"Έτοιμο το Ισραήλ για την ανέγερση του Ναού του Σολομών

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

"Έτοιμο το Ισραήλ για την ανέγερση του Ναού του Σολομών

Δημοσίευση από filtor »

http://www.freemonks.gr/peggr/h030/pegi ... arthro|376
Επειδή για κάποιο λόγο δεν ανοίγει απ' ευθείας η σελίδα, παραθέτω το κείμενο το οποίο έχει και φωτογραφίες τις οποίες για να δείτε μπείτε στην σελίδα :
http://www.freemonks.gr

ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΟΣ! (Ο.Μ. τ. 132)

Ένα από τα σημεία των καιρών που θα σημάνουν την έλευση του Αντιχρίστου επί της γης, την εμφάνιση των δυο Προφητών και την Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου μας, θα είναι η ανέγερσις του τρίτου Ναού του Σολομώντος, όπως έχουμε γράψει από ετών και στο βιβλίο μας «ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΑΣ» (1984). Στη συνέχεια σας παρουσιάζω μεταφρασμένο, το τι διάβασα για την ανέγερση του Ναού του Σολομώντος στην εβραϊκή ιστοσελίδα www.templemountfaithful.org. Απολαύστε το εβραϊκό κείμενο:
(Αρχιμανδρίτης Νεκτάριος Μουλατσιώτης)


ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΣΧΑΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΒΑΔΙΖΟΥΝ
ΠΡΟΣ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ


Μετά από αιώνες, χωρίς οικοδομικά προβλήματα, ξαφνικά τα τείχη στη Νότια πλευρά του «Όρους του Ναού» πέφτουν. Ο Ισραηλινός Αρχαιολόγος Εϊλάτ Μαζάλ, ο οποίος ηγείται μιας ομάδας, η οποία προσπαθεί να προστατέψει την καταστροφή των αρχαίων, από το «όρος του Ναού», αναφέρει ότι το θέαμα των τειχών που έχουν πέσει είναι τρομερό και μπορεί μάλιστα να προκαλέσει μια σειρά από συνεχείς καταρρεύσεις του τείχους. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο, στα τείχη του «όρους του Ναού». Τον Αύγουστο του 2001, μια τεράστια ρωγμή εμφανίστηκε στη Νότια πλευρά των τειχών του «όρους του Ναού». Αυτή η ρωγμή έχει 25 μέτρα ύψος και δεκάδες μέτρα μήκους προς τα δυτικά, ενώ εκτείνεται από τη Νοτιοανατολική γωνία σε μια περιοχή που φτάνει κάτω από το τέμενος Αλακσά, το οποίο είναι χτισμένο στο νοτιότερο μέρος του «όρους του Ναού».

Είναι σημαντικό, ότι αυτή η ρωγμή έγινε ξαφνικά, αμέσως μετά τη μεταφορά του πρώτου ακρογωνιαίου λίθου για τον τρίτο Ναό του Σολομώντα, από το κίνημα των πιστών του κτισίματος του Ναού, στην περιοχή που βρίσκεται μπροστά στο νότιο τείχος. Δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία, ότι αυτό ήταν το χέρι του Θεού. Δεν θα επιτρέψει πια ο Θεός στους ξένους παγανιστές, Ισλαμιστές, 'Αραβες, να υπάρχουν πια στο όρος του Ναού. Πρέπει να αναφέρουμε ότι λίγο πριν την εμφάνιση του ρήγματος στη νότια πλευρά, μια χαραμάδα εμφανίστηκε και στο ανατολικό τείχος που δεν απέχει από την πραγματικά αυθεντική ανατολική πύλη, η οποία ονομάζεται «Shushan Gate» η αλλιώς «Χρυσή Πύλη». Όταν το 2002, έσκαβαν οι 'Αραβες από την εσωτερική πλευρά του ανατολικού τείχους, ο Θεός τούς εξέπληξε αποκαλύπτοντας τη «Χρυσή Πύλη». Οι 'Αραβες κατάλαβαν τη σπουδαιότητα της εμφάνισης αυτής της θεϊκής πύλης, από την οποία γνωρίζουν πολύ καλά ότι θα περάσει ο Μεσσίας, ο Υιός του Δαβίδ. Σαν αποτέλεσμα ήταν να την ξανακαλύψουν. Η κατάρρευση όμως των τειχών του Ναού, είναι ένα πολύ καθαρό σημάδι, ότι ήρθε ο καιρός να εκλείψει η παρουσία των ξένων παγανιστών από το όρος του Ναού. Ο Θεός, έχει ξεκινήσει και προετοιμάζει τον άγιο λόφο του, ούτως ώστε ο λαός του Ισραήλ να τον εξαγνίσει και να του ξαναχτίσει το Ναό. Το Ισραήλ και η Κυβέρνησή του, δεν μπορούν πια να ξεφύγουν από το σχέδιο του Θεού.

