Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση...;

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Shubik
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Shubik »

Ο απόστολος Παύλος στο 4 κεφάλαιο της πρώτης επιστολής προς Θεσσαλονικείς φαίνεται να εκτιμά πως η Δευτέρα Παρουσία θα τον βρει ζωντανό. Είναι μία ανθρώπινη εκτίμηση που δεν επαληθεύτηκε. Σήμερα οι θεολόγοι και οι πιστοί μπορεί να κάνουν κριτική και σχολιασμό σε κείμενα του αποστόλου Παύλου ή του Χρυσοστόμου αλλά απαγορεύεται να αμφισβητήσουν οτιδήποτε φέρεται να είπαν οι σύγχρονοι γεροντάδες γιατί αυτόματα γίνονται πνευματομάχοι... Ενδεχομένως για κάποιους οι γεροντάδες να είναι ανώτεροι από τον απόστολο Παύλο, για μένα όχι.
Άβαταρ μέλους
kokostur
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κώστας - Χανιά

Δημοσίευση από kokostur »

strumfi έγραψε:
kokostur έγραψε:
stratos έγραψε:Ποιους Αγίους ρέ φίλε;
το κλασικό <τό ειπε ο γέροντας> του γνωστου πλασιέ βιβλίων που πουλαει πακετα με τον γεροντα Παισιο και τους ΕΛ διπλα διπλα το λές προφητείες; :lol:
Εχει θησαυρίσει ο τυπος με τόσα κοροιδα που υπαρχουν σημερα.
Ο καθε πικραμένος λέει και μια προφητεία ,η τις παρερμηνευει.

Η Αποκαλυψη δέν σού φτάνει;

Αφού γνωριζόμαστε από καιρό και με αποκαλείς "ρε φίλε", δείχνοντας έτσι την προαίρεσή σου, το μόνο που μένει (σε περίοδο νηστείας) είναι να σου ευχηθώ "να είσαι καλά".

Πλην όμως, μάθε ότι τη χριστιανική μου παιδεία δεν την απόκτησα από τον κάθε Λιακόπουλο, αλλά από πνευματικούς γέροντες και από τα εκκλησιαστικά μας κείμενα.

Αν, πάρα ταύτα (μιας και αναφέρθηκα στον γέροντα Παΐσιο και τις προφητείες του), θεωρείς ότι οι εκδόσεις από το Ιερό Ησυχαστήριο "Ευαγγελιστής Ιωάννης ο Θεολόγος" Σουρωτής Θεσσαλονίκης, ή το βιβλίο του Αθανασίου Ρακοβαλή, ή του συνταγματάρχη Δημητρίου Καραΐσκου, ή των γερόντων μοναχών που έζησαν τον γέροντα, ανήκουν στον "εκδοτικό οίκο ΕΛ", τότε αλλάζει το θέμα και έχεις απόλυτο ΔΙΚΙΟ.

Επειδή όμως ΔΕΝ ανήκουν σε κανέναν "έμπορα", αλλά οι προαναφερθέντες εκδότες καταγράφουν απλώς τη χάρη του Αγίου Πνεύματος μέσω του αγίου γέροντος, καλό θα ήταν ΡΕ ΦΙΛΕ να σκέφτεσαι πρώτα ΤΙ γράφεις και ΠΩΣ το γράφεις.

Και μάθε επίσης, ότι εμένα έχεις το δικαίωμα να με βρίσεις, να με κοροϊδέψεις ή οτι,δήποτε άλλο θες. Το Άγιο Πνεύμα όμως, που ενεργεί μέσα από τους άγιους γέροντες, δεν είναι ικανός ΚΑΝΕΙΣ μας να αμφισβητεί. Εκτός κι αν ανήκει κι Αυτό στον "ΕΛ"!
Α! παπαπα... !
Γίναμε και πνευματομάχοι τώρα?
Πέστε μου κύριε Κοκό σταρ, μια και το "ρε φίλε" σας πείραξε:
Όποιος διαφωνεί με τις απόψεις σας είναι και πνευματομάχος;
ό,τι έχει γραφεί σε οποιοδήποτε βιβλίο για κάποιον απηχεί ντε και καλά τις απόψεις αυτού του κάποιου; Ή μήπως παρεμβάλλονται συγγραφείς και εκδότες;
Αν κύριε Στρούμφι είχατε γνωρίσει κάποιον πνευματοφόρο γέροντα θα καταλαβαίνατε ότι τα "περί εκδοτών" και διάφορα άλλα λογοπαίγνια υπάρχουν μόνο προς τέρψιν. Θα τα ακούγατε δηλαδή από πρώτο χέρι.

