Ελλάδα,έτος 2030 μ.Χ...

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
AnthisMiltos
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Αύγ 22, 2008 5:00 am

Re: Ελλάδα,έτος 2030 μ.Χ...

Δημοσίευση από AnthisMiltos »

Kαλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλα τα παιδιά του φόρουμ.Να μην περιμένουμε καθισμένοι στο σαλόνι πως ο Θεός θα τους αλλάξει σχέδια ή θα τους τα χαλάσει.Αν εμείς οι ίδιοι δεν αντιδράσουμε σε όλα αυτά που μας πασάρουν αυτοί θα βάζουν συνέχεια καινούρια πράματα οπότε το υποτιθέμενο κείμενο θα πραγματοποιηθεί!Χρειάζεται ενεργός αγώνας και αντίδραση αλλιώς και η κάρτα του Πολίτη θα εφαρμοστεί και το σύστημα με τα τσιπάκια.Αν εμείς δεν αντιδράσουμε να δώσουμε ομολογία πίστεως και να προκαλέσουμε έτσι το Θεό να κάνει παρέμβαση τότε θα υποστούμε τις συνέπειες.Ο Θεός κοιτάει τι θέλουμε εμείς ,τι έχουμε στις καρδιές μας.Ακούω πολλούς που λένε ότι θα πάρουν την κάρτα γιατί ποιός θα τους πληρώσει τη δόση στην τράπεζα ,το ρεύμα,το νερό κλπ. και δεν σκέπτονται ότι τα πτηνά του ουρανού ,τα ζώα και τα ψάρια ούτε σπέρνουν ούτε θερίζουν,ούτε πληρώνονται απο δουλειές αλλά έχουν να φάνε και να πιούν,φροντίζει για όλα ο Θεός!Ετσι και εμείς αν αγωνιστούμε ο Θεός δεν θα μας αφήσει μόνους,πρέπει να μετανοήσουμε και να αλλάξουμε ζωή.Καλές γιορτές σε όλους!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ελλάδα,έτος 2030 μ.Χ...

Δημοσίευση από lovethink »

stathisgrh έγραψε: Δεν λεει κανεις οτι ειμαστε ακεφαλοι ουτε οτι δεν εχουμε εμπιστοσυνη στην Ιεραρχεια μας αλλα καλο ειναι να μην τα περιμενουμε ολα απο αυτην γιατι και οι ΕΚΛΕΚΤΟΙ θα πλανηθουν, χωρις να ριχνω μομφη για την σημερινη ηγεσια της Εκκλησιας μας, αλλα μην αποπερνετε και καποια παιδια που εχουν ισως πιο αγωνιστικο πνευμα.
Παρακαλώ ; μην αποπέρνουμε κάποια παιδιά που έχουν πιο αγωνιστικό πνεύμα από την ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος ; :shock:
Οπότε επειδή θα πλανηθούν οι ΕΚΛΕΚΤΟΙ (και με αυτό από τα συμφραζόμενα εννοείς την Ιεραρχεία μας) ας μην τα περιμένουμε από αυτήν κι ας βγάζουμε τα δικά μας συμπεράσματα και ας αντιμετωπίζουμε τις ανησυχίες μας στους δρόμους με ομάδες που δεν γνωρίζουμε ποιοί τις "ελέγχουν" ;

Μόλις σε αποπήρα :lol:
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ελλάδα,έτος 2030 μ.Χ...

Δημοσίευση από stathis73 »

lovethink έγραψε:
stathisgrh έγραψε: Δεν λεει κανεις οτι ειμαστε ακεφαλοι ουτε οτι δεν εχουμε εμπιστοσυνη στην Ιεραρχεια μας αλλα καλο ειναι να μην τα περιμενουμε ολα απο αυτην γιατι και οι ΕΚΛΕΚΤΟΙ θα πλανηθουν, χωρις να ριχνω μομφη για την σημερινη ηγεσια της Εκκλησιας μας, αλλα μην αποπερνετε και καποια παιδια που εχουν ισως πιο αγωνιστικο πνευμα.
Παρακαλώ ; μην αποπέρνουμε κάποια παιδιά που έχουν πιο αγωνιστικό πνεύμα από την ιεραρχία της Εκκλησίας της Ελλάδος ; :shock:
Οπότε επειδή θα πλανηθούν οι ΕΚΛΕΚΤΟΙ (και με αυτό από τα συμφραζόμενα εννοείς την Ιεραρχεία μας) ας μην τα περιμένουμε από αυτήν κι ας βγάζουμε τα δικά μας συμπεράσματα και ας αντιμετωπίζουμε τις ανησυχίες μας στους δρόμους με ομάδες που δεν γνωρίζουμε ποιοί τις "ελέγχουν" ;

