Τι θα γίνει αυτό το καλοκαίρι??

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25017
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

To ιντερνετ δεν το χρησιμοποιούμε για να σώσουμε τη ψυχή μας (αυτό γίνεται μέσω του πνευματικού), αλλά για επικοινωνία και πληροφόρηση.
Αν κάποιοι όμως σε δυσαρέστησαν γι' αυτά που έγραψες, θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να τους τους κατακρίνεις και να τους ειρωνευτείς, ούτε κι εσύ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

dionysisgr έγραψε: Ο πονηρος προσπαθει μεσω αυτων των περισπασμων του νοος μας, με προφητειες, δολοπλοκιες, μελλοντολογιες και λοιπες αηδιες, να μας "φαει" τον χρονο της ζωης μας που ισοδυναμειται με χρονο μετανοιας, και να παμε αναπολογητοι ενωπιον του Σωτηρος Χριστου, αφου θα εχουμε σπαταλησει την ζωη μας, στο να το παιζουμε Νοστραδαμοι της κακιας ωρας.

Λοιπον οποιος, θελει να παιζει αυτο το παιχνιδακι ας το παιζει. Χαμενος θα βγει.
Γιατί τόσο χλευασμός δε το καταλαβάινω. Πέρα δε από την Αποκάλυψη του Ιωάννου που σύμφωνα με το σκεπτικό σου τη χλευάζεις και αυτή , το αυτό κάνεις και για το προφητικό που είναι ένα από τα χαρίσματα του Θεού (και στη Καινή όχι μόνο στη Παλαιά Διαθήκη) . Αν ο "agiografies" κατ'εσέ εκτείθεται αυτό συμβαίνει και με σένα από την αντίθετη πλευρά .
Πράξεις , Κεφ Β
17 καὶ ἔσται ἐν ταῖς ἐσχάταις ἡμέραις, λέγει ὁ Θεός, ἐκχεῶ ἀπὸ τοῦ πνεύματός μου ἐπὶ πᾶσαν σάρκα, καὶ προφητεύσουσιν οἱ υἱοὶ ὑμῶν καὶ αἱ θυγατέρες ὑμῶν, καὶ οἱ νεανίσκοι ὑμῶν ὁράσεις ὄψονται, καὶ οἱ πρεσβύτεροι ὑμῶν ἐνύπνια ἐνυπνιασθήσονται·
18 καί γε ἐπὶ τοὺς δούλους μου καὶ ἐπὶ τὰς δούλας μου ἐν ταῖς ἡμέραις ἐκείναις ἐκχεῶ ἀπὸ τοῦ πνεύματός μου, καὶ προφητεύσουσι.
19 καὶ δώσω τέρατα ἐν τῷ οὐρανῷ ἄνω καὶ σημεῖα ἐπὶ τῆς γῆς κάτω, αἷμα καὶ πῦρ καὶ ἀτμίδα καπνοῦ·
20 ὁ ἥλιος μεταστραφήσεται εἰς σκότος καὶ ἡ σελήνη εἰς αἷμα πρὶν ἢ ἐλθεῖν τὴν ἡμέραν Κυρίου τὴν μεγάλην καὶ ἐπιφανῆ.
21 καὶ ἔσται πᾶς ὃς ἂν ἐπικαλέσηται τὸ ὄνομα Κυρίου σωθήσεται
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αλλο οι προφητειες της Θειας οικονομιας αγαπητε, και αλλο η καθε μπουρδολογια που κυκλοφορει στις μερες μας και οχι μονο. Καμμια σχεση perlmaster, και ηταν ατυχης και ασχετη η τοποθετηση σου, με το συγκεκριμενο θεμα.