Και δε με ενόχλησε το "ρε φίλε", με ενόχλησε η απαξίωση των λεγομένων για το μέλλον από τους αγίους γέροντες. Διαβάστε σας παρακαλώ τι πρωτοειπώθηκε μέχρι να φτάσω στο σημείο να σας "χαρακτηρίσω πνευματομάχο"! Ο φίλος xalkidon έκανε μία ερώτηση-προβληματισμό και αμέσως αρχίσατε τα σχόλια και τις ειρωνείες. Σε σιγοντάρισμα βέβαια με τον κύριο stratos, που ψάχνει και το όνομά μου, το οποίο υπάρχει στη διάθεση του φόρουμ.

Και να ξέρετε επίσης κύριοι ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα εάν έχετε διαφορετική άποψη. Έχω πρόβλημα όταν αυτή δημοσιοποιείται με εμπάθεια και ειρωνεία.

Καλό πάντως είναι να ανατρέχουμε στο παρελθόν για να βρούμε τα λάθη μας.
Ου γαρ εισι δύο ή τρεις συνηγμένοι εις το εμόν όνομα, εκεί ειμι εν μέσω αυτών. (Ματθ.18,20)
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Αφού είσαι φιλολιακοπουλικός πώς νά το κανουμε
:)
http://athos.edo.gr/modules.php?name=Fo ... ght=#21056

Τώρα αν εχουν σχέση [καί] μέ Ορθοδοξία αυτά πού πλασάρει ο λιακό στόν αφελή κοσμάκη θά τό κρίνουν οσοι τόν ακούν η τόν διαβάζουν

Μερικά από τά Ορθόδοξα μηνύματα τού
1. Ο Χριστός ήταν Έλληνας, τα ελληνικά η μητρική του γλώσσα, δίδασκε στα Ελληνικά.
2. Οι Εβδομήκοντα ήταν ΛΑΜΟΓΙΑ (αυτήν ακριβώς τη λέξη χρησιμοποίησε!!!) που παραποίησαν την Παλαιά Διαθήκη κατά την μετάφραση.
3. Στο αίμα των Ελλήνων (και ΜΟΝΟ των Ελλήνων, ΟΧΙ των υπολοίπων ανθρώπων της γης), κυλάει ο υπερφυσικός ΙΧΩΡ της ελληνικής μυθολογίας...

Ποιό πολλά θά βρείτε καί εδώ :razz:

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://neataksi.blogspot.com/2007/10/blog-post_16.html
Εικόνα
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

kokostur έγραψε:
Αν κύριε Στρούμφι είχατε γνωρίσει κάποιον πνευματοφόρο γέροντα θα καταλαβαίνατε ότι τα "περί εκδοτών" και διάφορα άλλα λογοπαίγνια υπάρχουν μόνο προς τέρψιν. Θα τα ακούγατε δηλαδή από πρώτο χέρι.
Ε... χμ... κυρία, παρακαλώ! :)
Όσο για τα περί εκδοτών, δεν καταλαβαίνω τη σχέση τους με τα λογοπαίγνια. Εκτός αν είστε από αυτούς που επιλέγουν ένα βιβλίο με μοναδικό κριτήριο τον τίτλο τους.
kokostur έγραψε:Και δε με ενόχλησε το "ρε φίλε", με ενόχλησε η απαξίωση των λεγομένων για το μέλλον από τους αγίους γέροντες. Διαβάστε σας παρακαλώ τι πρωτοειπώθηκε μέχρι να φτάσω στο σημείο να σας "χαρακτηρίσω πνευματομάχο"! Ο φίλος xalkidon έκανε μία ερώτηση-προβληματισμό και αμέσως αρχίσατε τα σχόλια και τις ειρωνείες.
Η ειρωνεία αφορούσε μόνο τον γραφικό Λιακόπουλο και κανέναν άλλο.
kokostur έγραψε:Σε σιγοντάρισμα βέβαια με τον κύριο stratos, που ψάχνει και το όνομά μου, το οποίο υπάρχει στη διάθεση του φόρουμ.
Έλεος! Σιγά-σιγά θα τον βγάλουμε και μπάτσο τον άνθρωπο...
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Ηλια, ξέχασες τους... μπατονέτ
\:D/
Άβαταρ μέλους
kokostur
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κώστας - Χανιά

Δημοσίευση από kokostur »

Απ' ό,τι βλέπω η "γλώσσα μας" είναι γρηγορότερη από το "μυαλό μας".

