Bιβλίο "βόμβα" για τον Αντίχριστο του π. Παϊσίου

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Σωστά είναι όλα αυτά, αλλά διαφέρουν από την Αποκάλυψη του Ιωάννη που μιλάει καθαρά για χάραγμα της δεξιάς χειρός ή μετώπου.
Τι να πιστέψουμε ?

Δίνω σημασία διότι τις κάρτες τις έχουμε ήδη πάρει (βαστάζουμε) ενώ τα τσιπάκια ... έρχονται....
Και δεν θα ήθελα με τίποτα να σκεφτώ ότι οι κάρτες μπορεί να είναι το χάραγμα. Προάγγελος ναι...προετοιμασία εδάφους ναι....αλλά αυτό καθιευτό το χάραγμα.... δεν το πιστεύω...
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Έγώ καλή μου εγραψα τον συλλογισμό μου με βάση τις ερμηνείες που δίνουν στην αποκάλυψη όχι κάποιοι "φευγάτοι" σημερινοί, αλλά Πατέρες και Αγιοι.
Η αποκάλυψη σαφώς μιλάει για χάραγμα στο μέτωπο και το χέρι, αλλά ο Αγ. Εφραίμ λέει πως όταν αυτός έρθει όλοι θα βαστάζουσι το σημάδι του.
Τίποτα δεν αποκλείει λοιπόν το χάραγμα να προηγηθεί στις καρτούλες και να ολοκληρωθεί με τα τσιπάκια. Είμαστε τυχεροί που έχουμε την παράδοσή μας, ας την χρησιμοποιούμε λοιπόν.
Να διευκρινήσω βέβαια πως εκφράζω προσωπικές απόψεις, και θεωρώ χάραγμα κάθε προσωπικό και ατομικό επίσημο εγγραφο που έχει BAR-CODE και όχι την κάθε πιστωτική που ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει αρκεί να έχει το pin σου. Τα νέα ηλεκτρονικά διαβατήρια π.χ ή τις κάρτες κοινωνικών ασφαλίσεων.

Αν τώρα πάμε στα τσιπάκια, νομίζω είναι γνωστό πως έχει ήδη ξεκινήσει η εμφύτευσή τους σε ομάδες πληθυσμού στην Αμερική, την Σαουδική Αραβία, την Ιαπωνία.
Στην Ελλάδα είμαστε ακόμα στο τσιπάρισμα των ζώων και νομίζω δεν θα τολμήσουν στο εγγύς μέλλον τουλάχιστον να προχωρήσουν σε ανθρώπους γιατί θα υπάρξουν (θέλω να πιστεύω) τεράστιες αντιδράσεις.
Προχωρούν αργά και πονηρά. Πρέπει πρωτα να κάμψουν όλες τις εστίες αντίστασης σε όλα τα επίπεδα. Από τον κοινωνικό και οικονομικό μέχρι τον εκκλησιαστικό τομέα και όλα αυτά είναι κομματάκια ενός puzzle που σιγά - σιγά ολοκληρώνεται....

Προσευχή και Προσοχή λοιπόν....
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Έτσι είναι και δεν χρειάζεται φόβος αλλά ενημέρωση και Πίστη σ αυτά που είπε ο Κύριος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 123 την Πέμ Δεκ 28, 2006 1:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Αγαπητή Ρομφαία ο απ. Παύλος κάνει λόγο για το "μυστήριο της ανομίας" κι αυτό τα λέει όλα. Κατά πόσο μπορούμε με μαθηματικούς συλλογισμούς να προσεγγίσουμε το μυστήριο αυτό; Εξάλλου σφράγισμα χωρίς την παρουσία του Αντίχριστου ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ! Οπότε μην ρίξουμε συνανθρώπους μας στην ανέχεια άνευ λόγου και αιτίας, γιατί πολλές και διάφορες ερμηνείες είναι θεολογικά αφελείς.
Αυτό που λες αδελφέ Μιχάλη για Αμερική, το ξέρω!!!! Γίνεται πρόβα τζενεράλε πιθανώς!!!
Όσο για το βιβλίο του ιερ. Χριστόδουλου, αγαπητή ρομφαία τον αποκαλείς "απατεώνα". Προσωπικά, όπως και σε κάποιον άλλον συνομιλιτή, εδώ, δεν μου ζητήθηκαν χρήματα. Και είναι εκ των ουκ άνευ:Από τη στιγμή που ο ιερομ. Χριστόδουλος δεν ανήκει στο "πάτριο ημερολόγιο", άρα είναι και "απατεώνας". Όμως ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΤΟΥ Γ. ΠΑΪΣΙΟΥ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΕ! Κι εδώ ας μπει κοινή λογική: Θα πρέπει κάποιος να είναι πολύ χαζός περιμένοντας να βγάλει χρήματα εκμεταλλευόμενος την αναμονή ενός τέτοιου βιβλίου και να μην εκδόσει το ίδιο το βιβλίο; Φαντάζεσαι ότι και μόνο με την θεματολογία του τι τζίρο θα έκανε! Απλώς η όλη αναμονή δείχνει διακριτικότητα. Γιατί αν ήθελε φράγκα θα το έβγαζε έστω και στο πόδι. "Ο γ. Παΐσιιος μιλάει για τον αντίχριστο". Φαντάζεσαι τι πωλήσεις θα έκανε; Άρα αν θέλεις χρήματα και μόνο δεν είναι χαζό να περιμένεις λεφτά εκμεταλλευόμενος την αναμονή;
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Δεν συνηθίζω να αποκαλώ κάποιον απατεώνα επειδή και μόνο δεν ανήκει στο πάτριο. Άλλωστε όταν επικοινωνησα μαζί του και μου ζητήθηκαν τα εμβάσματα και γω στο νέο ήμουν...
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