Στις 23 Φεβρουαρίου του 2004, ένα δημοσίευμα στην εφημερίδα El Quds αναφέρει ότι η σκεπή του Τεμένους «Dome of the Rock» (το γνωστό Τέμενος του Ομάρ) στο όρος του Ναού, έπαθε μεγάλη ζημιά από το σεισμό, ο οποίος κτύπησε το Ισραήλ και την Ιερουσαλήμ στις 11 Φεβρουαρίου 2004. Αλληλούια! Τα σημεία των καιρών έχουν ήδη αρχίσει. Ξεκίνησαν με το σεισμό της 11ης Φεβρουαρίου, την πτώση των τειχών, την διόγκωση του τείχους και την ρωγμή. Τώρα τα βλέμματα όλων είναι στραμμέναστή σκεπή του Τεμένους «Dome of the Rock», το οποίο στέκεται στην ιερή πλευρά.







Έχουμε επίσης τονίσει ότι οι σεισμολόγοι έχουν υπογραμμίσει ότι έρχεται ένας τεράστιος σεισμός, που θα γίνει στο εγγύς μέλλον στο Ισραήλ. Το επίκεντρο του σεισμού θα είναι στο Όρος του Ναού και στην Ιερουσαλήμ. Το αποτέλεσμα θα είναι η ολοκληρωτική κατάρρευση των κτισμάτων που βρίσκονται εκεί. Είναι πλέον καθαρό το μήνυμα από το Θεό του Ισραήλ, ότι ο τρίτος Ναός (του Σολομώντα), σύντομα θα ξαναχτιστεί. Είμαστε μία ευλογημένη γενιά, η οποία θα ζήσει την εκπλήρωση όλων αυτών των γεγονότων, τα οποία είναι σημεία των καιρών. Τα μάτια όλων μας θα πρέπει να είναι στραμμένα στο όρος του Ναού εδώ στην Ιερουσαλήμ, επικεντρωμένα στο σημείο όπου θα συμβούν τα γεγονότα των τελευταίων ημερών. Ο καιρός είναι εγγύς.



Ενότητα : ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ
Συγγραφέας : π. Nεκτάριος Μουλατσιώτης
Ημερομηνία : 10/03/2006
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

"Το Ισραήλ και η Κυβέρνησή του, δεν μπορούν πια να ξεφύγουν από το σχέδιο του Θεού. "

Μα δεν είναι οξύμωρο ?
ΔΕΝ μπορούν να ξεφύγουν από το σχέδιο Του Θεού το οποίο είναι δηλαδή ποιό ?
Είναι σχέδιο Του Θεού να ανέβει ο ΑντίΧριστος ? ήταν σχέδιο Του Θεού να σταυρωθεί ο Χριστός ? εφόσον ήταν σχέδιο Του Θεού να σταυρωθεί ο Χριστός τότε κάποιοι έπρεπε να το εκπληρώσουν
Οπότε χρειάζοταν οι άνθρωποι αυτοί να υπάρχουν για να εκπληρώσουν πρφητείες
Αυτή η φράση για μένα με αφήνει γεμάτο απορίες και στεναχώρια και θλίψη
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΝ από το σχέδιο Του Θεού ? ή δεν μπορούν να ξεφύγουν από τα ίδια τους τα έργα και ο Θεός απλά ΠΡΟΛΕΓΕΙ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ και δεν ΠΡΟΚΑΛΕΙ το κακό ?
Διότι ΚΑΚΟ δεν είναι να έρθει ο Αντίχριστος ?
Είναι καλό γιατί θα βγουν και Αγιοι θα μου πείτε για να ξεχωρίσουν τα πρόβατα από τους λύκους , ή γιατί μας αξίζει να κυβερνηθούμε από αυτόν που με τα έργα μας προκαλέσαμε και προσκαλέσαμε στο κόσμο
Αυτό όμως το "ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" με κάνει να πιστέψω στο ΚΙΣΜΕΤ σαν τους Τούρκους κι εγώ
Οπότε .......
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ
ΚΑΘΟΜΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ
ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ αφού ΟΛΑ είναι προδιαγεγραμμένα σύμφωνα με κάποιο σχέδιο και εφόσον ΚΑΝΕΙΣ Δεν μπορεί να ξεφύγει από το ΣΧΕΔΙΟ
Πιόνι ? ή ελεύθερος ? ελεύθερος για το καλό και το κακό ? ή προορισμένος για το καλό ή το κακό ?
Γιατί σε αυτό το φόρουμ αντί να ξεμπερδεύομαι μπερδεύομαι πιο πολύ ?
Γιατί ενώ ήρθα πιο ήσυχος .......... φεύγω πιο μπλεγμένος ?
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