Όταν κάποιος σε ελέγχει, καλό είναι να ψάξεις στο εαυτό σου να βρεις το λάθος που έχεις κάνει. Μόνο έτσι μπορείς να φτάσεις στη τελείωση. Εκτός αν πιστεύεις ότι είσαι ο πιο έξυπνος απ' όλους και ότι πρέπει πάντα να έχεις την τελευταία λέξη. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πως ονομάζεται αυτό το πάθος τότε καλό είναι να το κουβεντιάσεις με τον πνευματικό σου.

Να ξέρεις πάντως ότι δεν έχω σκοπό -ούτε και χρόνο- να έρθω άλλο σε αντιπαράθεση με κανέναν. Ο γέροντας μου έλεγε ότι "...ο καθένας μας θα κρεμαστεί από το τσιγκέλι του" εννοώντας ότι ο καθένας θα πάρει μόνο τις αμαρτίες τις δικές του. Οπότε, κάνε ότι καταλαβαίνεις.

Ερχόμενος σ' αυτό το φόρουμ ήθελα μόνο να κουβεντιάσω για πνευματικά θέματα και να ενημερωθώ για τις εξελίξεις. Αν ήξερα ότι θα βρω ό,τι και σε ένα φόρουμ αθέων, δηλαδή ειρωνείες, σχόλια και υπέρμετρη υπερηφάνεια, τότε καλύτερα είναι να αποχωρήσω από την "παρέα" σας.

Να με συγχωράτε.
Ου γαρ εισι δύο ή τρεις συνηγμένοι εις το εμόν όνομα, εκεί ειμι εν μέσω αυτών. (Ματθ.18,20)
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

kokostur έγραψε:Απ' ό,τι βλέπω η "γλώσσα μας" είναι γρηγορότερη από το "μυαλό μας".

Όταν κάποιος σε ελέγχει, καλό είναι να ψάξεις στο εαυτό σου να βρεις το λάθος που έχεις κάνει. Μόνο έτσι μπορείς να φτάσεις στη τελείωση. Εκτός αν πιστεύεις ότι είσαι ο πιο έξυπνος απ' όλους και ότι πρέπει πάντα να έχεις την τελευταία λέξη. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πως ονομάζεται αυτό το πάθος τότε καλό είναι να το κουβεντιάσεις με τον πνευματικό σου.
Δεν διαφωνώ. Το πάθος του εγωισμού με χτυπάει πολύ. Αλλά δεν τολμησα ποτέ να σκεφθώ τον εαυτό μου εξυπνότερο απ' τους άλλους, γιατί γνωρίζω πολύ καλά την ηλιθιότητα που με χαρακτηρίζει μερικές φορές, ακόμη και σε εξαιρετικά απλά πράγματα. Αν απάντησα τελευταία είναι γιατί, πώς να στο πω, δεν με χαρακτηρίζει πολεμική διάθεση, τα βλέπω και με λίγο χιούμορ τα πράγματα.
kokostur έγραψε:Να ξέρεις πάντως ότι δεν έχω σκοπό -ούτε και χρόνο- να έρθω άλλο σε αντιπαράθεση με κανέναν.
Η αντιπαράθεση στο διάλογο, δεν είναι απαραίτητο να σημαίνει κλωτσομπουνίδια. Εξάλλου δεν θα υπήρχε διάλογος αν συμφωνούσαν όλοι, ούτε και θα προόδευε ποτέ η ανθρωπότητα αν επίσης πάντα συμφωνούσαν όλοι σε όλα
kokostur έγραψε:Ο γέροντας μου έλεγε ότι "...ο καθένας μας θα κρεμαστεί από το τσιγκέλι του" εννοώντας ότι ο καθένας θα πάρει μόνο τις αμαρτίες τις δικές του. Οπότε, κάνε ότι καταλαβαίνεις.

