ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ : Περί παρακολούθησης

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Ωιμέ σε μάς τους αδύναμους...

Πονηρευόμαστε, αντιδρούμε μέσα στο μυαλό μας και νομίζουμε ότι "κάνουμε αντίσταση"...

Είναι αντίσταση αυτή ωρέ παλληκάρια ?

Γλυκανάλατη σαπουνόπερα του καναπέ προς τέρψη των ιδίων των ματιών μας είναι...

Τα σενάρια δίνουν και παίρνουν στο γκουγκλ. Βγαίνει τίποτε ? Θα βγεί ποτέ τίποτε ? Καθόμαστε και αναλώνουμε φαιά ουσία που τελικά ΠΑΝΤΑ θα έχει ένα σαφές αποτέλεσμα : την αδυναμία μας να αντιδράσουμε.

Χρειάζεται να αντιδράσουμε ? Δεν νομίζω. Πρέπει όμως να ψηφίζουμε τους καθ' υλην αρμόδιους Βουλευτές να το κάνουν για μας. Δεν το κάνουν σωστά ? Βάζουμε υποψηφιότητα για να εκλεγούμε και να το κάνουμε εμείς σωστά...

Ολα τα άλλα είναι σενάρια της πλάκας τύπου "Μαρία η άσχημη" που τελείωσε χθές με επισόδειο 2.5 ώρες και επιτέλους μπορώ να δώ αυτό που θέλω χωρίς οικογενειακή "γρίνια" ... !!!

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

PerlMaster έγραψε:Ναι κάτι τέτοιο πρέπει να έχουν στο μυαλό τους . Αμ δε !

Φαντάζομαι πώς έχεις ταξιδέψει με το αεροπλάνο Μελπομένη . Και εγώ ταξιδεύω συχνά και στο εξωτερικό για δουλειές . Πες μου πώς αισθάνεσαι , όταν παιρνάς από τον έλεγχο διαβατηρίων, όταν σε κοιτάνε ύποπτα εξεταστικά ?

Πώς αισθάνεσαι όταν σε ψάχνουν περίπου σα το ζώο στη πύλη με τις ακτίνες και σε πασπατεύουν ?

Θα σου πω πως αισθάνομαι εγώ , ότι κάτι πολύ άσχημο σχεδόν διαβολικό συμβαίνει . Με το φόβο ενός ανύπαρκτου εχθρού η τανάλια σφίγγει όλο και πιο πολύ .
Ναι,ταξειδευω συχνα .Αισθανομαι ανετα,οπως και να με κοιτανε,την δουλεια τους κανουν οι ανθρωποι ,για την δικη μου ασφαλεια μεριμνουν και τους ειμαι ευγνωμων.
Μου εχουν ανοιξει συχνα βαλιτσες (ετσι εμαθα να παιρνω οσο το δυνατον πιο λιγα),μου εχει γινει σωματικη ερευνα πεντε φορες μεχρι τωρα,και μια φορα με πηγαν συνοδεια αστυνομικων σε κατι υπογεια γιατι η βαλιτσα μου ειχε ενα "υποπτο" αντικειμενο. Μια παλαια λαμπα λαδιου ,(τις συλλεγω,)που στις ακτινες φαινοταν υποπτη.
Λοιπον ? και τι εγινε αν με περασαν οι αστυνομικοι αναμεσα απο κοσμο που μας κοιταγε,διασχιζοντας ολο σχεδον τον πρωτο οροφο του αεροδρομιου? Την δουλεια τους εκαναν.Εγω θα βρισκομουν σε λιγο σε 10000 μετρα υψος,οχι αυτοι.Ηταν και μια καλη ασκηση ταπεινωσης.
Δυστυχως αδελφε μου, αεροπλανα που σκανε στον αερα,δεν ειναι επιστημονικη φαντασια στις ημερες μας.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Αδελφοί eortologio_gr και Melpomeni,
μήπως δεν κατάλαβα καλά ;
Είστε δηλαδή υπέρ της θεσμοθέτησης της εμφύτευσης chip,
για ορισμένες περιπτώσεις ασφαλείας ;
Θα σας παρακαλούσα αν θέλετε να απαντήσετε ευθέως
και όχι στο στύλ : " εσύ τι θα έκανες αν σου κλέβανε την μάνα ... "
Την δική μου αρνητική θέση την ξέρετε βέβαια από πάμπολλες
αναφορές μου στο παρόν forum,
να μην την ... ξανααναλύσω,
και φωνάζει ο αγαπητός μου αδελφός filotas !

