Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από aposal »

JohnyWest έγραψε:Ο οποιοσδήποτε αντικειμενικός παρατηρητής θα συμφωνήσει μαζί μου.
Άνθρωπε του Θεού τα διαβάζεις αυτά που γράφεις;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από aposal »

Όσο για τον Δημήτρη Γράψα, επειδή έχω συνυπηρετήσει μαζί του στην 25η Τεθωρακισμένη Ταξιαρχία, στο Πετροχώρι Ξάνθης (1987-88), σας διαβεβαιώ ότι πρόκειται για έναν αξιωματικό του στρατού που με ξάφνιασε με την εντιμότητα και την εργατικότητά του. Είναι αυτός χάρη στον οποίο άλλαξα άποψη για τον Ελληνικό Στρατό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από panagiotisspy »

aposal έγραψε:
JohnyWest έγραψε:Ο οποιοσδήποτε αντικειμενικός παρατηρητής θα συμφωνήσει μαζί μου.
Άνθρωπε του Θεού τα διαβάζεις αυτά που γράφεις;

Η αντικειμενικότητα είναι κάτι αμφιλεγόμενο..

Με βασανίζει πάρα πολύ και προσωπικά..

Οι άνθρωποι (στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων) αποκτούν την όποια άποψή τους, βασισμένοι σχεδόν πάντα σε μία και μόνη ανάγνωση των πραγμάτων, αναλόγως των συνθηκών του περιβάλλοντός τους και της συγκυρίας των εκάστοτε συνθηκών που τους ασκούν επιρροή..

Και μιάς και συζητάμε αυτές τις μέρες περί ιστορικών θεμάτων,
να σας δηλώσω για την αφεντιά μου :oops: :oops: ,
πως επειδή έχω ένα "κόλλημα" με την ιστορία,
έχω διαβάσει στο απώτερο παρελθόν την Ελληνική ιστορία,
και του Παπαρρηγόπουλου,
και του Κορδάτου,
και ΜΟΝΟ ό,τι αναφέρεται ως αληθινό ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ περιπτώσεις,
μόνο αυτό προσπαθώ να εισηγούμαι στους άλλους, αλλά και να πείσω τον εαυτό μου πως ΜΟΝΟ αυτό πρέπει να αποδέχομαι ανεπιφύλακτα..

Και παρ' όλα αυτά,
έτη φωτός υπολείπομαι ακόμα απ' την αντικειμενικότητα..

Καλά να πάθω,
αν εμβάθυνα περισσότερο σε θρησκευτικά αναγνώσματα από νεώτερη ηλικία,
θάμουν σίγουρα αντικειμενικότερος,
κι' ας μην είχα διαβάσει ούτε αράδα από ιστορία....

ΥΓ.
Συγγνώμη αν παρεξέκλινα του θέματος....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από aposal »

Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Η ερμηνεία τους είναι πάντοτε υποκειμενική.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Κοιτα να δεις εσυ αργοτερα εγω σαν εθελοντης ειματσαν την ιδια περιοδο στο Πετροχωρι Ξανθης
εγω στο πεζικο μετα απο μικρο τραυματισμο στα Αλεξιπτωτα :(
καταταχθηκα εκει και περασα ζωη και κοτα μιας και ειμουνα 16 και μισο :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από aposal »

Σου απάντησα με πμ
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από JohnyWest »

aposal έγραψε:
JohnyWest έγραψε:Ο οποιοσδήποτε αντικειμενικός παρατηρητής θα συμφωνήσει μαζί μου.
Άνθρωπε του Θεού τα διαβάζεις αυτά που γράφεις;
Μήπως θα ήθελες να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι υπονοείς με την ερώτηση σου αυτή;

Προφανώς διαφωνείς με αυτά που αναφέρω εδώ:
Προσωπικά είμαι πεπεισμένος στο ότι δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να επανακτήσουμε είτε την Πόλη είτε την Ιωνία είτε να μεγαλώσουμε κατά οποιονδήποτε άλλο τρόπο την Πατρίδα μας.

Ο οποιοσδήποτε αντικειμενικός παρατηρητής θα συμφωνήσει μαζί μου.
Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα παρακαλώ να ακούσω από που πηγάζει η αισιοδοξία σου για την αντίθετη άποψη...

