Μια απλή ταυτότητα ?

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:
lovethink έγραψε:
nkope έγραψε:Πως σας φαίνεται η ιδέα να εκδόσει η Εκκλησία της Ελλάδος "χριστιανικές ταυτότητες", αν υποτεθεί ότι θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κάπου;
Από απαράδεκτο εώς άκρως επικίνδυνο
Μετά δεν θα έχει δικαίωμα να μιλάει για ΜΗ ΧΩΡΙΣΜΟ κράτους Εκκλησίας είναι σα να το προκαλεί να συμβεί
Η ταυτότητα είναι ΝΟΜΙΚΟ έγγραφο , κρατικό , του ΚΑΙΣΑΡΑ ;)
Η αστυνομική ταυτότητα ναι, υπάρχουν όμως ένα σωρό άλλες εξειδικευμένες όπως, επαγγελματική, αθλητική, φοιτική, εταιρική, συλλογική κλπ. που δεν αποδεινύουν τόποτε άλλο παρά μια συγκεκριμένη ιδιότητα αυτού που την έχει ότι είναι μέλος κάπου πχ. σ΄ένα σύλλογο.
Και η εκκλησία είναι Σύλλογος ?
Οχι , δεν μου αρέσει η ιδέα να βγάλει ταυτότητες η εκκλησία , με ποιά λογική ? με ποιό σκεπτικό ? ότι τα μέλη μας μπορούν να έχουν έκπτωση στους γάμους 30 % ?

Οσο για τις δουλειές είναι ανεπίτρεπτο να λέμε ότι οι ΜΗ Χριστιανοί πρέπει να μένουν άνεργοι
Οσο για τους καθηγητές ................. έχουμε ακούσει τόσα στα δελτία ειδήσεων από ανθρώπους που η ταυτότητά τους έλεγε "Χριστιανός"
Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

lovethink έγραψε:
nkope έγραψε:
lovethink έγραψε: Από απαράδεκτο εώς άκρως επικίνδυνο
Μετά δεν θα έχει δικαίωμα να μιλάει για ΜΗ ΧΩΡΙΣΜΟ κράτους Εκκλησίας είναι σα να το προκαλεί να συμβεί
Η ταυτότητα είναι ΝΟΜΙΚΟ έγγραφο , κρατικό , του ΚΑΙΣΑΡΑ ;)
Η αστυνομική ταυτότητα ναι, υπάρχουν όμως ένα σωρό άλλες εξειδικευμένες όπως, επαγγελματική, αθλητική, φοιτική, εταιρική, συλλογική κλπ. που δεν αποδεινύουν τόποτε άλλο παρά μια συγκεκριμένη ιδιότητα αυτού που την έχει ότι είναι μέλος κάπου πχ. σ΄ένα σύλλογο.
Και η εκκλησία είναι Σύλλογος ?
Οχι , δεν μου αρέσει η ιδέα να βγάλει ταυτότητες η εκκλησία , με ποιά λογική ? με ποιό σκεπτικό ? ότι τα μέλη μας μπορούν να έχουν έκπτωση στους γάμους 30 % ?

Οσο για τις δουλειές είναι ανεπίτρεπτο να λέμε ότι οι ΜΗ Χριστιανοί πρέπει να μένουν άνεργοι
Οσο για τους καθηγητές ................. έχουμε ακούσει τόσα στα δελτία ειδήσεων από ανθρώπους που η ταυτότητά τους έλεγε "Χριστιανός"
Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος
Τώρα μάλιστα ήρθαμε στο επίμαχο σημείο.

Σε τί θα μπορούσε να χρησιμεύσει σε κάποιον να αποδείξει με κάποια ταυτότητα ότι είναι Χριστιανός Ορθόδοξος;