οψονται εις ον ΕΞΕΚΕΝΤΗΣΑΝ !!!
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Αδελφέ μου relis, είμαι υπέρ της εμφύτευσης chip με ελεύθερη επιλογή για όλους και με υποχρεωτική για τους εγκληματίες.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Το θεμα ειναι πολυπλοκο. Σαφως και θα πρεπει να δινεται δικαιωμα επιλογης σε τετοια θεματα στον επιβαρυνομενο με "ειδη" παρακολουθησης και προστασιας του κοινωνικου συνολου.

Το θεμα, και εδω συμφωνω με τον relis, ειναι το πραγματικο κινητρο που υπαρχει πισω απο την επιβολη αυτων των πρακτικων.

Γιατι παρα τα συνεχη μετρα περιφρουρησης, με καμερες, τσιπακια, καγκελα, πανοπλους φρουρους, τειχη υψηλα, δορυφορους, και δεν ξερω και εγω τι αλλο θα βγαλουν, αργοτερα, ισως και ελεγχο της σκεψης μας, η εγκληματικοτητα, η παιδεραστια, το οργανωμενο εγκλημα και η απαξιωση της ανθρωπινης ζωης, αντι να μειωνονται αντιθετως αυξανονται με γεωμετρικους ρυθμους. Αρα τι φταιει; H ελλειψη μετρων;

Οχι βεβαια. Φταιει η εκδιωξη του Θεου και της μνημης Του απο τις δυτικες κοινωνιες, ο ακρατος υλισμος, και η αδιεξοδη επενδυση της αυτοθεωσης του ανθρωπινου οντος εκ του ιδιου του εαυτου του.

Μεσω της λατρεια της τεχνολογιας και της συνεχους κοινωνικης και οικονομικης "αναπτυξης" ο ανθρωπος προσπαθει να φτασει (απαγε της βλασφημιας) στην καθιερωση του ως ΑνθρωποΘεου, ως αντιλογον εις το Θεανθρωπινον ειναι του Κυριου.

Ετσι εμφανιζεται ως αντιχριστη και αντιθεη η ανθρωπινη κοινωνια πολυ πριν και ισως και χωρις την ελευση του αναμενομενου αντιχριστου.

Ειναι αυτο που λενε, μερικοι αστειευομενοι: τι τον θελουμε τον διαβολο, αφου μπορουμε να καταστραφουμε και μονοι μας;

Λοιπον ειναι πολυ βαθυτερο και ακρως πνευματικο το θεμα, και οχι αστυνομικο η αντιτρομοκρατικο και οτι αλλο το εχουν βαφτισει.

Ειναι η εφαρμογη μιας μακραιωνης και συνεχομενης αποστασιας της ανθρωποτητας απο τον Ζωοδοτη και Δωρεοδοτη Κυριον και Θεον μας.

Και οσο προχωρα αυτη η αποστασια τοσο θα λαμβανουμε τους πικρους της καρπους σε παγκοσμιο επιπεδο. Και φυσικα θα ερθει και η σειρα μας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

relis έγραψε:Αδελφοί eortologio_gr και Melpomeni,
μήπως δεν κατάλαβα καλά ;
Είστε δηλαδή υπέρ της θεσμοθέτησης της εμφύτευσης chip,
για ορισμένες περιπτώσεις ασφαλείας ;
Θα σας παρακαλούσα αν θέλετε να απαντήσετε ευθέως
και όχι στο στύλ : " εσύ τι θα έκανες αν σου κλέβανε την μάνα ... "
Την δική μου αρνητική θέση την ξέρετε βέβαια από πάμπολλες
αναφορές μου στο παρόν forum,
να μην την ... ξανααναλύσω,
και φωνάζει ο αγαπητός μου αδελφός filotas !