Συνοπτικά πάντως, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι επί των ημερών μου η Ελλάδα, όχι μόνο δεν μεγάλωσε αλλά απεναντίας μίκρυνε, χάνοντας την μισή Κύπρο, αλλά και την βραχονησίδα Ίμια. Όσον αφορά τα Βόρεια σύνορα μας, η ανικανότητα της γενιάς μας όχι μόνο έδωσε πρόσφορο έδαφος στο κρατίδιο των Σκοπίων, που σφετερίζεται την ιστορία μας έχοντας και εδαφικές βλέψεις στην επικράτεια μας, αλλά άφησε να δημιουργηθούν οι συνθήκες εκείνες που να καλλιεργούν την πιθανότητα να χάσουμε ακόμα και την Θράκη, οι Ανατολικές περιοχές της οποίας μοιάζουν σήμερα περισσότερο με Τουρκοχώρι παρά με Ελλάδα.

Το ίδιο έγινε και με τις αμέσως προηγούμενες γενιές, που κατάφεραν να ξεριζώσουν μέσα σε μια νύχτα, Ελληνικές εστίες τριών χιλιάδων ετών σταματώντας οριστικά την ιστορία της Ιωνίας. Σε αυτό μπορούμε να προσθέσουμε την γενοκτονία του Πόντου, την παταγώδη αποτυχία της Ελληνικής πολιτικής στο θέμα της Βορείου Ηπείρου κλπ

Αν σε αυτά προσθέσουμε και το ότι ο Ελληνισμός σήμερα μικραίνει καθημερινά λόγω της υπογεννητικότητας, αλλά και εκφυλίζεται ραγδαία μέσω της απαράδεκτης παιδείας και κουλτούρας που έχει υποβληθεί καθώς και την ραγδαία μεταβολή της σύστασης του πληθυσμού λόγω της λαθρομετανάστευσης, ειλικρινά δεν βλέπω που μπορεί να στηρίζεται οποιαδήποτε αισιοδοξία για το μέλλον μας σαν Έθνος...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

JohnyWest έγραψε:..............
Αν σε αυτά προσθέσουμε και το ότι ο Ελληνισμός σήμερα μικραίνει καθημερινά λόγω της υπογεννητικότητας, αλλά και εκφυλίζεται ραγδαία μέσω της απαράδεκτης παιδείας και κουλτούρας που έχει υποβληθεί καθώς και την ραγδαία μεταβολή της σύστασης του πληθυσμού λόγω της λαθρομετανάστευσης, ειλικρινά δεν βλέπω που μπορεί να στηρίζεται οποιαδήποτε αισιοδοξία για το μέλλον μας σαν Έθνος...
στον Τριαδικό Θεό αποκλειστικά και μόνο... και φυσικά σε αυτά που έχουν ερμηνεύσει άγιοί μας και αγιασμένοι γεροντάδες, αδελφέ Ιωάννη. Τώρα περνάμε περίοδο επιτιμίου... για τα πολλά μας λάθη και την αποστασία μας. Ανάλογα με τη συμμόρφωσή μας και τη μετάνοια που θα δείξουμε, θα έρθει και η ευλογία πιστεύω. Μας κρατούν οι προσευχές των επίγειων αγγέλων και οι πρεσβείες της Παναγιάς μας. Σ' αυτήν προστρέχουμε και στον Κύριο ελπίζουμε. Αν τα βλέπαμε όλα ορθολογικά και στεγνά δεν θα βγαίναμε ούτε από τον κλειό της Τουρκοκρατίας. Ο Μακρυγιάννης ήταν γυμνός και με δυο χούφτες παλικάρια αλλά νίκησε με την Πίστη... μόνο έτσι γίνεται. Μόνον έτσι θα ορθοποδήσουμε... με πίστη και μετάνοια και όλα θα έρθουν. Αν δεν εμπιστεύεσαι τα λόγια του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού ή του γέροντα Παϊσίου που εξήγησε αρκετά, ότι και να σου πω εγώ ή όποιος άλλος, δεν θα το δεις με άλλα μάτια. Αυτά τα "όνειρα" κατατιούνται μόνο με τα μάτια της ψυχής στραμμένη ψηλά και ελπίζοντας ότι θα γίνει το ακατόρθωτο γιατί ο ίδιος ο Κύριος θα το κάνει με τον τρόπο που ξέρει ότι θα βγει συμφέρον για τις ψυχές μας. Εμείς δεν είμαστε άξιοι να κάνουμε οποιαδήποτε αλλαγή, εκτός από το να διώξουμε τους προδότε. Δυστυχώς, τα κάναμε μαντάρα... Ετσι πιστεύω.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από toula »