ROMFAIA έγραψε:Άλλωστε όταν επικοινωνησα μαζί του και μου ζητήθηκαν τα εμβάσματα και γω στο νέο ήμουν...
Μα τότε ίσως να έγινε το ανάποδο. Αφού ήσουν νέα στα θεολογικά (αυτό δεν εννοούσες όταν είπες "στο νέο ήμουν;") αυτή την δικαιολογία θα βρήκε ο πονηρός για να σε εμποδίσει. Να σου μπήκε ο λογισμός δηλ ότι είναι απατεώνας ενώ ο άνθρωπος μπορεί να ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να το εκδόσει και ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ακριβώς για οικονομικούς λόγους. Εξάλλου:

Αν σου έτρωγε λεφτά τι θα έχανες; ΧΑΡΤΙΑ! Από χαρτί δεν είναι τα λεφτά; Σκέψου ότι από την στιγμή που σκέφτηκες τα -ασήμαντα κατά την γνώμη μου- χαρτιά, να τον εμπόδισες να εκδόσει αυτό το βιβλίο που ήθελες εσύ ή ιδια για δικό οσυ καλό. Αμ, είδες πονηρός είναι ο πονηρός; Γιατί νομίζεις ότι λέγεται έτσι;

Τώρα βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος. Όμως σκέψου το...
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Evi_J έγραψε:
ROMFAIA έγραψε:Άλλωστε όταν επικοινωνησα μαζί του και μου ζητήθηκαν τα εμβάσματα και γω στο νέο ήμουν...
Μα τότε ίσως να έγινε το ανάποδο. Αφού ήσουν νέα στα θεολογικά (αυτό δεν εννοούσες όταν είπες "στο νέο ήμουν;") αυτή την δικαιολογία θα βρήκε ο πονηρός για να σε εμποδίσει. Να σου μπήκε ο λογισμός δηλ ότι είναι απατεώνας ενώ ο άνθρωπος μπορεί να ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να το εκδόσει και ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ακριβώς για οικονομικούς λόγους. Εξάλλου:

Αν σου έτρωγε λεφτά τι θα έχανες; ΧΑΡΤΙΑ! Από χαρτί δεν είναι τα λεφτά; Σκέψου ότι από την στιγμή που σκέφτηκες τα -ασήμαντα κατά την γνώμη μου- χαρτιά, να τον εμπόδισες να εκδόσει αυτό το βιβλίο που ήθελες εσύ ή ιδια για δικό οσυ καλό. Αμ, είδες πονηρός είναι ο πονηρός; Γιατί νομίζεις ότι λέγεται έτσι;

Τώρα βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος. Όμως σκέψου το...
Όταν λέω ήμουν στο νέο εννοώ ότι δεν ακολουθούσα ακόμη το πάτριο. Λες όμως η έκδοση αυτού του βιβλίου να εξαρτιώταν από τα δικά μου χρήματα που όμως δεν μου ζητήθηκαν για την έκδοσή του.
Αν διαβάσεις προσεκτικά όλα τα post θα καταλάβεις τι εννοώ...
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
tolis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από tolis »