Δεν διαφωνώ με το Γέροντά σου.
kokostur έγραψε:Ερχόμενος σ' αυτό το φόρουμ ήθελα μόνο να κουβεντιάσω για πνευματικά θέματα και να ενημερωθώ για τις εξελίξεις. Αν ήξερα ότι θα βρω ό,τι και σε ένα φόρουμ αθέων, δηλαδή ειρωνείες, σχόλια και υπέρμετρη υπερηφάνεια, τότε καλύτερα είναι να αποχωρήσω από την "παρέα" σας.
Καταρχήν λυπάμαι αν γίνω αιτία να φύγει κάποιος από κάπου. Προτιμώ να σιωπήσω εγώ, αφού τον ενοχλεί τόσο.
Κατά δεύτερον, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να αποχωρήσει από κάπου όταν ανάμεσα σε αυτούς που συμφωνεί βρίσκει και άλλους με τους οποίους δεν συμφωνεί.
Και τέλος, πώς η ειρωνεία και τα σχόλια και η υπέρμετρη υπερηφάνεια ταυτίζεται με την αθεΐα; Για να στο πω στα ίσια, γιατί επειδή σου την έσπασα να με χαρακτηρίσεις άθεη και για τιμωρία να αποχωρήσεις κιόλας;
Θα προτιμούσα να κάτσεις και σου υπόσχομαι να μην ξανανοίξω διάλογο μαζί σου.
:wink:
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Και για να σεγοντάρω τον Ηλία, η πληροφορία περι Ελληνικής Καταγωγής του Κυρίου, προέρχεται απο Εθνικό συγγραφέα απο αυτούς που κατηγορούσαν στρατευμένα την Εκκλησία και ο οποίος θεωρούσε τον Χριστό νόθο παιδί αξιωματούχου του Ρωμαϊκού στρατού.

Δεν μπορώ να πώ ένιωσα εθνικά υπερήφανος....


Σε έργο του εκδοτικού οίκου του mr El, απο το Elohim, κυρού Λιακοπούλου, σχετικό με τα χειρόγραφα του Qumran, πρώτο - πρώτο έχει κώδικα αμφιβόλου χρονολογήσεως και καταγωγής, όπου και καλά οι Εσσαίοι, ψιλοελληνικής καταγωγής κατα τους "μεγάλους ιστορικούς" της εν γένει "θύραθεν", ο Χριστός ήταν Εσσαίος όπως και ο Πρόδρομος............

δεν πέθανε αλλά είχε νεκροφάνεια με κάτι Qumranιώτικα βοτάνια...........

φυσικά δεν αναστήθηκε...............

ενώ οι επι του μνήματος Άγγελοι ήταν Εσσαίοι αφού δεν έλαμπαν εν δόξη αλλά χτυπούσε ο ήλιος στα παραδοσιακά τους λευκά ενδύματα...........
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

kokostur έγραψε: Ερχόμενος σ' αυτό το φόρουμ ήθελα μόνο να κουβεντιάσω για πνευματικά θέματα και να ενημερωθώ για τις εξελίξεις. Αν ήξερα ότι θα βρω ό,τι και σε ένα φόρουμ αθέων, δηλαδή ειρωνείες, σχόλια και υπέρμετρη υπερηφάνεια, τότε καλύτερα είναι να αποχωρήσω από την "παρέα" σας.

Να με συγχωράτε.
E οχι κύριε kokostur .
Δέν μπορώ νά διαβάζω τίς θέσεις σού γιά τόν πλασιέ βιβλιων καί τίς αιρεσεις του πού δηλητηριάζουν αρκετούς σήμερα καί νά μή πώ τή γνώμη μου.

Τί σχέση εχουν τά φόρουμ αθέων μ αυτά πού ειπα;;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kokostur
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κώστας - Χανιά

Δημοσίευση από kokostur »

stratos έγραψε:
kokostur έγραψε: Ερχόμενος σ' αυτό το φόρουμ ήθελα μόνο να κουβεντιάσω για πνευματικά θέματα και να ενημερωθώ για τις εξελίξεις. Αν ήξερα ότι θα βρω ό,τι και σε ένα φόρουμ αθέων, δηλαδή ειρωνείες, σχόλια και υπέρμετρη υπερηφάνεια, τότε καλύτερα είναι να αποχωρήσω από την "παρέα" σας.

Να με συγχωράτε.
E οχι κύριε kokostur .
Δέν μπορώ νά διαβάζω τίς θέσεις σού γιά τόν πλασιέ βιβλιων καί τίς αιρεσεις του πού δηλητηριάζουν αρκετούς σήμερα καί νά μή πώ τή γνώμη μου.

Τί σχέση εχουν τά φόρουμ αθέων μ αυτά πού ειπα;;
Μπορείς κύριε μου να μου δείξεις σε ποιο σημείο ανέφερα για προφητείες Λιακόπουλου;
Για ψάξε. Γιατί ή εγώ τρελάθηκα ή ο καθένας βγάζει από το μυαλό του ό,τι θέλει.
Ου γαρ εισι δύο ή τρεις συνηγμένοι εις το εμόν όνομα, εκεί ειμι εν μέσω αυτών. (Ματθ.18,20)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”