Δημιουργια Ορθοδοξων κοινοτητων

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από fotios »

Χαίρετε αδερφοί!
Αυτό που περιγράφει η αδερφή θα αρχίσει να γίνεται όχι τοπικά αλλά τροπικά..Θέλω να πω πως όσο πλησιάζουν τα έσχατα και ήδη μπήκαμε, οι άνθρωποι του Χριστού δε θα μπορούν να κάνουν παρέα με κοσμικούς ανθρώπους και οι δεσμοί μεταξύ των Χριστιανών θα γίνουν πολύ δυνατοί εξ' ανάγκης, (έτσι λέει και Γέροντας Παΐσιος). Αυτό το βλέπω από την εμπειρία μου. Στα έσχατα ο Θεός θα συνάξει τα λογικά του πρόβατα και θα φύγουν στη έρημο(στο τέλος μάλλον και τοπικά) σύμφωνα με την Αποκάλυψη, μέχρι όμως να έρθει εκείνη η ώρα πρέπει να αγωνιζόμαστε μέσα στο κόσμο και να ζούμε εν Χριστώ.
Εύχεστε υπέρ αλλήλων!!!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Εμένα μου ακούγεται σαν αναβίωση της κοινωνίας των πρώτων Χριστιανών, που ναι μεν είναι ωραίο, αλλά αυτή τη στιγμή που μιλάμε είναι μάλλον παρακινδυνευμένο!
Καλό είναι να μην κάνουμε ό,τι θέλει ο καθένας μας, αλλά ότι μας προστάζει η ηγεσία της Εκκλησίας μας! Όταν αυτή θα μας δώσει την εντολή θα την ακολουθήσουμε!
Όσο για τη διατροφή μας, την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και όλα αυτά, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχούμε! Αν αυτές οι κοινωνίες δημιουργηθούν με εντολή της Εκκλησίας, δηλαδή με ευλογία Θεού, Αυτός θα μας παρέξει όλα τα απαραίτητα! Κόντρα στην ανθρώπινη λογική!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Αυτό που ξέχασες να βάλεις Μελπομένη μου στο ειδυλλιακό περιβάλλον που δημιούργησες είναι τους ανθρώπους. Ποιοι είναι αυτοί που θα γίνουν κάτοικοι αυτού του χωριού και που ζούσαν μέχρι σήμερα; Δεν είναι άνθρωποι του κόσμου αυτού; Δεν υπάρχει μέσα τους η εικόνα αυτής της κοινωνίας;

Επειδή σαν γυναίκα δεν έχεις πάει στο Άγιο Όρος θα σου πω ότι ακόμη κι εκεί, που φαίνεται να είναι ιδανικό περιβάλλον για πνευματική ζωή, οι πειρασμοί δεν λείπουν και δεν θα πάνε όλοι οι μοναχοί στον Παράδεισο.

Το πείραμα που λες το έκανε μια ομάδα Μορμόνων στην Αμερική, οι Αμις. Το πείραμα κατέληξε σε οικτρή αποτυχία.

Η Εκκλησία αποτελείται από αμαρτωλούς. Οι αδελφοί μας που βρίσκονται γύρω μας είναι το πεδίο του αγώνα μας. Όσο για τα παιδιά μας καλά θα κάνουμε να τα μάθουμε ν΄αγωνίζονται και να τα προετοιμάσουμε να γίνουν μάρτυρες.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

filotas έγραψε:Αυτό που ξέχασες να βάλεις Μελπομένη μου στο ειδυλλιακό περιβάλλον που δημιούργησες είναι τους ανθρώπους. Ποιοι είναι αυτοί που θα γίνουν κάτοικοι αυτού του χωριού και που ζούσαν μέχρι σήμερα; Δεν είναι άνθρωποι του κόσμου αυτού; Δεν υπάρχει μέσα τους η εικόνα αυτής της κοινωνίας;

Επειδή σαν γυναίκα δεν έχεις πάει στο Άγιο Όρος θα σου πω ότι ακόμη κι εκεί, που φαίνεται να είναι ιδανικό περιβάλλον για πνευματική ζωή, οι πειρασμοί δεν λείπουν και δεν θα πάνε όλοι οι μοναχοί στον Παράδεισο.

Το πείραμα που λες το έκανε μια ομάδα Μορμόνων στην Αμερική, οι Αμις. Το πείραμα κατέληξε σε οικτρή αποτυχία.

Η Εκκλησία αποτελείται από αμαρτωλούς. Οι αδελφοί μας που βρίσκονται γύρω μας είναι το πεδίο του αγώνα μας. Όσο για τα παιδιά μας καλά θα κάνουμε να τα μάθουμε ν΄αγωνίζονται και να τα προετοιμάσουμε να γίνουν μάρτυρες.

