεις:
Ας κοιταξουν καλυτερα καποιοι να αρθρωσουν λογο οικοδομης και ωφελειας, λογο ποιμαντικο, λογο θεολογικο, λογο αγαπης και κατα Θεον νουθεσιας.

Εδώ Διονύση τι υπονοείς;
Ότι τα δικά σου τα καθημερινά «κατεβατά» είναι όλα τα παραπάνω;
Γιατί δεν εφαρμόζεις πρώτος στον εαυτό σου αυτά για τα οποία κατηγορείς τους άλλους;
Γιατί δεν κάθεσαι να προσευχηθείς και να μετανοήσεις αντί να γράφεις απαντήσεις επί παντός επιστητού;
Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις με ποια ιδιότητα γράφεις;
Του Πατέρα της εκκλησίας;
Του γέροντα;
Του πνευματικού;
Του διδασκάλου;
Του Θεολόγου;
Κι αν έχεις κάποιες από τις παραπάνω θέσεις ποιο εκκλησιαστικό όργανο σου τις εμπιστεύθηκε;
Αδελφέ μου δεν ήθελα να γράψω έξω από τα δόντια αλλά νομίζω έπρεπε…

μην βαζεις μαζι τον γεροντα παισιο ,.............. με τον παπα - νεκταριο

δυο ανομοια .


δεν κανω επιθεση ,,το λεω γιατι αλλο θα πει χαλκιδικη και αλλο θα πει χαλκιδα

που λεει και ο γιγας παπαζογλου

δεν θελω απαντηση
την αγαπη μου σε ολους
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από dionysisgr »

Προς ψυχουλα και eikonikos, που ρωτανε καλοπροαιρετα, περι προφητειων,

Η εννοια και η ουσια της προφητειας ειναι να κυρηξει μετανοια στον λαο του Θεου. Ειδικα δε μετα τον Κυριο Ημων Ιησου Χριστον και την αναληψη του, το εργο της Θειας Οικονομιας για την σωτηρια του ανθρωπου εχει ολοκληρωθει. Δεν εχει μεινει κατι που να πρεπει να πραξει ο Θεος ωστε να σωθει ο ανθρωπος και να κληρονομησει την Βασιλεια των Ουρανων, η οποια φυσικα ειναι μεσα μας και περιμενει την Μετανοια μας, για να αποκαλυφθει απο τωρα, απο αυτην την ζωη.

Ουδεν καινον υπο τον ηλιον, εχει πει ο Αγιος Ιωαννης ο Δαμασκηνος.

Ας μην ξεχναμε δε, οτι το Πνευμα το Αγιον παραμενει στην Εκκλησια μας, συνεχως και αδιαλείπτως, τελεσιουργει τα Ιερα Μυστηρια, φωτιζει τους Επισκοπους μας και τους Ιερεις-Πνευματικους μας, και διαφυλαττει την αληθεια της Πιστεως την οποια κατεχει πληρωματικα η Ορθοδοξη Πιστη.

Ως εκ τουτου καθε προφητεια, η προγνωση εαν θελετε καλυτερα, εφοσον δεν εχει σκοπο και κινητρο, στο να μας μεταστρεψει τον νουν προς τον κατα Θεον βιο, ητοι δηλαδη την μετανοια με λογια και με εργα, αυτη δεν διαφερει απο ενα κοινο χρησμο ομοιο με τα ειδωλολατρικα μαντεια επι Πυθιας..

Ετσι λοιπον, υπαρχει ενα πολυ λεπτο αδιορατο σημειο, σαν μεταξωτη κλωστη, που διαχωριζει τους εξης ανθρωπους που κινουνται προς διατυπωση προφητειων :

A περιπτωση: Eνας λαοπλανος και πλανεμενος ανθρωπος, που ενας Θεος ξερει τι κινητρα εχει, εγωπαθη και αρρωστημενα, για λογους προβολης, οικονομικους, μανιας καταδιωξης κλπ.

Κινδυνος πλανης : δεν το συζηταμε, ειναι ο ορισμος της.

Β περιπτωση: Ενας με αρκετη γνωση των γραφων και της θεολογιας, συνηθως διανοητικα, και οχι βιωματικα, συνδυαζει προσωπα, γεγονοτα, τασεις, συμπεριφορες, κοινωνικα σημεια, και προσπαθει να εξαγει μελλοντικα συμπερασματα τα οποια παρουσιαζει εντεχνως με μανδυα ιεροπρεπη ως προφητειες.

Κινδυνος πλανης: σχεδον μαθηματικα βεβαιος, εαν δεν ειναι ανωθεν πληροφορια, και εχει μονο διανοητικο χαρακτηρα, στερειται πνευματικης δηλαδη αγωγης και σχεσης με τον Θεον δια της ασκησεως.

Γ. περιπτωση: Οι πασης λογης και φυσεως αιρετικοι, που εχουν μια εγγενη ταση να στηριξουν τις πλανες των αιρετικων δοξασιων τους καλλιεργωντας τον τρομο και το δεος για το "κακο" που επερχεται, επισυροντας την "πυρινη" ρομφαια πανω απο τα κεφαλια των ταλαιπωρων οπαδων τους, ωστε να εχουν σιγουρη και εξασφαλισμενη την περιορισμενη "πελατεια" τους.

