Επίκαιρες προφητείες περί της Βασιλεύουσας.

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Επίκαιρες προφητείες περί της Βασιλεύουσας.

Δημοσίευση από fotios »

Χριστός ανέστη!
Αγαπητέ μου Διονύση, μερικές φορές δεν μπορούμε να καταλάβουμε εμείς οι ελλειπείς σε πνευματική κατάσταση, οι αμαρτωλοί, το νόημα των Αγίων, το πνεύμα των Αγίων ακόμη και αν χρησιμοποιούν πολύ σκληρές λέξεις. Αρκεί να πεις καμιά φορά "αφού το λέει ο Άγιος, κάτι παραπάνω ξέρει από εμένα τον σκοτισμένο..." και όχι να αμφισβητείς τα κείμενα των Αγίων. Αυτό στο λέω για το εξείς που έγραψες:
"Φυσικα και συμφωνω με τον Μεγα και Χρυσορήμμονα Ιωαννη τον Χρυστοστομο, ομως θα πρεπει να συμφωνησεις και εσυ, οτι η παραπανω φραση που σχολιασα, δεν συναδει με την ολη βιοτη και οσια ψυχη της ενυποστατης αυτης, αγαπης προς τον Θεον και τους ανθρωπους.

Ειναι ξεκαθαρα, κειμενο που εχει γραφθει εκ των υστερων και οι λεξεις-εθνοτητες Σλαβοι και Εβραιοι ως περιουσιοι λαοι του Θεου, και οτι οι υπολοιποι θα ξερασθουν απο το στομα του Κυριου, εμενα δεν μου το βγαζεις απο το μυαλο οτι δεν τα εχει πει ο Αγιος Σεραφειμ του Σαρωφ, η τουλαχιστον οτι δεν τα εχει πει οπως ετσι μεταφερονται...."

Δηλαδή τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό που έγραψε "τον πάπα να κ αταράσθε..." τι τον θεωρείς? Αμαρτάνει συνειδητά γνωρίζοντας το Ευαγγέλιο? Απλά, οι Άγιοι γνωρίζοντας την κακή προαίρεση, το αμετανόητο κάποιων ανθρώπων ή και λαών (σε γενικές γραμμές πχ Αγαρηνοί...και όχι εξαιρέσεις) προβαίνουν σε κάποιες σκληρές λέξεις που απηχούν την πραγματικότητα και το μέλλον. Εξάλλου στην Αποκάλυψη ο Κύριος απειλεί τους χλιαρούς Επισκόπους, Χριστιανούς ότι θα τους "εμέσει"!!! Μήπως ο Κύριος δεν έχει αγάπη?

Μην προσπαθούμε όλα να τα φέρουμε στα μέτρα μας, και την αντίληψή μας.

Όσο για τα γεγονότα της επικαιρότητας...θα το ξέρουμε σύντομα, οπότε και θα κρίνουμε.
Αυτό που έχει σημασία είναι η συνειδητή, Ορθόδοξη, σταθερή μας στάση ζωής! Η απόφαση για θυσία αν χρειαστεί και ο Κύριος το ζητήσει!
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Επίκαιρες προφητείες περί της Βασιλεύουσας.

Δημοσίευση από dionysisgr »

fotios, ξερεις οτι γενικως οι προφητειες δεν με αναπαυουν. Οποτε ειναι περιττο να συζητησουμε παραπερα στο παρον θεμα. Εχουμε διαφορετικες αποψεις.

Οτι θελει ο Θεος θα γινει. Τα εχουμε πει, τα εχουμε ξαναπει, και κλωθογυριζουμε επι τα ιδια.

Για μενα η συνεχης ενασχοληση με τις προφητειες, προδιδει πνευματικο κενο. Ετσι πιστευω. Για να μην πω και αμφιβολη πιστη ενωπιον του Θεου. Και λιγο απο.. κισμετ των ισλαμιστων.

Μεταβαλλει ο Θεος τις Βουλες Του, και οποιος μελετα τις γραφες το ξερει. Με τις προσευχες δικαιων ολα γινονται. Ας μην περιοριζουμε τον Θεο σε τυποποιημενες καταστασεις. Ας μην Τον βαζουμε επανω σε ραγες τραινου.

Απο την αλλη,

Τι να με ωφελησει εμενα, ως προς την οδον της σωτηριας μου, εαν παρουμε οχι την Πολη απλα, αλλα και ολοκληρο τον.. πλανητη, εαν εγω ο Διονυσης ειμαι ενας α-χρηστος, Χριστιανος, και ενα βδελυγμα ενωπιον του Θεου. Τιποτα.. Δεν θα χαθω διχως αμφιβολια;

Και τι να με βλαψει εμενα παλι, εαν μεινει μονο η ψιλη αναμνηση της.. ταλαιπωρης μας Ελλαδας, εαν εγω ειμαι σωστος και ευαρεστος ενωπιον του Κυριου. Εγω θα σωσω την ψυχη μου;

Οπως την εσωσαν τοσοι και τοσοι εν μεσω Τουρκοκρατιας και αλλων μαυρων εποχων για το γενος.

