Οἰκουμενισμὸς

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από vasilisalt »

Παναγιώτη δεν μίλησα για εσένα προσωπικά.
Μίλησα για τον δικό μου ΄΄κύκλο΄΄.

Εκτός και αν...

Βρε λες;;;
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Άλλο Οικουμενισμός, άλλο διάλογος, άλλο διάλογος μεταξύ δύο Εκκλησιών, άλλο διάλογος στο παγκόσμιο συμβούλιο ''εκκλησιών''.

Το πρόβλημα προκύπτει σε κάθε περίπτωση, όταν ο διάλογος είναι προσχηματικός, ανειλικρινής, και όχημα του Οικουμενισμού. Ο Οικουμενισμός φυσικά και πρέπει να καταγγέλλεται, καθώς και να αποκαλύπτονται τα δόλια όργανά του, όχι όμως με το επιχείρημα ότι εποίησαν διάλογο, αλλά τι θέσεις υποστήριξαν στο διάλογο, και κυρίως ποια ήταν η βάση και η αιτία του διαλόγου, διάλογο εποίησε και ο άγιος Μάρκος ο Ευγενικός….
Επομένως το ξεμπρόστιασμα των οργάνων του Οικουμενισμού θα γίνει με βάση αυτά που υποστηρίζουν, αποδέχονται, διαλαλούν, και ακόμα χειρότερα τι μαρτυρούν οι πράξεις τους.
Πολύ θα θέλαμε λοιπόν να γνωρίζουμε τα σχετικά και όχι να καταγγέλλεται ο διάλογος γενικά, ούτε να υβρίζονται οι συμμετέχοντες σε διάλογο, μόνο και μόνο επειδή διαλέγονται.

Κατά τα άλλα ισχύει άνευ εξαιρέσεων το:

Ο διάβολος έχει τρία πλοκάμια. Για τους φτωχούς τον κουμμουνισμό, για τους πιστούς τον οικουμενισμό και για τους πλουσίους την μασσωνία.

(† Μακαρίου Ιερομονάχου, Γέροντος Παϊσίου Αγιορείτου Λόγοι σοφίας και χάριτος, Άγιον Όρος,
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από vasilisalt »

Μ.Δ.Κ. έγραψε:
Ο διάβολος έχει τρία πλοκάμια. Για τους φτωχούς τον κουμμουνισμό, για τους πιστούς τον οικουμενισμό και για τους πλουσίους την μασσωνία.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κυριάκο δεν υπάρχει!!!!!!!!!!!!!!!

Άρα εμεις κινδυνεύουμε μόνο από τον κομμουνισμό!!! Και ελαφρως από τον οικουμενισμό.

Τη μασωνία τη γλυτώσαμε...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από dionysisgr »

(Pan), Παναγιωτη, τελος παντων, φαινεται οτι θελεις να πεις τα δικα σου,
ετσι κι αλλιως, και δεν επικοινωνουμε απο οτι φαινεται.

Συνεχισε το τροπαρι σου εαν θελεις.
Εγω και ο καθενας, δεν θα πουμε τι εχουμε κανει, η τι κανουμε για αυτα που ερχονται,
καθως και για τον οικουμενισμο.

Θα σου πω ενα μονο, και αυτο κακως, αλλα χαριν της αληθειας και μονο.

Οταν εμεις υπογραψαμε την ομολογια πιστεως κατα του οικουμενισμου,
οι περισσοτεροι οχι μονο δεν γνωριζαν καν τι ετσι οικουμενισμος,
αλλα μας περιγελουσαν και μας ελεγαν παλαβους και υπερζηλωτες.

Επισης μια δεκαετια μελετων, και πλεον,
μου επιτρεπει να γνωριζω πραγματα και προσωπα,
και δεν θα μου πεις εσυ τι να κανω, και ποτε να φωναξω.

Βασικη αρχη του Χριστιανου, ειναι να μην κουναει σημαιες, και ιδιως την δικη του,
και καλα, για οτι εχει κανει η κανει. Αυτο ειναι κενοδοξια δεν ειναι ομολογια.

Ακαιρη ομολογια, δεν λογιζεται, παρα μονο ως επιπολαιοτητα και ρηχοτητα.

Ομολογια μεταξυ ομονοουντων, και πνευματικως ομοιων,
δεν υπαρχει, αλλα ειναι φαντασιοπληξια.

Ομολογια κανεις, οταν προκληθεις να το κανεις, και οταν εχει ζορι και συνεπειες. Εκει την κανεις.

Απο το πληκτρολογιο, αδελφε ομολογια δεν γινεται,
αλλα καλαμπουρι να περνα η ωρα.