Κινδυνος πλανης: δεδομενος και ασυγχωρητος, μιας και το κανουν κατα συνειδηση και επι τουτου, κατ'εξακολουθηση.

Δ περιπτωση: Ενας Γεροντας, ασκουμενος κατα Θεον, προχωρημενος σε πνευματικα μετρα, απεκδυομενος απο τα παθη και την κοσμικη μεριμνα, προσευχομενος αδιαλλειπτως υπερ παντων, μπορει να εχει θεοπτιες, και "πληροφορια" απο τον Θεο που βλεπει τα παντα αχρονως, ωστε να διατυπωσει μια ρηση προφητικη, που αποκλειστικο σκοπο ομως εχει απο μερους τοσο του ιδιου, οσο και του Θεου, την προτροπη προς μετανοια των ακουοντων την προφητεια.

Κινδυνος πλανης: αρκετα πιθανος. Γιατι ομως.. Οχι τοσο απο την πλευρα του γεροντος, που εαν εμφορειται απο ταπεινωση και αγαπη πνευματικη, δεν εχει κινδυνο ο ιδιος, αλλα οι ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ της προφητειας του, που οντες μακραν της ασκητικης εμπειριας του γεροντος, ειναι πολυ ευκολο, να παρανοησουν, να εκλαβουν την προφητεια με καθαρα κοσμικα κριτηρια και αντιληψη. Και συνηθως αυτο συμβαινει.

Κανεις δεν ασχολειται με την ουσια ολων των προφητειων, που ειναι η διαρκης, δια βιου μετανοια μας και η αποφασιστικη στροφη της υπαρξεως μας προς τον Θεο, αλλα οι περισσοτεροι ΜΕΝΟΥΝ, στα ιδια τα γεγονοτα.

Τα διαστρεφουν, τα χρησιμοποιουν οπως θελουν, αλλα τελικα ωφελεια δεν βγαινει για κανεναν, αλλα μαλλον το αντιθετο συμβαινει, ο κοσμος γινεται ολοενα και πιο αναισθητος.

Προσεξτε τωρα. Σε ολες μα ολες τις περιπτωσεις, ενεχεται το στοιχειο της πλανης γιατι; Και για τους λογους που αναφεραμε, αλλα και γιατι εμεις δεν εχουμε την διακριση να καταλαβαινουμε ευκολα και σιγουρα τι ειναι εκ Θεου και τι οχι, για τον απλουστατο λογο οτι ειμαστε στην αρχη της πνευματικης μας ζωης, κα ιουσιαστικη μετανοια δεν εχουμε. Αυτο ειναι το ζητουμενο.

Εαν εγω εχω μετανοια, και εχω βαλει μια αρχη, τι να την κανω την προφητεια. Αφου ξερω που παω και που πρεπει να στοχευω.

Εαν δεν εχω μετανοια, ολο το προφητολογιο να μου φερουν, στην απωλεια πορευομαι.

Λοιπον θελει προσοχη. Ακουτε τον Πνευματικο, την Εκκλησια, και αφηστε τις προφητειες, για την ωρα τους, οταν και εαν εκπληρωθουν.

Μην ασχολειστε. Μετανοια και προσευχη χρειαζομαστε. Τιποτα αλλο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από fotios »

Χαίρετε αδέρφια!
Η προσωπική μου στάση είναι η εξής : δέχομαι τις προφητείες των Αγίων(Αγίου Κοσμά...), του Γέροντα Παΐσιου...αλλά και ορισμένων σύγχρονων Ιερέων που προσπαθούν να ερμηνεύσουν τις προφητείες, όπως του παπά Νεκτάριου. Τώρα εγώ καλοπροαίρετα δέχτηκα τους λόγους αυτούς(με κάποια επιφύλαξη) και προετοιμάστηκα ψυχικά και υλικά το δυνατόν , οπότε αν επαληθευτούν θα σκεφτώ "Δόξα τω Θεώ, όλα μας τα είχες πει Θεέ μου..." αν δεν επαληθευτούν θα σκεφτώ "Ε μπερδεύτηκε λίγο ο Γέροντας ή ανέβαλλε ο Θεός από τη μετάνοια κάποιων.."
Πάντως είμαι καλυμμένος και στις 2 περιπτώσεις και δεν περιφρονώ τους λόγους κανενός Γέροντος, δεν τον κρίνω, ούτε την "αγιότητά" του... διότι αν τα απορρίψουμε εξαρχής -Τι θα πούμε στον Κύριο?- Δεν είχα σε εκτίμηση τον παπά...
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Η ΕΛΛΑΔΑ???

Δημοσίευση από ψυχουλα »

dionysisgr έγραψε:

Εαν εγω εχω μετανοια, και εχω βαλει μια αρχη, τι να την κανω την προφητεια. Αφου ξερω που παω και που πρεπει να στοχευω.

Εαν δεν εχω μετανοια, ολο το προφητολογιο να μου φερουν, στην απωλεια πορευομαι.

Λοιπον θελει προσοχη. Ακουτε τον Πνευματικο, την Εκκλησια, και αφηστε τις προφητειες, για την ωρα τους, οταν και εαν εκπληρωθουν.

Μην ασχολειστε. Μετανοια και προσευχη χρειαζομαστε. Τιποτα αλλο.
ακριβως αυτο ηθελα να πω, ηταν ρητορική η ερώτησή μου.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”