Αλλωστε η Μεγιστη και Εσχατη Προφητεια η Δευτερα και Ενδοξη Παρουσια του Κυριου ημων Ιησου Χριστου, ειναι αποφασισμενη, βεβαιωμενη, και αναμενομενη περα απο καθε αληθεια και γεγονος. Tι τωρα, τι αυριο, τι σε χιλια χρονια. Καθενας εχει την δικη του εσχατη εποχη. Αγνωστως και αναπαντεχα.

Λοιπον, τι αλλο καινον υπο τον ηλιον; Οτι γινοταν σε καθε εποχη, θα γινεται μεχρι της συντελειας.

Εκμεταλλευση, πολεμοι, αρπαγες, σφαγες, απιστιες, αμαρτια, πονος, καταστροφη, μισαλλοδοξια, κλπ κλπ.

Ο κοσμος κειται εν τω πονηρω, εκ νεοτητος του. Καλο ειναι να γνωριζουμε μεν, αλλα δεν ωφελουν οι προφητειες και η πραγματοποιηση τους παρα μονο εαν τις αξιοποιουμε Πνευματικα και με φοβο Θεου, ωστε να συμμορφωνομαστε στον κατα Θεον βιο, με περισσοτερο ζηλο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Επίκαιρες προφητείες περί της Βασιλεύουσας.

Δημοσίευση από fotios »

Εντάξει αδερφέ μου Διονύση, θα κλείσω με μια φράση σου:
"Καλο ειναι να γνωριζουμε μεν, αλλα δεν ωφελουν οι προφητειες και η πραγματοποιηση τους παρα μονο εαν τις αξιοποιουμε Πνευματικα και με φοβο Θεου, ωστε να συμμορφωνομαστε στον κατα Θεον βιο, με περισσοτερο ζηλο."
Αυτό ακριβώς το νόημα έχουν οι προφητείες, και πιστεύω πως όλοι μας θέλουμε την πνευματική αξιοποίηση της προφητείας, και δεν είμαστε απλά ανόητοι που ασχολούμαστε από περιέργεια. Αλλά για να εκμεταλλευτώ κάτι πρέπει να το γνωρίζω πρώτα. Τέλος όπως ξέρεις αδερφέ μόνο η Ορθοδοξία έχει προφητεία, και είναι πολύ υψηλό χάρισμα, διότι μόνο ο Θεός γνωρίζει το μέλλον, και εμείς δεν πρέπει να "εξουδενώνουμε" το πνεύμα της προφητείας κατά το Ευαγγέλιο.
Χαίρετε!!!
fotissgr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 6:58 pm

Re: Επίκαιρες προφητείες περί της Βασιλεύουσας.

Δημοσίευση από fotissgr »

Πάντως παιδιά ο "τουρκοφάγος" αρχηγός Γράψας πλέον ξεγράφηκε....
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... id=5178809
Μάλλον ξεγράφονται και οι προφητείες που φημολογούνται τα τελευταία χρόνια για τον Γράψα από τον Παϊσιο.
Καιρός να το πάρουμε απόφαση ότι όλα αυτά δεν είναι αυτά που πρέπει να απασχολούν έναν Ορθόδοξο στις μέρες μας...
(Έτσι νομίζω τουλάχιστον εγώ...)
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Επίκαιρες προφητείες περί της Βασιλεύουσας.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

(οχι πεπρομένον αλλα )πετρομένον φαγείν (οχι φυγείν)αδύνατον.
:smile: :smile: :smile: :smile:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
eikonikos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Greece

Re: Επίκαιρες προφητείες περί της Βασιλεύουσας.

Δημοσίευση από eikonikos »

fotissgr έγραψε:....(...)...ο "τουρκοφάγος" αρχηγός Γράψας πλέον ξεγράφηκε................
Μάλλον ξεγράφονται και οι προφητείες που φημολογούνται τα τελευταία χρόνια για τον Γράψα από τον Παϊσιο.
(...)..
Η πρώτη προφητεία, ότι θα γίνει αρχηγός του στρατού, επαληθεύτηκε.
Επειδή απέρχεται σήμερα ο αρχηγός δεν μπορεί κάποια στιγμή να επανέλθει στο μέλλον ;;;
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25040
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Επίκαιρες προφητείες περί της Βασιλεύουσας.