Μόλις σε αποπήρα :lol:
Nομιζω εδερφε "μανο" οτι ψαχνεις και δημιουργεις με δικες ερμηνειες απο αυτα που γραφει καποιος μονο και μονο για να δημιουργεις εντυπωσεις καλο ειναι να ζητας την ερμηνεια- εξηγηση, εαν κατι το εκλαμβανεις διαφορετικα και να μην βαζεις "λογια" στο στομα του αλλου και μην προκαλεις στις συζητησεις εκτος εαν αυτος ειναι ο σκοπος σου.

Εγω δεν εχω προβλημα εαν με αποπαρεις μαλλον τελειωσαν οι συζητησεις για τους μεταναστες και ψαχνεις αλλο θεμα για να εντρυφησεις :mrgreen:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ελλάδα,έτος 2030 μ.Χ...

Δημοσίευση από lovethink »

stathisgrh έγραψε:μαλλον τελειωσαν οι συζητησεις για τους μεταναστες και ψαχνεις αλλο θεμα για να εντρυφησεις :mrgreen:
Εχεις σχηματίσει μάλλον λάθος εντύπωση για μένα αλλά δεν πειράζει
Δεν ψάχνω θέμα για να εντρυφήσω ,όταν διαβάσω κάτι το οποίο με βρίσκει διαφωνούντα και μου φανεί "επικίνδυνο" ως τοποθέτηση τότε απαντώ
Γιατί απαντώ
Γιατί σκέφτομαι πολλές φορές ότι δεν είμαστε μόνο εμείς που είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι και δεν θέλουμε να απομακρυνθούμε ποτέ από την πίστη μας ,αλλά υπάρχουν και περαστικοί από αυτό το φόρουμ που μπορεί να έρθουν για μια φορά ή για δύο ,επειδή έτυχε και κάτι τους έβγαλε η μηχανή αναζήτησης του google ή επειδή ψάχνουν κάτι συγκεκριμένο
Αυτοί λοιπόν οι "περαστικοί" μπορεί να μην έχουν θερμή σχέση με την "θρησκεία" και θεωρώ πως τέτοια φόρουμς πρέπει να λειτουργούν ως πόλος έλξης στον περιφερόμενο ιντερνετικό περιηγητή και όχι ως χώρος αντιπαλοτήτων ,τσακωμών ,ακραίων τοποθετήσεων κτλπ
Αρα πολύ καλά κάνει και υπάρχει η ενότητα "κλειστός χώρος μελών"
Στην ενότητα "ακραίες τοποθετήσεις" για μένα υπάγονται και οι άσχημοι χαρακτηρισμοί κατά των μεταναστών" .Ετσι ξεκίνησε όλο αυτό το "ημίχρονο" που σε έκανε να με ταυτίσεις ως "υπερασπιστή" των μεταναστών
Πολλές φορές δεν διαφωνώ με την "ουσία" ενός θέματος αλλά με τον τρόπο
Μα στην τελική ότι και να πω εγώ ,ότι και να πεις εσύ ,ότι και να πει ο καθένας , ο κάθε άνθρωπος σε σημαντικές αποφάσεις και σε διάφορα θέματα που τον απασχολούν θεωρώ ότι αν πρόκειται για κάποια πράξη θρησκευτικών προεκτάσεων πρέπει να ρωτά τον πνευματικό του
Παραδείγματος χάρην "Πάτερ να κατέβω σε αυτή τη διαδήλωση ; "
Δεν είναι κακό , και αυτό γιατί πολλοί στηρίχτηκαν ανά τους αιώνες στον θρησκευτικό ζήλο των ανθρώπων για να υποκινήσουν και να δημιουργήσουν όποια προβλήματα τους βόλευε
Κάπως έτσι λοιπόν έχουν τα πράγματα ,αλλά να ξέρεις πως ακόμα κι όταν διαφωνούμε δεν νευριάζω με τον Στάθη τον Γιώργο τον Κώστα ,γιατί πολύ απλά δεν τους γνωρίζω .Το λάθος μου είναι σίγουρα ότι δεν βάζω και λίγο την υπομονή μπροστά ,γράφω αμέσως ,ενώ θα έπρεπε την στιγμή που με "παραξενεύει" κάτι να το αφήσω ,να ζυμωθεί στο μυαλό σαν άποψη και μετά να πω την άποψή μου
Ξεφύγαμε απ'το θέμα ,θα μπορούσα να στα έλεγα και στο inbox αλλά τα έγραψα εδώ γιατί το τελευταίο καιρό έχω "χαρακτηρισθεί" ποικιλοτρόπως :wink:
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ελλάδα,έτος 2030 μ.Χ...

