Οἰκουμενισμὸς

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Αμπαλαχατα γίναμε
Σαν τον πιου
Κύριε ελέησον
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Anti va kanoume plaka ...kalitera va klaime...

Kirie eleison...
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Κλάματα είναι καπετάνιο μου...
Με διαφορετικό άκουσμα
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Navai eulogimeno ..vavai `ulogimeno ...
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από pan »

Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ ΟΛΑΣ ΤΑΣ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΙΑΣ,
ΤΑΣ ΣΕΚΤΑΣ, ΤΑΣ ΑΙΡΕΤΙΚΑΣ «ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ» ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΛΑΜ

Ἑάλω ἡ Ὀρθόδοξος ταυτότης τῆς Ἑλλάδος, ἀφοῦ μὲ τριακοσίας ὑπογραφὰς καὶ ἀπόφασιν τοῦ
Πρωτοδικείου θὰ ἀναγνωρίζωνται θρησκευτικαὶ κοινότητες μὲ «Ἐκκλησίας» εὐκτηρίους οἴκους,
κατασκηνώσεις, ραδιοφωνικοὺς σταθμούς, διὰ νὰ κάμνουν τὴν προπαγάνδα των. Θὰ γεμίση ἡ
Χώρα μὲ τζαμιά, «Ἐκκλησίας» ἀλλοθρήσκων, ἀνατολικῶν θρησκειῶν καὶ αἱρετικῶν Χριστια-
νικῶν «Ἐκκλησιῶν» ὡς εἶναι ὁ παπισμός, ἡ ἀγγλικανικὴ «ἐκκλησία», οἱ κόπτες, τοὺς ὁποίους
βαπτίζει Ὀρθοδόξους, οἱ ἀρμένιοι (μονοφυσίτες), τοὺς ὁποίους παρουσιάζει Ὀρθοδόξους κ.λπ.
Ἡ κυβέρνησις ἀπεφάσισε νὰ ταυτισθῆ μὲ τὰ ὑπόγεια ρεύματα τῆς Ἀμερικῆς καὶ τῆς Νέας Ἐποχῆς
προωθοῦσα τὸν Πολιτικὸν Οἰκουμενισμόν, ὁ ὁποῖος εἶναι παράλληλος μὲ τὸν θρησκευτικόν, ὁ ὁποῖος
ἰσοπεδώνει τὴν Ὀρθοδοξίαν καὶ ἀναγνωρίζει ὅλας τὰς αἱρετικὰς «Ἐκκλησίας» ὡς κανονικὰς καὶ σω-
ζούσας, ἐνῶ ἐπιβάλλει τὰς συμπροσευχὰς μὲ Ἰουδαίους, Μουσουλμάνους, Βουδιστάς, Ἰνδουϊστάς
μέχρι καὶ μὲ τοὺς Ἰθαγενεῖς τοῦ Ἀμαζονίου, ποὺ προσκυνοῦν τὸν ἥλιον, τὴν πέτραν ἢ ἄλλα φυσικὰ
φαινόμενα. Ἡ ἔνοχος σιωπὴ τῆς Διοικούσης Ἐκκλησίας, ἡ ὁποία ἔχει παραδοθῆ εἰς τοὺς πολιτικοὺς
ἐξουσιαστὰς καὶ δὲν ἀντιδρᾶ. Ἐνδιαφέρεται μόνον διὰ νὰ λειτουργῆ ἡ Ἐκκλησία ὡς Ἐρυθρὸς
Σταυρὸς καὶ ἀδιαφορεῖ προκλητικῶς διὰ τὴν διατήρησιν τῆς Ὀρθοδόξου ταυτότητος τῆς Ἑλλάδος.
Περισσότερα...

Πηγή: http://www.orthodoxostypos.gr/Photos/Pages/2019.pdf
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από toula »

Ο "Ρεπουσισμός" διατρέχει πολλούς χώρους ! Δυστυχώς !!!
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από dionysisgr »

Παναγιωτη, Χριστος Ανεστη! χρονια πολλα, να ζησεις.