οψονται εις ον ΕΞΕΚΕΝΤΗΣΑΝ !!!

Ναι,ειμαι υπερ . Υποχρεωτικα και αμεσα για τους εγκληματιες.
Προαιρετικα και εθελοντικα για μας τους υπολοιπους,αν αυτο σημαινε βοηθεια για καταστολη εγκληματικων πραξεων.
Θα πηγαινα απο τους πρωτους, ακομα και για καταστολη εγκληματικων πραξεων κατα των αδεσποτων ζωων,που ακουσα σημερα το πρωι στην τηλεοραση και ανατριχιασα.
Επιτελους ,ας αναλαβουμε καθηκοντα και ευθυνες πριν αρχιζουμε το πιπιλισμα περι ιδιωτικης ζωης και δικαιωματων. Τις ημερες μας ,μονο οι αθωοι,οι ανυπερασπιστοι και τα θυματα δεν δικαιουνται δικαιωματων.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

melpomeni : Ναι,ειμαι υπερ . Υποχρεωτικα και αμεσα για τους εγκληματιες.
Προαιρετικα και εθελοντικα για μας τους υπολοιπους,αν αυτο σημαινε βοηθεια για καταστολη εγκληματικων πραξεων.
Θα πηγαινα απο τους πρωτους,
eortologio_gr : Αδελφέ μου relis, είμαι υπέρ της εμφύτευσης chip με ελεύθερη επιλογή για όλους και με υποχρεωτική για τους εγκληματίες.
Καλά δε μπορώ να πιστέψω αυτά που διαβάζω, λες και μετά συγχωρήσεως είστε δημοσιοσχεσίτες της λέσχης μπίλντερμεργκ. Ρε σεις συνέλθετε και μόνο που τα λέτε είναι αμαρτία . Και καλά και συ ρε melpomeni που είχα την εντύπωση ότι ήσουνα και λίγο ζηλώτρια μας βγήκες φλούφλισσα τελείως. Είσαι σίγουρη ότι την επόμενη φορά θα είσαι πάλι στα 10000 μέτρα και όχι σε κάποιο λευκό κελί για πολύ καιρό ? Το συγκεκριμένο τσιπάκι δεν είναι το τελικό χάραγμα αλλά προάγγελος του , και οι κύκλοι που είναι από πίσω του , δηλαδή οι εκδότες του είναι διαβολοκίνητοι προσκυνητές του χρήματος.

Σταματήστε να κουβαλάτε νερό στο μύλο του πονηρού , και γελοιοδώς πολύ περισσότερο όταν δεν έχετε κανένα ώφελος.

Ο άνθρωπος που παραδίδει την ελευθερία του για χάρη της ασφάλειας , δεν είναι άξιος ούτε της ελευθερίας αλλά ούτε και της ασφάλειας.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25042
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Ό,τι και να είναι ο φυλακισμένος, είναι άνθρωπος του Θεού, όπως εμείς. Έχει το δικαίωμα να εκτίσει την ποινή του, να μετανοήσει και να επιστρέψει στην αγκαλιά του Θεού. Και επειδή το chip που θα του βάλουν θα έχει τον κωδικό του Αντίχριστου, ποιος είναι αυτός που θα ήθελε την αιώνια καταδίκη του ανθρώπου αυτού;
Είναι άλλο πράγμα η παρακολούθησή του, με την οποία συμφωνώ (για προστασία των υπολοίπων), και άλλο η εμφύτευση του chip.
Υποθέτω όμως ότι οι αδελφοί που ήσαν υπέρ της εμφύτευσης δεν εννοούσαν το συγκεκριμένο chip.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

aposal έγραψε:Είναι άλλο πράγμα η παρακολούθησή του, με την οποία συμφωνώ (για προστασία των υπολοίπων), και άλλο η εμφύτευση του chip.
Υποθέτω όμως ότι οι αδελφοί που ήσαν υπέρ της εμφύτευσης δεν εννοούσαν το συγκεκριμένο chip.
Σαφώς είμαι μόνο υπέρ της εμφύτευσης για προστασία των υπολοίπων χωρίς καμία άλλη επέκταση χρήσης του chip.

