Σεμινάριο για την Αποκάλυψη

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

umarth έγραψε:Άντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε, καλά ο lovethink αρχίζω να πιστεύω ότι απαντάει... μόνο και μόνο για να πει κάτι!!!!
Θα σε παρακαλούσα όχι προσωπικές μπηχτές

Κακό είναι που θέλω να προσέχω ? έχω γνωστούς που μπλέχτηκαν με πεντηκοστιανούς από ομιλίες εκτός εκκλησίας .Γιατί να πάω εκτός ?
Και βέβαια και εγώ με τον πνευματικό μου εκτός συζητάμε δεν συζητάμε μέσα στο ναό .Απλά είπα ότι κρατάω μια πισινή όπως λένε . Κακό είναι ?
Να κάνει μια ομιλία που θα εγκρίνει η Αρχιεπισκοπή ή που θα είναι εν γνώση της και θα είναι πχ ο Πατήρ Μεταλληνός ναι να πάω
Αλλά έτσι στο φλού όπου μιλάνε για "αποκάλυψη" να τρέχω , όχι βέβαια.
Άβαταρ μέλους
agioreiths
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από agioreiths »

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΠΟΥ" ΑΛΛΑ ΤΟ "ΠΟΙΟΣ" ΓΙΑΤΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΜΟΛΙΕΣ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΣΕ ΧΩΡΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΜΕ ΙΕΡΟΥΣ ΝΑΟΥΣ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ. Η ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΧΡΙΣΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΛΟΓΙΑ. ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΦΥΣΙΚΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ. ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΣΥΓΧΥΣΗ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ
Πριν την Ανάσταση, υπάρχει πάντα ο Γολγοθάς ...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Συμφωνώ
Γιατί αν έχουμε στη καρδιά μας φως από την αγάπη Του Χριστού ποιός αντίχριστος θα μας πειράξει ? ενώ αν ασχολούμαστε όλη την ώρα με τον αντίχριστο και η ψυχή μας παραμένει στα δικά της σκοτάδια τότε έρθει δεν έρθει αλοίμονό μας
umarth
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από umarth »

Τελικά έγιναν αυτές οι τρεις διαλέξεις? Ακούστηκε τίποτα το ιδιαίτερο? Κάτι το οποίο ξεχώρισε κάποιος από αυτούς που τις παρακολούθησαν? Αν ναι, αν υπάρχει όρεξη ας το μοιραστεί μαζί μας. Αν και όπως προείπα... διαλέξεις από επιστήμονα και όχι από ιερέα... μάλλον σύγχυση θα προκαλέσουν... τέλος πάντων, δεν θέλω να γίνω απόλυτος, γιατί και του επιστήμονα οι πηγές τελικά μπορεί να είναι κάποιοι ιερείς ή γενικότερα πνευματικοί.
πεσούνται οι είκοσι τέσσαρες πρεσβύτεροι ενώπιον του καθημένου επί του θρόνου, και προσκυνήσουσι τω ζώντι εις τους αιώνας των αιώνων.
Αποκάλυψις Ιωάννου Κεφάλαιον Δ' 10
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”