Οἰκουμενισμὸς

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από dionysisgr »

Bρε ανθρωπε μου, εδω ειναι ενα φορουμ για το Αγιο Ορος,
δεν κανουμε εδω ομολογια, ουτε απολογητικη της Ορθοδοξιας.

Δηλαδη εσυ πυροβολεις, μεσα στο στρατοπεδο σου, και ο "εχθρος" ειναι εξω ας πουμε. Αυτο σου λεω.

Αλλο εαν γραψουμε κατι, για να καταρτιζομαστε ολοι μας, δογματικο, θεολογικο, πατερικο, κλπ,
και ο καθενας προσθετει απο ενα λιθαρακι για να μαθαινουμε και να βελτιωνομαστε.

Αυτα γινονται κατα περισταση. Οτι ερχεται το αντιμετωπιζουμε.

Αλλα δεν κανουμε καμμια ηλεκτρονικη οικουμενικη συνοδο εδω,
να διαξιφιζομαστε με ανυπαρκτους εχθρους, μεταξυ μας.

Εσυ πηρες φορα, και βαρας τον αερα.

Περιμενε, να βγει κατι, η τοποθετησου επι συγκεκριμενου θεματος,
να το συζητησουμε σοβαρα, και οχι καφενειακα.

Ετσι γενικα και αοριστα που καταδικαζεις τον διαλογο,
και παραθετεις Πατερικα κειμενα αποσπασματικα,
τα οποια γραφθηκαν για συγκεκριμενα γεγονοτα και περιστασεις,
δεν κανουμε κατι, παρα μονο γραφικοι θα φαινομαστε.

Καθε συζητηση, πρεπει να εχει θεμα, αρχη, νοημα, σκοπο και ενα αποτελεσμα.

Μην αεροβατουμε.

Αυτα με αγαπη, μην με παρεξηγεις.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από vasilisalt »

Σε ορθόδοξο ΄΄κύκλο΄΄ που συχνά συμμετέχω, κάποιοι συγκεκριμένοι (και διαρκώς οι ίδιοι) βάζουν συνέχεια
τέτοιας μορφής θέματα. Και πάντα με πομπώδες ύφος και με προσέγγιση τρόμου.
Και δεν το κάνουν από υποκρισία ή από κακό. Μοιάζουν εξαιρετικοί άνθρωποι γενικώς.
Παντά, ΜΑ ΠΑΝΤΑ ο ιερέας τους προτρέπει να μην επικεντρώνουν εκεί, γιατί χάνουν την ουσία της πίστης.
Άλλωστε δεν είναι και εύκολο να βγάλουμε απλά και συγκεκριμένα συμπεράσματα και να οδηγηθούμε με ασφάλεια.
Επομένως συνήθως αποπροσανατολιζόμαστε και ξεκινάμε τον ΄΄ανένδοτο΄΄ χάνοντας την ουσία της πίστης και
τελικά το πραγματικό μας όφελος.
Τώρα αν κάποιοι νιώθουν πως ξέρουν (και πιθανόν να ξέρουν, δεν το λέω ειρωνικά), δικαίωμά τους είναι να επιλέγουν τον δρόμο τους.
Προσωπικά νιώθω πως καλό θα ήταν να λύσω πρώτα το γόρδιο δεσμό με τον καθημερινό υλισμό, να μάθω να συγχωρώ,
να μάθω να διαβάζω για να ανοίξω τα στραβά μου, να μάθω να επιλέγω σωστούς πνευματικούς ανθρώπους (για να μη τρώω
αμάσητα τα πάντα), να προσπαθήσω να μεγαλώσω καλά παιδιά, να προσπαθώ να είμαστε αγαπημένοι με την οικογένειά μου κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

Όταν τελειώσω με αυτά, σκέφτομαι να ασχοληθώ με τον οικουμενισμό, με τη συντέλεια του κόσμου και την αποκάλυψη κοκ.

