Τι θα γίνει αυτό το καλοκαίρι??

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

ΕΙΡΗΝΗ ΗΜΕΙΝ, ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Παρεμπιπτόντως το καλοκαίρι πέρασε!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

aposal έγραψε:Παρεμπιπτόντως το καλοκαίρι πέρασε!
Ετσι :wink: :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδελφια, εγω την ειπα την γνωμη μου, αυτα πιστευω, και μπορειτε να συνεχισετε αυτο το topic, οσο θελετε. Γνωμη ειπα δεν σας ειπα να το σταματησετε, αλλα θεωρω οτι υπαρχουν πολυ πιο ωφελιμα θεματα.

Δεν ειναι επι προσωπικου για κανεναν, θεωρω λαθος αυτη την απασχοληση, εξ'ορισμου, και πιστευω οτι ολες οι καιριες και σημαντικες προφητειες που αφορουσαν την λυτρωση μας απο την φθορα, τον θανατο, την αμαρτια, τον διαβολο, και γενικα οτι ηταν να γινει σε επιπεδο μετανοιας, σωτηριας, και πορειας θεωσεως, εχει εκπληρωθει εδω και 2.000 ετη στο Θεανδρικο Προσωπο του Κυριου ημων Ιησου Χριστου.

Περαν τουτου ουδεν καινον υπο τον ηλιον.

Ο Ανθρωπος μακραν του Χριστου, επομενο ειναι και πολεμους να εχει, και δουλεία στην αμαρτια, την αυτοκαταστροφη, την αλαζονεια, και ολα τα δεινα.

Δεν χρειαζεται να εισαι "προφητης' για να δεις που παει ο κοσμος, που εχει "εκδιωξει" τον Χριστον απο την ζωη του. Ειναι πασιφανες. Παει προς την αυτοκαταργηση.

Απο εκει και περα, οι προφητειες για τοπικες συρραξεις, γεωστρατηγικα και εθνικα και δεν ξερω τι αλλο, εμενα, στα δικα μου αυτια ηχουν σαν κουτσομπολια της κακιας ωρας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
geo33
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από geo33 »

Ίσως αυτή είναι πιο ορθόδοξη στάση, αλλά δυστυχώς υπάρχει και η ανθρώπινη περιέργεια.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

agiografies έγραψε:ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ


Ετοιμαστείτε για συνταρακτικά γεγονότα. Οι επόμενες εβδομάδες, δυστυχώς, θα είναι η απαρχή των έσχατων γεγονότων.............
Από αυτη την απάντηση του Γέροντα , καταλαβαίνω ότι θα πρέπει , να έρθουν ως εδώ οι Τούρκοι, από δική τους βούληση, για να ισχύσει ο νόμος της δικαιοσύνης του Κυρίου.
Φίλε Αγιογραφίες

Δεν μας είπες την προέλευση αυτού του κειμένου..από τα γραφόμενα φαίνεται παρμένο από άλλο φόρουμ...
Έχω ξαναγράψει ότι το Προφητικό χάρισμα ασκείτο από την Αρχαία Εκκλησία και μέχρι σήμερα δέχονται προφητικό λόγο πολλοί χαρισματικοί Γέροντες αλλά δυστυχώς ο πονηρός ανακατεύει και τα δικά του σε πολλές περιπτώσεις και δημιουργεί σύγχυση ...αφαιρώ και τον ανθρώπινο παράγοντα που παίζει αρνητικό συνήθως ρόλο.
Γι αυτό όπως έλεγε ο Μέγας Απόστολος: Δοκιμάζετε τα πνεύματα και αν είναι από Θεού προσλαμβάνετε...
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Δημοσίευση από alexandergreek »

Ιωνά, απο την εμπειρία μου με χαρισματικό γέροντα, θα συμφωνήσω μαζί σου.

Τυφλή υπακοή μόνο στον Πνευματικό μας... στους άλλους με επιφύλαξη και αφου δοκιμάσετε ποιός είναι τι (όσο ειναι εφικτό να καταλάβουμε τον καθένα).
SIGOUROS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 18, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από SIGOUROS »

Παρεμπιπτόντως το καλοκαίρι πέρασε!
προφανως δεν καταλαβες τι εγινε αυτο το καλοκαιρι να υποθεσω....

Αδελφια, εγω την ειπα την γνωμη μου, αυτα πιστευω, και μπορειτε να συνεχισετε αυτο το topic, οσο θελετε. Γνωμη ειπα δεν σας ειπα να το σταματησετε, αλλα θεωρω οτι υπαρχουν πολυ πιο ωφελιμα θεματα.
κυριο μελημα μας ειναι η σωτηρια της ψυχης μας
απο κει και περα η ενασχοληση με τα μελουμενα οταν γινεται με σωστο τροπο και οχι καταχρηστικα μπορει να ωφελησει.......
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Aδελφέ SIGOUROS,
συμφωνώ πλήρως μαζί σου.
Το καλοκαίρι ξεκίνησε !
Το καλοκαίρι έφερε το ποθούμενον
σε ορατή πλέον θέση
Και δεν φοβόμαστε τις μπόρες κατά τον Γέροντα Παϊσιο
οι οποίες θάρθουν,
διότι είμαστε
Ελληνες, παλικάρια !!!

ΟΨΟΝΤΑΙ ΕΙΣ ΟΝ ΕΞΕΚΕΝΤΗΣΑΝ !!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

SIGOUROS έγραψε:
Παρεμπιπτόντως το καλοκαίρι πέρασε!
προφανως δεν καταλαβες τι εγινε αυτο το καλοκαιρι να υποθεσω..../quote]

Αυτό που έγινε (σε μένα) το καλοκαίρι που μας πέρασε είναι ότι συνειδητοποίησα - για πολλοστή φορά - πόσο αμαρτωλός είμαι και πώς αν δεν τρέξω να απομακρύνω το μικρόβιο του πονηρού από μέσα μου, θα έρθουν τα γεγονότα και θα με βρούν αθεράπευτα αμαρτωλό!
Και αν με ρωτήσει ο Κριτής : "Τι έκανες μωρέ μη παρθένε όλο αυτό το διάστημα που περίμενες τις δύσκολες ώρες;" Τι θα Του πω;
Το δικό μου συμπέρασμα λοιπόν, απ' όλη αυτή τη μελλοντολογία είναι να σπεύσουμε αμέσως να σώσουμε την ψυχή μας γιατί δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αύριο!
Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με τον αμαρτωλό!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”