Και θα εχεις τον αναλογο σεβασμο, οπως εγω σε σεβομαι,
και δεν θα μας εγκαλεις, ωστε να εμφανιζεσαι βασιλικοτερος του βασιλεως.

Και θα μου επιτρεψεις, να γνωριζω περισσοτερα απο εσενα,
καθως και να ξερω ποτε πρεπει να φωναξω και ποτε να μελετω.

Οποτε ειρηνευε, και μην φωναζεις εκει που δεν εχει νοημα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από filotas »

pan έγραψε:Κατά κάποιον τρόπο, δεν θέλετε να ακούγονται φωνές για τον Οικουμενισμό γιατί εκεί χτυπά ο διάβολος.
Παναγιώτη, η κατηγορία αυτή είναι άδικη για όλους εμάς, που έχουμε τη στοιχειώδη διάκριση ανάμεσα στον ορθό διάλογο και στον Οικουμενισμό. Ο Οικουμενισμός είναι αίρεση, αλλά όχι μεταδοτική ασθένεια. Μπορείς να μιλάς με ένα αιρετικό χωρίς να κολλήσεις κι εσύ "αιρετικά μικρόβια". Όποιος νομίζει ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει, απλά έχει χάσει την αίσθηση του μέτρου.

Επομένως, δεν σ' εμποδίζει κανείς να φωνάζεις ότι ο Οικουμενισμός είναι επικίνδυνη αίρεση, με την προϋπόθεση ότι δεν θα συμπεριλαμβάνεις στον Οικουμενισμό και όσους κάνουν διάλογο με τους ετερόδοξους ή αλλόδοξους, χωρίς να προδίδουν την αποκαλυμμένη Αλήθεια της Ορθοδοξίας.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από pan »

Αδελφε ούτε εσυ θα μου υποδείξης πότε πρέπει να μιλάω και πότε όχι για οποιοδίποτε θέμα. Έχω γνώμη και πρέπει να την σεβαστης. δεν είσαι υποχρεωμενος να γραφης.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από filotas »

Παναγιώτη, δεν σου υποδεικνύω τίποτε, απλά δεν δέχομαι άδικες κατηγορίες, ότι είμαι κάτι που δεν είμαι ή ότι υποθάλπω μια αίρεση, που δεν το κάνω.

Αγαπητέ, οι άγιοι δεχόντουσαν με χαρά άδικες κατηγορίες για οποιοδήποτε θέμα, επειδή τους βοηθούσε στην ταπείνωση, εκτός από την κατηγορία ότι είναι αιρετικοί. Κατά την ίδια έννοια μην περιμένεις ν' αποδεχτούμε σιωπηλά τις κατηγορίες που εκτοξεύεις κατά οποιουδήποτε έχει διαφορετική άποψη από τη δική σου για το συγκεκριμένο θέμα.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από pan »

filotas έγραψε:
pan έγραψε:
Επομένως, δεν σ' εμποδίζει κανείς να φωνάζεις ότι ο Οικουμενισμός είναι επικίνδυνη αίρεση, με την προϋπόθεση ότι δεν θα συμπεριλαμβάνεις στον Οικουμενισμό και όσους κάνουν διάλογο με τους ετερόδοξους ή αλλόδοξους, χωρίς να προδίδουν την αποκαλυμμένη Αλήθεια της Ορθοδοξίας.
μπραβο, δεν με εμποδίζει κανείς.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από pan »

filotas έγραψε:Παναγιώτη, δεν σου υποδεικνύω τίποτε, απλά δεν δέχομαι άδικες κατηγορίες, ότι είμαι κάτι που δεν είμαι ή ότι υποθάλπω μια αίρεση, που δεν το κάνω.

Αγαπητέ, οι άγιοι δεχόντουσαν με χαρά άδικες κατηγορίες για οποιοδήποτε θέμα, επειδή τους βοηθούσε στην ταπείνωση, εκτός από την κατηγορία ότι είναι αιρετικοί. Κατά την ίδια έννοια μην περιμένεις ν' αποδεχτούμε σιωπηλά τις κατηγορίες που εκτοξεύεις κατά οποιουδήποτε έχει διαφορετική άποψη από τη δική σου για το συγκεκριμένο θέμα.
για τον Διονύση ήταν συχώραμε.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από pan »

filotas έγραψε: Κατά την ίδια έννοια μην περιμένεις ν' αποδεχτούμε σιωπηλά τις κατηγορίες που εκτοξεύεις κατά οποιουδήποτε έχει διαφορετική άποψη από τη δική σου για το συγκεκριμένο θέμα.
Γιατί δεν αποδέχεσε; δεν πιστεύης δηλαδή ότι ο Οικουμενισμός είναι παναίρεση;
και ιδες κατιγορίες από εμενα πουθενα;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”