Δημοσίευση από stathis73 »

Eγω απο την αλλη "Μανο" ευκολα ξεφευγω σε μια συζητηση με ολεθρια αποτελεσματα για μενα πρωτα και μετα για τον αλλο, αλλα στην δικη σου περιπτωση και οσον αφορα τους μεταναστες εαν πας και κοιταξεις τι εχω γραψει ................νομιζω οτι δεν θα βρεις κανενα σημειο που να μην σου λεω οτι η οπτικη γωνια που βλεπεις τα πραγματα ειναι η σωστη,που αυτο σημαινει οτι εγω δεν εχω σχηματιση καποια αρνητικη γνωμη για σενα, αλλα οταν διαβαζεις κατι μην βγαζεις "δικα σου" συμπερασματα και τα "κρινεις" σαν να ειναι του αλλου, εγω οταν ειπα οτι θα πλανηθουν και οι εκλεκτοι δεν εννοουσα την Ιεραρχεια και το εξηγησα κιολας, εσυ το απομονωσες και πηγες.................στο δικο σου συμπερασμα.

Και μην σου φενεται παραξενο αυτο που λεω οτι μερικοι ανθρωποι εχουν πιο αγωνιστικο πνευμα, ειναι μια πραγματικοτητα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ελλάδα,έτος 2030 μ.Χ...

Δημοσίευση από lovethink »

stathisgrh έγραψε:Eγω απο την αλλη "Μανο" ευκολα ξεφευγω σε μια συζητηση με ολεθρια αποτελεσματα για μενα πρωτα και μετα για τον αλλο, αλλα στην δικη σου περιπτωση και οσον αφορα τους μεταναστες εαν πας και κοιταξεις τι εχω γραψει ................νομιζω οτι δεν θα βρεις κανενα σημειο που να μην σου λεω οτι η οπτικη γωνια που βλεπεις τα πραγματα ειναι η σωστη,που αυτο σημαινει οτι εγω δεν εχω σχηματιση καποια αρνητικη γνωμη για σενα, αλλα οταν διαβαζεις κατι μην βγαζεις "δικα σου" συμπερασματα και τα "κρινεις" σαν να ειναι του αλλου, εγω οταν ειπα οτι θα πλανηθουν και οι εκλεκτοι δεν εννοουσα την Ιεραρχεια και το εξηγησα κιολας, εσυ το απομονωσες και πηγες.................στο δικο σου συμπερασμα.

Και μην σου φενεται παραξενο αυτο που λεω οτι μερικοι ανθρωποι εχουν πιο αγωνιστικο πνευμα, ειναι μια πραγματικοτητα.
Πάντα υπάρχουν πιο "αγωνιστικά" πνεύματα ,αλλά αυτό δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι είμαστε νεογιαούρηδες ,προδώτες του έθνους ,μη Ελληνες κτλπ
Εκεί είναι η διαφορά ,όπως επίσης είναι σημαντικό να καταλάβουμε τι εννούμε όταν λέμε "αγωνιστικό πνεύμα" ή αλλιώς "αγωνιστική διάθεση"
Ο καθένας προσεγγίζει την "αλήθεια" και τις κοινωνικές καταστάσεις με τον δικό του τρόπο ,την κατανοεί με τον δικό του τρόπο ,και αντιδρά με τον δικό του τρόπο
Αλλος αρπάζει το σπαθί (μεταφορικά) ,άλλος αρπάζει τους ψαλμούς
Διότι ακόμα και στα συγγραφικά κείμενα υπάρχουν λόγοι "μαχητικοί" και λόγοι παρηγορητικοί και αγαπητικοί
Ούτε θεωρώ πως "αγωνιστική διάθεση" είναι να κοιμάσαι και να ξυπνάς με το μυαλό πότε θα γίνει πόλεμος να πάρουμε την Κωνσταντινούπολη
Ούτε να κατεβαίνεις σε πορείες όπου ως επί το πλείστον διαφημίζονται από ακροδεξιές σελίδες που πολλές φορές διαβάζοντας απορείς πως είναι δυνατόν να γράφει κάποιος στο όνομα της Ορθοδοξίας και της Ελλάδας και να βρίζει όλους τους υπόλοιπους με το πιο χυδαίο τρόπο (διότι και αυτό έχω δει σε ιστοσελίδες)
Με λίγα λόγια δεν μου αρέσει να χρησιμοποιείται η θρησκεία ως "λάβαρο" για πολιτικές τοποθετήσεις και θέματα πολιτικά και στρατιωτικά ,κυριαρχικά και πάει λέγοντας
Οπότε το "αγωνιστικό" πνεύμα έχει πολλές προεκτάσεις
Αγωνιστικό πνεύμα κατά των αμαρτιών μας , αυτό θέλω να έχω και δεν το έχω
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Ελλάδα,έτος 2030 μ.Χ...