Γιατί συνήθως στον ΄΄κύκλο΄΄ μας, οι ίδιοι είναι που πάντα ασχολούνται μόνο με τέτοια.

Συγχωρέστε με
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από Dimitris39 »

:mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από dionysisgr »

Βασιλη, απο το ενα ακρο δεν παμε στο αλλο, ομως.

Γιατι εαν κοιταγαν ολοι, και οι Πατερες μονο την μετανοια τους, και την "παρτη" τους,
δεν θα υπηρχε Ορθοδοξια, παρα μονο σε κανενα μουσειο, σαν εκθεμα..

Γενικως τα ακρα δεν ειναι καλο πραγμα.

Ουτε παλαβο ζηλωτισμο θελει, ουτε και πληρη αδιαφορια.
Ουτε "δεν ξερω δεν απαντω", ουτε τα "κανω ολα καρβουνο", να καουν οι αιρετικοι!

Μεση οδος δεν υπαρχει; Μετρο δεν υπαρχει; Yπαρχει φυσικα.

Θα πρεπει αφενος ο Ορθοδοξος να ειναι καταρτισμενος, οσο ειναι εφικτο, κατα τα μετρα του, σε θεματα Πιστεως,
καθως αυτο δεν ειναι κανενα χομπι, για να περνα η ωρα,
αλλα ειναι υποχρεωση του, και να απαντα, και να αντιστεκεται στην επιχειρουμενη αλλοτριωση
της εκκλησιολογικης-θεολογικης-δογματικης, συνειδησης του, με επιχειρηματα, και τροπο που αρμοζει σε Χριστιανο.

Αφετερου πρωτιστως φυσικα, αλλα παραλληλα, να ασχολειται με την προσωπικη του τελειωση, εν Χριστω,
την μετανοια, την λειτουργικη ζωη, την προσφορα, την προσευχη και την θυσια για τους οικειους του, και οχι μονο,
μεσα απο την εργασια του, και την οποια θεση του, στην κοινωνια των ανθρωπων.

Ο Χριστος θεωρω, οτι δεν θελει καποιον απλα ζηλωτη, αλλα πρωτιστως μετανοουντα,
και το ιδανικο θα ελεγα, ειναι να συνδυαζει καποιος την αγαπη για την Πιστη, και τον Θεο,
με την αγαπη για τον ανθρωπο.

Εαν κατι λειπει, ολη η προσπαθεια παει χαμενη.

"Νομιμως αθλησαντες, ωστε και νομιμως στεφανουντες"
λεει (σε παραφραση δικη μου), ο Αποστολος των εθνων, ο θειοτατος Παυλος.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από filotas »

Ο Χριστός μας έκανε διάλογο με αιρετικούς (Σαμαρείτες) και με εθνικούς (τη Χαναναία, τους Έλληνες). Επομένως η ερμηνεία που δίδεται από τους υπερορθόδοξους, ότι δεν επιτρέπεται ο διάλογος με τους Χριστιανούς των άλλων ομολογιών είναι αυθαίρετη και αντίθετη με την ουσία του Ευαγγελίου. Ακόμη και το σύνηθες χωρίο του Αποστόλου Παύλου που επικαλούνται: "αιρετικόν άνθρωπον μετά μίαν και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού, 11 ειδώς ότι εξέστραπται ο τοιούτος και αμαρτάνει ών αυτοκατάκριτος." (Τιτ. γ' 10-11), λέει μετά "μία και δεύτερη νουθεσία" δε λέει ευθύς εξαρχής.

Οι σημερινοί οπαδοί των άλλων ομολογιών είναι οι περισσότεροι παιδιά αιρετικών και δεν έχουν επιλέξει το δόγμα τους. Αλλά ακόμη κι αν το επέλεξαν σε μια ειλικρινή αναζήτηση της αλήθειας, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση ν' αλλάξουν μετά από ένα εμπνευσμένο διάλογο. Άλλωστε ο Θεός με κάποιο τρόπο καλεί σε "επίγνωση αληθείας" όσους την αναζητούν ειλικρινά.