Θελω να μου απαντησεις προσωπικα, αμεσα -οχι χρονικα-, αλλα καρδιακα,
χωρις παραπομπες σε αυτα τα δυο ερωτηματα.

1. Θα πρεπει να σε προστατευει η Πολιτεια με καποιο "ασφαλες", περικλειστο νομοθετικο πλαισιο,
εναντι των πασης λογης "εχθρων", ωστε να εισαι Ορθοδοξος Χριστιανος, χωρις αγχος και πιεση;

Που το εχεις δει αυτο στην ιστορια 20 και πλεον αιωνων, της Εκκλησιας;
Ποιος στο εμαθε αυτο;
Οι αμετρητοι Μαρτυρες της Πιστεως μας, (18.000.000 μονο τους τρεις πρωτους αιωνες), μηπως;

2. Nα μου πεις επισης εαν συμφωνεις με την εξης σκεψη:

"Οτιδηποτε αλλο μπορεις να γινεις, εξ'αναγκης, απο τις περιστασεις-συνθηκες, η, απο απλη μιμηση,
Ορθοδοξος Χριστιανος ομως οχι..
Δεν μπορεις να γινεις παρα μονο εαν αγαπας τον Χριστο.


Καθησε λοιπον σκεψου αυτα, απαντησε οταν θελεις και ασε τις κατ'επαγγελμα καταγγελτικες εφημεριδες,
που εχουν μπερδεψει την Ορθοδοξη Πιστη με κανενα σωματειο που εχει αναγκη δηθεν προστασιας..

Στο Ευαγγελιο του Εσταυρωμενου και Αναστημενου Κυριου πιστευουμε, και ομολογουμε,
οχι στην "Καρεττα-Καρεττα" που κινδυνευει με εξαφανιση και ισοπεδωση..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από filotas »

pan έγραψε:Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ ΟΛΑΣ ΤΑΣ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΙΑΣ,
ΤΑΣ ΣΕΚΤΑΣ, ΤΑΣ ΑΙΡΕΤΙΚΑΣ «ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ» ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΛΑΜ

Ἑάλω ἡ Ὀρθόδοξος ταυτότης τῆς Ἑλλάδος, .......
..........
Ἡ ἔνοχος σιωπὴ τῆς Διοικούσης Ἐκκλησίας, ἡ ὁποία ἔχει παραδοθῆ εἰς τοὺς πολιτικοὺς
ἐξουσιαστὰς καὶ δὲν ἀντιδρᾶ
. Ἐνδιαφέρεται μόνον διὰ νὰ λειτουργῆ ἡ Ἐκκλησία ὡς Ἐρυθρὸς
Σταυρὸς καὶ ἀδιαφορεῖ προκλητικῶς διὰ τὴν διατήρησιν τῆς Ὀρθοδόξου ταυτότητος τῆς Ἑλλάδος.
Περισσότερα...
Όλη η ουσία της δημοσίευσης του Παναγιώτη βρίσκεται σ' αυτή τη φράση. Για την καταγγελία της "Διοικούσης" Εκκλησίας έγινε η αναδημοσίευση.

Πράγματι, για το συντάκτη του Ορθόδοξου Τύπου, η ανεξιθρησκεία που επιβάλλεται από την εντολή της αγάπης, δεν έχει κανένα νόημα. Αδιαφορεί, αν μ' αυτό τον τρόπο διαγράφει με μια κίνηση όλο το Ευαγγέλιο και γίνεται από Χριστιανός, Φαρισαίος. Δυστυχώς οι ευσεβιστές που βρίσκονται εντός της Εκκλησίας κάνουν μεγαλύτερη ζημιά σ' αυτή, από τους ετερόδοξους και αλλόδοξους, ακόμη και από τους αντίχριστους. Τα εκ δεξιών βέλη είναι τα πιο φαρμακερά.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από pan »

παρακαλώ τα σχόλια σας.