""δεν ανήκει στο πάτριο""
????
τι σημαινει αυτο εχω πληρει αγνεια μπορει καποιος να μου εξηγησει παρακαλω πολυ..
Το σπιτι μου ειναι 5 λεπτα απο το γυναικειο μοναστηρη ΠΑΝΑΓΙΑ φοβερα προστασια στο οποιο πνευματικος πατερας ειναι ο γερων χριστοδουλος και το επισκευτομαι αρκετες φορες..να με συγχωρειτε αλλα δεν τον θεωρω καθολου απατεωνα ισα ισα πολυ αξιο και ιερεα και πολυ καλο πνευματικο (δεν ειναι πνευματικος μου).Εχω παρει πολλα βιβλια απο το μοναστηρη και ποτε δεν εχω ακουσει τον γεροντα να μιλαει για επιταγες και χρηματα.Στο μικρο εκκλησακη που γινεται η θεια λειτουργεια εχει κερακια απο γνησιο κερι και οχι παραφηλη...τα οποια κοστιζουν πολυ περισοτερα απο τα γνωστα κερια..εχει ενα παγκαρακι εκει περα χωρις βεβαια να εχει καποια τιμη για τα κερια...απλα αναγραφει οτι τα κερια ειναι ευλογια και εν ολιγεις αν 8ες ριχνεις κατι..για τον γεροντα χριστοδουλο θα εβαζα τα χερια μου στην φωτια οτι δεν ειναι απατεωνας ...καποιες φορες πηγα στο μοναστηρη λιγη ζαχαρη και καφε και καποια αλλα πραγματακια και με (μαλωνανε) ..με ευχαριστουσανε αλλα μου λεγανε οτι η παναγια φροντιζει για το μοναστηρη και τις αναγκες του..
Οσο για το βιβλιο θα προσπαθησω συντομα να δω τον γεροντα και αν εχω ευλογια θα εχετε τις απαντησεις σας.
Χρονια πολλα σε ολους και η παναγια μαζι σας.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

tolis έγραψε:""δεν ανήκει στο πάτριο""
????
τι σημαινει αυτο εχω πληρει αγνεια μπορει καποιος να μου εξηγησει παρακαλω πολυ..
Το σπιτι μου ειναι 5 λεπτα απο το γυναικειο μοναστηρη ΠΑΝΑΓΙΑ φοβερα προστασια στο οποιο πνευματικος πατερας ειναι ο γερων χριστοδουλος και το επισκευτομαι αρκετες φορες..να με συγχωρειτε αλλα δεν τον θεωρω καθολου απατεωνα ισα ισα πολυ αξιο και ιερεα και πολυ καλο πνευματικο (δεν ειναι πνευματικος μου).Εχω παρει πολλα βιβλια απο το μοναστηρη και ποτε δεν εχω ακουσει τον γεροντα να μιλαει για επιταγες και χρηματα.Στο μικρο εκκλησακη που γινεται η θεια λειτουργεια εχει κερακια απο γνησιο κερι και οχι παραφηλη...τα οποια κοστιζουν πολυ περισοτερα απο τα γνωστα κερια..εχει ενα παγκαρακι εκει περα χωρις βεβαια να εχει καποια τιμη για τα κερια...απλα αναγραφει οτι τα κερια ειναι ευλογια και εν ολιγεις αν 8ες ριχνεις κατι..για τον γεροντα χριστοδουλο θα εβαζα τα χερια μου στην φωτια οτι δεν ειναι απατεωνας ...καποιες φορες πηγα στο μοναστηρη λιγη ζαχαρη και καφε και καποια αλλα πραγματακια και με (μαλωνανε) ..με ευχαριστουσανε αλλα μου λεγανε οτι η παναγια φροντιζει για το μοναστηρη και τις αναγκες του..
Οσο για το βιβλιο θα προσπαθησω συντομα να δω τον γεροντα και αν εχω ευλογια θα εχετε τις απαντησεις σας.
Χρονια πολλα σε ολους και η παναγια μαζι σας.
Πάτριο κλπ Τόλη φίλε άστο...μια αδελφική διαμάχη με την Ρομφαία :D. Ναι ο π.Χριστόδουλος σίγουρα δεν είναι "απατεώνας". Φίλος του γ.Παΐσιου, στον οποίο είχε εμπιστευθείο πολλά....
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από Merkourios »



Μαρτυρία αγνώστου ασκητού...

" Δέν θ΄ αργήσει ό καιρός πού θά ξεσπάσει ή μπόρα. Πρέπει νά συμμετέχουμε από τώρα τακτικά στήν μυστηριακή ζωή τής Εκκλησίας μας καί νά καθαρίζουμε μέ τήν εξομολόγηση τίς ψυχές μας σέ βάθος, καί όχι επιπόλαια...

