Αντίλογος για την εξομολόγηση στα σχολεία.

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Δημοσίευση από gkou »

...
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από cloaca »

tigris έγραψε:Η μόνη ένσταση που έχω, προσωπικά, ως προς αυτό, σχετίζεται με την ποιότητα της παρεχομένης εκπαίδευσης στα σχολεία της χώρας μας... σκέφτεστε μήπως γίνει κάτι στραβά, μήπως δεν έλθει το κατάλληλο άτομο και αντί για σωστή πρώτη επαφή με το μυστήριο της εξομολόγησης (που είναι τόσο λεπτό, η ψυχή η εφηβική ), έχουμε τραυματικές εμπειρίες...ή, ακόμη, να χρησιμοποιηθεί αυτό ως μέσο για...κοπάνες, αύξηση βαθμολογίας κλπ κλπ :roll: Καλύτερο θα ήταν ο θεολόγος να προτείνει στα παιδιά για εκκλησιασμό & πνευματικές συναντήσεις εκτός σχολείου- βεβαια, αυτό εξαρτάται από το τι σχέση έχει με τα παιδιά...
Εγώ φίλε όταν πήγα να εξομολογηθώ πρώτη φορά πήγα σε έναν ιερέα ,το οποίο ιερεά τον είχα μικρός στο κατηχητικό ως λαικός και είχα ακούσει άσχημα λόγια για αυτόν και δεν τον είχα σε εκτίμηση.Ήταν ο μοναδικός ιερέας που είχα γνωρίσει από κοντά και δεν το είχα και σε εκτίμηση.Και έτυχε να πάω σε αυτόν πρώτη φορά.Σκέψου συναίσθημα που είχα και πόσα είχα να του πω για 31 χρονών που ήμουν.Αλλά ομολωγώ ότι ήταν άψογος.Ο Θεός να τον βοηθάει που με βοήθησε να σωθώ.Δόξα σοι ο Θεός
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

gkou έγραψε:...
όπως μιλα κανεις για τις εμπειρίες του,έτσι μιλω κι εγώ για τις δικές μου...

και μιλω επειδη εμαθα παθαινοντας....γιατί εχω χρέος οταν ξερω πως σε ενα δρομο εχει βαθια λακκουβα να προειδοποιήσω οσους θελησουν να περασουν απο εκει...


κι αν αναφερεσαι στην περιοδο της δικατορίας φιλη Γεωργια,η αδιαφορία η μαλλον η συμφωνια και το βολεμα με το καθεστως δεν ηταν ακραια περιπτωση...ηταν ο κανονας....
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από cloaca »

[quote="Misha

εμείς τα βλέπουμε έτσι κι έχουμε τα δικια μας..

ομως οταν καποιοι με το συνθημα "Ελλάς Ελληνων Χριστιανων"(καθολικως διαμαρτυρομενων ειχε πει ο γερο Παπανδρεου) βασανιζαν συνανθρωπους μας με φρικτο τροπο μονο 2-3 ιεραρχες(Φλωρινης Αυγουστινος,Αναστασιος αλβανιας,Κισσαμου Ειρηναιος) και καποιοι λαικοι σαν τον μακαριτη Νικο Ψαρουδακη υψωσαν φωνη διαμαρτυριας....


οι υπολοιπο βολευτηκαν στην ταμπελα "ελλας ελληνων χριστιανων"

τα ιδια εγιναν και με τη χριστιανοφασιστικη χουντα του Φρανκο στην Ισπανια:χρηση της εθνικοθρησκευτικης πιστης για τον έλεγχο και κατευνασμό των αντιδρασεων.

ΑΓΙΟΤΗΤΑ χρειαζομαστε φιλες και φιλοι μου !!!

κι εμεις και τα παιδια κι η κοινωνια ολακερη!

Αυτο διψαει!ηθικολογιες και ψευτοχριστιανους εχει χορτασει!!!![/quote]
Δεν μπορώ να καταλάβω την οργή σου φίλε μου.Πως θα φτάσουμε στην αγιότητα βρε φίλε?
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Δημοσίευση από gkou »

...
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από cloaca »

gkou έγραψε:...
Σωστά,απόψεις ανταλλάσουμε που δεν σημαίνει ότι αυτό που υποστηρίζω είναι και σωστό απόλυτα.Οι απόψεις του καθενός είναι ανάλογα με τις γνώσεις και τις εμπειρίες του.Μπορεί να πει κάτι κάποιος που δεν το ήξερα και να αλλάξει η γνώμη μου για κάποιο θέμα.Δόξα σοι ο Θεός
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

Δεν μπορώ να καταλάβω την οργή σου φίλε μου.Πως θα φτάσουμε στην αγιότητα βρε φίλε?
φιλε Γιαννη δεν υπάρχει καμμια οργή..παραθεση γεγονότων γινεται και της ωμης πραγματικοτητας.

Εγώ πάλι είμαι το ακριβώς αντίθετο από εσένα. Συγκρατώ και συλλέγω μόνο τα όμορφα της Ορθοδοξίας μας. Θα με παρεξηγήσεις ίσως, αλλά έτσι είμαι.
φιλη Γεωργία για λογους αληθειας και δικαιοσυνης ,οπως επισημαινουμε τα στραβα των αλλων θρησκειων,των ετεροδοξων και των αιρεσεων οφειλουμε να επισημανουμε πρωτα τα προσωπικά μας τρωτά και έπειτα του πνευματικου χωρου στον οποιο κινουμαστε.