lovethink έγραψε:Πιόνι ? ή ελεύθερος ? ελεύθερος για το καλό και το κακό ? ή προορισμένος για το καλό ή το κακό ?
Γιατί σε αυτό το φόρουμ αντί να ξεμπερδεύομαι μπερδεύομαι πιο πολύ ?
Γιατί ενώ ήρθα πιο ήσυχος .......... φεύγω πιο μπλεγμένος ?
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά. Ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να επιλέξει τι θα κάνει στην ζωή του. Απλά ο Θεός ξέρει τι θα επιλέξουμε :)

Και κάτι άσχετο που μου ήρθε στο μυαλό. Ώρες ώρες πιστεύω ότι ο κόσμος που ζούμε δεν είναι του Θεού. Ο Θεός μας τον παρέδωσε τέλειο και εμείς τον κάναμε.... να μην πω πως το κάναμε: πόλεμοι, μίσος, βία, συμφέρον, χρήμα, απληστία.... Και όσοι μιλούν για τον Χριστό και την πραγματική αγάπη θεωρούνται γραφικοί. Πραγματικά, που βαδίζουμε;;;; Που μας οδηγούν οι επιλογές μας;;;; Όμως βλέποντας γύρω μου κάποιους (έστω και ελάχιστους) ανθρώπους, όπως τον Πάτερ της Κιβωτού, να κάνουν καλές πράξεις οι ελπίδες μου αναπτερώνονται.... Ίσως τελικά να υπάρχει σωτηρία.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

ix8ys έγραψε:

Και κάτι άσχετο που μου ήρθε στο μυαλό. Ώρες ώρες πιστεύω ότι ο κόσμος που ζούμε δεν είναι του Θεού. Ο Θεός μας τον παρέδωσε τέλειο και εμείς τον κάναμε.... να μην πω πως το κάναμε: πόλεμοι, μίσος, βία, συμφέρον, χρήμα, απληστία.... Και όσοι μιλούν για τον Χριστό και την πραγματική αγάπη θεωρούνται γραφικοί. Πραγματικά, που βαδίζουμε;;;; Που μας οδηγούν οι επιλογές μας;;;; Όμως βλέποντας γύρω μου κάποιους (έστω και ελάχιστους) ανθρώπους, όπως τον Πάτερ της Κιβωτού, να κάνουν καλές πράξεις οι ελπίδες μου αναπτερώνονται.... Ίσως τελικά να υπάρχει σωτηρία.
Αγαπητέ φίλε, το ίσως συνιστά ολιγοπιστία :cry:
Δηλαδή υπονοείς ότι μπορεί και να μήν υπάρχει Σωτηρία??? :-O :-O :-O
Ο Κύριος μας διαβεβαίωσε ότι δεν θα μας εγκαταλήψει ποτέ. λέγων
"Ιδού εγώ μεθ'υμών εί πάντας τας ημέρας εως της Συντελείας του Αιώνος" O:)
Για την Εκκλησία Του ισχύει το
"Πύλαι άδου ού κατεσχήνουσιν Αυτή" O:)

Απλά λοιπόν είναι δικό μας έργο να αναζητήσομε Αυτόν και την Εκκλήσια του και πάλιν έχοντας την διαβεβαίωση Του ότι
"Πάς ο ζητών ευρήσκει" :wink:

Καλό ψάξιμο λοιπόν φίλε και μή απελπίζου καθότι Ζεί Κύριος ο Θεός O:) O:) O:)
Εικόνα
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