Εκτος και εαν βαζεις στο ιδιο τσουβαλι τις προφητειες της Π.Δ. και της Κ.Δ. με την τρελλα του καθενος, που βλεπει οτι θελει. (απαγε της βλασφημιας)

Να τα βλεπουμε και λιγο θεολογικα τα πραγματα, οχι εμπορικα και τρομοκρατικα η γεωστρατηγικα, η εθνικιστικα, και δεν ξερω εγω τι αλλα γυαλια φοραει ο καθενας.

Θα παρουμε την πολη, θα κατεβουν εξωγηινοι, θα κερδισουμε το λοττο, οτι θελει λεει ο καθενας, και δεν τρεχει και τιποτα. Ποιος θα θυμαται σε 10 χρονια; Ετσι δεν κανουν και οι ιεχωβαδες και εχουν γινει ρομπα 14 φορες;

Eγω δεν ειρωνευτηκα κανεναν ουτε τον agiografies, αλλα την γενικοτερη αυτη αρρωστημενη μανια με τα "μελλουμενα".

Tωρα για το "στολισμα" που μας εριξε ο agiografies, εγω τα αποδεχομαι ολα αυτα που ειπε, να'ναι καλα. Και λιγο ελεγχος καλο μας κανει.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
geo33
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από geo33 »

Σε ένα θέμα με τίτλο "τι θα γίνει φέτος το καλοκαίρι" τι άλλο περιμένατε να βρείτε βρε παιδιά από προφητείες; Αν είναι σωστό ή λάθος να ασχολούμαστε, είναι άλλο θέμα. Αλλά αφού ασχολούμαστε, τέτοια θα πούμε.
SIGOUROS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 18, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από SIGOUROS »

ΡΩΣΙΑ: Μιλούν για θαύμα


Κυριακή, 07 Σεπτέμβριος 2008 11:46
Για θαύμα στο Άγιον Όρος συνδεδεμένο με τα πρόσφατα γεγονότα στην Γεωργία και την Οσετία κάνει λόγο το ρωσικό πρακτορείο ειδήσεων Interfax. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, παραμονές των γεγονότων που συντάραξαν την περιοχή η ασημένια καντήλα της Μονής Ιβήρων άρχισε να περιστρέφεται από μόνη της δίνοντας μήνυμα πως κάτι κακό θα συνέβαινε. Η καντήλα που είναι γνωστή σε όλον τον ορθόδοξο κόσμο, έχει ξανακουνηθεί παραμονές μεγάλων ιστορικών γεγονότων. Για παράδειγμα, πριν ξεσπάσει ο Α΄ παγκόσμιος πόλεμος, πριν την τουρκική εισβολή στην Κύπρο, πριν τον πόλεμο των έξι ημερών στη Μέση Ανατολή και σε άλλες περιπτώσεις.


http://www.rnn.gr/index.php?option=com_ ... &Itemid=99
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

SIGOUROS έγραψε:...συντάραξαν την περιοχή η ασημένια καντήλα της Μονής Ιβήρων άρχισε να περιστρέφεται από μόνη της δίνοντας μήνυμα...
Εγώ, ερμηνεύοντας το κούνημα της καντήλας, εκτιμώ οτι κουνήθηκε για να επικροτήσει την έκφραση της αγάπης που έκανα στην γυναίκα μου με τα λόγια "μωρό μου σ'αγαπώ".

Για μένα κουνήθηκε η καντήλα.

Και όποιος έχει αμφιβολία οτι ερμηνεύω λάθος το μηνυμα της καντήλας ας μου το πεί...

Αλλα να το αιτιολογήσει κιόλας .....

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
SIGOUROS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 18, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από SIGOUROS »

ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ...................


ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ

Η βλακεία είναι ανίκητη

Το πρωτοποριακό αριστούργημα του γάλλου συγγραφέα σε νέα μετάφραση. Η επικαιρότητα ενός βιβλίου που επηρέασε τη λογοτεχνία του 20ού αιώνα, από τον Μπέκετ ως τον Σαρτρ



ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΒΙΣΤΩΝΙΤΗΣ
«Η γη έχει τα όριά της αλλά η βλακεία είναι απέραντη». Είναι ένας από τους γνωστότερους αφορισμούς του Γκυστάβ Φλομπέρ, που επηρέασε τη σύγχρονη λογοτεχνία όσο κανένας άλλος από τους κορυφαίους εκπροσώπους του γαλλικού ρεαλισμού του 19ου αιώνα. Οι μοντερνιστές αναγνώρισαν στο πρόσωπό του έναν από τους μεγάλους προγόνους τους. Κάποιοι από όσους αποκαλούμε μεταμοντερνιστές βγαίνουν απευθείας από τον Φλομπέρ. Και οι μεν και οι δε, για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, από το τελευταίο μεγάλο του έργο, που παρέμεινε ημιτελές: το Μπουβάρ και Πεκισέ, ένα έργο στο οποίο ο συγγραφέας του φιλοδόξησε να αποδείξει ότι η ανθρώπινη βλακεία είναι ανίκητη.


ΝΟΜΙΖΩ ΣΟΥ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΑ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΣ ΑΓΑΠΗΤΟ ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25017
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Το παρακάτω κείμενο του Αγίου Ιωάννου του Χρισοστόμου, μας το υπενθύμισε ο Κων/νος (silver)

Δεν έλαβες εντολή να κατηγορείς τον τεμπέλη, ούτε να ελέγχεις την κακία, ούτε να ονειδίζεις την οκνηρία, αλλά να ανακουφίζεις την πτωχεία, να ιατρεύεις την συμφορά, να απλώνεις το χέρι σου και να σηκώνεις εκείνους που έχουν πέσει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Δημοσίευση από alexandergreek »

Εφ' όσον ο Κύριος ευδοκεί να δώσει το χάρισμα της προφητείας σε κάποιους (π.χ.π.Παΐσιος) τότε προφανώς οι πληροφορίες που μας αποκαλύπτονται έχουν ένα σκοπό, έτσι δεν είναι;

Αν δεν ήταν απο Θεού, δε θα μας έφταναν στα αφτιά μας οι προφητείες αυτές, διότι ο Κύριος δε θα τις αποκάλυπτε.

Το δίχως άλλο, οι προφητείες δε μας δόθηκαν για να αφήσουμε την Πνευματική μας ζωή και να προφητειολογούμε όλη μέρα. Αλλά για κάποιο σκοπό μας δόθηκαν.

Αλλωστε απο τον ίδιο τον Κύριο εκπορεύονται οι προφητείες.

Για ποιό σκοπό λοιπόν μας δόθηκαν; Για να μην κλονιστούμε όταν έρθουν τα γεγονότα, για να είμαστε έτοιμοι, για να κάνουμε πνευματικό αγώνα. Αυτή ειναι η σωστή ανάγνωση των προφητειών.
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Αδελφοί, δεν μπορώ να καταλάβω, για ποιόν λόγο
να διστάζουμε ή να φοβόμαστε να μιλήσουμε για τα μελλούμενα.
Εδώ φθάσαμε να έχουμε στον Εύξεινο
απέναντι τους Ρώσσους και τους Αμερικανούς,
φθάσαμε οι Ρώσσοι να έχουν κατεβάσει τα τεθωρακισμένα τους,
κάτω ουσιαστικά από τον Καύκασο,
και πότε εμείς θα συζητήσουμε για τα μελλούμενα ;
Αδελφέ dionysisgr έγραψες :
"... προφητείες, δολοπλοκίες, μελλοντολογίες και λοιπές αηδίες "
νομίζω ότι αυτή η έκφραση δεν είναι του επιπέδου σου.

ΤΗΝ ΘΕΟΤΟΚΟΝ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑΝ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
ΥΜΝΟΙΣ ΤΙΜΩΝΤΕΣ ΜΕΓΑΛΥΝΟΜΕΝ !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”