JohnyWest έγραψε:
aposal έγραψε:
JohnyWest έγραψε:Ο οποιοσδήποτε αντικειμενικός παρατηρητής θα συμφωνήσει μαζί μου.
Άνθρωπε του Θεού τα διαβάζεις αυτά που γράφεις;
Μήπως θα ήθελες να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι υπονοείς με την ερώτηση σου αυτή;

Προφανώς διαφωνείς με αυτά που αναφέρω εδώ:
Προσωπικά είμαι πεπεισμένος στο ότι δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να επανακτήσουμε είτε την Πόλη είτε την Ιωνία είτε να μεγαλώσουμε κατά οποιονδήποτε άλλο τρόπο την Πατρίδα μας.

Ο οποιοσδήποτε αντικειμενικός παρατηρητής θα συμφωνήσει μαζί μου.
Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα παρακαλώ να ακούσω από που πηγάζει η αισιοδοξία σου για την αντίθετη άποψη...

Συνοπτικά πάντως, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι επί των ημερών μου η Ελλάδα, όχι μόνο δεν μεγάλωσε αλλά απεναντίας μίκρυνε, χάνοντας την μισή Κύπρο, αλλά και την βραχονησίδα Ίμια. Όσον αφορά τα Βόρεια σύνορα μας, η ανικανότητα της γενιάς μας όχι μόνο έδωσε πρόσφορο έδαφος στο κρατίδιο των Σκοπίων, που σφετερίζεται την ιστορία μας έχοντας και εδαφικές βλέψεις στην επικράτεια μας, αλλά άφησε να δημιουργηθούν οι συνθήκες εκείνες που να καλλιεργούν την πιθανότητα να χάσουμε ακόμα και την Θράκη, οι Ανατολικές περιοχές της οποίας μοιάζουν σήμερα περισσότερο με Τουρκοχώρι παρά με Ελλάδα.

Το ίδιο έγινε και με τις αμέσως προηγούμενες γενιές, που κατάφεραν να ξεριζώσουν μέσα σε μια νύχτα, Ελληνικές εστίες τριών χιλιάδων ετών σταματώντας οριστικά την ιστορία της Ιωνίας. Σε αυτό μπορούμε να προσθέσουμε την γενοκτονία του Πόντου, την παταγώδη αποτυχία της Ελληνικής πολιτικής στο θέμα της Βορείου Ηπείρου κλπ

Αν σε αυτά προσθέσουμε και το ότι ο Ελληνισμός σήμερα μικραίνει καθημερινά λόγω της υπογεννητικότητας, αλλά και εκφυλίζεται ραγδαία μέσω της απαράδεκτης παιδείας και κουλτούρας που έχει υποβληθεί καθώς και την ραγδαία μεταβολή της σύστασης του πληθυσμού λόγω της λαθρομετανάστευσης, ειλικρινά δεν βλέπω που μπορεί να στηρίζεται οποιαδήποτε αισιοδοξία για το μέλλον μας σαν Έθνος...
Bλέποντάς τα με την λογική, αυτά που γράφεις φίλε μου, μου φαίνονται σωστά !!!
Έχοντας διαφορετική άποψη από αυτή που εξέφρασες...... θεωρούμαστε μάλλον αιθεροβάμονες.... ε ;;
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: Ο Στρατηγός Γράψας στο έκτακτο Συνέδριο του Σ.Ε.Ε

Δημοσίευση από JohnyWest »

ΜΙΧΣ έγραψε:στον Τριαδικό Θεό αποκλειστικά και μόνο...
Το πρόβλημα όμως έγκειται ακριβώς στο ότι, σε συλλογικό επίπεδο, έχουμε δυστυχώς αποστασιοποιηθεί από τον Τριαδικό Θεό και την Ορθόδοξη πίστη του.

Αν δεν μετανιώσουμε άμεσα, επιστρέφοντας στις ρίζες μας, πολύ φοβούμαι ότι θα ακούσουμε το δικό μας Αρθήσεται αφ’ υμών η βασιλεία του Θεού και τότε θα είναι πολύ αργά...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”