Επομένως συμφωνώ με το Διονύση, διάλογος υπό όρους.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Προσέξτε σεβαστοί ... είναι καλό να συζητάμε ,
αλλά εμείς ... εμείς είμαστε άνθρωποι με Πάθη.... και γιαυτό,
είναι επικίνδυνο να Θεολογούμε :smile:

Ευλογείτε
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από stathis73 »

Captain Yiannis έγραψε:Προσέξτε σεβαστοί ... είναι καλό να συζητάμε ,
αλλά εμείς ... εμείς είμαστε άνθρωποι με Πάθη.... και γιαυτό,
είναι επικίνδυνο να Θεολογούμε :smile:

Ευλογείτε

Σιγουρα θελει προσοχή .............αλλα προτιμώ την Θεολογία του Διονύση απο αυτην των Ιεραρχών-Οικουμενιστών. :wink: .........γιατι εμεις εδω δεν δημιουργούμε κατι, δεν αλλάζουμε το δογμα, ουτε μια κεραία δεν προσθέτουμε στην Ιερα παράδοση και σ ε αυτα που μας αφησε ο ιδιος ο Κύριος μας.

Ισα ισα ευτυχώς που υπάρχουν τέτοιες φωνές και μας θυμίζουν ποια ειναι η αλήθεια.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

stathis73 έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε:Προσέξτε σεβαστοί ... είναι καλό να συζητάμε ,
αλλά εμείς ... εμείς είμαστε άνθρωποι με Πάθη.... και γιαυτό,
είναι επικίνδυνο να Θεολογούμε :smile:

Ευλογείτε

Σιγουρα θελει προσοχή .............αλλα προτιμώ την Θεολογία του Διονύση απο αυτην των Ιεραρχών-Οικουμενιστών. :wink: .........γιατι εμεις εδω δεν δημιουργούμε κατι, δεν αλλάζουμε το δογμα, ουτε μια κεραία δεν προσθέτουμε στην Ιερα παράδοση και σ ε αυτα που μας αφησε ο ιδιος ο Κύριος μας.

Ισα ισα ευτυχώς που υπάρχουν τέτοιες φωνές και μας θυμίζουν ποια ειναι η αλήθεια.

Νάναι ευλογημένο :8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

dionysisgr έγραψε: Βασιλη, απο το ενα ακρο δεν παμε στο αλλο, ομως.

Γιατι εαν κοιταγαν ολοι, και οι Πατερες μονο την μετανοια τους, και την "παρτη" τους,
δεν θα υπηρχε Ορθοδοξια, παρα μονο σε κανενα μουσειο, σαν εκθεμα..

Γενικως τα ακρα δεν ειναι καλο πραγμα.

Ουτε παλαβο ζηλωτισμο θελει, ουτε και πληρη αδιαφορια.Ουτε "δεν ξερω δεν απαντω", ουτε τα "κανω ολα καρβουνο", να καουν οι αιρετικοι!

Μεση οδος δεν υπαρχει; Μετρο δεν υπαρχει; Yπαρχει φυσικα.

Θα πρεπει αφενος ο Ορθοδοξος να ειναι καταρτισμενος, οσο ειναι εφικτο, κατα τα μετρα του, σε θεματα Πιστεως,
καθως αυτο δεν ειναι κανενα χομπι, για να περνα η ωρα,
αλλα ειναι υποχρεωση του, και να απαντα, και να αντιστεκεται στην επιχειρουμενη αλλοτριωση
της εκκλησιολογικης-θεολογικης-δογματικης, συνειδησης του, με επιχειρηματα, και τροπο που αρμοζει σε Χριστιανο.

