Σεμινάριο για την Αποκάλυψη

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Σεμινάριο για την Αποκάλυψη

Δημοσίευση από Christos »

Σεμινάριο για την Αποκάλυψη

Αγαπητοί φίλοι,

Πολλά ακούγονται στις μέρες μας για τα έσχατα και τα σημεία των καιρών και πολλοί άνθρωποι ασχολούνται με αυτά παρεκκλίνοντας από την πραγματική διάσταση των γεγονότων, θέλοντας να προξενήσουν πανικό και αίσθημα φόβου. Ως Ορθόδοξοι όμως, δεν πρέπει να μας διακατέχουν τέτοια αισθήματα, αλλά να είμαστε προσηλωμένοι στην ορθή διδασκαλία της πίστης μας, που βασίζεται στην ελπίδα και την προσμονή τής εν Χριστώ απολυτρώσεως, με την προϋπόθεση ότι δεν εγκαταλείπουμε ποτέ τον αγώνα για την πνευματική τελείωση. Εξάλλου οι πρώτοι Χριστιανοί ζούσαν συνεχώς με την προσμονή του Κυρίου και είναι γνωστές οι φράσεις που έλεγαν μεταξύ τους, «Έρχου Κύριε» και «Ο Κύριος εγγύς».

Στα πλαίσια αυτά παρακαλέσαμε τον κ. Νικόλαο Μπρατσιώτη, Καθηγητή της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, να μας κάνει μία ερμηνευτική προσέγγιση στο κατεξοχήν εσχατολογικό βιβλίο της Αγίας Γραφής, την Αποκάλυψη.

Θα πραγματοποιηθούν τρεις διαλέξεις από τον κ.Μπρατσιώτη, αρχής γενομένης τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου και ώρα 7.00μμ. στο κτήριο του «Αποστόλου Παύλου», Καρύτση 14, Αθήνα.

Η δεύτερη διάλεξη θα γίνει τη Δευτέρα 20 Μαρτίου και η τρίτη διάλεξη σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί προσεχώς.

Σας περιμένουμε,

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΧΦΕ


Re: http://www.xfe.gr/modules.php?name=News ... le&sid=403
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Christos την Δευ Μαρ 13, 2006 5:27 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Ενδιαφέρον βιβλίο για την Θεόπνευστη Αποκάλυψη

Δημοσίευση από Iosif »

Μου δίνεται η ευκαιρία να συμβουλεύσω το καλό και γνωστό βιβλίο «H Αποκάλυψις εξηγημένη (το κατά δύναμιν)», του μακαριστού Αρχιμανδρίτη Χαράλαμπου Βασιλόπουλου, εκδόσεις «Ορθόδοξος Τύπος» Αθήνα.
Το βιβλίο είναι πολύ σοβαρό, και ακολουθεί πιστά την Αγία Γραφή και τους Αγίους πατέρες της Εκκλησίας.
Κυκλοφορεί σε ένα ογκώδη τόμο, ή σε πέντε μικρούς.
Είναι σίγουρο, ότι όσοι το μελετήσουν καλοπροαίρετα θα ωφεληθούν πολύ Πνευματικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iosif την Δευ Μαρ 27, 2006 5:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

Iosif ως προς το βιβλίο του μακαριστού Αρχιμανδρίτη Χαράλαμπου Βασιλόπουλου έχω ακούσει και εγώ καλά σχόλια. Δυστυχώς δεν κατάφερα να το διαβάσω ακόμη.

Αξιόλογο συνοπτικό σχετικό βιβλίο είναι και το:

+Αρχιμανδρίτη Ιωήλ Γιαννακόπουλου

ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ

Εκδόσεις Π. Πουρναρά


Christos
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Το βιβλίο που πρότεινα είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ από εκείνο του Γέροντα Ιωήλ Γιαννακόπουλου.
Φυσικά, όπως λέγει ο Γέροντας Χαράλαμπος Βασιλόπουλος, το έργο του Γέροντα Χαράλαμπου είναι «ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ» δηλαδή ΟΣΟ του ΕΠΕΤΡΕΠΑΝ οι ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ δυνάμεις του.
Πάντως, σε κάθε περίπτωση, το έργο του Αρχιμανδρίτη Χαράλαμπου είναι πολύ διδακτικό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iosif την Δευ Μαρ 27, 2006 5:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
umarth
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από umarth »

Αγαπητέ,

Παραπάνω διάβασα:

Στα πλαίσια αυτά παρακαλέσαμε τον κ. Νικόλαο Μπρατσιώτη, Καθηγητή της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών

δηλαδή, θα άφηνες ποτέ την πίστη σου, ή τον ίδιο σου τον εαυτό να κατηχηθεί από ένα άτομο που αυτοκαλείται «επιστήμονας»? Πόσο μάλλον της Θεολογικής σχολής του Πανεπιστημίου των Αθηνών, που έχουν ανά καιρούς πολλοί από αυτούς δηλώσει ότι είναι άθεοι και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η ορθολογική ανάλυση του Χριστιανισμού? Διδάσκουν ότι ο Αδάμ και η Εύα, ο Κατακλυσμός του Νώε, τα Σόδομα και τα Γόμορρα και λίγο πολύ όλη η Παλαιά Διαθήκη είναι απλά μία απεικόνιση, μία παραβολή?! Διάβασα ότι Θεός ίσον Αλήθεια. Όλοι αυτοί υποστηρίζουν ότι είναι παραβολικά όλα αυτά, άρα... εμμέσως πλην σαφώς ότι ο Θεός έλεγε ψέματα στους ανθρώπους, ίσα ίσα για να είναι πιο κατανοητή η δημιουργία τους! Δεν καταλαβαίνω γιατί ο εκκλησιαστικός κόσμος, δίνει οποιαδήποτε αξία στον επιστημονικό. Ή μήπως ο Θεός δεν τα έφτιαξε καλά τα πράγματα και την γη... και πάλι καλά που έχουμε τους επιστήμονες και μας βοήθησαν? Η τεχνολογία τους μας έφτασε στο biochip και πιο συγκεκριμένα στο VERIchip. Αυτοί είναι που αργά και μεθοδικά, εισήγαγαν την καινούργια θρησκεία που λέγεται «επιστήμη» στους κόλπους του κόσμου. Και τώρα, θα τους βάλουμε να μας δείξουν κάτι το οποίο και ένα εκατομμύριο φορές να το διαβάσουν, ένα αγνό παιδάκι με μία και μόνο ανάγνωση μπορεί να βγάλει περισσότερα? Ευχαριστώ πολύ αλλά τέτοιο σεμινάριο... ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ!
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Μπορεί πολλοί ή οι περισσότεροι θεολόγοι να είναι έτσι, αλλά δεν είναι όλοι. Να μην είμαστε τόσο απόλυτοι :)
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Αγαπητοί φίλοι χαίρετε
Είναι γεγονός αυτό που λέει ο Umarth, έχουμε γνωρίσει πολλούς θεολόγους αθεολόγητους. Παράδειγμα καθηγητής της Καινής Διαθήκης για πολλά χρόνια στο Π.Α, ο οποίος λίγο -πολύ έβγαλε την Αποκάλυψη συρραφή παλιότερων προφητειών και ουσιαστικά τον Ευαγγελιστή Ιωάννη "ψευδεπίγραφο".
Οι απόψεις του δε στην τηλεόραση, που τον έβγαζαν συχνά-πυκνά, τουλαχιστον "νεοεποχίτικες".
Να πω όμως για να μη μένουν εσφαλμένες εντυπώσεις ότι δεν είναι όλοι το ίδιο, όπως γράφει και η Ντινούλα. Αναφέρω δύο εξ όσων γνωρίζω που κατά τη γνώμη μου είναι ευσεβέστατοι άνθρωποι. Ο καθηγητής Στυλιανός Παπαδόπουλος και ο προαναφερθείς καθηγητής επίσης Νικόλαος Μπρατσιώτης.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Εγώ το έχω σαν αρχή μου
Ποτέ δεν θέλω να πηγαίνω σε ομιλίες που γίνονται εκτός ιερών ναών
Φύλαξε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Είναι λίγο απόλυτο να απορρίπτουμε μια ομιλία λόγω ...κτιρίου. Κάποιοι άνθρωποι, που η ζωή και το παράδειγμά τους δείχνει την πίστη τους, μπορούν να είναι ομιλητές και εκτός εκκλησίας. Ας έχουμε κάποια διάκριση, δεν είναι όλοι το ίδιο 8)
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
umarth
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από umarth »

Άντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε, καλά ο lovethink αρχίζω να πιστεύω ότι απαντάει... μόνο και μόνο για να πει κάτι!!!! Ότι έχω μάθει από Αγία Γραφή και πνευματικό γενικότερα είναι στο σπίτι του πνευματικού μου και όχι σε κάποιο ναο. Τι να σου κάνει το κτίριο?!!?! Μα αν είναι δυνατόν πια.
Ο Χριστός μόνο στο ναό δίδασκε? Ή μήπως και μέσα στους ναούς δεν γίνονται τα τρισχειρότερα. Το κτίριο θα τους εμποδίσει?!! Ή μήπως τα "φίδια" θα το σεβαστούν?
πεσούνται οι είκοσι τέσσαρες πρεσβύτεροι ενώπιον του καθημένου επί του θρόνου, και προσκυνήσουσι τω ζώντι εις τους αιώνας των αιώνων.
Αποκάλυψις Ιωάννου Κεφάλαιον Δ' 10
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”