Συμμαχία Ορθόδοξων Κρατών : Εκ Θεού ή εκ συμφερόντων;

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση

Θεωρείται τυχαίο το γεγονός της "ορθόδοξης συμμαχίας";

Ο καθένας υπακούει μόνο στα συμφέροντά του τα οποία τυχαίνει να συμπίπτουν την παρούσα φάση
1
8%
Ο Θεός τα κανόνισε έτσι
10
77%
Ο παράγοντας ορθοδοξία παίζει σημαντικό ρόλο
2
15%
 
Σύνολο ψήφων: 13

filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Συμμαχία Ορθόδοξων Κρατών : Εκ Θεού ή εκ συμφερόντων;

Δημοσίευση από filtor »

Φτάσαμε σε ένα σημείο όπου σχεδόν άπαντα τα Ορθόδοξα κράτη συνασπίζονται γύρω από την Ρωσία σαν το μοναδικό στήριγμα απέναντι σε όλον τον δυτικό κόσμο ο οποίος όλως ...τυχαία εναντιώνεται στα συμφέροντα αυτών.
Χωρίς να είναι όλα ρόδινα στις μεταξύ τους σχέσεις Ρωσία-Ελλάδα-Βουλγαρία-Αρμενία αποτελούν έναν στρατηγικό άξονα απέναντι στην λαίλαπα των δυτικών κρατών.
Θεωρείται τυχαίο το γεγονός;
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Τίποτε δεν γίνεται τυχαία σ' αυτόν τον κόσμο!
Μπορεί οι αποφάσεις κάποιων ηγετών να μην οφείλονται σε ένα άλλο γενικότερο σχέδιο κάποιων, αλλά, χωρίς να το καταλαβαίνουν, υλοποιούν το σχέδιο του Θεού!
Όπως δεν είναι τυχαία και η απαξίωση, τον τελευταίο καιρό, όλων των μορφών εξουσίας στον τόπο μας (πολιτική, δημοσιογραφία, συνδικαλισμός)!
Ο Ελληνικός κόσμος περιμένει κάτι άλλο, κάτι γνήσιο, ειλικρινές, αδιάφθορο! Προετοιμάζεται η κοινή γνώμη!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Συμφωνω,οτι τιποτα δεν γινεται τυχαια...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Αυτο που πολλοι μπορει να ονομαζουν "τυχη" ,οι Χριστιανοι το λενε "Θεια Προνοια".
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25037
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ – Γέροντας ΠΑΪΣΙΟΣ ο ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ 1924-1994» του Νικόλαου Ζουρνατζόγλου, Επισμηναγού ε.α.
Μαρτυρία Ζουρνατζόγλου Νικόλαου, επισμηναγού ε.α. Θεσσαλονίκη (σελ. 425-426)
Αργότερα, επισκέφθηκα τον Γέροντα μαζί με έναν φίλο μου σμήναρχο, γύρω στα τέλη Οκτωβρίου 1993 και του εξέφρασα την ανησυχία μου γι’ αυτά που συμβαίνουν από τους κυβερνώντες στην πατρίδα μας. Ο Γέροντας απάντησε :
-Μη φοβάσαι. Ο Θεός δεν θα επιτρέψει να γίνει κακό , αλλά θα γίνουν όμως πράματα και θάματα που δεν θα εξηγούνται με τη λογική. Ο κόσμος θα τους σιχαθεί και θα τους κυνηγήσει. Όπως ένα μπαλόνι φουσκώνει και ξαφνικά σκάει, έτσι θα σκάσουν κι αυτοί! Δεν μπορώ να σου πω πιο πολλά. Μετά μου πιάνει το χέρι καθησυχαστικά και μου λέει :
-Η Παναγία και οι άγιοί μας σκανδαλωδώς μας βοηθάνε! Ποια χώρα έχει τους Αγίους που έχουμε εμείς; Η Αλάσκα;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
jasog
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 31, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Δημοσίευση από jasog »

Και οι τρεις επιλογές είναι σωστές. Δεν μπορώ να επιλέξω μια μόνο από όλες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”