Αφετερου πρωτιστως φυσικα, αλλα παραλληλα, να ασχολειται με την προσωπικη του τελειωση, εν Χριστω,
την μετανοια, την λειτουργικη ζωη, την προσφορα, την προσευχη και την θυσια για τους οικειους του, και οχι μονο,
μεσα απο την εργασια του, και την οποια θεση του, στην κοινωνια των ανθρωπων.



Ο Χριστος θεωρω, οτι δεν θελει καποιον απλα ζηλωτη, αλλα πρωτιστως μετανοουντα,
και το ιδανικο θα ελεγα, ειναι να συνδυαζει καποιος την αγαπη για την Πιστη, και τον Θεο,
με την αγαπη για τον ανθρωπο.
Εαν κατι λειπει, ολη η προσπαθεια παει χαμενη.

"Νομιμως αθλησαντες, ωστε και νομιμως στεφανουντες"
λεει (σε παραφραση δικη μου), ο Αποστολος των εθνων, ο θειοτατος Παυλος
.

Δόξα τω Θεώ!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από pan »

Κατά κάποιον τρόπο, δεν θέλετε να ακούγονται φωνές για τον Οικουμενισμό γιατί εκεί χτυπά ο διάβολος.

Άνοιξα ένα θέμα που πρέπει όλοι να ασχολούνται με αυτό γιατί είναι ένα θέμα που είναι το ποιό σοβαρό από όλα τα θέματα.

Εκτός του ότι εκπληρώνωνται προφητείες, όλοι οι Άγιοι μας τα είπαν για να προετοιμαστούμε για το κακό που έρχεται, που ομολογούν ότι δεν θα θέλαν να ζουν στις έσχατες μέρες.

τη διάλογος γίνετε τόσα χρόνια μου λέτε;
μήπως οι δική μας προσπαθούν να πείσουν τους αιρετικούς να έρθουν στο Φως, στην Αλήθεια, στην Αγάπη;

Δεν βλέπω αυτό όμως, το αντίθετο μάλιστα.

Εσείς δεν ξέρω τη κάνετε, αλλά εγώ πονάω με αυτήν την κατάντια. Και ας με λέτε βιτσιόζο και παλαβό. Τα λέω για να ξυπνήσουν όσοι κοιμούνται.
αδελφέ Βασίλη είπες:
vasilisalt έγραψε: Προσωπικά νιώθω πως καλό θα ήταν να λύσω πρώτα το γόρδιο δεσμό με τον καθημερινό υλισμό, να μάθω να συγχωρώ,
να μάθω να διαβάζω για να ανοίξω τα στραβά μου, να μάθω να επιλέγω σωστούς πνευματικούς ανθρώπους (για να μη τρώω
αμάσητα τα πάντα), να προσπαθήσω να μεγαλώσω καλά παιδιά, να προσπαθώ να είμαστε αγαπημένοι με την οικογένειά μου κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

Όταν τελειώσω με αυτά, σκέφτομαι να ασχοληθώ με τον οικουμενισμό, με τη συντέλεια του κόσμου και την αποκάλυψη κοκ.

Γιατί συνήθως στον ΄΄κύκλο΄΄ μας, οι ίδιοι είναι που πάντα ασχολούνται μόνο με τέτοια.

Συγχωρέστε με

Ποιός σου είπε ότι δεν προσεύχομαι για όλα αυτά που γράφεις; και ποιός σου είπε ότι θα τελειώσεις με αυτά, και μετά θα ασχοληθείς με τον οικουμενισμό; για σκέψου αδελφέ τη γράφεις. Ο αγώνας γιά τα πάντα τελειώνει στον σωματικό θάνατο.

Αδελφέ Διονύση γράφεις:
dionysisgr έγραψε:Bρε ανθρωπε μου, εδω ειναι ενα φορουμ για το Αγιο Ορος,
δεν κανουμε εδω ομολογια, ουτε απολογητικη της Ορθοδοξιας.

Δηλαδη εσυ πυροβολεις, μεσα στο στρατοπεδο σου, και ο "εχθρος" ειναι εξω ας πουμε. Αυτο σου λεω.