Δημοσίευση από aposal »

fotissgr έγραψε:Πάντως παιδιά ο "τουρκοφάγος" αρχηγός Γράψας πλέον ξεγράφηκε....
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... id=5178809
Μάλλον ξεγράφονται και οι προφητείες που φημολογούνται τα τελευταία χρόνια για τον Γράψα από τον Παϊσιο.
Καιρός να το πάρουμε απόφαση ότι όλα αυτά δεν είναι αυτά που πρέπει να απασχολούν έναν Ορθόδοξο στις μέρες μας...
(Έτσι νομίζω τουλάχιστον εγώ...)
1. Είναι μάλλον προσβλητικός ο επιθετικός προσδιορισμός ("τουρκοφάγος") που δίνεις σε έναν εξαίρετο αξιωματικό του Ελληνικού Στρατού. Δεν υπήρξε ποτέ τέτοιος, ούτε και επιδίωξε ποτέ αυτόν τον τίτλο. Επειδή συνυπηρέτησα μαζί του, στην Ξάνθη, για 6 μήνες, το 1988, οπότε και είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω καλά, λέω ευθαρσώς ότι είναι ο αξιωματικός που - εμένα τουλάχιστον - μου άλλαξε την ιδέα που είχα για τους Έλληνες αξιωματικούς και ιδιαίτερα για τους Τεθωρακισμένους (μαυροσκούφηδες) που θεωρούνταν ως οι πλέον κοντόφθαλμοι όλων!
2. Πουθενά στα 14 βιβλία που έχω διαβάσει για τον μακαριστό Γέροντα Παΐσιο δεν βρήκα αναφορά στον Δ. Γράψα. Η πλέον σχετική αναφορά στο θέμα για Έλληνα αξιωματικό (που όμως δεν αναφέρεται κάποιο όνομα) είναι η παρακάτω :

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – Γέροντας ΠΑΪΣΙΟΣ ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ 1924-1994» του Νικόλαου Ζουρνατζόγλου, Επισμηναγού ε.α.

Μαρτυρία Παπαβασιλείου – Κουβουκλιώτη Στέφανου, Θεσσαλονίκη (σελ. 410-411)
Θυμήθηκα τότε ότι ο άγιος Μεθόδιος, επίσκοπος Πατάρων, είχε πει σε μια προφητεία του ότι «…και κρατήσει επί την επτάλοφον το ξανθόν γένος και φυτευθήσονται εν αυτή λάχανα…» δηλαδή το ξανθό γένος, οι Ρώσοι, θα κρατήσουν την Πόλη, όσο κρατούν τα λάχανα, (δηλαδή 5 – 6 μήνες). Αυτό το επιβεβαίωσε ο Γέροντας.
Μετά, του λέω : «Γέροντα τι θα γίνει μετά από αυτό οι Τούρκοι τι θα γίνουν»;
«Αυτοί θα καταστραφούν. Θα σβήσουν από τον χάρτη διότι είναι ένα έθνος, το οποίο δεν προήλθε από την ευλογία του Θεού. από τους Τούρκους το 1/3 θα πάει εκεί απ’ όπου ξεκίνησαν, στα βάθη της Τουρκίας, το 1/3 θα σωθεί, διότι θα έχει εκχριστιανιστεί και το τελευταίο 1/3 θα σκοτωθεί στον πόλεμο αυτόν».
Γνωρίζω, και μου το επιβεβαίωσε ο ίδιος ο Γέροντας, πως κάποιος αξιωματικός, που βρέθηκε στο Άγιον Όρος, πήρε την ευλογία του, σε ανύποπτο χρόνο, να είναι ο σημαιοφόρος των ελληνικών στρατευμάτων κατά την είσοδό τους στην Κων/πολη.


Ό,τι έχω ακούσει - εγώ προσωπικά - για τον Γράψα είναι φήμες που δεν μπόρεσα να τις βρω σε κάποιο βιβλίο. Αν κανείς έχει βρει ένα τέτοιο βιβλίο, παρακαλώ να με ενημερώσει σχετικά.

3. Οι προφητείες είναι κομμάτια του μέλλοντος για τα οποία ο Θεός πληροφορεί τα πλασματά Του, συνήθως μέσω αγίων ανθρώπων - προφητών. Τα λόγια των αγίων πάντοτε έχουν πνευματικό υπόβαθρο και πρέπει να τα λαμβάνουμε σοβαρά υπ' όψη. Ακόμα και αναφέρονται στα μελλούμενα (προφητείες). Για να τους τα αποκαλύψει ο Θεός, σημαίνει ότι πρέπει να τα ξέρουμε. Αυτό όμως που δεν γνωρίζουμε είναι αν πράγματι τα όσα γράφονται είναι λόγια των αγίων, ή των Γερόντων, στους οποίους αναφερόμαστε. Γι' αυτό πρέπει, κατά το δυνατόν, η κάθε πληροφορία να διασταυρώνεται. Οι προφητείες, μας απασχολούν όσο δεν μας αποπροσανατολίζουν από το κύριο μέλημά μας, που είναι η πνευματική μας πρόοδος. Γι' αυτό μια καλή συζήτηση, για το θέμα, με τον πνευματικό μας, θα βοηθήσει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”