Δημοσίευση από stathis73 »

Γιατι σε ολες μα ολες σου τις απαντησεις ( απαντας) παντα με δικα σου συμπερασματα;

Σου ειπα εγω οτι ειναι καλο να κατεβαινεις με ακροδεξιες οργανωσεις;

Ουτε το αγωνιστικη διαθεση σημαινει αυτο που λες και υποθετης για μενα αγωνιστικη διαθεση ( με το δικο μου βλεμα) ειναι να εισαι βιαστης της πνευματικης ζωής και οχι το να περιμενω ποτε θα γινει πολεμος.

Δεν νομιζω να χρησημοποιησα την Θρησκεια μου για πολιτικη τοποθετηση, απεναντιας παντα μιλαω στον πλυθηντικο για τις πολιτικες παραταξεις.

Ειπες "Ο καθένας προσεγγίζει την "αλήθεια" και τις κοινωνικές καταστάσεις με τον δικό του τρόπο ,την κατανοεί με τον δικό του τρόπο ,και αντιδρά με τον δικό του τρόπο"

Η αληθεια ειναι αληθεια εαν την προσεγισεις "διαφορετικα" τοτε ...............εχεις τους δικους σου λογους ή δεν μπορεις να την διακρινεις και τοτε ή εχεις προβλημα διανοητικο ή εχεις συμφεροντα με το να την παρουσιαζεις σαν κατι αλλο απο αυτο που ειναι.
Αλλο να ερμηνευεις ενα γεγονος διαφορετικα απο εναν αλλο ανθρωπο και αλλο την αληθεια.

"Αγωνιστικό πνεύμα κατά των αμαρτιών μας , αυτό θέλω να έχω και δεν το έχω"

Και εγω αδελφε αυτη η ακηδεια ειναι που με βασανιζει εδω και πολυ καιρο.

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να το συνεχισουμε αλλα οπως πολυ σωστα ειπες "να παιρνουμε τους ψαλμους και οχι το σπαθι."
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: Ελλάδα,έτος 2030 μ.Χ...

Δημοσίευση από lovethink »

Bρε μην τα παίρνεις προσωπικά ,δεν τα λέω για σένα ,γενικά τοποθετήθηκα ,τις απόψεις μου είπα

Μετατραπήκαμε σε φόρουμ φιλοσοφίας :lol:
Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε ,απλά εσύ εννοείς ότι δεν μπορούμε να αρνηθούμε μια πραγματικότητα
Οταν δηλαδή πχ υπάρχει πρόβλημα ανεργίας δεν μπορείς να λες "Δεν υπάρχει" .Οπότε θεωρώ ότι σε αυτή τη περίπτωση πήγαινε το "τότε έχεις πρόβλημα διανοητικό κτλπ"
Εγώ μιλούσα για τον διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης της "ίδιας" αλήθειας
Το πρόβλημα της ανεργίας ,μεταναστευτικό ,οικονομική κρίση,κυριαρχικά δικαιώματα" κτλπ.Η αλήθεια ως "γεγονός" ναι έχεις δίκιο είναι μια ,αλλά ο διαφορετικός τρόπος αντιμετώπισης μιας κατάστασης δεν αλοιώνει την μοναδικότητά της
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25024
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ελλάδα,έτος 2030 μ.Χ...

Δημοσίευση από aposal »

Μην αρχίσουμε πάλι προσωπικές αντιπαραθέσεις. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφέρει την άποψή του και να την τεκμηριώνει όπως αυτός νομίζει καλύτερα. Θα συμφωνήσω με τον φίλο Κώστα (konstantinoupolitis).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”