Αλλο εαν γραψουμε κατι, για να καταρτιζομαστε ολοι μας, δογματικο, θεολογικο, πατερικο, κλπ,
και ο καθενας προσθετει απο ενα λιθαρακι για να μαθαινουμε και να βελτιωνομαστε.

Αυτα γινονται κατα περισταση. Οτι ερχεται το αντιμετωπιζουμε.

Αλλα δεν κανουμε καμμια ηλεκτρονικη οικουμενικη συνοδο εδω,
να διαξιφιζομαστε με ανυπαρκτους εχθρους, μεταξυ μας.
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε όλα τα παραπάνω γιατί όπως λέει και το τροπάριο '' ομολογούμε Χριστό τω Θεώ ημών " εάν δεν τον ομολογίσω σε κάθε στιγμή, τότε πότε; όταν θα κοιμάμαι;
μετά μου λές ότι μας διαβάζουν μόνο οι δική μας εδώ μέσα, μπένει πολλή κόσμος στη σελίδα που δεν είναι μόνο Ορθόδοξοι, ούτε μόνο διαβαζμένοι, ούτε μόνο πλούσιοι, κ,κ,κ,κ,κ
dionysisgr έγραψε:
Εσυ πηρες φορα, και βαρας τον αερα.

Περιμενε, να βγει κατι, η τοποθετησου επι συγκεκριμενου θεματος,
να το συζητησουμε σοβαρα, και οχι καφενειακα.

Ετσι γενικα και αοριστα που καταδικαζεις τον διαλογο,
και παραθετεις Πατερικα κειμενα αποσπασματικα,
τα οποια γραφθηκαν για συγκεκριμενα γεγονοτα και περιστασεις,
δεν κανουμε κατι, παρα μονο γραφικοι θα φαινομαστε.

Καθε συζητηση, πρεπει να εχει θεμα, αρχη, νοημα, σκοπο και ενα αποτελεσμα.

Μην αεροβατουμε.

Αυτα με αγαπη, μην με παρεξηγεις.
δεν πήρα φόρα αλλά βλέπω ότι δεν ασχολήται κανένας για τον Οικουμενισμό που είναι το πρώτο θέμα.

για ποιό διαλογο μου μιλάς; τον διάλογο τον αιωνόβιο;
τα πατερικά κειμενα ειναι διαχρονικά Όλα.

και εξάλου παραθέτω αυτά που λένε οι ιερείς και επισκοποι (μερικοί). αυτοί που όπως λες κάθοντε σουζα μπροστα στον ανότερο.
Συνχωρέσται με.

Δεν θέλω να κάνω διάλογο τσακομου εδώ και κλειδώση πάλυ το θέμα. θέλω να κάνω διάλογο γιατι αφορά και το Άγιο Όρος ο Οικουμενισμός αγαπητε Διονύση και την ορθοδοξία.
dionysisgr έγραψε: Αλλο εαν γραψουμε κατι, για να καταρτιζομαστε ολοι μας, δογματικο, θεολογικο, πατερικο, κλπ,
και ο καθενας προσθετει απο ενα λιθαρακι για να μαθαινουμε και να βελτιωνομαστε.

Αυτα γινονται κατα περισταση. Οτι ερχεται το αντιμετωπιζουμε.



Καθε συζητηση, πρεπει να εχει θεμα, αρχη, νοημα, σκοπο και ενα αποτελεσμα.

Μην αεροβατουμε.
.
στα παραπάνω νομίζης ότι δεν είναι δογματικό, θεολογικό, πατερικο το θέμα και ότι ο καθενας πρέπει να προσθετει απο ενα λιθαρακι για να μαθαινουμε και να βελτιωνομαστε; και πότε πρέπει να μιλάμε;

Χίλια συγνώμη δεν θάλω να στεναχορίσω κανένα, το κάνω από αγάπη για τον Ορθόδοξο κόσμο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”