Bιβλίο "βόμβα" για τον Αντίχριστο του π. Παϊσίου

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

IOANNISBATATZHS έγραψε:ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ WWW.IMDLEO.GR ΣΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ, Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ 30-33 ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.

Προσωπικά μετά από προσεκτική ανάγνωση πιστεύω
ότι ο Λεόντιος και το imbleo.gr,
έχουν πέσει σε πλάνες, όσον αφορά τα σχόλια επί προφητειών.

ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ ΜΙΧΑΗΛ ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΕ, ΠΡΕΣΒΕΥΕ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ !
IOANNISBATATZHS
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από IOANNISBATATZHS »

Προσωπικά μετά από προσεκτική ανάγνωση πιστεύω
ότι ο Λεόντιος και το imbleo.gr,
έχουν πέσει σε πλάνες, όσον αφορά τα σχόλια επί προφητειών.

σε ποιά σημεία ;
τι έχεις διαπιστώσει ;
δώσε το στίγμα σου...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

dtrapel έγραψε:http://www.share-international.org/lang ... ersion.pdf

Οποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω γιαυτόν τον αντίχριστο ας προβεί σε ενυμέρωση για τους υπόλοιπους, ώστε να προφηλασόμαστε όλοι μας.
Εκείνες τις μέρες ο Θεός θα οικονομήσει να εμφανιστούν πάλι μεγάλοι προφήτες (ο Ηλίας και ο Ενώχ, που δεν έχουν πεθάνει) για να προειδοποιήσουν να μην πιστέψουμε τον αντίχριστο, ο οποίος ως προς τη συμπεριφορά του θα μοιάζει τον Χριστό (Τον οποίο θα οικειοποιείται) και με τα θαύματά του (θα κάνει σημεία και τέρατα) θα ξεγελάσει πολλούς!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Bιβλίο "βόμβα" για τον Αντίχριστο του π. Παϊσίου

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Διαβάζοντας το ΣΚΕΥΟΣ ΕΚΛΟΓΗΣ είδα το συγκεκριμένο βιβλίο και αναζητώντας το αν έχει τελικά εκδοθεί αναρωτιέμαι τι έχει γίνει τελικά;Εκδόθηκε:::
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Bιβλίο "βόμβα" για τον Αντίχριστο του π. Παϊσίου

Δημοσίευση από vivika »

Βρήκα το παρακάτω βιντεάκι που έχει τίτλο "Σημεία των Καιρών" του Γέροντα Παϊσίου που παρουσιάζει ένα χειρόγραφο φυλλάδιο. Δεν γνωρίζω τον γραφικό χαρακτήρα του γέροντα :oops: αλλά σας το παραθέτω:

«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
paratiritis88
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 6:00 am

Re: Bιβλίο "βόμβα" για τον Αντίχριστο του π. Παϊσίου

Δημοσίευση από paratiritis88 »




ΚΑΤ΄ ΑΡΧΑΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΚΑΤΙ :


1) ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΛΑΘΟΣ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !




2) Τά τελευταία χρόνια λοιπόν παρατηρώ καί εγώ μία διάσταση εσχατολογικών απόψεων καί μάλιστα από ανθρώπους πού υποστήριζαν πρίν ότι τό 2012-13 θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος !

Κάποιοι από αυτούς αρχίζουν καί συγχρονίζονται μέ την νεώτερη ιδέα πού κυκλοφορεί τώρα από γνωστούς πνευματικούς οδηγούς όπως ο π. Εφραίμ Φιλοθεϊτης τής Αριζόνας, ότι ο Αντίχριστος θα έλθει μετά από 30 μέ 40 χρόνια, όχι τώρα!

Αντίθετα ο π. Βησαρίων τής Μονής Δαδίου στό γνωστό βιβλίο, έλεγε ότι είδε σε όραμα την Παναγία καί ότι έχει γεννηθεί το 1983 !

Άν λοιπόν έλθει σαν τέλειος πλαστογράφος του Χριστού θα πρέπει να μπεί στον δημόσιο βίο στα 30 του χρόνια !

Δηλαδή 1983+30 = 2013 . Ο χρόνος θα δείξει...

Υπάρχει όμως καί το ενδεχόμενο τής πλάνης καί τής σύγχισης ώστε αυτό το φοβερό σημείο πού περιμένουν κάποιοι να μή είναι ο Αντίχριστος αλλά να είναι ένας πχ. Παγκόσμιος πόλεμος πού θα ξεκινήσει είτε από Ελληνοτουρκικές διαφορές στίς ΑΟΖ, είτε από το Ιράν καί την Συρία ( σύμφωνα καί με την πρόρηση τού αείμνηστου καί Άγιου Μητροπολίτη Σισανίου Αντώνιου ) .

Ο π. Εφραίμ Φιλοθεϊτης μιλάει επίσης γιά Ανάσταση τού Ιωάννη Βατάτζη, γιά ανόρθωση τής Ελλάδας, γιά 30 χρόνια επαναευαγγελισμού καί Ορθόδοξης λαμπρότητας καί μετά θα έλθει ο Αντίχριστος σύμφωνα καί με την ρήσι του Κυρίου περί διαδόσεως του Ευαγγελίου πρώτα σε όλο τον κόσμο καί μετά το τέλος...

Καί πάλι καί εδώ ό χρόνος θα δείξει καί θα αποδείξει τήν αλήθεια από την πλάνη, τήν ήρα από το στάρι, καί ποιός μίλησε πράγματι "εκ Πνεύματος Αγίου..." , ή εκ πνεύματος πλάνης...
paratiritis88
aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Bιβλίο "βόμβα" για τον Αντίχριστο του π. Παϊσίου

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

Αυτά λίγο πολύ τα γνωρίζουμε.Εγώ ρωτάω το βιβλίο το συγκεκριμένο έχει εκδοθεί;;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
vivika
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Τετ Σεπ 09, 2009 7:39 pm
Τοποθεσία: Βίβιαν@Ν.Φ.

Re: Bιβλίο "βόμβα" για τον Αντίχριστο του π. Παϊσίου

Δημοσίευση από vivika »

Υπάρχει επίσης και αυτό: http://www.pigizois.net/afieromata/pais ... oritou.pdf
Αν είναι πράγματι ο γραφικός χαρακτήρας του γέροντα γιατί θα πρέπει να εκδοθεί;
Με αυτό τον τρόπο μπορεί όποιος επιθυμεί να το κατεβάσει και να το τυπώσει.
«Γρηγορεῖτε καί προσεύχεσθε, ἵνα μή εἰσέλθητε εἰς πειρασμόν» Ματθ. κστ' 41
Ω Θεέ μου, δώσε μου τη δύναμη να αλλάξω αυτά που μπορώ, την υπομονή να αντέξω αυτά που δεν μπορώ,
και τη σοφία για να γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ τους.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Bιβλίο "βόμβα" για τον Αντίχριστο του π. Παϊσίου

Δημοσίευση από aposal »

Από την μικρή μου πείρα έχω μάθει να κάνω μακριά από τις περισσότερες προφητείες και ΕΙΔΙΚΑ από εκείνες που έχουν χρονολογίες.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Bιβλίο "βόμβα" για τον Αντίχριστο του π. Παϊσίου

Δημοσίευση από paulina »

Το βιβλιαράκι Σημεία των καιρών έχει εκδοθεί και διανεμηθεί δωρεάν.
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”