κι αν με ρωτησεις γιατι θα σου απαντησω για τον ιδιο ακριβως λογο που τα επισημαινουμε και στους άλλους:δλδ για να διαφυλάξουμε την ψυχική μας υγεια και την πνευματικη μας ακεραιότητα,την δικη μας,των αγαπημενων μας και των συνανθρωπων με τους οποίους ερχόμαστε σε επαφή.

για να μη γινει αυτο που λεει ο π.Πορφυριος:¨η θρησκεια μας φοβερη αρρώστια"
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Misha την Τετ Νοέμ 01, 2006 8:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από 123 »

Η εξομολόγηση είναι πολύ σημαντική για τον καθένα μας και δεν πρέπει να τη βλέπουμε επιπόλαια. Λίγο (έως καθόλου) με ενδιαφέρει η εξομολόγηση στα σχολεία. Έχω εμπειρία από ανάξιους (ναι ναι καλά το λέω) εξομολόγους και δεν θα εμπιστευόμουν σήμερα τα παιδιά μου σε κάποιον άγνωστο.

Αυτό που με στεναχωρεί και με αγχώνει είναι η επίθεση προς την Ορθοδοξία.

Χθες ενοχλούσε η καμπάνα γιατί ξυπνάει Κυριακάτικα κάποιους και μειώσανε τον χρόνο της (από 2-3 λεπτά χτυπάει λίγα δευτερόλεπτα), σήμερα δεν ανέχονται κάποιοι την (προαιρετική κατά τα’ άλλα) εξομολόγηση και καταργήθηκε, αύριο θα βγάλουν τις εικόνες από Δημόσιες Υπηρεσίες, μεθαύριο θα φοβόμαστε να πουμε ότι είμαστε Χριστιανοί.... Εκεί πάμε.... :roll:
helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Αυτή η κοινότητα Ελλήνων εθνικών τι είναι? Στο δικό μου σχολείο στην επαρχία ποτέ δεν είχε γίνει εξομολόγηση στο σχολείο, νόμιζα πως δεν υπήρχε τέτοιο πράγμα μάλλον έχει καταργηθεί εκ των έσω... Νομίζω πως αυτό το στυλ του υποχρεωτικού δεν προσφέρει και πολλά. Αυτοί που νομίζουν πως με τέτοια μέτρα δηλ. απαγόρευση της εξομολόγησης ή της προσευχής κ.λ.π. θα καταργήσουν τον Θεό γελοιούνται οικτρά αυτό νομίζουν ότι είναι ο Θεός? :lol: Μήπως ήρθε ο καιρός να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα? να μην κρυβόμαστε πίσω από σχήματα και να φανούν οι πραγματικοί χριστιανοί? :wink:
Άβαταρ μέλους
spetzouras
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Lakonia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spetzouras »

123 έγραψε: Λίγο (έως καθόλου) με ενδιαφέρει η εξομολόγηση στα σχολεία. Έχω εμπειρία από ανάξιους (ναι ναι καλά το λέω) εξομολόγους και δεν θα εμπιστευόμουν σήμερα τα παιδιά μου σε κάποιον άγνωστο.

Αυτό που με στεναχωρεί και με αγχώνει είναι η επίθεση προς την Ορθοδοξία.

Χθες ενοχλούσε η καμπάνα γιατί ξυπνάει Κυριακάτικα κάποιους και μειώσανε τον χρόνο της (από 2-3 λεπτά χτυπάει λίγα δευτερόλεπτα), σήμερα δεν ανέχονται κάποιοι την (προαιρετική κατά τα’ άλλα) εξομολόγηση και καταργήθηκε, αύριο θα βγάλουν τις εικόνες από Δημόσιες Υπηρεσίες, μεθαύριο θα φοβόμαστε να πουμε ότι είμαστε Χριστιανοί.... Εκεί πάμε.... :roll:
Αδελφοί μου καλημέρα και ο Θεός μαζί μας!

Θα ήθελα να σημειώσω όσων αφορά τα παραπάνω,ότι ξεχνάμε το εξής:
Με το να στείλουμε το παιδία μας για εξομολόγηση δεν το στέλνουμε "σε κάποιον άγνωστο" αλλά στον ίδιο το Θεό που ενεργεί δια του εξομολόγου!!!

Στα σχολεία της πόλης μου,ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ η εξομολόγηση δεν ήταν υποχρεωτική!!!
Ήταν όμως μια ευκαιρία που την εκμεταλλευώμασταν τα περισσότερα παιδιά για να χάσουμε μάθημα...και δόξα το Θεό που το κάναμε, γιατί μας δινόταν η ευκαιρία να έχουμε μια πρώτη επαφή και επικοινωνία με αυτό που λέγεται εξομολόγηση. Δεν πρέπει λοιπόν να κατηγορούμε τον ιερέα, αυτό που πραγματικά φταίει είναι η διάθεση με την οποία πάει κάποιος για εξομολόγηση και από εκεί εξαρτάται το αν θα φύγει αναπαυμένος ή όχι...

Τώρα,αυτό που και εμένα με στεναχωρεί είναι η επίθεση κατά της Ορθοδοξίας και του Χριστού μας...και πραγματικά μου έκανε τρομερή εντύπωση η άγνοια αυτών των ανθρώπων!!!
Πολλά ακόμα τραγελαφικά πραγματικά είδα και διάβασα στη σελίδα τους...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”