Η παράγραφος 3, της κοινής διακήρυξης την οποία υπέγραψαν, ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος και ο Πάπας Φραγκίσκος, στα Ιεροσόλυμα.
35.jpg
Ἡ παράγραφος 3, τῆς κοινῆς διακήρυξης τὴν ὁποία ὑπέγραψαν, ὁ Πατριάρχης Βαρθολομαῖος καὶ ὁ Πάπας Φραγκίσκος, στὰ Ἱεροσόλυμα.
«3. Μὲ βαθεία ἐπίγνωση ὅτι ἡ ἑνότητα ἐκφράζεται μὲ τὴν ἀγάπη πρὸς τὸν Θεὸ καὶ τὸν συνάνθρωπο, ἀναμένουμε μὲ μεγάλη προσδοκία τὴν ἡμέρα, κατὰ τὴν ὁποία ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θὰ συμμετέχουμε ὅλοι μαζὶ στὴν Θεία Κοινωνία. Ὡς χριστιανοὶ καλούμαστε νὰ προετοιμαστοῦμε, ὥστε νὰ ἀποδεχτοῦμε - ὑποδεχτοῦμε αὐτὸ τὸ δῶρο τῆς εὐχαριστιακῆς κοινότητας - ἑνότητας, σύμφωνα μὲ τὴν διδασκαλία τοῦ Ἁγίου Εἰρηναίου τῆς Λυῶν (Adv. haer. IV,18,5: PG 7,1028), μέσω τῆς ἀναγνώρισης τῆς Μίας πίστης, τῆς ἀδιάκοπης προσευχῆς, τῆς ἐσωτερικῆς "ἐπιστροφῆς", τῆς ἀνακαινισμένης ζωῆς καὶ τοῦ ἀδελφικοῦ διαλόγου. Ὅταν ἐπιτύχουμε τὸν ποθούμενο αὐτὸ στόχο, θὰ δείξουμε στὸν κόσμο τὴν ἀγάπη τοῦ Θεοῦ, μέσω τῆς ὁποίας γινόμαστε ἀληθινοὶ μαθητὲς τοῦ Χριστοῦ. (Ἰωάν. 13:35)».

Πηγή: http://katanixis.blogspot.gr/2014/05/3.html
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Οἰκουμενισμὸς

Δημοσίευση από pan »

Πάπας Φραγκίσκος: Θα επισκεφθώ το Φανάρι για να ξεπεράσουμε τα εμπόδια

Αισιόδοξος πως η επίσκεψη του στο Φανάρι θα συμβάλει στο να ξεπεραστούν τα εμπόδια που χωρίζουν καθολικούς και ορθόδοξους εμφανίστηκε ο Πάπας Φραγκίσκος.

Ο ποντίφικας θα επισκεφθεί επισήμως την Άγκυρα και την Κωνσταντινούπολη, όπου και θα συναντηθεί του με τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο, από τις 28 μέχρι τις 30 Νοεμβρίου.

«Η επίσκεψη του Επισκόπου Ρώμης στο Οικουμενικό Πατριαρχείο και η νέα συνάντηση του Οικουμενικού Πατριάρχου με το πρόσωπό μου θα αποτελέσουν απτές ενδείξεις της βαθιάς σχέσης που ενώνει τις αποστολικές έδρες της Ρώμης και της Κωνσταντινούπολης και της βούλησης να ξεπεράσουμε, μέσα σε αγάπη και αλήθεια, τα εμπόδια που ακόμη μας χωρίζουν», τόνισε ο Φραγκίσκος.

Ο Πάπας πρόσθεσε, επίσης, ότι η διάσταση της εσωτερικής ανανέωσης «είναι βασικής σημασίας για να πορευθεί κανείς το δρόμο που οδηγεί στην επανασυμφιλίωση και την πλήρη κοινωνία ανάμεσα σε όλους τους πιστούς του Ιησού».

Σύμφωνα με τον ποντίφικα, «δεν νοείται πραγματικός οικουμενικός διάλογος, χωρίς μια μεγαλύτερη διάθεση προς την εσωτερική ανανέωση και την αναζήτηση μεγαλύτερης προσήλωσης και πιστότητας προς τον Ιησού και το θέλημά του».

Πηγή :
http://newpost.gr/post/393799/papas-fra ... ta-empodia

Αναμένουμε τον νέο διάλογο, για μιά ακόμη φορά, εάν θα επιφέρει καρπούς μετανείας του πάπα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”