Νομίζω ήμουν σαφής αλλά τώρα γίνομαι περισσότερο σαφής.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Melpomeni έγραψε:Ναι,ειμαι υπερ. Υποχρεωτικα και αμεσα για τους εγκληματιες.
Αγαπητή Μελπωμένη... Αν κατάλαβα καλά λες να αποφασίσουμε εμείς το ποιοι είναι οι εγκληματίες, μετά χωρίς να τους ρωτήσουμε να τους βάλουμε ένα πράγμα το οποίο μετά δεν θα έχουν δικαίωμα να το βγάλουν, και τέλος να έχουμε την συνείδηση μας ήσυχη ότι κάτι κάναμε. Καλά κατάλαβα;
Προαιρετικα και εθελοντικα για μας τους υπολοιπους, αν αυτο σημαινε βοηθεια για καταστολη εγκληματικων πραξεων.
Δηλ, (αν επίσης κατάλαβα καλά) αντί να εξηγήσουμε, να προσπαθήσουμε για το καλύτερο, να αγαπήσουμε τους άλλους, αντιθέτως αυτοί που είναι καταδικασμένοι στην αιώνια κόλαση (ή μήπως δεν είναι μετά από τόσες αμαρτίες που έχουν κάνει; ) να καταδικαστουν και από εμάς, από την σωστή μας κρίση. Δηλ να μην τους δώσουμε την ευκαιρία να καταλάβουν το γιατί αυτές οι εγκληματικές πράξεις είναι όντως εγκληματικές.
Θα πηγαινα απο τους πρωτους, ακομα και για καταστολη εγκληματικων πραξεων κατα των αδεσποτων ζωων,που ακουσα σημερα το πρωι στην τηλεοραση και ανατριχιασα.
Αυτό με στεναχώρησε πάρα πολύ. Μιλάς για τα αθώα ζώα και δεν μιλάς για τους αθώους ανθρώπους. Δεν φτάνει που έχουν πέσει σε μια τέτοια παγίδα ψυχικού θανάτου -δηλ είναι καταδικασμένοι ήδη- εμείς που ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ αντί να πάμε να τους βοηθήσουμε τους κατηγορούμε λες και είμαστε οι δίκαιοι κριτές!!
πριν αρχιζουμε το πιπιλισμα περι ιδιωτικης ζωης και δικαιωματων.
Δηλ να υποθέσω ότι δεν έχω δικαίωμα να έχω ιδιωτική ζωή; Γιατί; Τι έκανα; Και με ποιο δικαίωμα μιλάς εσύ (ή "όποια" εσύ) για τα δικά μου δικαιώματα; Είσαι κριτής των πάντων;
Επιτελους ,ας αναλαβουμε καθηκοντα και ευθυνες
Το να ξεκινήσουμε από τα ίδια μας τα παιδιά και από το ίδιο μας το περιβάλλον δεν σου λέει τίποτα; Γιατί να αλλάξουμε τα μυαλά των άλλων που είναι εγκληματίες και να μην αφήσουμε νέους εγκληματίες να γεννηθούν; Ευθύνες δεν θες; Που θα βρεις καλύτερη ευκαιρία από το περιβάλλον σου;;

Με στεναχώρησε το ποστ σου Μελπωμένη μου.... Πρώτη φορά που όχι μόνο διαφωνώ μαζί σου αλλά στεναχωρήθηκα και από πάνω... Που πήγε η σοφή Μελπωμένη που ήξερα;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”