Αν δεν χρειάζεται, τότε γιατί κάποιοι φωνάζουν επειδή σβήστηκε το θρήσκευμα απ' τις ταυτότητες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkope την Τρί Δεκ 05, 2006 12:22 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Πως σας φαίνεται η ιδέα να εκδόσει η Εκκλησία της Ελλάδος "χριστιανικές ταυτότητες", αν υποτεθεί ότι θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν κάπου;
Καλά είπαμε να λέμε αστεία αλλά όχι κι έτσι απότομα. Ευτυχώς καθόμουν καλά όταν το διάβασα.
Παιδιά οι διαμαρτυρίες και οι λαο-μαζώξεις για τις ταυτότητες ήταν γραφικά πράγματα... που εκθέτουν ανεπανόρθωτα. Τυπολατρεία στο αποκορύφωμα.
Όσο για το σχόλιο ότι είναι καλό να ξέρω αν η δασκάλα του παιδιού μου είναι βουδίστρια, έχουμε όλοι εμπειρία από κάτι χριστιανούς δασκάλους που δεν είναι και ό,τι καλύτερο για τα καημένα τα παιδάκια..
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Ο χριστιανός δεν έχει ανάγκη να αποδείξει τίποτα.Η ίδια του η ζωή είναι απόδειξη για αυτά που πιστεύει.Δεν χρειάζεται την ταυτότητα για να αποδείξει κάτι.Αν διαβάσετε τα σημεία των καιρών του ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΙΣΙΟΥ είναι φανερό οτι κάτι δεν πάει καλά.Κι όταν βλέπουμε οτι κάτι δεν πάει καλά πρέπει να φωνάζουμε έστω κι αν δεν ακουγόμαστε... ;)
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Κι όταν βλέπουμε οτι κάτι δεν πάει καλά πρέπει να φωνάζουμε έστω κι αν δεν ακουγόμαστε...
Ωραία, τότε υποθέτω είσαι σύμφωνος και με τις διαδηλώσεις. Έτσι δεν είναι;
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Πιστεύω ότι με τις διαδηλώσεις μπορεί να μην καταφέρνεις πάντα να ανατρέψεις αλλά τουλάχιστον δείχνεις αυτό που πιστεύεις και δε σκύβεις το κεφάλι σε κάθε τρελό... :lol:
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

DOMINIQUE έγραψε:Πιστεύω ότι με τις διαδηλώσεις μπορεί να μην καταφέρνεις πάντα να ανατρέψεις αλλά τουλάχιστον δείχνεις αυτό που πιστεύεις και δε σκύβεις το κεφάλι σε κάθε τρελό... :lol:
Το θέμα είναι ότι ένιωσα ξαφνικά ότι διαδήλωσα για ένα κομμάτι χαρτί μπλε και όχι για μια ηλεκτρονική ταυτότητα διότι βγήκε η περιβόητη νέα ταυτότητα και είναι ένα κομμάτι πλαστικοποιημένο ίδιο γαλάζιο χαρτί
(εκτός και αν είχαν άλλη στα σκαριά και εξαιτίας των αντιδράσεων πάγωσε το θέμα )
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Απαντησή μου ...η παρένθεσή σου >:D<
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

nkope έγραψε: Τώρα μάλιστα ήρθαμε στο επίμαχο σημείο.

Σε τί θα μπορούσε να χρησιμεύσει σε κάποιον να αποδείξει με κάποια ταυτότητα ότι είναι Χριστιανός Ορθόδοξος;

Αν δεν χρειάζεται, τότε γιατί κάποιοι φωνάζουν επειδή σβήστηκε το θρήσκευμα απ' τις ταυτότητες;
Δε θεωρώ ότι απαντήθηκε το ερώτημά μου για το θόρυβο γύρω απ' τις ταυτότητες.

Μήπως κάποιοι που φωνάζουν αισθάνονται τόση ανασφάλεια ως Χριστιανοί, που χρειάζονται την ταυτότητα για ν' αποδείξουν στον εαυτό τους ότι είναι Χριστιανοί;
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

(εκτός και αν είχαν άλλη στα σκαριά και εξαιτίας των αντιδράσεων πάγωσε το θέμα )
Δεν ξέρω αν πάγωσε τότε το θέμα, πάντως τώρα χωρίς τα νέα ηλεκτρονικά διαβατήρια... τίποτα! Και εγώ έχω βγάλει, είμαι πλέον χαραγμένος... :cry:

Λοιπόν να δω αυτούς που θέλαν να γίνουν οσιομάρτυρες και να αντισταθούν στον αντίχριστο όπως ισχυρίζονταν , τι θα κάνουν τώρα; Θα μείνουν...αταξίδευτοι :roll:
??!! !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”