Αυτοι που θα ειναι κατοικοι αυτου του χωριου,θα ειναι ανθρωποι,με αδυναμιες φυσικα ,αλλα μαχητες Χριστιανοι ,αγωνιζομενοι με τα δοντια να μην προδωσουν την Πιστη τους,και που θα ευριακαν ανακουφιση στη στηριξη αδελφων που αντιμετωπιζουν τα ιδια προβληματα.
Συμφωνω, τελεια κονοτητα υπαρχει μονον στην Ανω Ιερουσαλημ.
Οι Αμις δεν ειναι Μορμονοι,αλλα Διαμαρτυρομενοι, που διωχτηκαν πριν δυο αιωνες περιπου απο την Γερμανια. Ζουν σε δικες τους κοινοτητες,με το δικο τους τροπο ζωης,συχνα διπλα η και ανακατεμενοι με αλλες κοινοτητες.Ως επι το πλειστον στην Πολιτεια της Πενσυλβανιας,κοντα στην Φιλαδελφεια.Αλλα και σε αλλες Πολιτειες.
Τους εχω επισκεφθει.Χωρις να εχουν παυσει να αντιμετωπιζουν προβληματα ,το πειραμα τους δεν εχει αποτυχει. Συχνα ερχονται σε ρηξη με αλλες κοινοτητες η και τους νομους της Πολιτειας.πχ,δεν χρησιμοποιουν αυτοκινητα ,αλλα αλογα,που ρυπαινουν τους δρομους και δημιουργουν κυκλοφοριακο προβλημα.Αλλα ειναι διαλλακτικοι και υπακουοι και προσπαθουν με καθε τροπο να αποφευγουν ανοιχτη ρηξη.
Αν τους πει πχ η Πολιτεια να κυκλοφορουν σε ωρισμενους δρομους και οχι σε ωρες αιχμης,θα υπακουσουν.
Ζουν χωρις ηλεκτρισμο και οποιουδηποτε ειδους μηχανες,εκτος απο χειροκινητες.Ασχολουνται με την γεωργια και κτηνοτροφια και εχουν τα δικα τους σχολεια.Οταν ενα παιδι γινει 18 χρονων,φευγει για να ζησει αλλου για κανα χρονο,η δυο και μετα παιρνει την αποφαση να γυρισει στην κοινοτητα η οχι.
Αποφευγουν τα Νοσοκομεια .Οταν αρρωστησουν,καλουν γιατρο και δεχονται συντηρητικες θεραπειες.Αν ομως προκειται για παιδι (ακολουθουν το νομο ) και θα δεχτουν οποιαδηποτε θεραπεια η και μεταφορα με οποιοδηποτε μεσο,ακομα και με ελικοπτερο.
Εχει ενδιαφερον ο τροπος ζωης τους.
Υπαρχουν πολλες ημι-αυτονομες κοινοτητες στην Αμερικη και τις διεπουν ειδικοι νομοι.Συνηθως δημιουργουνται οταν καποιοι θελουν να ζησουν με δικο τους πολιτιστικο η θρησκευτικο τροπο. Αν αυτο δεν ερχεται σε συγκρουση με το κρατος,μπορουν ελευθερα να το κανουν.
Οι Μορμονοι ζουσαν αρχικα κοντα στην Νεα Υορκη,αλλα επειδη δεχονται την πολυγαμια , που ειναι εκτος νομου,εφυγαν και πηγαν στην Πολιτεια Γιουτα ,που δεν υπηρχε κανενας.
Τωρα ομως και εκει υπαρχει προβλημα και επισημα μεν εχουν αποκηρυξει την πολυγαμια ,ανεπισημα δε,την εφαρμοζουν.Συχνα οταν γινει μια καταγγελια ,συνηθως απο μια γυναικα,καταληγουν στη φυλακη.
Πριν δεκα -δεκαπεντε χρονια ειχε γινει μια προσπαθεια δημιουργιας Ορθοδοξου χωριου . Αν χρειαστει, θα ξαναγινει αυτη η προσπαθεια.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

filotas έγραψε: Όσο για τα παιδιά μας καλά θα κάνουμε να τα μάθουμε ν΄αγωνίζονται και να τα προετοιμάσουμε να γίνουν μάρτυρες.
Εδω,συμφωνω απολυτα !
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

fotios έγραψε:Χαίρετε αδερφοί!
Αυτό που περιγράφει η αδερφή θα αρχίσει να γίνεται όχι τοπικά αλλά τροπικά..Θέλω να πω πως όσο πλησιάζουν τα έσχατα και ήδη μπήκαμε, οι άνθρωποι του Χριστού δε θα μπορούν να κάνουν παρέα με κοσμικούς ανθρώπους και οι δεσμοί μεταξύ των Χριστιανών θα γίνουν πολύ δυνατοί εξ' ανάγκης, (έτσι λέει και Γέροντας Παΐσιος). Αυτό το βλέπω από την εμπειρία μου. Στα έσχατα ο Θεός θα συνάξει τα λογικά του πρόβατα και θα φύγουν στη έρημο(στο τέλος μάλλον και τοπικά) σύμφωνα με την Αποκάλυψη, μέχρι όμως να έρθει εκείνη η ώρα πρέπει να αγωνιζόμαστε μέσα στο κόσμο και να ζούμε εν Χριστώ.
Εύχεστε υπέρ αλλήλων!!!
Συμφωνω με τα παραπανω.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από yiorgos31 »