Είναι βαθειά ή πεποίθησή μου ότι βρισκόμαστε στά χρόνια τού Αντίχριστου καί στά χρόνια επαληθεύσεως φοβερών γεγονότων τής Αποκάλυψης...
"Τυφλοί καί κωφοί " έλεγε, " δέν βλέπουν καί δέν ακούνε τά σημεία τών καιρών..."

Λυπόταν πολύ γιατί έβλεπε τίς δυνάμεις τού αντιχριστιανισμού νά εισχωρούν καί νά διαβρώνουν τήν Ελλάδα μέ διάφορους τρόπους...
Τόνιζε ότι, " σταδιακά ή Ελλάδα γίνεται ειδωλολατρική χώρα. Μάς χρειάζεται ώς έθνος Ορθόδοξη κατήχηση άν θέλουμε νά σωθούμε. Διαφορετικά θά χαθούμε μέσα στήν θύελλα τού Συγκρητισμού, τού Διεθνισμού, καί τής Πανθρησκείας, πού ταλαντεύει καί σαρώνει τίς συνειδήσεις..."

Προέτρεπε νά διαβάζουμε τήν Αγία Γραφή καί ιδιαίτερα τά εσχατολογικά σημεία, μέ προσευχή καί μέ κατάνυξη γιά νά βρισκόμαστε σέ ετοιμότητα καί εγρήγορση στίς ημέρες αυτές, πού ή αποστασία ήδη ενεργείται...
Έλεγε ακόμη,

"Τό μίσος καί ή σκληρότητα, θά είναι προϋπόθεση τών ανθρώπων εκείνων πού θά αρνηθούν τελικά τόν Χριστό καί θά ακολουθήσουν τόν Αντίχριστο...

Τό σφράγισμα τού Αντίχριστου θά έλθει στό τέλος, όταν θά έχει συντελεσθεί ήδη καί ή άρνηση τής αγάπης. Όπως ένα έγγραφο επικυρώνεται μέ μιά σφραγίδα, έτσι κι΄ εκείνο τό σφράγισμα, θά επικυρώσει απλώς τό μίσος καί τήν σκληρότητα πού θά υπάρχουν στίς ψυχές αυτών τών ανθρώπων..."

" Οί Χριστιανοί τών εσχάτων ημερών θά αντιμετωπίζονται μέ περιφρόνηση από αυτούς πού θά διαλέξουν " τόν άλλο δρόμο". Θά μιλούν τήν γλώσσα τής αγάπης αλλά δέν θά γίνονται κατανοητοί. Ή έρημος θά είναι ή μόνη επιλογή τών Χριστιανών, προκειμένου νά λατρεύσουν τόν Κύριό τους.
Έρημος, είναι ή απουσία τού κόσμου από τόν χώρο τής καρδιάς πού αγαπά τόν Χριστό.

Ή έρημος δέν είναι μία συγκεκριμμένη έκταση γής. Είναι ένας τρόπος αγιοπνευματικής διαβίωσης ακόμη καί μέσα στόν κόσμο..."

Προειδοποιούσε ακόμη, νά μή εντυπωσιασθούμε από τά κηρύγματα "ελευθερίας, δημοκρατίας, αγάπης, καί φιλεσπλαχνίας" πού θά εκστομίζονται από τό Θηρίο τίς μέρες εκείνες.
"Θά μιλά γιά ελευθερία, έλεγε, αλλά θά εννοεί τήν ελευθερία τής ανηθικότητας !...
Οί άνθρωποι πού θά πιστέψουν σ΄αυτόν θά πεινούν καί δέν θά μπορούνε νά φάνε από τίς πληγές στό στόμα τους, θά καίγονται καί δέν θά δροσίζονται, θά κρυώνουν καί δέν θά ζεσταίνονται, θά διψάνε καί δέν θά βρίσκουν νερό νά πιούνε...
Θά πέσουν οί επτά πληγές τού Θεού επάνω τους, ώσπου στό τέλος θά έλθει ή ώρα, πού θά αλληλοσπαραχθούν μεταξύ τους...
Καί συμπλήρωνε,
" Ό δίκαιος καί ενάρετος άνθρωπος θά αφήσει "μνήμην αγαθήν" καί θά μνημονεύεται είς τούς αιώνας τών αιώνων, καί στήν γή καί στόν Ουρανό.
Ό άδικος θά χαθεί μαζί μέ τά έργα του..."
(αντιγραφή από Ορθόδοξο Χριστιανικό έντυπο).

http://www.kivotoshelp.gr/Pages/shmeiat ... .htm#Money








Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”