Christos έγραψε:
Ίσως τελικά να υπάρχει σωτηρία.
Αγαπητέ φίλε, το ίσως συνιστά ολιγοπιστία :cry:
Δηλαδή υπονοείς ότι μπορεί και να μήν υπάρχει Σωτηρία??? :-O
Καλησπέρα Χρίστο και χρόνια πολλά. Φυσικά και πιστεύω ότι ο Χριστός δεν θα μας εγκαταλείψει και ότι θα είναι μαζί μας μέχρι το τέλος. Πράγματι, το «ίσως» δεν έπρεπε να μπει. :-/
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Ραββίνοι...για την προετοιμασία...του Ναού του Σολομώντα {B}

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ραββίνοι μιλούν για την προετοιμασία χτισίματος του Ναού του Σολομώντα... και παρουσιάζουν τα σχέδια και τις μακέτες του ναού καθώς και την στολή και το στέμμα του Αντιχρίστου.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ραββίνοι...για την προετοιμασία...του Ναού του Σολομώντα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

http://www.trito-mati.blogspot.com/2011 ... l?spref=fb

αποσπάσματα:
.........ΝΤΠ σημαίνει την με κάθε τρόπο και μέσο διάλυση των εθνικών κρατών
και των παραδοσιακών αξιών

.............σήμερα είμαστε βέβαιοι πια ότι οι παγκόσμιοι εξουσιαστές της ΝΤΠ θα χρησιμοποιήσουν οποιοδήποτε μέσο διαθέτουν, ώστε να καθυποτάξουν την ανθρωπότητα. Ίσως το πιο ισχυρό τους χαρτί να είναι το περίφημο πρόγραμμα γαλάζια ακτίνα ή Blue Beam Project.


............Το μυστικό αυτό πρόγραμμα έφερε για πρώτη φορά στο φως της δημοσιότητας, ένας Καναδός δημοσιογράφος, ο Serge Monast, στα μέσα της δεκαετίας του 90.

............Φανταστείτε τον ουρανό σαν μια γιγαντιαία κινηματογραφική οθόνη, όπου κάποιος από πίσω, χρησιμοποιώντας έναν προτζέκτορα, προβάλει τρισδιάστατες εικόνες της αρεσκείας του!

.............Εικονική πραγματικότητα και μαζικές ψευδαισθήσεις...


................ Μια ανθρωπότητα εξουθενωμένη και τρομαγμένη, θα είναι έτοιμη να δεχτεί οποιονδήποτε σαν μεσσία αρκεί αυτός να μπορεί να εγγυηθεί ειρήνη και ασφάλεια.


............ Μήπως κάποιοι προσπαθούν να προετοιμάσουν την ανθρωπότητα να δεχτεί ως νομοτελειακό γεγονός την επικράτηση μιας παγκόσμιας κυβέρνησης,
ώστε να αντιμετωπίσουμε τους εχθρούς από το έξω διάστημα;

............. Οικονομική κρίση, ανασφάλεια παντού, κατάρρευση ηθικών αξιών, μετανάστευση, πόλεμοι... Και την κατάλληλη στιγμή θα ηχήσει η σάλπιγγα της «εξωγήινης εισβολής», που θα είναι απλώς εφέ, εικονική πραγματικότητα, αλλά θα είναι το μοιραίο χτύπημα για την «κουρασμένη» ανθρωπότητα.

..............
Μπορεί κανείς να παίξει με τους ανθρώπους όπως θέλει... Φανταστείτε να προβάλουν πάνω από τον ουρανό της Τεχεράνης αγγέλους με σπάθες, που θα καλούν τους πιστούς σε τζιχάντ...

«...και έκαμνε σημεία μεγάλα ώστε και πυρ έκαμνε να κατεβαίνη εκ του ουρανού εις την γην ενώπιον των ανθρώπων και επλάνα τους κατοικούντας επί την γην» ΑΠ.ιγ13-14.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ραββίνοι...για την προετοιμασία...του Ναού του Σολομώντα

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

" Εν τω καιρώ εκείνω αναστήσεται Μιχαήλ ο άρχων ο μέγας, ο εστηκώς
επί τους υιούς του λαού σου. Και έσται καιρός θλίψεως, θλίψις οία ου γέγονεν
αφού γεγένηται έθνος εν τη Γη "... (Δανιήλ ΙΒ-1)

viewtopic.php?f=10&t=16542&p=195083#p195083[/quote]

Κύριε δώσε μας δύναμη και ελέησόν μας.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”