Αν είμαστε χωρισμένοι σε "σφραγισμένους" και "ασφράγιστους" το βλέπω να γίνεται αναγκαστικά...
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Αγαπητή Μελπομένη ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Παρά ταύτα επιμένω ότι η αποχώρηση από τον κόσμο δεν είναι σωστό να γίνεται παρά μόνο για λόγους ησυχίας (μοναχισμού). Για μας τους υπόλοιπους ο κόσμος είναι η παλαίστρα μας και οι πειρασμοί ευκαιρία για αγώνες. Το κάθε σπίτι, η κάθε οικογένεια είναι ένα άσυλο όπου μπορεί να βασιλεύει ο Κύριος. Η συμμετοχή μας στα του κόσμου μπορεί να είναι μερική και μόνο εκεί που μας επιτρέπουν οι δυνάμεις μας και ο Πνευματικός μας.

Στην ουσία συμφωνώ με το Φώτιο. Όχι απομόνωση, αλλά κίνηση προς τα μέσα. Δηλαδή ν΄αφιερώνουμε περισσότερο χρόνο στον εσωτερικό μας κόσμο και στο στενό περιβάλλον απ΄ότι στον εξωτερικό.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

filotas έγραψε:Αγαπητή Μελπομένη ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Παρά ταύτα επιμένω ότι η αποχώρηση από τον κόσμο δεν είναι σωστό να γίνεται παρά μόνο για λόγους ησυχίας (μοναχισμού). Για μας τους υπόλοιπους ο κόσμος είναι η παλαίστρα μας και οι πειρασμοί ευκαιρία για αγώνες. Το κάθε σπίτι, η κάθε οικογένεια είναι ένα άσυλο όπου μπορεί να βασιλεύει ο Κύριος. Η συμμετοχή μας στα του κόσμου μπορεί να είναι μερική και μόνο εκεί που μας επιτρέπουν οι δυνάμεις μας και ο Πνευματικός μας.

Στην ουσία συμφωνώ με το Φώτιο. Όχι απομόνωση, αλλά κίνηση προς τα μέσα. Δηλαδή ν΄αφιερώνουμε περισσότερο χρόνο στον εσωτερικό μας κόσμο και στο στενό περιβάλλον απ΄ότι στον εξωτερικό.
Η Ελλαδα ειναι μια θρησκευτικα ομοιογενης χωρα.Κανονικα,ολη η χωρα θα επρεπε να ειναι ενα "Ορθοδοξο Χωριο" ,μια μεγαλη Ορθοδοξη κοινοτητα. Και σε καθε Ελληνικο σπιτι,η εν οικω εκκλησια . Δεν ηταν ετσι στην Ελλαδα πριν λιγες δεκαετιες μονο?
Θυμαμαι εγω τη Σαρακοστη,η καντινα στο σχολειο μας δεν εφερνε σοκολατες...δεκαετια του 60.
Σε αλλες χωρες,συχνα υπαρχει μεγαλη συγκρουση μεταξυ του Ορθοδοξου και αλλων τροπων ζωης.Οι πιο μαχητικοι αγωνιζονται σε καθε περιβαλλον,και τα μικρα παιδια γινονται ομολογητες απο το Νηπιαγωγειο,οταν πχ,απουσιαζουν απο το σχολειο σε μεγαλες γιορτες,η τρωνε νηστησιμα ,η δεν συμμετεχουν σε παγανιστικο-σατανιστικες γιορτες οπως αυτη που γιορταζουν εδω το Φθινοπωρο και ντυνονται βρυκολακες.
Οι πιο αδυναμοι ταλαντευονται και μερικοι υποχωρουν.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
pr28
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 5:00 am

πως κρίνουμε την αποτυχία ;;;

Δημοσίευση από pr28 »

Πώς κρίνουμε οτι το πείραμα των Αμις στην Αμερική απέτυχε;
έχουν καταφέρει ακόμη και σήμερα σε μια τόσο υπερκαταναλωτική (για τους έχοντες) χώρα να παραμείνουν όπως ήταν πρίν από χρόνια που ξεκίνησαν χωρίς την παραμικρή αλλάγη στην παραδοσή τους ,καλλιεργώντας την γή ζώντας όλοι μαζί κλπ.
Η αποτυχία που έγκειται;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”